Možnosti začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
StandaSDN
Příspěvky: 32
Registrován: 16. 03. 2011, 16:27

Možnosti začátečníka

#31

Příspěvek od StandaSDN »

Už stahuju, s teleskopem jsem dostal program TheSkyX First Light Edition, ale zkusím ten doporučený. ;-)
Uživatelský avatar
Patrik
Příspěvky: 9
Registrován: 09. 03. 2011, 21:55

Možnosti začátečníka

#32

Příspěvek od Patrik »

pak jak si nainstalujes tak si stahni jeste ty aktualizace v nastaveni jejich tam asi cca 6 a procti si nejaky clanky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Možnosti začátečníka

#33

Příspěvek od MMys »

kopernik71:

Ahoj, díky za video, je to hezký návod.

Vše jsem již předtím měl podle něj. Ale stále mi zbyly ty 2 součástky o kterých píšu tady v minulých příspěvcích.

Jinak pro info: 3 dny mám teleskop a 3 dny tu prší a je zataženo :-/

Co ti zbylo ? Vždycky ti něco zbyde. Okulár se do výtahu dává jen jeden. Takže pokud tam dáš ten 20mm, zbyde ti ten 4mm a Barlow člen (nebo člen pro otočení obrazu či co to je). Ten tam zatím vůbec nedávej. S 20mm okulárem budeš mít nějaké zvětšení, když ho pak vyměníš za ten 4mm, bude to zvětšovat 5x více.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
StandaSDN
Příspěvky: 32
Registrován: 16. 03. 2011, 16:27

Možnosti začátečníka

#34

Příspěvek od StandaSDN »

MMys:

Děkuju za radu, tuhle větu jsem potřeboval slyšet! (že to tam nemusí pro funkčnost být).

jenom ještě jeden dotaz: ten se 4mm tam nejde nijak dát, už jsem sem dával odkaz jak to vypadá a nikam to nepasuje a hlavně nic přes to není vidět. Je tam uprostřed jen miniaturní čočka. Co s tím?
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#35

Příspěvek od Buby »

jenom ještě jeden dotaz: ten se 4mm tam nejde nijak dát, už jsem sem dával odkaz jak to vypadá a nikam to nepasuje a hlavně nic přes to není vidět. Je tam uprostřed jen miniaturní čočka. Co s tím?
A je ten kovový barel (tělo okuláru) širší nebo užší, než okulárový výtah?
Mimochodem jedná se o Ramsdenův okulár(zkratka SR znamená Super Ramsden), který se zkládá pouze ze 2 čoček, takže do systému vnáší akorát tak vady. Doporučuju nepožívat, obraz je přes tyhle setové Super Ramsdeny obvykle nepoužitelný. Vím o čem mluvím, taky doma jeden mám, byl k malému refraktoru. Takže používej ten 20mm okulár.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
StandaSDN
Příspěvky: 32
Registrován: 16. 03. 2011, 16:27

Možnosti začátečníka

#36

Příspěvek od StandaSDN »

Buby:

Díky za radu a mohl by jsi mi prosím poradit co používat když chci pozorovat vzdálený vesmír? (Pokud to je vůbec možné s mým teleskopem)

Díky

Standa
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#37

Příspěvek od Buby »

Díky za radu a mohl by jsi mi prosím poradit co používat když chci pozorovat vzdálený vesmír? (Pokud to je vůbec možné s mým teleskopem)

Díky

Standa
20mm okulár. Nic víc. Z prvu je třeba se zaměřit na orientaci na obloze bez dalekohledu a až tohle zvládne, tak se kouknout např do stellaria na polohu pár jasných objektů. Z prvu těch skutečně nejjasnějších - tedy z messierova katalogu (označují se písmenem M a číslem - např M42, což je velká mlhovina v orionu). Ve 127mm toho můžeš vidět ze vzdáleného vesmíru celkem dost, ale nesmíš čekat zázraky. Většinou se bude jednat o slabé mlhavé obláčky, kromě jasných otevřených hvězdokup, kde půjde poznat, že se jedná o hvězdokupu. Zbytek jen flíčky. Doporučuju si především osahat ovládání dalekohledu, sesouhlasit si hledáček s hlavním dalekohledem (aby v něm byl vidět ve stejnou chvíli stejný objekt) např na vzdálené lampě nebo anténě, zapracovat na orientaci a pročíst si sekci pro začátečníky. Podobné dotazy, jako máš ty, jsou tam většinou už mnohokrát řešeny. A co je pro pozorování vzdáleného vesmíru nejdůležitější - tmavá obloha!! Takže drapnout dalekohled a odjet s ním co nejdál od brna.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
Patrik
Příspěvky: 9
Registrován: 09. 03. 2011, 21:55

Možnosti začátečníka

#38

Příspěvek od Patrik »

mno tady v Brne je dost problem zahlednout ty nejjasnejsi hvezdy ... krom Mesice teda.... ;D (pouhym okem) ,ale jak kouknes pres tu 127 tak se ti vyjasni cela obloha..vsak pak vemu aji to svoje kukatko a muzem nekam zajet .)
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#39

Příspěvek od Lesák »

Tak nejjasnější hvězdy jdou vidět lehko, záleží co je pro tebe jasná hvězda. Zkusil sem si udělat globe at night a vyšlo mi 3 mag neakomodovaným okem od husovického tunelu. Ale z města se dají pozorovat opravdu jen Slunce, Měsíc a jasné planety (když pominu těch pár na tmavší obloze"prostookových" objektů).
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Možnosti začátečníka

#40

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Zkusil sem si udělat globe at night a vyšlo mi 3 mag neakomodovaným okem od husovického tunelu.Akomodace znamena zaostrovani oka na ruzne vzdalenosti modifikaci tvaru cocky ;)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#41

Příspěvek od Lesák »

Ano, já vím. Mám oční vadu, kvůli které se mi oko akomoduje na dálku pomaleji, takže chvilku vidím rozmazaně a proto slabší hvězdy jen tak letmým pohledem, pokud se před tím nedívám na vzdálený předmět, nevidím, protože je mám rozmazané (naměřili mi 0,75 D) ;).
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Možnosti začátečníka

#42

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Tak to pak jo ;)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Možnosti začátečníka

#43

Příspěvek od MilAN »

Ano, já vím. Mám oční vadu, kvůli které se mi oko akomoduje na dálku pomaleji, takže chvilku vidím rozmazaně a proto slabší hvězdy jen tak letmým pohledem, pokud se před tím nedívám na vzdálený předmět, nevidím, protože je mám rozmazané (naměřili mi 0,75 D) ;).O hodnotě +/- 0,75D většina lidí ani neví ( a navíc záleží na únavě oka ). Jak dlouho Ti trvá akomodace oka z blízka na nekonečno?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#44

Příspěvek od Lesák »

Jak kdy, někdy i desítky vteřin. Když si píšu vidím krásně, ale jak zvednu oči k tabuli nemůžu zaostřit. Když tu tabuli chvilku sleduju tak se mi to přiostří, ale většínou ne na 100% - jak píšete, záleží na únavě oka, to mi na očním řekli taky.
Ještě před půlrokem bych Vám tvrdil, že žádné dioptrie nemám, až při společném pozorování mi bylo vytýkáno, že po mně musí neustále přeostřovat, jestli prý nemám dioptrie, pak jsem si víc začal všímat toho, že nepřečtu na tabuli to, co můj soused přečte.
Uživatelský avatar
Fisik
Příspěvky: 4
Registrován: 10. 04. 2011, 20:24

Možnosti začátečníka

#45

Příspěvek od Fisik »

čauves, přifařím se trochu sem do tohodle tématu. Mám refraktor 60/700 (taková unáhlená koupě, kde člověk dřív platí, než nastuduje, ale co už :)). Na obloze se celkem orientuju (najdu souhvězdí, podle Stellaria a podobných prográmků najdu tu danou hvězdu, jako malej jsem chodil do astronomického kroužku na Petřín) a za ten týden, kdy počasí k tomu dovolilo, jsem mrknul na Měsíc a Saturn (viděno v Brně i na venkově bez okolního světelného ruchu). Zajímalo by mě, jestli mám možnost tímto kouskem vidět i nějakou tu blízkou galaxii nebo mlhovinu ( láká mě spatřit M42)? Mi připadá, že takhle na jaře se ani na nic jiného zaměřit nedá (okem amatéra). Dneska jsem objevil http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz, takže i z ní budu hodně čerpat, ale zas mraky se musely přisunout nad nás a k tomu tenhle týden nevypadá moc nadějně, takže bude studium :).
newbie, Visiomare 60/700 (Celestron Powerseeker 60 AZ), myslivecký dalekohled 15x80 (aspoň myslím)
Odpovědět