AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#1

Příspěvek od BlackHole »

Dobrý den,

mám takový problém. Obvykle se na základě rektascenze a deklinace počítá azimut a elevace (pokud má člověk azimutální montáž). Já bych ale potřeboval inverzní transformaci: Na základě údajů o místě pozorovatele, čase, azimutu a elevaci vypočítat, jaká část oblohy (popsaná RA/DEC) je zrovna v zorném poli. Hledal jsem to v Jean Meeus: Astronomical Algorithms, ale tam to není...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#2

Příspěvek od MilAN »

Platí přeci  ty samé vztahy. Jen je potřeba si ty rovnice upravit .

sin t *cos D = cos h*sin A
cos t *cos D = cos fí * sin h + sin fí *cos h*cos A
sin D = sin fí * sin h - cos fí *cos h*cos A
RA = s - t

kde:
h... výška
A... azimut
D... deklinace
RA... rektascense
t... hodinový úhel
fí ... zeměpisná šířka
s... místní hvězdný čas
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#3

Příspěvek od BlackHole »

K tomuhle jsem došel taky, ale ta úprava mi dělá problém, nedaří se mi to vyjádřit... Když se snažím dosadit za neznámou z jiné rovnice, vyjde mi po úpravách třeba sin(t)cos(t) = něco, a z toho se t určuje celkem blbě...
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#4

Příspěvek od BlackHole »

Aha aha, tak nakonec jsem z toho pomocí goniometrické identity vyloučil t a získal D. Není to asi nejjednodušší cesta, ale mohlo by to fungovat:
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#5

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ze 3. rovnice vim D, takže pak z libovolné z prvních dvou vim t. Nebo když fakt nechci vědět D, tak vydělim první dvě rovnice a D vypadne.

Jinak pokud vám někde vyjde sin(t)*cos(t), neni nic ztraceno, to je sin(2t)/2 a z toho jde t urcit snadno :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#6

Příspěvek od MilAN »

Ale vždyť ta úprava je jednoduchá.  První dvě rovnice vydělíš a dostáváš vztah  tg t = ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#7

Příspěvek od BlackHole »

Díky! Jsou dny, kdy bych neměl dělat matematiku na vyšší úrovni než je malá násobilka...
Uživatelský avatar
Sam
Příspěvky: 1
Registrován: 17. 02. 2011, 10:17

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#8

Příspěvek od Sam »

Dobrý den,
mám problém s hodinovým úhlem. Prakticky užívám úplně stejné vzorce, ale např. u Polárky mi vyjde hodinový úhel a následně také i rektascenze o 12h posunutá. Můžete mi prosím poradit v čem je problém? U většiny hvězd není problém, ale u některých se mi jejich poloha posune vždy o 12h. Děkuji
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#9

Příspěvek od MilAN »

Pokud ti něco nejde o 12 hodin, je chyba ve znaménku ( znaméncích) a tím někde chybně definovaný kvadrant. (Jde o to, co z čeho také počítáš)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
borsky
Příspěvky: 7
Registrován: 07. 11. 2010, 22:17

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#10

Příspěvek od borsky »

Funkce tangens má periodu 180 stupňů, podělením prvních dvou rovnic se informace o kvadrantu ztratí. Takže kvadrant je třeba určit předem a k výsledku pak 12 hodin přičíst nebo odečíst. Na počítači bývá varianta funkce arctangens, kde se čitatel a jmenovatel zadává zvlášť, pak je výsledek správně.
Uživatelský avatar
karel
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 08. 2010, 07:25

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#11

Příspěvek od karel »

ahoj rad bych se se optal na 2 veci :nekde na googlu jsem videl udelane souradnice na newtonu(dobson)da se to udelat a co je k tomu potreba?a druhy dotaz chtel bych fotit a chci se zeptat jestli muzu fotit bet okularu mam dobsna 153/1200 a fotak starsy na kinofilm se zaostrenim a na nekonecno a nepodstatne dlohou expozici
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#12

Příspěvek od Lesák »

Tak souřadnice na dobsonu jsou podle mě celkem nanic, vzhledem k tomu, že azimutální souřadnice se neustále mění. Bylo by potřeba k tomu mít nějaký software, který je "online" ukazuje pro zadaný objekt (nebo si je pro daný objekt a čas vypočítat - poměrně nepraktické), což zvládají volně dostupná planetária, ale svítit si do očí naťasem - pak ani žádné slabší objekty hledat nemusíš...

Fotit se samozřejmě dá i bez okuláru, připojením těla zrcadlovky přes redukci přímo k dalekohledu, ale a) dobsonem dlouhé expozice dělat nejde a za b) na kinofilm už snad nikdo nefotí a začátečník už by to v době digitálních zrcadlovek neměl zkoušet vůbec (vzhledem k tomu, že výsledek své práce uvidíš až za dlouho a všem obtížím- zaostřením počínaje a postprocessingem konče).
Uživatelský avatar
karel
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 08. 2010, 07:25

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#13

Příspěvek od karel »

no na digitalni zrcadlovku fakt nemam no zkusim neco prez dalekohled a bez nej
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#14

Příspěvek od Lesák »

Měl by sis něco o astrofotografii nastudovat a pak teprve špekulovat  ;) Nejen, že je problém sehnat i film vhodný na astrofoto, ale může se ti stát a já sem přesvědčen, že se to i stane, že vypráskáš celý film a stejně tam nic nebude, protože to nebudeš mít zaostřené. Ano, existují pomůcky (jako metoda "na ostří nože" či jak to je) ale stejně je to hop, nebo trop (pro začátečníka). A astrofotografie, to není cvak a poslat vyvolat, tady se ani klasické fotografie nedělají (jakože ti v obálce dojde hromada nádherných snímků nejakého objektu) ba naopak. Pěkně o tomto způsobu fotografování píše Martin Myslivec na svých stránkách, podívej se na ně.
S dobsonem stejně můžeš fotit maximálně Měsíc a jasné planety nic víc a na to je lepší buď nějaká kamerka, nebo afokálně za okulárem nějakým digi kompaktem.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

AZ/EL <-> RA/DEC - souřadnice obecně

#15

Příspěvek od Habl »

ahoj rad bych se se optal na 2 veci :nekde na googlu jsem videl udelane souradnice na newtonu(dobson)
Dá se to udělat, ale azimutální souřadnice ti nepomohou v hledání objektů na obloze. Pro dobsonisty může pomoci při hledání objektů na obloze např. naváděcí zařízení (není ale použitelný pro každý dobson) Je ale dobré znát dobře hvězdnou oblohu a příslušný objekt si najít v hledáčku.
www.supra-dalekohledy.cz/common/img/842215GT.jpg

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Odpovědět