Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Prosím o radu...................

#1411

Příspěvek od hokle »

Fotil jsem M42 s modifikovanou 450D a zapomněl jsem na ní přenastavit POSUN WB/BKT do středu. Používal jsem ho na denní focení a potlačil červenou. Přišel jsem tedy o nějaká "červená" data nebo by to mělo být po barevném vyvážení OK? Nejsem si jistý, jak sw ve foťáku data ovlivní.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Prosím o radu...................

#1412

Příspěvek od planescape »

Pokud jsi nefotil jen do jpegu, ale do rawu, tak by to snad neměl být problém.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1413

Příspěvek od MayJ »

Zdravím,
Chtěl bych se zeptat jaký program mám použít na rozdělení kanálu RGB když nemám Nebulosity?
Díky
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Prosím o radu...................

#1414

Příspěvek od dablik »

MayJ píše:Zdravím,
Chtěl bych se zeptat jaký program mám použít na rozdělení kanálu RGB když nemám Nebulosity?
Díky
Co mas presne na mysli? Ze mas barevny obrazek a ten chces na kanaly? To umi Pixi, Photoshop ...
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1415

Příspěvek od MayJ »

Sloucim snímky v DSS a než půjdu do PS chtěl bych celý konečný snímek rozdělit na jednotlivé TIF R-G-B. Někdo to dělá v Nebulosity,jestli je i nějaký jiný způsob a pak si to vše srovnat v PS.
Díky
Uživatelský avatar
Zavuloun
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 05. 2016, 22:14
Bydliště: Zlín
Věk: 38

Re: Prosím o radu...................

#1416

Příspěvek od Zavuloun »

Dobrý den,
potřeboval bych poradit s problémem ohledně ostření. Mám cca rok "starý" Dobson 200/1200 Sky-Watcher. Pozoruji cca 1-2x do měsíce. Nedávno jsem si k němu dokoupil nový okulár 3,5mm. Když se s ním snažím na cokoliv zaostřit, tak se mi to nedaří. Jako kdybych to pokaždé přetáhl. U okulárů 10mm a 25mm toto nepozoruji. U nich je obraz zaostřený.
Uvažuji jestli to může být chybnou kolimací nebo výtahem který není tak jemný.

Díky Jakub
Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1417

Příspěvek od MilAN »

Jenže to ti dává zvětšení 340x. Nevím, kolikrát do roka jde tohle zvětšení použít u tebe, ale u mě to je tak cca 2-4x / rok. Většinou i za slušných podmínek mi atmosféra nedovolí rozumně jít pře 250x - potom to je rozplizlé a nejde obraz zaostřit. Je to samozřejmě dáno i lokalitou a aktuálními podmínkami, ale to zvětšení už je při běžných podmínkách asi už moc.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Prosím o radu...................

#1418

Příspěvek od gunaroid »

Pro ohnisko dalekohledu 1200 mm se jako doplněk k setovým okulárům tady na foru doporučují okuláry s ohniskem 6 nebo 7 mm. Já měl jednu dobu k Dobsonu ohniska 10, 8, 6 a 5 mm a i tu 5ku jsem používal minimálně, protože v mých podmínkách bylo i zvětšení 240x dobře použitelné jen zřídka. Nejčastěji jsem z těchto ohnisek používal 6 mm, tedy zvětšení 200x...
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
vorech
Příspěvky: 198
Registrován: 14. 08. 2015, 13:56
Bydliště: Blatná
Věk: 47

Re: Prosím o radu...................

#1419

Příspěvek od vorech »

Ahoj , jakou montáž by jste mi doporučili na refraktor 80/900 ? Preferují přenosnost a nevím jestli treba taková eq2 bude dostatečně tuhá, tady by mi vyhovovalo snadné udržení zorného pole. Bohužel moje zkušenost s paralaktickou montáží není úplně nejlepší, špatně se mi hledali objekty a vůle v hlavě montáže to taky nezlepší, je eq2 dostatečně kvalitní?
Taky nevím zda by nebyla lepší az3 nebo az4 :roll: . S klasickým dobsonem se kamarádim a vyhovuje mi - az4 ? Jaké jsou vaše zkušenosti s podobnými sestavami ? Mám v zásobě dřevěný geodetický stativ na který plánuju posadit hlavu montáže, takže je mi jedno jaký to bude mít nohy.
Už docela jasně chápu že klepání a chvění nějakého kostitřasu dost znepříjemňuje pozorování, na druhou stranu nechci aby to vážilo metrák !
Uživatelský avatar
Duponte
Příspěvky: 63
Registrován: 05. 05. 2008, 19:31
Bydliště: Parndorf

Re: Prosím o radu...................

#1420

Příspěvek od Duponte »

Hello
mám AZ4 pre ED80. mám to dokonca len na hliníkových nohách a absolútne to neklepe a mám to stabilné i pri väčšom vetre. Také na schmatnutie, prásk do auta a hybaj za mesto a nemôžem sa sťažovať. Jemnosť pohybov si doladíš aretovaním teflónových plôch.
SW ED80, N130/1070
Uživatelský avatar
vorech
Příspěvky: 198
Registrován: 14. 08. 2015, 13:56
Bydliště: Blatná
Věk: 47

Re: Prosím o radu...................

#1421

Příspěvek od vorech »

Diky něco takového jsem potřeboval vědět a je pravda, že k az4 tak nějak spontánně směřuji. A pokud někdo napíše, že eq2 není úplně nejlepší, tak jsem rozhodnutý.
Na paralaktice mě nejvíce vadilo, že po nalezení objektu při utažení aretace ještě dalekohled lehce poklesnul a v závislosti na zvětšení byl často objekt již mimo střed zorného pole. Ta vůle se nedala moc vymezit, protože pak měla montáž zase docela tuhé pohyby. Je tenhle problém vlastností všech eq montáží, nebo to byla smůla na kus ?
Uživatelský avatar
lapierre
Příspěvky: 10
Registrován: 30. 04. 2016, 10:34
Bydliště: Krnov

Re: Prosím o radu...................

#1422

Příspěvek od lapierre »

Zdravím na fóru.
Může mi prosím někdo znalý poradit, jak poskládat čočky v okuláru super plössl 10mm? Zdálo se mi, ze je uvnitř nečistota a okulár jsem rozebral. Vlastní neopatrností a nedbalostí se mi potvůrky rozkutálely. (2 čočky a jeden mezikroužek) Našel jsem na netu pár schémat složení okuláru Plössl,ale stále se mi zdá,že obraz je ostrý jen uprostřed pole a směrem k okraji se silně rozostřuje. (pozorováno jak na Měsící tak na Jupiteru) Jednotlivou hvězdu nelze doostřit do "bodu", má kolem sebe jakoby komu. U okulárů 25mm a 7mm tento jev nepozoruji. Snad je můj laický popis srozumitelný. Děkuji za reakce.
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Prosím o radu...................

#1423

Příspěvek od Kilo »

lapierre píše:Zdravím na fóru.
Může mi prosím někdo znalý poradit, jak poskládat čočky v okuláru super plössl 10mm? Zdálo se mi, ze je uvnitř nečistota a okulár jsem rozebral. Vlastní neopatrností a nedbalostí se mi potvůrky rozkutálely. (2 čočky a jeden mezikroužek) Našel jsem na netu pár schémat složení okuláru Plössl,ale stále se mi zdá,že obraz je ostrý jen uprostřed pole a směrem k okraji se silně rozostřuje. (pozorováno jak na Měsící tak na Jupiteru) Jednotlivou hvězdu nelze doostřit do "bodu", má kolem sebe jakoby komu. U okulárů 25mm a 7mm tento jev nepozoruji. Snad je můj laický popis srozumitelný. Děkuji za reakce.
no, v podstate máš len dve možnosti ako to poskladať, nie?
máš dva zacementované doublety, nie?
Tak ak je to ozaj plossl, tak konvexnou (vypuklou) stranou idú k sebe, medzikrúžok bude medzi šošovkami, aby sa nedotýkali sklom. Ak vidíš zlý obraz, prehoď prednú so zadnou šošovkou, možno tie doublety vyzerajú od oka úplne rovnako, ale absolútne rovnaké byť nemusia.
Obrázek
Ja som tiež podobná začiatočnícka lama a takto som rozobral "Erfle", že sa mi to všetko vysypalo, navyše ten môj okulár sa nepodobal na nič zo schém, ale nakoniec sa mi to podarilo.
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1424

Příspěvek od MilAN »

Mě by tedy jen zajímalo, jakým způsobem se dostane prach mezi čočky, že už tolik začátečníků mělo potřeby čistit okulár zevnitř.
Ale to asi vědí ten ti, co to rozebírají :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Prosím o radu...................

#1425

Příspěvek od Kilo »

MilAN píše:Mě by tedy jen zajímalo, jakým způsobem se dostane prach mezi čočky, že už tolik začátečníků mělo potřeby čistit okulár zevnitř.
Ale to asi vědí ten ti, co to rozebírají :)
mne sa dnu prach nedostal, chcel som len vrchnú šošovku vybrať, lebo prach bol na okraji a nešiel zaboha preč. Ale som ľavý, tak som to nechtiac vysypal všetko a potom som sa trápil. Ale zas, vykúpené to je tým, že už viem ako to má vnútri vyzerať. Teda, aspoň jeden typ okuláru viem ako má vyzerať.
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Odpovědět