Různá světelnost u dalekohledů

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Různá světelnost u dalekohledů

#16

Příspěvek od michal.b »

Ano, jde to takto zamenit. Urcujici je efektivni ohniskova vzdalenost po aplikaci vsech optickych clenu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Různá světelnost u dalekohledů

#17

Příspěvek od MilAN »

MartinZ :   myslím, že řešíš  problém, který neexistuje. To, že nevíš,  jak se bude  světelné znečištění uplatňovat v konkrétním místě, není nutné přeci řešit změnou světelnosti dalekohledu.  Protože platí v reciproční zákon, je výsledek pro plošné objekty stejný, fotíš-li světelným přístrojem krátkou expozicí nebo méně světelným  delší expozicí
(D/F)2 x T = konst.
Pro opravdu "bodové" objekty   je výhodnější méně světelný přístroj . A opět pro jas pozadí platí reciproční zákon. A na rozdíl od  klasické fotografie  u CCD platí tento zákon prakticky v celém rozsahu možných expozic
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

Různá světelnost u dalekohledů

#18

Příspěvek od MartinZ »

Řeším tento problém, protože se snažím o pozorování proměnných hvězd a exoplanet a tam potřebuji mít možnost dosáhnout nějakého rozumného rozpětí délky expozic kvůli přesnosti a zároveň se potřebuji držet ziskem v lineární oblasti mé kamery a mít současně co největší odstup signálu hvězdy a pozadí oblohy.
Jelikož si v tomto nejsem moc jistý, tak jsem se raději zeptal, než abych si potom koupil dalekohled, který se mi nebude hodit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Různá světelnost u dalekohledů

#19

Příspěvek od MilAN »

Tomu požadavku rozumím, ale u zaostřené hvězdy na světelnosti v podstatě nijak nezáleží- čili ti neumožní ani zkrátit , ani prodloužit expozici vlastní hvězdy, protože vstupní apertura zůstává stále stejná . To má význam u plošných objektů. Něco jiného je u konkrétního fotografického objektivu, kde změnou clony se dosahuje jak změny světelnosti, tak i velikosti vstupní apertury. Pokud bys změnu světelnosti i u něho dosahoval změnou ohniskové délky, bylo by to obdobné jako u toho zrcadlového objektivu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mr.mio
Příspěvky: 13
Registrován: 09. 10. 2010, 21:51

Různá světelnost u dalekohledů

#20

Příspěvek od mr.mio »

Dobrý deň!

Môj plán kúpiť SW 10" stroskotal,musel som kúpiť nové auto  :-/

Tak som si určil strop 250€. V tejto relácií mi padli do oka dva.

SW 130/900 EQ2 a SW 130/650 EQ2. Je to nič moc,ale lepšie ako nič,však.

Mojou dilemou je teraz svetelnosť. čo sa mi viac oplatí na pozorovanie? Foto neprichádza u mňa do úvahy.  Viem že dlhšie ohnisko by malo čiastočne prekryť niektoré optické vady. Ale objekty budú menej jasné.Moje ciele sú jasnejšie objekty. napr , Mesiac,M31,M42,Jupiter atp.

Otázka znie,čo je výhodnejšie na podobné objekty? F/7 či F/5? Ak F/5,vzal by som radšej Celestron AstroMaster 130/650 EQ,ktorý sa mi zdá kvalitnejší za rovnakú cenu.

Dúfam že sa nepýtam až také blbé otázky  :-? Ďakujem za odpovede!
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Různá světelnost u dalekohledů

#21

Příspěvek od stana »

Si kup 6'' Dobsona.  8-)
P.S. v bazaru nabízí za cca tu cenu i 8'' Dobsona..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Různá světelnost u dalekohledů

#22

Příspěvek od Regulus »

Ale objekty budú menej jasnéNo to právě nebudou (samozřejmě při stejném zvětšení). S tím že menší světelnost má obecně kvalitnější obraz i v krajích ses trefil, bral bych určitě f/7. Problém ale je že delší roura klade větší nároky na montáž, nevím jak to ohnisko 900 v praxi utáhne ta EQ2...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
mr.mio
Příspěvky: 13
Registrován: 09. 10. 2010, 21:51

Různá světelnost u dalekohledů

#23

Příspěvek od mr.mio »

Dobrý večer!

Najprv sa vám chcem poďakovať za odpovede.

Stále neviem ako ďalej. Chcem niečo na EQ montáži kvôli neskoršej výmene za GoTo montáž. A tam by som asi dobsona nedostal tak jednoducho. Pozeral som po cenovo dostupných GoTo a  tá,ktorá je v mojich finančných možnostiach má max. záťaž 130/650. Tak moja voľba asi nakoniec padne na ten celestron astro master 130.

Teraz k otázke. Dá sa porovnať 900mm ohnisko s 650mm ohniskom predĺženým s barlowom? Bude sa to správať podobne? Teda hlavne čo sa týka optických vád na okraji zorného poľa. Viem že menej skla v sústave len prospeje,ale zatiaľ mi iná možnosť neprichádza na um. Čo by ste mi poradili? Ako by ste to riešili?

Ešte link na montáž: http://astronyx.sk/index.php?page=shop. ... &Itemid=35
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Různá světelnost u dalekohledů

#24

Příspěvek od Artaban »

mr.mio: Já jen proč dávat peníze do GOTO montáže a mít malinký dalekohled, kterým ty tisíce objektů co GOTO umí najít stejně neuvidíš :-/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Různá světelnost u dalekohledů

#25

Příspěvek od Buby »

Jejda na co to GO-TO ? 130 mm dalekohled na goto montáži je nesmysl, takovým dalekohlídkem uvidíš jen velmi malý zlomek objektů, které ta montáž je schopná najít. Myslím, že takový 6" dobson od sw by byl mnohem lepší volbou, při světelnosti F8 si navíc bude rozumět i s levnějšími okuláry. takový dalekohled se dá pak zpětně i prodat, 130mm na goto montáži prodáš jedině se značnou finanční ztrátou. Moje rada zní: Kašli na goto a jdi do průměru, v bazaru se dá za ty prachy koupit i 200mm dobson. Počkej si, až tam nějaký za takovou cenu bude a kup si ho. A na nějaké astromastery kašli...
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Různá světelnost u dalekohledů

#26

Příspěvek od Lesák »

Chcem niečo na EQ montáži kvôli neskoršej výmene za GoTo montáž.
Trochu nechápu, jak to chceš udělat.(?) Jestli chceš dalekohled na EQ, kterou potom přestaneš používat a vyměníš za lacinou montáž s GOTO, tak je to blbost, protože se omezuješ na dalekohledu při utracení peněz za EQ místo za průměr. Najetí na objekt je i u malého dalekohledu fajn, ale do té doby, než se podíváš do okuláru a zjistíš, že tam nic není, protože ten dalekohled na to prostě nestačí.
Pokud chceš montáž, kterou upgraduješ na GOTO (třeba HEQ-5, EQ-6) dodatečně, bude to už finančně náročnější, ale unese to dalekohled, pro který má smysl databáze tisíců objektů. Dalekohled z dobsona jde taky dat na EQ, stačí koupit lištu a kruhy a je tam ;)
Jestli chceš GOTO, jsou i GOTO dobsony. Určitě to vyjde levněj jak to EQ.
A poprosím moderátora a přesun do příslušného vlákna, se světelností těch pár posledních příspěvků nemá nic společného :).
Uživatelský avatar
mr.mio
Příspěvky: 13
Registrován: 09. 10. 2010, 21:51

Různá světelnost u dalekohledů

#27

Příspěvek od mr.mio »

Nejde mi o tých 40tis objektov v databáze,ale skôr o pohodlie pri pozorovaní. Vytiahnem ďalekohľad,nastavím ho a potom už len pozorujem dané objekty. Chcem sa pozrieť inam,no problem,ťuk ťuk ťuk do kalkulačky a už sledujem niečo iné. S klasickou EQ či dobsonom by som sa niečo nahľadal. Nie že by som oblohu nepoznal,ale myslím že toto by bolo pre mňa to pravé orechové  ::)  A nemôžem si dovoliť investovať veľké peniaze do zostavy. Preto tá lacná GoTo a malý ďalekohľad.  Niečo väčšie možno príde časom.

Teraz k téme,dá sa porovnať f900mm a f650mm+barlow?
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Různá světelnost u dalekohledů

#28

Příspěvek od michal.b »


Teraz k otázke. Dá sa porovnať 900mm ohnisko s 650mm ohniskom predĺženým s barlowom? Bude sa to správať podobne? Teda hlavne čo sa týka optických vád na okraji zorného poľa.
130/900 bude mit lepsi obraz nez 130/650+barlow.


Viem že menej skla v sústave len prospeje,ale zatiaľ mi iná možnosť neprichádza na um. Čo by ste mi poradili? Ako by ste to riešili?
Vykaslal bych se na GOTO a za usetrene penize bych si koupil poradny dalekohled.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Různá světelnost u dalekohledů

#29

Příspěvek od MilAN »

Go-To může fungovat jak píšeš : ťuk - ´tuk. Problém toho dalekohledu bude ale v tom, že sice Go-To najede na objekt, ale v tom malém dalekohledu bude vidět jen tak málo objektů, že se dají lehce zapamatovat a najít bez toho systému.
Tohle je jen hezká představa od PC a od PC planetária.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Různá světelnost u dalekohledů

#30

Příspěvek od Regulus »

Tak tak, jestli chceš goto, tak si jej rozhodně kup.
Jestli chceš pozorovat vesmír, tak si jej rozhodně nekupuj ;)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět