Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Poraďte vhodný okulár

#586

Příspěvek od stana »

Zkus se poinfomovat po Explore-Scientific - číňan, s ohniskem 11 mm a zdánlivým zorným polem 82 ° za srovnatelnou cenu..
P.S. 14 mm byla u mě slabší, ale prý 11 mm je lepší a ....
Prostě nevím a ideální by bylo to vyzkoušet...ve stroji..Ty hyperiony jsou dle mého střední třída ale číńan se snaží okopčit /opět můj dojem/ a konkurovat okulárům vyšší třídy..
:D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Poraďte vhodný okulár

#587

Příspěvek od dvader »

Ahoj,
s Hyperionem chybu neuděláš... ale jak píše Stáňa, tak ten ES by stál za vyzkoušení:
http://www.explorescientific.de/explore ... 22950.html

Bohužel jej již fyzicky v ČR nikdo neprodává, protože ES přešel na online prodej v celé Evropě - je tedy otázkou, kde jej vyzkoušet... Jedině pokud by jej někdo v tvé blízkosti měl. :-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Poraďte vhodný okulár

#588

Příspěvek od Fieldy-cz »

O těch kopiích už jsem taky slyšel své, ale taky spíš v kladném slova smyslu. Jeden kolega mi vyprávěl, jak na srazu porovnávali různé okuláry stejných nebo hodně podobných parametrů, ale každý od jiného výrobce, s přelepeným logem. Tuším, že se jednalo o nějaké delší dvoupalce, takže řádově od 2000 Kč a po okuláry cenou přesahující 10 000 Kč. A ne jednomu z nich prý nejvíce vyhovovala ta nejlevnější kopie... Je to tedy možnost, ale určitě to by chtělo s někým zkušenějším vyzkoušet na některém ze srazů a ne naslepo koupit něco po netu.
Osobně bych volil asi ten Hyperion, tím se určitě nic nepokazí...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Poraďte vhodný okulár

#589

Příspěvek od ladis »

Potvrzuji Stanovo doporuceni. Do toho 11mm okularu od ES (82st ZP) se moc prijemne diva! Je to spolu s 6.7mm verzi tehoz okularu asi muj nejpouzivanejsi. Mohu jen doporucit!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Poraďte vhodný okulár

#590

Příspěvek od michal.b »

11ka ES je rozhodne povedenejsi nez 14ka. Hyperion je IMHO jiny typ okularu - ma mensi pole, vetsi vzdalenost vystupni pupily... Osobne bych asi sel do te 11ky ES.
Uživatelský avatar
Wopat
Příspěvky: 28
Registrován: 24. 10. 2012, 21:57

Poraďte vhodný okulár

#591

Příspěvek od Wopat »

Děkuji moc za vaše rady. Ten ES 11mm vypadá zajímavě. Pokud píšete, že s ním máte dobrou zkušenost (zejména ladis mě přesvědčil :)) jdu do něj. V Německu je za 135€ + necelých 10€ poštovné.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little while longer.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Poraďte vhodný okulár

#592

Příspěvek od Rekmarik »

O těch kopiích už jsem taky slyšel své, ale taky spíš v kladném slova smyslu. Jeden kolega mi vyprávěl, jak na srazu porovnávali různé okuláry stejných nebo hodně podobných parametrů, ale každý od jiného výrobce, s přelepeným logem. Tuším, že se jednalo o nějaké delší dvoupalce, takže řádově od 2000 Kč a po okuláry cenou přesahující 10 000 Kč. A ne jednomu z nich prý nejvíce vyhovovala ta nejlevnější kopie... Je to tedy možnost, ale určitě to by chtělo s někým zkušenějším vyzkoušet na některém ze srazů a ne naslepo koupit něco po netu.  

Nedá mi to abych se nezeptal - z Tvého příspěvku vyplývá, že nějaké blíže neurčené kopie cenově cca 2000,- jsou lepší a lépe vyhovují než okuláry nejvyšších kvalit cenově nad 10 000,- ?

To je pro mě docela dost podivná informace a řekl bych dost zavádějící ... Docela chápu tu situaci, že nějaký okulár může být příjemný na koukání díky výstupní pupile nebo vyhovující očnici - ale nechce se mi věřit, že by měl low end okulár přesahovat kvalitou ten hi end -
Asi by to chtělo napsat o jaké okuláry přesně se jednalo a v jakém smyslu byly lepší v jakých vlastnostech ..  

to Wopat: ES 11mm 82° - taktéž dávám palec nahoru ::) i to zvětšení 136x co Ti vyjde je určitě velmi užitečné
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Poraďte vhodný okulár

#593

Příspěvek od MilAN »



Nedá mi to abych se nezeptal - z Tvého příspěvku vyplývá, že nějaké blíže neurčené kopie cenově cca 2000,- jsou lepší a lépe vyhovují než okuláry nejvyšších kvalit cenově nad 10 000,- ?
Ve všech pohádkách existují podivné, neexistující věci :)
Vzhledem k tomu, že ty okuláry za 10 a více tisíc se vyrábějí v PRC nebo v té druhé, kde by se vyráběly kopie za 2.000?

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Poraďte vhodný okulár

#594

Příspěvek od stana »

Aha, už jsem pochopil Milanovu připomínku...Ono Explore dělají i 100° a snad i 120° okuláry, jejichž cena je srovnatelná s cenami od Televue..
Nebo jsem možná nepochopil nic...
::) ;D
Dopiju a pudu..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
arodet
Příspěvky: 24
Registrován: 02. 09. 2012, 14:10

Poraďte vhodný okulár

#595

Příspěvek od arodet »

Dobry den,

dostal jsem okular T-S PLANETARY HR 6mm (darek)
Podle googleni to vypada na tento:
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4289.html

Jak jsem si procital vlakna, tak predpokladam, ze za tu cenu je to rozumny(vhodny) okular pro Dobsona 200/1200 (na Mesic ci planety).

Dotaz bych mel k tomu, ze kdyz snim muzu sroubovat a tim se prodlouzi nebo zkrati (coz je podle me ta vyskove nastavitelna ocnice), zda to bude mit nejaky vliv na cokoliv nebo je to uplne putna?
Newton 200/1200  dobsnova montáž, Canon 550D
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Poraďte vhodný okulár

#596

Příspěvek od Rekmarik »

Dotaz bych mel k tomu, ze kdyz snim muzu sroubovat a tim se prodlouzi nebo zkrati (coz je podle me ta vyskove nastavitelna ocnice), zda to bude mit nejaky vliv na cokoliv nebo je to uplne putna?

podle obrázu to opravdu vypadá, že očnice se neshrnuje ale šroubováním vysunuje nebo zasunuje - na ohnisko a jiné parametry okuláru to nemá vliv, jen si tak můžeš zlepšit komfort při pozorování a optimálnímu postavení oka u okuláru.
Uživatelský avatar
kober
Příspěvky: 31
Registrován: 04. 04. 2011, 14:27

Poraďte vhodný okulár

#597

Příspěvek od kober »




podle obrázu to opravdu vypadá, že očnice se neshrnuje ale šroubováním vysunuje nebo zasunuje - na ohnisko a jiné parametry okuláru to nemá vliv, jen si tak můžeš zlepšit komfort při pozorování a optimálnímu postavení oka u okuláru.
Ona se i shrnuje (kvůli brýlatým) i vysouvá, ale funguje to tak jak popisuješ.
Uživatelský avatar
dhhorak
Příspěvky: 93
Registrován: 08. 06. 2014, 19:53

Poraďte vhodný okulár

#598

Příspěvek od dhhorak »

Můj první teleskop byl Firstscope Teď ale mám Dobsona 150/1200. Jen jsem se chtěl zeptat jaké okuláry by byly nejvhodnější. Mám už doma 4 jeden je 10mm 4mm 6mm 25mm
Dobson 200/1200 Rád pozoruji galaxie, mlhoviny, kulové hvězdokupy a planety ;) . Můj byvalý teleskop Firstscope 76/300
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Poraďte vhodný okulár

#599

Příspěvek od Artaban »

Rozhodně by neměl chybět okulár na přibližně 150x zvětšení a pak asi 200x.
200x a 300x maš a je jen na Tobě, jestli si koupíš i 5mm okulár. Taky záleží, jaké okuláry si koupíš. Když levnější, tak určitě tyhle http://www.binox.cz/okulary-sky-watcher-swa-plossl/  
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Poraďte vhodný okulár

#600

Příspěvek od Bill »

Jen jsem se chtěl zeptat jaké okuláry by byly nejvhodnější
Tohle je tak subjektivní věc, že nějaká rada na dálku je hodně těžká - k okulárům je celé vlákno, můžeš si počíst. Já bych doporučoval nekupovat bez vyzkoušení - co je pro někoho slušné, tak je pro jiného naprosto nepoužitelné - ať už se jedná o zorné pole, kvalitu zobrazení, po vzdálenost výstupní pulily ap.
M:736 750 113
Odpovědět