Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
jbakos
Příspěvky: 129
Registrován: 14. 08. 2010, 21:21

Prosím o radu...................

#31

Příspěvek od jbakos »

Tém dobson s Goto vypadá fajne ale ja si to radšej hľadám sám predsa nie je nad pocit že si to našiel bez pomoci elektroniky. Aspoň u mňa to tak je a aspoň sa naučím kde čo je čo pri goto nehrozí pokiaľ to sám užívateľ nebude chcieť.

jb  :D
Celestron AstroMaster 130/650 Dobson + OTG ( ako hľadáčik )
Celestron FirstScope 75
Uživatelský avatar
Radek Jonát
Příspěvky: 40
Registrován: 29. 06. 2009, 23:20

Prosím o radu...................

#32

Příspěvek od Radek Jonát »

Všem moc děkuji... :)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Prosím o radu...................

#33

Příspěvek od ladis »

Tém dobson s Goto vypadá fajne ale ja si to radšej hľadám sám predsa nie je nad pocit že si to našiel bez pomoci elektroniky. Aspoň u mňa to tak je a aspoň sa naučím kde čo je čo pri goto nehrozí pokiaľ to sám užívateľ nebude chcieť.

jb :D
Moje slova. Neni nad to si objekt ve slozitem hvezdnem poli najit sam. Je to uzasne a vzrusujici! Goto si necham na dobu, az budu stary ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Prosím o radu...................

#34

Příspěvek od Habl »

Neni nad to si objekt ve slozitem hvezdnem poli najit sam. Je to uzasne a vzrusujici! Goto si necham na dobu, az budu stary
To GOTO ti příliš nepomůže ve stáří až budeš mít menší vstupní pupilu oka... Na to perfektní najetí nespoléhej...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Prosím o radu...................

#35

Příspěvek od dvader »

Není GOTO jako GOTO - pokud je mechanika precizní, tak najíždí špičkově... Ale to se nebavíme o hračkách typu SLT. 8-)



To GOTO ti příliš nepomůže ve stáří až budeš mít menší vstupní pupilu oka... Na to perfektní najetí nespoléhej...

Habl
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Prosím o radu...................

#36

Příspěvek od Habl »

pro dvader:
Ano je to odvislé od mechaniky vlastní montáže a částečně od naváděcího systému a použitých enkodérů. Běžné hodnoty jsou kolem 5´, ale mohou býti i 30". Někdy se může stát, že při najíždění se přejede přes inkriminovaný bod.
Pro dobsona je podle mne při dobré orientaci na obloze a při dvojím ztotožnění s příslušnými identifikačními objekty téměř 100% nalezení hledaného DSO. Ten záměr byl napsán proto, že Ladis je mladý osvědčený matador a já starý zkušený mazák oba bez GOTO s dobsonem. Hračk[ch255] typu SLT neb Meade 70 z Lidlu neuznávám. S jakou přesností můžeš najet u té Tlusté Berty s azimutální montáží?

Habl  
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Prosím o radu...................

#37

Příspěvek od dvader »

Přesnost u Berty je velmi dobrá.
Pokud ji ustavím ledabyle (použiji okulár 31 mm a zhruba dám hvězdy doprostřed), tak mi vždy najede tak, že objekt v tomto okuláru vidím poblíž středu - tedy se vejdu do cca 20'. Pokud ustavuji precizně (použiji okulár s velkým zvětšením a pečlivě hvězdy vystředím) a poté dám Sync na hvězdu v tom kusu oblohy, kde se chci pohybovat, tak mi Berta najede na objekt doprostřed okuláru 13 mm. Tedy 215x zvětšení se zorným polem cca 19'. Konkrétní odchylky jsem neměřil...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Prosím o radu...................

#38

Příspěvek od Habl »

To je celkem slušné. S Inteliscope a s 8" neustaveným dobsonem od Orionu jsou hodnoty na displeji o elevační úhel podstatně horší.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prosím o radu...................

#39

Příspěvek od MMys »

S Intelliscope je to tak, že předpokládá kolmost obou os. Nemá v SW korekci na kuželovou chybu a ustavuje se na dvě hvězdy. Pokud to mechanicky vyladíš a dobře zkalibruješ (referenční hvězdy při větším zv.) je to velmi dobré (při zv. cca 100x objekt většinou ve vnitřní třetině pole). Když je to mechanicky rozházené a/nebo ustavení odfláknuté, bejvá to i na kraji 19mm Panoptika při ohnisku 2m.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Prosím o radu...................

#40

Příspěvek od Habl »

Chtěl jsem to použít u mého 10" SW dobsona FT. O ustavení na dvě hvězdy vím, ale ta kuželová chyba u toho 8"Orionu se mne zdá menší, respektive montáž je tužší.
Martine dík za info.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
bara
Příspěvky: 35
Registrován: 11. 11. 2010, 12:27

Prosím o radu...................

#41

Příspěvek od bara »

Ahoj potřebovala bych poradit. Mám dalekohled Sirius 70/900 Breeser a i když to neni žádnej zázrak chtěla bych ho nějak vylepšit. K dalekohledu jsem dostala 3 okuláry 4 /12,5/ 20 a ani jeden neni nic moc. Ráda bych si pořídila nějaké lepší okuláry a i nějaký důstojný hledáček. A ještě jedna rada myslíte, že by kdyby si pořídila TSC/CEL #21024 FIRSTSCOPE 76 NEWTON ANN. , že si polepši oproti tomu co mám.

Děkuju moc za rady a náměty Bára :)
Sirius 70/900 Bresser
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Prosím o radu...................

#42

Příspěvek od Regulus »

Ahoj potřebovala bych poradit. Mám dalekohled Sirius 70/900 Breeser a i když to neni žádnej zázrak chtěla bych ho nějak vylepšit. K dalekohledu jsem dostala 3 okuláry 4 /12,5/ 20 a ani jeden neni nic moc. Ráda bych si pořídila nějaké lepší okuláry a i  nějaký důstojný hledáček. A ještě jedna rada myslíte, že by kdyby si pořídila TSC/CEL #21024 FIRSTSCOPE 76 NEWTON ANN. , že si polepši oproti tomu co mám.  
Ahoj  :D Mohla bys ještě upřesnit v jakém smyslu jsou ty okuláry nic moc? Co jsi pozorovala? Jinak okuláry trochu lepší by se pořídit daly a nestálo by to ani tolik. Ten Firstscope newton bych k tomu co máš určitě nekupoval - je to téměř totéž...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
bara
Příspěvky: 35
Registrován: 11. 11. 2010, 12:27

Prosím o radu...................

#43

Příspěvek od bara »

přijde mi, že maj optické vady nejsou tak kvalitní při porovnání s ostatníma. Pozorovala jsem Jupiter a vidim ho jako tečku a tři malé tečky okolo není vidět žádné jiné rozlišení. Když jsem se předevčírem v noci hodně snažila tak jsem viděla na Jupiteru náznak pásu. Ale to je vše. Ráda bych chtěla vidět i něco víc. Na měsíci vidim poměrně dobré detaily a když jsem pozorovala jsem pozorovala mlhovinu v orionu tak to vypadalo jako chomáč vaty. Asi je to normální s mim dalekohledem, ale myslim si, že kdybych zlepšila třeba okuláry tak bych mohla vidět i něco více nebo lépe.
Sirius 70/900 Bresser
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Prosím o radu...................

#44

Příspěvek od Regulus »

No zázračný přístroj to není ale vidět s ním půjde toho dost. Záleží i na zvětšení - na Jupiter je nejlepší ten 12,5mm, na mlhovinu ta 20ka. Ta 4ka je hádám celkem nepoužitelná. Je taky potřeba vědět co od toho očekávat - nikdy to není jak na fotce, všechno je víceméně černobílé. Na planety je potřeba počkat na malé chvění vzduchu - většinou až jsou na nebi výš nad obzorem, na mlhoviny (a ostatní objekty hlubokého vesmíru) je potřeba aby nerušilo žádné světlo, co nejtmavší obloha, boční vidění. Je to taky o zkušenostech - časem uvidíš víc.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Prosím o radu...................

#45

Příspěvek od Konihlav »

bara: nenapada me bohuzel nic, jak dalekohled vylepsit. Jedine ho vymenit za jiny s vetsim prumerem (na velikosti zalezi, to je u dalekohledu ten zakladni parametr). To je proste "smutny" fakt.
Odpovědět