Poraďte výbavu k dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Stefanstorm
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 10. 2011, 16:18

Poraďte výbavu k dalekohledu

#31

Příspěvek od Stefanstorm »

Díky moc. Včera jsem byl venku něco přes hodinu. Sledovali jsme měsíc a když jsme se podívali na hvězdu, tak jsem tam místo hvězdy viděl třeba šest hvězd. Chápu, že jsou daleko a jsem začátečník na hlubokej vesmír kde jsou mlhoviny, ale časem se snad k tomu dostanu. Moc bych chtěl najít na obloze mlhovinu. Jen jsem měl pocit, že jediný co můžu ted vidět detailně je měsíc a docela jupiter. Ještě bude asi dobrý slunce, ale to si budu muset pořídit ještě nějakej ten filtr abych mohl koukat. Takže ten Barlow 2x myslíte že má cenu koupit jen když je kvylitnější? Je lepší koupit teda okulár třeba 4....2,5 mm? Nebo těch 6 je dostačujících? U toho barlow je hustý, že je to dvojnásobek za dobrou cenu
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Poraďte výbavu k dalekohledu

#32

Příspěvek od Artaban »

Hlavně mapu hvězdné oblohy a červený světlo. No a taky se kouknout do vláken o kolimaci. Víc bych zatím neřešil.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Poraďte výbavu k dalekohledu

#33

Příspěvek od Lukemon »

Hlavně mapu hvězdné oblohy a červený světlo. No a taky se kouknout do vláken o kolimaci. Víc bych zatím neřešil.Asi tak nějak.
to Stefanstorm:
Zatím pozoruj s tím co máš a pečlivě pročítej vlákna na Astro-Forum. Za měsíc za dva budeš chytřejší, něco napozorováno a budeš mít představu co potřebuješ. Uplně nejlepší je domluvit si pozorovací večer s někým z okolí, třeba bude mít vybavení které bude vyhovovat i tobě.

Pravděpodobně skončíš u okuláru 6-7mm a snad někdy i kvalitní mlhovinový filtr UHC.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Poraďte výbavu k dalekohledu

#34

Příspěvek od dvader »

Poslední příspěvky byly přesunuty z jiného tématu, které jsem silně zredukoval vzhledem k charakteru diskuze...
Moderátor
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Jeníček
Příspěvky: 32
Registrován: 07. 11. 2011, 18:26

Poraďte výbavu k dalekohledu

#35

Příspěvek od Jeníček »

Zdravím všechny.
Měl bych prosbičku ohledně pozorování. Mám již delší dobu dalekohled Celestron PowerSeeker 60 AZ což je jeden z těch základních astrodalekohledů a chápu že s ním velké zázraky neuvidím.:-) Pozorování měsíce je s ním výborné a pro člověka pro něhož to byl první pohled na našeho bratříčka z takové blízkosti to bylo ůchvatné.A tím samozřejmě začal můj zájem.U tohoto dalekohledu mám dva základní okuláry 20mm s očním reliefem 13mm a druhý 4mm s očním reliefem také 4mm. Tím prvním jsem asi před cca 4 měsíci docela dobře pozoroval Saturn i s jeho prstencem.Sice to byla jen malá koulička s prstínkem ale i tak byl krásně rozeznatelný. Ten druhý nemohu používat jelikož oční trelief 4mm je moc malý. Tento měsíc jsem se snažil zaměřit Jupiter s prvním,20mm okulárem ale viděl jsem ho hůře nežli Saturn a to je Jupiter blíž.Sice jsem rozeznal jeho 4 hlavní měsíce ale pozorování není tak dobré jak bych si představoval. Moje otázka tedy je,jestli lze tímto dalekohledem pozorovat naše nejbližší planety s lepším zobrazením. A jaký okulár by se hodil.Čím nižší mm hodnota okuláru,tím větší zobrazení?
Moc děkuji za prvotní rady začátečníkovi.
Moc děkuju :-)
Jeníček
Dobson 254
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Poraďte výbavu k dalekohledu

#36

Příspěvek od Regulus »

Čím nižší mm hodnota okuláru,tím větší zobrazení?Ano čím kratší ohnisko okulár, tím větší zvětšení (zvětšení = ohnisko dalekohledu / ohnisko okuláru). Sice jsem jej neměl v ruce, ale na planety bych odhadl ideální zvětšení tak kolem 100ky. Např. něco takového:
http://www.supra-dalekohledy.cz/hledej.html?co=871254
ono taky záleží na rozpočtu...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Poraďte výbavu k dalekohledu

#37

Příspěvek od Artaban »

jenicek: Asi bych použil okulár 6mm zvětšení 116x. Zvětšení to není moc velké, ale Jupiter by měl být ještě ucházejíci kvalitu ubrazu. Moc toho vidět nebude, ale NEB a SEB určitě a třeba i stín od měsíce taky.
Okulár bych doporočil asi SW Planetary za 1000kč. Má Supra Praha nebo Binox za asi 900kč.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Jeníček
Příspěvky: 32
Registrován: 07. 11. 2011, 18:26

Poraďte výbavu k dalekohledu

#38

Příspěvek od Jeníček »

Jde o to že bych potřeboval aby oční relief byl co největší. Přibližně kolem 10mm.Ten 4mm relief mi dělá docela problémy s očima.
Ale jinak děkuju a odpovědi.
:) ;)
Dobson 254
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Poraďte výbavu k dalekohledu

#39

Příspěvek od Artaban »

Jde o to že bych potřeboval aby oční relief byl co největší. Přibližně kolem 10mm.Ten 4mm relief mi dělá docela problémy s očima.
No a taky právě proto byl doporučen mnou a Regulem okulár SW Planetary, který má výstupní pupilu (oční relief) 18mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Phil
Příspěvky: 6
Registrován: 15. 09. 2011, 15:12

Poraďte výbavu k dalekohledu

#40

Příspěvek od Phil »

Moje otázka tedy je,jestli lze tímto dalekohledem pozorovat naše nejbližší planety s lepším zobrazením. A jaký okulár by se hodil.Čím nižší mm hodnota okuláru,tím větší zobrazení?
Moc děkuji za prvotní rady začátečníkovi.
Moc děkuju :-)  
JeníčekAhoj, mám PowerSeeker 70, se stejnými okuláry, takže hodně podobný Lídlskop. Ve 20mm okuláru jdou vždy vidět alespoň ten severní a jižní rovníkový pás a v té čtyřce bych to přirovnal k tomuto: http://web.quick.cz/frantabilek/astrofo ... 080204.jpg Samozřejmě tam lítají odstíny zelené, fialové a kdoví jaké, ale bavím se teď o míře detailu.
Nejlepší okulár by byl asi něco mezi jak ti radí zkušenější přede mnou, ale takhle nějak to lze vidět.
Uživatelský avatar
bjelko
Příspěvky: 13
Registrován: 05. 01. 2012, 21:05

Poraďte výbavu k dalekohledu

#41

Příspěvek od bjelko »

Zdravim Vas
Su okulare Baader Hyperion parfokalne? Nejako to nemozem dohladat
Pripadne aky okular k C5 ?.  Jasne ze chcem univerzalny  aj planety aj na DSO .
Momentalne riesim Messierov katalog a ranne vstavanie
Celestron C5 Spotter@AZ4AL, Sky Watcher 305/1500 Flex Tube, Xperia@LEGOmount PushTo, Omegon LE 12.5, ES 82st 11mm, 6.7mm,
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Poraďte výbavu k dalekohledu

#42

Příspěvek od Assasincz »


Su okulare Baader Hyperion parfokalne?

Pokud myslíš Hyperion Zoom (Mk.III) okulár, tak bohužel v F5 dalekohledu (300/1500) ne úplně, při změne ohnisové vzdálenosti je třeba nepatrně přeostřit, i když jsem už četl, že někomu se chová parfokálně, ale možná na to má vliv specifikace dalekohledu.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Poraďte výbavu k dalekohledu

#43

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Zdravim Vas
Su okulare Baader Hyperion parfokalne? Nejako to nemozem dohladat
Nejsou. Soudím tak z 13mm a 8mm, které mám. Vzdálenost přeostření ale není příliš veliká.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
milous
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 12. 2011, 23:08

Poraďte výbavu k dalekohledu

#44

Příspěvek od milous »

Zdravím vás pánové,
oddaloval jsem to, protože nyní tečou finance jinam a v zimě to ani tolik nelákalo.. ale jak už je venku hezky (teplo), nemužu si pomoct, už bych rád nabral první výbavu k dalekohledu dobson 200/1200 a chtěl bych se vejít do 4-5tis a teďkon kde začít.. chci dvojitý polarizační filtr na planety, ten asi vezmu od Omegonu (1000kč), k tomu jeden okulár pro větší zvětšení, ideálně 7mm, ten asi vezmu TS planetary (1500), Sky planetary je za 1000, ale co řikáte, nebude to klíčová dirka? - (časem dokoupim omegon LE 5mm a omegon 15mm SWA).. a teď co mi vrtá hlavou..odpozorváno nemám nic, samozřejmě začnu s měsícem a planetami, ale - budu se moct podívat i na nějaké jasnější objekty hlubokého vesmíru, bez mlhovinového filtru? (ten je jinak jasnej - astronomic UHC profi). Rýsujou se mi tu totiž dvě verze prvního nákupu
1) k setovému 10mm a 25 mm přidat polarizační filtr, 7mm a 15mm okulár.
2) na okuláry se zatim vyprdnout a koupit "jen" polarizák a mlhovinový filtr.

Děkuji za Vaše názory, vim že je to dosti individuální téma a že bych měl vědět hlavně já sám na co chci koukat.. ale jakožto správný čech a začátečník chci za málo peněz celej orchestr a to hned =D

Jenom doplnim, k tomu dotazu na možnost pozorování a jakost obrazu bez mlhovinového filtru - bydlim na vesnici a nemám problém zaject si za ještě větší tmou, do dolíku kde neni vidět žádné umělé světlo.
momentálně jen malokuk.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Poraďte výbavu k dalekohledu

#45

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

K čemu proboha potřebuješ na planety dvojitý polarizační filtr? To tě vážně planety oslňujou? To mi přijde snad ještě absurdnější než to, jak jsou tim lidi posedlý na Měsíc.

Nevim, proč by SW planetary měl být klíčová dírka, je to podobná konsturkce jako ten TS, pohled je komfortní (míval jsem ho). Kvalita zobrazení odbovídá ceně, ovšem pokud nechceč dát moc, tak je to funkční řešení.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět