Pozorování letadel

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Pozorování letadel

#31

Příspěvek od Regulus »

No tak ten druhý a třetí jsou myslím celkem dobré, ale při pozorování by hodně bolelo za krkem (to je tak na pozorování ze zahradního lehátka, což není vyloučeno  ;) ) - chtělo by to nějaký dobrý stativ k tomu. Výhody jsou že je to na obě oči, nevýhody že je jen jedno pevné zvětšení. Ten první je něco podobného jako ten předtím - lomený do 45°, samozřejmě to s ním půjde ale poblíž nadhlavníku je to horší (ale lepší než ten 2.a3. ...) .. Navíc má jen stolní stativ, čili by to chtělo jej hodit na nějaký fotostativ např, nebo mít k dispozici něco na co to položit... V dané cenové relaci bych snad šel do oblíbeného "Malokuka"
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3494.html
akorát se zkusit domluvit s prodejcem zda by šlo místo hranolu 90°zrcátko, nebo jej dokoupit později (stejně tak jako vhodnější okulár). Já osobně pozoruju letadla klasickým astronomickým dobsonem, tento je sice trochu dražší než limit:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... ob-6-quot/
ale na astronomii i ty letadla je to podle mě nejlepší řešení za ty prachy. Trochu nešikovný je na pozorování krajiny (ale jde to), je potřeba zvážit co je prioritní... Na krajinku bych s k tomu asi přikoupil nějaký obyč triedr typu 7x50, který bude taky výrazně skladnější a mobilnější  :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorování letadel

#32

Příspěvek od MilAN »

... V dané cenové relaci bych snad šel do oblíbeného "Malokuka"
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3494.html
akorát se zkusit domluvit s prodejcem zda by šlo místo hranolu 90°zrcátko, nebo jej dokoupit později (stejně tak jako vhodnější okulár).
Ale na pozorování přírody a letadel je pávě ten hranol ideální- je přímo na to určen.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Pozorování letadel

#33

Příspěvek od Regulus »

Na přírodu souhlas, to je pohodlná pozice a stranově správný obraz, ale kolega mluví o tom, že priorita jsou letadla a mě se teda letadla pozorují líp dobsnem nebo refrákem s 90° hranolem, se kterým to jde dobře ať je letadlo v jakékoliv výšce, což se o 45° zalomení říct nedá.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Pozorování letadel

#34

Příspěvek od Peťa »

Na letadla http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... -4385.html - nelámeš si krk a máš správně orientovaný obraz.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování letadel

#35

Příspěvek od MaG »

Na letadla http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... -4385.html - nelámeš si krk a máš správně orientovaný obraz.Pozor než přispěješ, nemáš pravdu. O dva příspěvky výše Milan doporučuje 45° hranol ne proto, že to je méně pohodlné než zrcátko 90° ale právě proto, že s hranolem ti letadlo v zorném poli letí stejným směrem jako na obloze, zatímco kdyby si na tvé doporučení vybral zrcátko, tak letadlo letící doleva uvidí letět doprava.

Tazatel si pochopitelně může lámat hlavu s triedrem, nebo koupit zrcátko a refraktor, ale nakonec skončí u toho, že doporučení 80/400 se vzpřimovacím hranolem je ideální volba.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Pozorování letadel

#36

Příspěvek od Lesák »

Pozor než přispěješ, nemáš pravdu. O dva příspěvky výše Milan doporučuje 45° hranol ne proto, že to je méně pohodlné než zrcátko 90° ale právě proto, že s hranolem ti letadlo v zorném poli letí stejným směrem jako na obloze, zatímco kdyby si na tvé doporučení vybral zrcátko, tak letadlo letící doleva uvidí letět doprava.

Tazatel si pochopitelně může lámat hlavu s triedrem, nebo koupit zrcátko a refraktor, ale nakonec skončí u toho, že doporučení 80/400 se vzpřimovacím hranolem je ideální volba.  
Pokud můžu něco říct, tak se mi to zdá nějaké divné: Peťa píše o 90° převracecím hranolu, dávajícím stranově a výškově správný obraz a ne o zrcátku. Dle popisu zboží je standardně dodáván hranol (převracecí) 45° a tady je pro větší pohodlí doporučován hranol 90°. Nikoliv zrcátko...
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Pozorování letadel

#37

Příspěvek od Jožin110 »

Přeju všem dooobry den  :)
Také jsem se na stará kolena dal na pozorování. Dalekohled jsem vybíral na netu a pak bych doporučil pohovor s prodejcem dalekohledů. Vybral jsem si tento    http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3477.html. Problém je to, na co dalekohled postavit když chci pozorovat pohyblivé cíle. Protože jsem staršího data výroby, nechtěl jsem se ohýbat a trojnožka překáží. A tak jsem vymýšlel různé vejškově plynule  proměnné "stativy". Ještě pořád po více jak roce bojuju s pevností a plynulostí pohybu. Dále bych dle svých zkušeností doporučil mezi stativ a dalekohled kvalitní pokud možno kapalinovou videohlavu. Pozoruju letadla,  zánik meteorologických balonů, ISS a planety. Tak to na začátek. Pokud bude někoho zajímat něco víc, rád odpovim
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování letadel

#38

Příspěvek od MaG »



Pokud můžu něco říct, tak se mi to zdá nějaké divné: Peťa píše o 90° převracecím hranolu, dávajícím stranově a výškově správný obraz a ne o zrcátku. Dle popisu zboží je standardně dodáván hranol (převracecí) 45° a tady je pro větší pohodlí doporučován hranol 90°. Nikoliv zrcátko...Jo tak to je teda docela gól. 2:0 pro vás. Škoda že jsem to přehlédl, ale tohle se mi fakt nepovedlo. Každopádně pozorovací dalekohled to chce spíš, než triedr..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
patriks16
Příspěvky: 11
Registrován: 24. 07. 2012, 18:56

Pozorování letadel

#39

Příspěvek od patriks16 »

co takhle, kdyby mi někdo poradil jaký je nejlepší v cenovém rozmezí 3500-4000 kč.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Pozorování letadel

#40

Příspěvek od Regulus »

co takhle, kdyby mi někdo poradil jaký je nejlepší v cenovém rozmezí 3500-4000 kč.To ti asi neporadí nikdo, protože těch pozorovacích je hodně a těžko bude mít někdo zkušenosti se všema. Druhá věc je, že pozorování je věc individuální a tak co někomu nevadí, jinému může atd. Já bych bral toho Malokuka (viz. příspěvek 30). Zkusil bych ještě napsat nějakému prodejci, např. do supra-dalekohledy.cz, stejný dotaz, co by poradil. Nebo zkusit trochu více prolézt zdejší forum - pozorovací dalekohledy, triedry a levné dalekohledy se tu řeší taky.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
skeve
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 01. 2010, 19:17

Pozorování letadel

#41

Příspěvek od skeve »

Ahojky, mám dotaz ohledně dalekohledu http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -7944.html a budu ho používat převážně na pozemní pozorování a nějaké prohlížení oblohy a chtěl jsem se zeptat, zdali někdo z Vás nemá s tímto dalekohledem zkušenosti. Co se týče oblohy, tak si od něho moc neslibuji, ale jedná se mi o pozorování přírody a tak mě zajímá, jestli má dostatečně kvalitní obraz. Děkuji za odpověď.
SW 254/1200 dobson, binokulár 20x80 UHC, okuláry: Nagler 7mm, Nagler 9mm, Nagler 13mm, Panoptic 24mm,  Hyperion 5mm, Powermate 2,5x průměr 1,25“,  SP 10, 25, měsíční filr, laserový kolimátor.
Uživatelský avatar
karelwww
Příspěvky: 13
Registrován: 01. 11. 2011, 11:12

Pozorování letadel

#42

Příspěvek od karelwww »

SW 80-400  vlasnim pul roku-za 1900,- s 25 a 10 mm okularem- dokoupil jsem 5mm a 2,5 mm po 900,-  a stativ trinitron 100 za asi 900,-  S dalekohledem spokojenost- ale se stativem jsem to nezvladl-totalní haraska. Jak tady kluci píšou. Dobrý dalekohled ti zničí blbá montáž. Proto jsem na radu koupil AZ-4 a absolutní spokojenost. Těd ještě budu dokupovat 90 hranol mam tam ted 45 a to na pozorovaní letadel nad hlavou moc není. Myslim si že malokuk na AZ-4 je asi nejlevnější a solidní nářadí pro začátečniky jakož jsem i já-nic tím nezkazíte a i když přejdete k lepším strojům,rádi se k němu budete vracet,tak jako já. Chtěl jsem vlastně jenom podotknou-pozor na montáž,tady nic neušetříte. Malokuk zvlada 80 krat a možna i vetsi zvetseni pri optimalnich pozorovacích podmínkách a to už potrebuje lepsi montaz. Zdar vsem a hlavne dobrou oblohu-Ahoj.-----PS jeste jsem si vzpomel ze AZ-4 jsou dve s hlinikovymi a ocelovymi nohami ja jsem pořidil s ocelovymi-aby si někdo dle mých zkušeností nekoupil AZ-4 hlinik a pak mě tady neukamenoval hihihi Ahoj.
SW 80-400  SW 150-750 AZ4
Uživatelský avatar
skaj
Příspěvky: 13
Registrován: 29. 11. 2012, 14:48

Pozorování letadel

#43

Příspěvek od skaj »

Dobrý den. Zvažuji koupi Celestron nexstar 127slt 127/1500mm pro focení přeletů letadel - případně měsíce a hvězd. Bydlím v paneláku – to znamená že mé působiště bude balkón a občas vyrazím na pole. Je to dobrý přístroj k tomuto účelu a nebo mám pořídit zcela něco jiného – a co? Děkuji za radu a nasměrování.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Pozorování letadel

#44

Příspěvek od Janek »

Na přelety letadel bude mít dvě nevýhody - nízkou světelnost a nemožnost mechanického pohybu montáže NexStar SLT. Tam bych zcela jednoznačně dal přednost jednoduše a rychle ovladatelnému dalekohledu s vyšší světelností - osvědčily se dobsony viz např. www.extremespotting.com. DObson ovšem není moc vhodný na balkón zejména pokud má šířku klasických 120cm.
Jako základní dalekohled na Měsíc a planety do panelákového bytu NexStar SLT se svou optikou Maksutov-Cassegrain zase až tak špatný není. Jen jen třeba počítat s nutnosti otevřeného výhledu alespoň těch 100-120°, které potřebuje automatika k ustavení.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
skaj
Příspěvky: 13
Registrován: 29. 11. 2012, 14:48

Pozorování letadel

#45

Příspěvek od skaj »

Děkuji za reakci – vím že balkon je nic moc pozorování… Krásný odkaz na letadla - jdu ho prohlídnout.
Odpovědět