Dalekohled na planety

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled na planety

#106

Příspěvek od Bill »

Kolimace - prvaděpodobně bude, ale samozřejmě může se stát, že po převozu to nebude úplně ideální. Pokud to budeš vyzvedávat osobně, tak by se asi dala kolimace dohodnout s prodejcem.

Astrofotografie - Dobson je z principu AZ montáž, takže nemá jednu osu, kterou by se dalo pohánět. I v případě plné motorizace a Go-To se nedá fotit delšími expozicemi. Jednak ty pohony nejsou dostatečně přesné a také dochází ke stáčení obrazu. Dobson je prostě levné a kvalitní řešení pro pozorování.
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 17728.html

Ale s motorizovaným dobsonem se dají natáčet planety.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na planety

#107

Příspěvek od Psion »

Je potřeba dodat, že při delších expozicích (skládaných) není azimutální montáž moc vhodná, takže spíš bude vhodnější dobson na Poncetově plošině.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Dalekohled na planety

#108

Příspěvek od pedrosanchez »

Ta plošina se dá asi obtížně sehnat, koukám, že si ji lidé spíš vyrábějí, ale jednoduché to není.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na planety

#109

Příspěvek od Cztwerec »

Sehnat se dá celkem v pohodě... výroba doma je ale zřejmě levnější.
Lectorem iustus...
Marťas
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 04. 2017, 21:24

Re: Má někdo refraktor 70-90 mm a vidí dobře planety?

#110

Příspěvek od Marťas »

Kilo píše:
pedrosanchez píše:Proč by mi hned mělo být pět let? Jsem začátečník a čtu diskuze a recenze. :) Pod pojmem dobře vidět jupiter a saturn si představuji, že je uvidím minimálně takto: https://i.ytimg.com/vi/lCrjMt56Spo/maxresdefault.jpg

O nějaké rozmazané nebo černobílé tečky nestojím.
tak to si musíš pripraviť tak 100tis, nie 5tis ako máš rozpočet.
Ako vidíš, tá fotka Jupitera je robená 14" goto dobsonom, ktorý stojí tak 2500$
Navyše, jedná sa o postprocesovanú fotku, z viacerých expozícii.
Toto je dobré na upravenie očakávaní, ak vieš po anglicky: (ale ak aj nevieš, obrázky nepotrebujú angličtinu :) )
https://stargazerslounge.com/topic/1962 ... ct-to-see/

Já bych se chtěl zeptat, po přečtení tohoto příspěvku, respektive odkazu, byly pěkně ukázané reálné pozorování s (doufám) 4 palcovým objektivem. Kdybych chtěl vidět minimálně něco podobného a jsem omezen tím, že je hezky zbalím dalekohled, dám ho do báglu či krosny, sednu na kolo a za 15 minut jsem na místě. Co by jste mi doporučili? Rád bych viděl právě ty planety, když bude možnost vidět M31 či M81 a M82 bude to příjemný bonus.
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Dalekohled na planety

#111

Příspěvek od Jirasek »

Já bych jen navázal tady na kolegu nade mnou a jen bych doplnil, že to vidím podobně, ale říkal jsem si, že když jsem si říkal, že bych si sem tam něco vyfotil na plakátek během pozorování (pokud se nebudu jen kochat oblohou), co říkáte na tento Celestron?

Víte, byl jsem dnes v dalekohledech, a když jsem koukl jaké to jsou monstra, tak jsem si řekl, že bych to v mém menším bytě asi neměl kde skladovat, takže na mé pozorování z balkonu, popřípadě nějakej trip s krosnou na zádech sem si říkal, že bych možná toho 150 Newtona za toho 130 Celestorna, s tím, že bych ušetřil i na místě a hlavně na váze :) Jak moc je to blbej nebo dobrej nápad?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled na planety

#112

Příspěvek od vla »

Poměrně dost neštastnej, hlavně ta montáž se určitě neosvědčí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Má někdo refraktor 70-90 mm a vidí dobře planety?

#113

Příspěvek od Kilo »

Marťas píše:
Já bych se chtěl zeptat, po přečtení tohoto příspěvku, respektive odkazu, byly pěkně ukázané reálné pozorování s (doufám) 4 palcovým objektivem. Kdybych chtěl vidět minimálně něco podobného a jsem omezen tím, že je hezky zbalím dalekohled, dám ho do báglu či krosny, sednu na kolo a za 15 minut jsem na místě. Co by jste mi doporučili? Rád bych viděl právě ty planety, když bude možnost vidět M31 či M81 a M82 bude to příjemný bonus.
tak to naozaj netuším.
Malý+ľahký ďalekohľad nemôže byť dlhý ani mať veľký priemer, to sú dosť protichodné požiadavky.
Tie kresby sú robené podľa toho, čo videl skúsený astronóm cez 100mm f/10 refraktor, typ TAL 100. Teda 100x1000mm rúru. Tipujem že to neváži menej než 5kg a do batohu to naozaj nestrčíš.

Ja ti poradím (ak teda naozaj sa chceš sústrediť na planéty/Mesiac a potrebuješ to vopchať do batohu), že poobzeraj sa po nejakom slušnom malom Maksutove (ako napr. Celestron C90, alebo SkyWatcher SkyMax 102), pričom ho namontuješ na nejaký ľahký alt-az. A najmä čítaj toto fórum, všetko sa už niekto niekedy pýtal. A tiež predtým než kúpiš ďalekohľad si o ňom preštuduj čo najviac sa dá. Napr. sa dozvieš že mnou spomínaný maksutov je relatívne fajn na pozorovanie planét a Mesiaca, ale jeho úzke zorné pole môže byť frustrujúce pre začiatočníka, má problém s tým nájsť na oblohe aj Mesiac kým sa s tým nenaučí robiť. Taktiež, úzke zorné pole obmedzuje aj pri pozorovaní väčších objektov (napr. práve tá M31), alebo môže vadiť, že ti hneď objekt utečie zo zorného poľa pri väčšom zväčšení. Takisto, chceš to malé a prenosné, ale to sa na galaxie a hmloviny veľmi nedá použiť kvôli malému priemeru. Atď, atď, je toho na naštudovanie ozaj veľa, kým sa začnes aspoň trochu orientovať :)

S tým batohom a bicyklom je problém aj to, že síce menší ďalekohľad tam strčíš, ale potrebuješ ho aj na niečo namontovať, kam dáš montáž a trojnožku? Trojnožku v ruke držať a zároveň bicyklovať asi nie je ideál. A dobson debničky sú zas dosť nespratné do batohu.
Ja chodím s batohom s malým ST80, trojnožku mám ale v ruke, tá sa do batohu nezmestí. Ale to nie je ďalekohľad na planéty, ten ukáže max. tak dva pásy na Jupiteri, bez detailov
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Marťas
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 04. 2017, 21:24

Re: Dalekohled na planety

#114

Příspěvek od Marťas »

Tak to je škoda, ale dalo se asi čekat tato odpověď, chtít něco malého a výkonného je asi nesmysl. Holt bez auta se asi neobejdu pokud budu chtít vidět něco víc.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Má někdo refraktor 70-90 mm a vidí dobře planety?

#115

Příspěvek od Shark »

Kilo píše:
Marťas píše:
Já bych se chtěl zeptat, po přečtení tohoto příspěvku, respektive odkazu, byly pěkně ukázané reálné pozorování s (doufám) 4 palcovým objektivem. Kdybych chtěl vidět minimálně něco podobného a jsem omezen tím, že je hezky zbalím dalekohled, dám ho do báglu či krosny, sednu na kolo a za 15 minut jsem na místě. Co by jste mi doporučili? Rád bych viděl právě ty planety, když bude možnost vidět M31 či M81 a M82 bude to příjemný bonus.
...Ja ti poradím (ak teda naozaj sa chceš sústrediť na planéty/Mesiac a potrebuješ to vopchať do batohu), že poobzeraj sa po nejakom slušnom malom Maksutove (ako napr. Celestron C90, alebo SkyWatcher SkyMax 102), pričom ho namontuješ na nejaký ľahký alt-az...
:arrow: S Makem je to pravda na planety, měsíc velice vhodný přístroj obraz je parádní (mám SkyWatcher 127/1500 na AZ5 - Mak má 3,4kg v pohodě do batohu a AZ 5,7 kg) takže je to přenosné poměrně snadno
horší je to na DSO , ale kdyz jsou podmínky příznivé tak taky něco jasnějšího vidět... :P
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Dalekohled na planety

#116

Příspěvek od Kilo »

Shark píše: :arrow: S Makem je to pravda na planety, měsíc velice vhodný přístroj obraz je parádní (mám SkyWatcher 127/1500 na AZ5 - Mak má 3,4kg v pohodě do batohu a AZ 5,7 kg) takže je to přenosné poměrně snadno
horší je to na DSO , ale kdyz jsou podmínky příznivé tak taky něco jasnějšího vidět... :P
ano, ja ho mám tiež, ale na AZ GoTo, pár krát som ho v batohu niesol pešo, dá sa to do turistického batohu napchať, hlava + teleskop v deke dnu, trojnožka sa pripne na batoh zvonka -podobne ako sa nosia lyže- , ale neviem si predstaviť to trepať na bicykli. Ani až tak kvôli rozmerom teleskopu alebo hlavy, ale najmä kvôli nespratnosti trojnožky a váhe teleskop+hlava+trojnožka. Viesť na bicykli na chrbte 10 a viac kg nie je to pravé orechové + ešte ti trčia von nohy z trojnožky, no idylická cyklotúra :lol:
Preto možno menší a ľahší mak by mohol fungovať, keďže mu stačí menší a ľahší statív. Ale to je na zvážení Marťasa, musí spraviť kompromis nejaký.
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled na planety

#117

Příspěvek od MilAN »

A je kvůli pozorování planet potřeba vůbec někam jezdit ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marťas
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 04. 2017, 21:24

Re: Dalekohled na planety

#118

Příspěvek od Marťas »

Ahoj Milane, možná není, což by bylo nejlepší, ale bydlím v Českých Budějovicích a bojím s, že z balkónku nic neuvidím, stejně jako jeden přispěvatel nademnou, také bydlím v bytovce a neumím si představit, že bych doma někde skladoval dobsona 150, přemýšlel jsem o něčem malém, ale kromě MAKu asi nic jiného není. O kole jsem přemýšlel, protože kousek za barákem jsou rybníky a je to jako ohraničené takovou alejí, takže by to nemuselo být špatné. No ještě tedy popřemýšlím.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled na planety

#119

Příspěvek od Artaban »

Marťas píše: přemýšlel, protože kousek za barákem jsou rybníky a je to jako ohraničené takovou alejí, takže by to nemuselo být špatné. No ještě tedy popřemýšlím.
Nad vodou bývá seeing často příšerný.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Marťas
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 04. 2017, 21:24

Re: Dalekohled na planety

#120

Příspěvek od Marťas »

Tak to vypadá že buď bude stejně něco malého na balkónku, nebo jednou za X dní vytáhnu auto, ale do začátku jsem si říkal něco na balkón že bych si dal. Makutsov, no nevím, s dobrým průměrem to není levnej chlapec.
Odpovědět