Pozorování letadel

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Filda24
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 02. 2014, 15:29
Bydliště: Vyskov
Věk: 61

Pozorování letadel

#46

Příspěvek od Filda24 »

Zdravím na AF. Taky rád pozoruji přelety dopravních letadel. Používám k tomu SCT5" na upravené AZ3 montáží. Jde to docela dobře. Chtěl bych se ale zeptat jestli má někdo zkušenosti s použitím automatizované GO-TO montáže. Myslím tím posuvy dělat pomocí ovladače ručně. Pokud jste to někdo zkoušel uvítal bych vaše poznatky. Děkuji. Luboš
Made in USSR 8x30
Celestron 15x70
SW 80/400
SW 102/500 na mountfitink
SCT 6" na Star Discovery GOTO
Uživatelský avatar
Lara-cz
Příspěvky: 6
Registrován: 02. 03. 2015, 16:36

Pozorování letadel

#47

Příspěvek od Lara-cz »

@Janek, výteční odkaz na extremespotting. Dokonalé pro mého synka, hodiny jsem měla klid...děkujeme. 8-)
Inkognitonix
Příspěvky: 9
Registrován: 02. 12. 2018, 23:10

Re: Pozorování letadel

#48

Příspěvek od Inkognitonix »

Ahoj, chystám se pořídit něco na pozorování (hlavně) letadel a z toho co jsem všechno pročetl se zdá jako nejlepší volba nějaký ten menší refraktor. Jen se chci zeptat, dají se přidělat ke klasickému stativu? Z popisů některých jedinců mi přišlo že by tam ta možnost být měla. Další věc, má cenu připlácet za větší průměr? Konkrétně třeba 80/400 vs. 102/500. Dále, někde jsem viděl okuláry s proměnlivým ohniskem, je to funkční nebo to má nějaká omezení nebo si tím spíš způsobím víc problémů?

Konkrétně jsem koukal na tyto dva modely:
SKY-WATCHER REFRAKTOR 80/400mm
SKY-WATCHER REFRAKTOR 102/500mm

Přičemž právě přemýšlím že bych pořídil pouze samotný dalekohled s tím že bych k tomu přihodil nějaké to příslušenství pro pohodlnější pozorování a prozatím použil svůj foto stativ a pokud by to nešlo, dokoupil bych nějaký jiný. Co na to říkáte? Druhý zmiňovaný je o dost dražší než ten první (to bude asi i tím že u prvního není žadné přislušenství kdežto u druhého už ano) tak jestli by to za to stálo...
Odpovědět