Výroba slunečního filtru z folie

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Výroba slunečního filtru z folie

#31

Příspěvek od Vykuk »

Zdravím.
Pozorovací sluneční folie dorazila, ale zatím jsem ji neviděl - je u druhého spoluobjednavatele. Měl bych dotaz: V případě průměru zrcadla 254 mm stačí na objektivové části tubusu newtona kruh folie o průměru zrcadla, nebo je lepší mít pokrytý celý průměr tubusu - cca 31 cm ? Folie je dost, ale vrtá mi hlavou jestli to bude/nebude mít na obraz vliv...
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výroba slunečního filtru z folie

#32

Příspěvek od Rekmarik »

Zdravím, stačí ten průměr zrcadla, dokonce by stačil i menší průměr, rozhodně není nutné mít folii po celém pruměru tubusu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Výroba slunečního filtru z folie

#33

Příspěvek od Cztwerec »

Pokud je někdo z Prahy dám mu na výrobu zdarma - za pokec dvě zátky na odpadní rouru pro refraktor s průměrem rosnice cca. 100 mm, je to osvědčené a jednoduché.

Zkuste tohle na refráky :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výroba slunečního filtru z folie

#34

Příspěvek od MilAN »

Zdravím.
P Měl bych dotaz: V případě průměru zrcadla 254 mm stačí na objektivové části tubusu newtona kruh folie o průměru zrcadla, nebo je lepší mít pokrytý celý průměr tubusu - cca 31 cm ? Folie je dost, ale vrtá mi hlavou jestli to bude/nebude mít na obraz vliv...Pokud máš dost velkou fólii, neřešil bych kompromis s velikostí rovnou průměru zrcadla nebo menším. Jednak to bude vinětovat, a jednak si zvětšíš procento centrálního stínění. Obojí zhoršuje kontrast obrazu ( i když při pozorování Slunce se nejedná o fatální problém, protože turbulence vzduchu dokáže obraz zničit daleko více).
pokud to jde , nešel bych pod volný průměr 280 mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Xmarth
Příspěvky: 111
Registrován: 27. 02. 2013, 13:57

Výroba slunečního filtru z folie

#35

Příspěvek od Xmarth »

A má to ještě cenu se zabývat výrobou uchycení folie, když je k dispozici toto:

http://www.supra-dalekohledy.cz/vyhleda ... ml?s=24593

Cenově to není tak zlé a provedení mi přijde praktické a docela designově zajímavé - funkčnost nevím, možná ta fuka mezi deskou filtru a tubusem?
Auriol 10x50. Nikon 3200 + 40mm 2,8 micro, 18-55mm, Tamron 70-300, Samyang 500/8.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výroba slunečního filtru z folie

#36

Příspěvek od vla »

Milan: mimoosá clona někde kolem 7-8 cm ti přijde horší, když vezmeš v úvahu seing, žádné centrální zastínění atd? Jde o to jestli menší průměr nevyrovná ztráty vzniklé fyzikálními jevy na velkém průměru + centrální stínění. Nemám tolik zkušeností abych tohle rozhodl. Případně jsi schopný odhadnout rozdíly? Díky, Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výroba slunečního filtru z folie

#37

Příspěvek od MilAN »

S mimoosou clonou bych  neměl takový problém jako  se clonou, která je centrální a má menší průměr než vstupní apertura. Ale na 400 Newtonu jsem používal clonu průměru 145 mm,  a byl velký a jasně viditelný rozdíl  oproti cloně 75 mm. Nějak mě žádné teoretické  zdůvodnění horšího obrazu ve větším průměru nepřesvědčilo. Často jsem při pozorování planet zkoušel mimoosou clonu D 145 mm oproti  plnému D 400, a rozdíly byly malé a to ve prospěch jednou malého průměru, jednou zase velkého.  Za hodně špatného seeingu ale vítězil velký průměr, což nějak s tou jednoznačnou teorií nekoresponduje :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výroba slunečního filtru z folie

#38

Příspěvek od vla »

Tak tos mi to moc nevyjasnil, mám prakticky stejné zkušenosti typu jak kdy ;D, přesto dík, Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Výroba slunečního filtru z folie

#39

Příspěvek od Vykuk »

No a když už se tu rozepisujete o mimoosých clonách, nebyl by srovnatelný výsledek s obdobou Hartmannovy masky se 4mi otvory o průměru odhadem 70 mm (vylepenými sluneční folií), která by se otočila prostě tak aby otvory přišly mezi ramena pavouka sekundáru, přičemž by se zástin sekundárem (ztráta kontrastu) ani neuplatnil ? Obzvláště pokud jsem někde četl že na Slunce člověk použije větší zvětšení než 60x kvůli turbulencím (asi teplého vzduchu) málokdy ? PS: Ještě jsem na Slunce nekoukal, proto se ptám...
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výroba slunečního filtru z folie

#40

Příspěvek od MilAN »

Tohle se dá všude možně vyčíst.(jen netuším, jestli není zdroj toho všeho jeden - a ještě jen teoretický )Tohle si může každý zkusit třeba na Měsíci. Mně se nikdy nepovedlo, aby se mi všechny 4 obrazy sešly do jednoho / natož aby byl výsledek lepší než ten jeden sólo/
Může být samozřejmě na vině kolimace nebo nepřesnost výroby té masky,.
Ale že by na Slunce nešlo obvykle více jak 60x zvětšení ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Výroba slunečního filtru z folie

#41

Příspěvek od Vykuk »

Dozvěděl jsem se že to max. použitelné zvětšení při pozorování Slunce se liší v závislosti na podmínkách, a jelikož jsem se obával asi zbytečně nějakého omezení vyplývajícího z pozorování domněle teplejšího světla navíc ve dne kdy se vlní vzduch výrazně více, beru ten slint zpět. Udělám filtr co největší. Díky všem za rady. V.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výroba slunečního filtru z folie

#42

Příspěvek od ladis »

Dozvěděl jsem se že to max. použitelné zvětšení při pozorování Slunce se liší v závislosti na podmínkách, a jelikož jsem se obával asi zbytečně nějakého omezení vyplývajícího z pozorování domněle teplejšího světla navíc ve dne kdy se vlní vzduch výrazně více, beru ten slint zpět. Udělám filtr co největší. Díky všem za rady. V.
Jen pro informaci - na 20cm zrcadlo mám filtr o průměru 18cm a zobrazuje sluníčko úžasně se spoustou detailů. Běžně používám nad 100x. Takže ano, průměr filtru co největší!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
stellar
Příspěvky: 84
Registrován: 17. 11. 2014, 18:44

Výroba slunečního filtru z folie

#43

Příspěvek od stellar »

Otazka ak chcem pozorovat zatmenie slnka to musi byt filter aj na tubuse?na hladaciku?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výroba slunečního filtru z folie

#44

Příspěvek od vla »

Jistě, nebo krytka. Hledáček má plastový okulár a upeče se rychle.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
stellar
Příspěvky: 84
Registrován: 17. 11. 2014, 18:44

Výroba slunečního filtru z folie

#45

Příspěvek od stellar »

Takze je to vlastne aj nakladna vec ak chcem pozorovat zatmenie a mam kupovat filter na tubus hladacik a speci okular...dik za info
Odpovědět