Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#676

Příspěvek od Artaban »

Petr-Valach píše:Pro časové vytížení jsem a budu jen pasivním čtenářem. Uvítáme do našich řad další zájemce o spolupráci, především aktivní redaktory.
Pak trochu nechápu ( tedy asi chápu ;) , proč jsi se nám představil.

PS: Škoda, že není čas na pozorování, ale myslím, že mít doma alespoň nějaký menší refraktůrek a občas se podívat na Měsíc, nebo na oblačné pásy na Jupiteru a prsten kolem Saturna, je reálné.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#677

Příspěvek od Shark »

Artaban píše:
Petr-Valach píše:Pro časové vytížení jsem a budu jen pasivním čtenářem. Uvítáme do našich řad další zájemce o spolupráci, především aktivní redaktory.
Pak trochu nechápu ( tedy asi chápu ;) , proč jsi se nám představil.

PS: Škoda, že není čas na pozorování, ale myslím, že mít doma alespoň nějaký menší refraktůrek a občas se podívat na Měsíc, nebo na oblačné pásy na Jupiteru a prsten kolem Saturna, je reálné.
Ahoj
já jsem to pochopil naprosto přesně, kolega chtěl představit časopis ne sebe. Svým způsobem (obsahem) je zaměřen na astronomii - tak proč ne. 8-)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#678

Příspěvek od midars »

Jsem z Hlučína a k astronomii se vracím po cca 50 letech, když jsem zamířil do důchodu. Tehdy vyvolal zájem můj otec a kniha Pohledy do nebe - od p.Slouky. Podle té knihy jsem si postavil i jednoduchý dalekohled (brýlák). Život mě pak ale vedl jinými cestami ( IT). A teď oprašuju půl století staré vědomosti a musím říct, že toho prachu je opravdu silná vrstva. Vzhledem ke světelnému smogu v Hlučíně a tím pádem k pravděpodobné potřebě dalekohled i přemísťovat jsem pokukoval po něčem lépe transportovatelném než je původně uvažovaný Newton 203/Dobson. Volba padla na Teleskop Meade ETX125/1900 Observer. Dnes dorazil. Po 1. souboji s ním se necítím jako poražený. Musím se hned pochlubit 1.pokusem o foto kompaktem přiloženým k okuláru. Nevím jestli chvění obrazu způsoboval seing nebo motorky posuvu.
ObrázekvlastněObrázek.
Astronomie i svět se posunul za tu dobu neuvěřitelně dopředu. O takových zařízeních (dalekohled, foťák ...) se mi tehdy ani nezdálo.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
prkiller
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 04. 2018, 16:25
Bydliště: Olomouc
Věk: 35

Re: Nováčci se představují

#679

Příspěvek od prkiller »

Ahoj, rad bych se predstavil. Jsem tu novackem, jmenuji se Pavel a je mi 30 let a jsem z Olomouce. O vesmir jako takovy se zajimam uz od detstvi, kdy jsem jako maly kluk chodil v Olomouci s dedou do hvezdarny. Uz drive jsem si rikal, ze si poridim nejaky dalekohled, protoze koukani na nebe pouze ocima mi uz nestacilo. Kazdy vecer koukam z balkonu na hvezdicky a neustale zasnu nad krasou oblohy. Teprve az ted jsem se konecne rozhoupal a budu porizovat do zacatku Sky-Watcher 200/1200 Dobson Flex Tube. A jelikoz mam ted v praci noveho kolegu, ktery se o Astro zajima uz roky a je dosti vybaveny teleskopy, konecne si mohu s nekym o vsem pokecat, chytlo me to jeste vice. Nejvice mne zajimaji Galaxie a vzdalena cast vesmiru, takze uz ted vim, ze casem poridim dalsi a silnejsi teleskop. Doufam, ze me tu casem za pripadne dotazy neukamenujete :-D. Snad brzy poridim i nejake foto z meho pozorovani a treba se budou libit.
Dalekohledy: Sky-Watcher Dobson Flex Tube 200/1200, Sky-Watcher 80ED
Montáž: SW EQ6-R SynScan GoTo
DSLR: Canon EOS 1100D, Canon EOS 40D mod.
Pointace: QHY 5V-M + hledáček SW 9x50
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#680

Příspěvek od Shark »

Ahoj
:arrow: vítej mezi námi, Tvoje volba na Dobsona 200/1200 je dobrá ,ale píšeš, že ... Nejvice mne zajimaji Galaxie a vzdalena cast vesmiru, takze uz ted vim, ze casem poridim dalsi a silnejsi teleskop. ..., tak proč nejít hned do 254mm Dobsona
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... pyrex.html
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... -flex.html
(5cm jejiž znát)cenově rozdíl cca 4,5tis., ale určitě byto bylo daleko lepší pokoukání po DSO.
Hmotnost plnotubusu 254/1200 je paradoxně trochu menší ;)
Ale koho astronomie pohltí , tak je jakýkoli průměr časem "nedostatečný" A POKUKUJE PO VĚTŠÍM 8-)
Občas se ve zdejším bazaru objeví slušný Dobson za cca 60-70% ceny nového.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
prkiller
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 04. 2018, 16:25
Bydliště: Olomouc
Věk: 35

Re: Nováčci se představují

#681

Příspěvek od prkiller »

To Shark : Ano vim o tom, ze SW Dob 10" je jen o 4000kc drazsi, ale flex tube uz stoji 18000kc a prave ten rozdil ceny mezi 10" SW a 8"SW flex tube budu investovat jeste do jinych veci co ted resim. Plny tubus nechci, protoze bych to mel s nim horsi jak na prepravu, tak i na uskladneni doma. Osobne mi nevadi, kdyz se treba za 2-3 mesice rozhodnu jit do vetsiho a tento prodam nebo si ho taky necham. Nicmene jsem hledal mnoho informaci co se astro tyka a do noci ctu a ctu :) . Navic chci i fotit, takze v brzke budoucnosti me stejne nemine nakup dalsiho vybaveni v podobe teleskopu, cocek, filtru atd.
Dalekohledy: Sky-Watcher Dobson Flex Tube 200/1200, Sky-Watcher 80ED
Montáž: SW EQ6-R SynScan GoTo
DSLR: Canon EOS 1100D, Canon EOS 40D mod.
Pointace: QHY 5V-M + hledáček SW 9x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nováčci se představují

#682

Příspěvek od MilAN »

Flex tube je o trochu kratší, za to těžší a objemnější ( a i dražší) . Tohle je potřeba všechno zvážit, včetně toho, že je větší pravděpodobnost potřeby kolimovat optiku , dále dodatečně chránit před rosou .... Nějak mě u té 200ky žádné výhody nenapadají.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#683

Příspěvek od Shark »

prkiller píše:To Shark : Ano vim o tom, ze SW Dob 10" je jen o 4000kc drazsi, ale flex tube uz stoji 18000kc a prave ten rozdil ceny mezi 10" SW a 8"SW flex tube budu investovat jeste do jinych veci co ted resim. Plny tubus nechci, protoze bych to mel s nim horsi jak na prepravu, tak i na uskladneni doma. Osobne mi nevadi, kdyz se treba za 2-3 mesice rozhodnu jit do vetsiho a tento prodam nebo si ho taky necham. Nicmene jsem hledal mnoho informaci co se astro tyka a do noci ctu a ctu :) . Navic chci i fotit, takze v brzke budoucnosti me stejne nemine nakup dalsiho vybaveni v podobe teleskopu, cocek, filtru atd.
Dobson 10" Flex tube koupíš za 14750,- ( Dobson 8" Flex tube za 9.860,-)
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... -flex.html
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... -flex.html
A co se týká focení Dobson není moc vhodný, základní foto za okulárem(planety měsíc) to ano, ale jinak toho moc nenafotíš.
:arrow: Jinak přeji dobrou volbu při koupi dalekohledu
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
brejlic
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 04. 2018, 12:17

Re: Nováčci se představují

#684

Příspěvek od brejlic »

Ahoj,
jmenuju se Michal, je mi skoro 40 a jsem od Vyskova...
Po tom, co nasi dva prvnacci prisli nadseni ze skolniho vyletu do Brnenskeho planetaria jsem si rekl, ze takove nadseni je treba podporit... Takze se snazim ponorit do problematiky a ziskat co nejvic zkusenosti, ktere budu moct predat dal...

Zatim pozoruju ze zahrady a hlavne se snazim zorientovat na obloze... Jupiter, Saturn, Mars, Venusi i mesic jsem nasel (Stellarium je uzasna vec), ted se snazim zorientovat v souhvezdich... V nedeli jsem zkousel koukat na Lyridy a videl jsem dohromady 3 (a to spis omylem :oops: ) - no ucim se...

Z techniky mam zatim dva triedry - 7x50 a 25x70 na stativu, ale v dohledne dobe asi poridim SW Newton 130/650... Ackoliv vim, ze obecne se doporucuje 200mm a vyse, pokud to jde, tak mi ta 130ka vychazi z praktickeho hlediska lepsi - kolem je par mist, kde by mela byt tma, ale je to kousek cesty a taky aby do nej mohly koukat i deti a ja se nemusel trast az zacne strkanice o to, kdo se bude divat driv...

Tesim se, az zase bude v noci mozne pozorovat neco jineho nez oblacnost...

Michal
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Nováčci se představují

#685

Příspěvek od LukasNestak »

Ahojte všetci,
volám sa Lukáš, rokov mám 35, bývam v meste Sereď "cca 15km od Trnavy" a som úplný nováčik.
Rád by som sa priučil niečo zaujímavé ohľadom astronómii a o pozorovaní vesmírnych objektov.
Úspešne som zakúpil svoj prvý ďalekohľad konkrétne Bresser MESSIER NT-150S/750 EXOS-2 GOTO Hexafoc.
Veľmi by ma potešilo keby sa našiel niekto kto by mi prakticky ukázal ako rýchlo a efektívne nastaviť ďalekohľad, lebo ako zisťujem tak formou pokus a omyl to nebude také jednoduché.
Inak zisťujem že ste tu fajn komunika ktorá vie ochtne poradiť, takže to možno nebude až tak tŕnistá cesta :)
Dúfam že nás v budúcnosti čakajú príjemné jasné noci :)
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Nováčci se představují

#686

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

tak jsem se po týdnu každodenního čtení příspěvků na fóru rozhodl zaregistrovat. Jmenuju se Ondra, je mi 27 a jsem rodilej pražák :) . O vlastním teleskopu na pozorování hvězd, planet, slunce, měsíce, vzdálených galaxií atd. jsme snil snad už v dětství. Dokumenty o vesmíru, fyzice atd. mám celkem nakoukaný :D .

Na začátku léta jsem ovšem na terase u známýho viděl menší dalekohled na trojnožce na stole a hned se ptám, jestli s tím kouká na měsíc a co a jak je vidět. Když mi řekl, že vidí krátery na měsíci, začlo mi to v hlavě šrotovat a po pár dnech jsem už visel na netu a sháněl novou hračku. Protože se v tom vůbec, ale vůbec nevyznám, chtěl jsem koupit dalekohled v Lidlu... To mi partnerka rozmluvila (chytrá co) a tak jsem po pár minutách hledání objednával https://www.alza.cz/sport/levenhuk-hvez ... 102657.htm . Chvíli přede mnou ovšem někdo vykoupil poslední kus a tak jsem byl zase na začátku (dalekohled jsem samozřejmě potřeboval co nejdřív, ideálně hned :lol: ).

Na webu exoplanety.cz jsem našel článek o tom, jak by se dalekohledy neměly kupovat na Alze a v Lidlu, ale ve specializovaných prodejnách a že jedna taková prodejna je v Dejvicích a že tam je dobrý rozcestník na webu, který mi poradí jaký dalekohled koupit, jako začátečník. Dozvěděl jsem se, že v dalekohledech jsou zásadní rozdíly a že existují jakési čočkové a zrcadlové. Po přečtení pár článků už jsem věděl, že chci paralaktickou montáž a zrcadlový dalekohled. Sednul jsem do auta a vyrazil směr Dejvice - na odpolední otvíračku eshopu http://www.novedalekohledy.cz . Po půl hodince rozpravy s asi majitelem eshopu jsem už seděl v autě s novou hračkou. Ten se mě ptal na několik věcí (co chci pozorovat, kde chci pozorovat, jak často chci pozorovat, jakej mám rozpočet, atd.) Nakonec mi doporučil http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... _no_49506/ a že já si nechám poradit, tak jsem ho vzal.

Ještě ten večer jsem vše vybalil (dalo mi to celkem práci) a začal směřovat z okna směrem na měsíc. Vůbec jsem nevěděl k čemu jsou ty okuláry a ta barlow čočka, k čemu jsou ty stupnice na montáži a netušil jsem, že to bude takový velký a celkem těžký (se závažím) a najít měsíc - téměř v úplňku mi chvíli trvalo. Musím se ale přiznat, že když z okuláru začalo něco svítit, takový bílo šedivý světlo, začal jsem jásat a volat všechny členy domácnosti ať hned běží ke mě. Do pár minut už jsem měl zaostřený měsíc (který mi potvora pořád utíkal z dohledu) a fakt je, že když jsem poprvý zaostřil měsíc a já fakt viděl ty krátery a různé detaily, běhal mi z toho mráz po zádech :lol: . Hned jsem popadnul telefon do ruky, přiložil objektiv k okuláru a pokoušel se vyfotit tu nádheru, kterou jsem právě spatřil. No a od té doby jsem denně na netu, objevuji servery o hvězdářství (česká základna se mi zdá poměrně slušná), dozvídám se, že abych mohl časem sledovat vzdálenejší objekty, je potřeba dalekohled před pozorování vždy seřídit a vyvážit a a nechat vyrovnat teploty a jet minimálně 20 km za Prahu atd. atd.

No každopádně jsem nadšený, že jsem si splnil svůj dětský sen a že jsem objevil tak krásný koníček. Aktuálně mám radost i z toho, že je tolik věcí, které se v souvislosti s pozorováním musím ještě naučit, a neskutečně se těším až poprvé uvidím Mars, (na který se chystám co nejdříve, protože je prý teď blízko k zemi), Jupiter, další planety a později třeba i vzdálenější mlhoviny, a galaxie. Svým pokusem o vyfocení měsíce jsem zjistil, že existuje něco jako astrofotografie a doufám, že i k tomu se časem dostanu, ale říkám si, že nejdříve se naučím s dalekohledem a s oblohou bez foťáku a časem začnu třeba i pořizovat fotografie. Svojí první fotku měsíce přikládám, i když je rozostřená a asi nepoužitelná, já už jí mám na pozadí na PC a nemůžu se na ní vynadívat. Jestli toto někdo dočetl až do konce, nebo třeba i z půlky, mám radost a za jakoukoliv zpětnou vazbu (ohledně myšlenkových pochodů co se hvězdářství týče, ohledně výběru prvního dalekohledu atd.) nebo třeba i jenom pozdravit, budu rád. Když by se konal nějaký společný výjezd, třeba střední čechy atd., vhodný pro nováčky rád se připojím a seznámím. Vlákno ohledně domlouvání výjezdů jsem už našel. Tak zatím čau, Ondra.
Přílohy
IMG_20180725_2207081.jpg
IMG_20180725_2207081.jpg (537.26 KiB) Zobrazeno 5236 x
MartinStoner
Příspěvky: 4
Registrován: 03. 10. 2018, 18:22

Re: Nováčci se představují

#687

Příspěvek od MartinStoner »

Dobry den, som rad ze som nasiel tuto stranku fandou amaterskej astronomie. Pred davnym casom som sa tomuto konicku venoval a rad by som sa k tomu vratil. Zatial len precitavam toto forum a obnovujem vedomosti a naberam nove. Byvam kusok od Brna, tak ak su tu na juznej Morave ludia co si zajdu na pozorovanie, pripadne pokecat, tak sa velmi rad zucastnim nejakej akcie.
R.D.
Příspěvky: 1
Registrován: 05. 08. 2018, 22:24
Bydliště: Domaniža
Věk: 35

Re: Nováčci se představují

#688

Příspěvek od R.D. »

Ahoj,
volám sa Rado, mám 30 rokov, pochádzam zo Slovenska, z dedinky Domaniža blízko Považskej Bystrice. Už dlho čítam toto fórum, ešte dlhšie mi trvalo vybrať teleskop, pretože možností je veľa. Nakoniec som si vybral tohto plecháča "Bresser MESSIER DOBSON 10in" ohnisko 1270mm. Pozorovať chcem hlavne DSO, ale aj ostatné objekty ako planéty a mesiac. Objektívy mám len 3 (25mm; 15mm; 10mm) a bino 20x50. Veľmi rád čítam Vaše príspevky, aj keď tým niektorým Vaším skratkám ešte nerozumiem tak keby sa na niečo pýtam tak prosím trochu trpezlivosti :D, predsa len nie som ani amatér. Pozorovacie stanovisko som si zvolil zhruba v 4 km vzdialenej ešte menšej dedinke Sádočné (teleskop budem mať tam, máme tam chalupu, kto by to stále vláčil)
S pozdravom Rado
Albedo
Příspěvky: 4
Registrován: 03. 02. 2019, 17:59
Bydliště: Kunín
Věk: 32

Re: Nováčci se představují

#689

Příspěvek od Albedo »

Zdravím,

Jmenuji se Patrik, je mi 27 let, pocházím z Kunína u Nového Jičína a vždy mě zajímal vesmír. Nedávno jsem se rozhodl splnit si svůj dětský sen a koupil si k vánocům teleskop Sky-Watcher N 130/900 Explorer EQ-2. Po zdlouhavé montáži a nekonečném čekáním na první den bez mraků jsem to konečně vytáhl na zahradu a v -5°C, bez polárního zarovnání, kolimace jsem začal brouzdat po obloze jako asi každý amatér který dostane první teleskop do ruky :D . Ve stellariu jsem si našel přibližnou polohu Andromedy a od dobře viditelné kasiopeji jsem během 5 minut našel jako velkou bílou šmouhu. Nebýt menšího bílého flíčku hned vedle (M110) tak bych ji asi nerozeznal ale i tak jsem byl nadšený. Po prvním sledování jsem přišel na to že to bez řádné přípravy a znalostí prostě nepůjde tak jsem našel tohle forum. Mám hlavně zájem o sledování DSO a časem bych chtěl začít s astro-fotografii. Jsem úplný amatér tak budu rád za vaši trpělivost a rady :D .
Sky-Watcher N 130/900 Explorer EQ-2
Uživatelský avatar
Vader
Příspěvky: 2
Registrován: 24. 02. 2019, 14:52
Věk: 49

Re: Nováčci se představují

#690

Příspěvek od Vader »

Ahoj, jmenuji se David, je mi 44 let. Jsem rodilý Pražák a bydlím ve Stodůlkách na západním okraji Prahy. Astronomie a vše kolem vesmíru mě vždy fascinovala, ale až ve chvíli, kdy se o toto téma začal zajímat můj tehdy 9letý syn to nabralo obrátky. Skoro rok a půl spolu nasáváme vše, co se alespoň trochu pojí s vesmírem. Letos k Vánocům si přál předplatné časopisu Historie a Tajemství vesmíru (sakra já v jeho věku četl Šmouly) a samozřejmě i dalekohled. Vzhledem k tomu, že jsem toto přání očekával už dříve, měl jsem cca 6 měsíců na vyhledání toho optimálního kousku. Bohužel život je plný kompromisů. V tomto případě to znamenalo vybrat takový dalekohled, který se nám vejde na lodžii panelového domu. Její šíře a umístění (JIH) odepsala klasickou trojnohou montáž a zároveň i zakoupení klasického Dobsona (délka tubusu 1200mm). Takže jsem se rozhodl zakoupit jen optiku SW 150/750 a vyrobit vlastní Dobsonovou montáž. Naštěstí mám tátu bývalého dřevomodeláře, takže jsme dali hlavy dohromady a vyrobili vše na míru, přímo pro pozorování z lodžie. (pokud by byl zájem, mám nějaké fotky a mohu vložit do příslušné sekce na fóru).
Od Vánoc pozorujeme každou vhodnou chvíli. Vzhledem k postavení hvězd máme prozkoumané souhvězdí Orion (M42, M43, NGC 1981, Malého a Velkého psa (M41, NGC 2362), Raka (M44 a M67) a začínáme brouzdat po Lvovi (dnes byly perfektní podmínky, takže zmíněná souhvězdí pěkně prohlédnuty). Neskutečným zdrojem informací se pro nás stala bichle Astronomica, z které si kopírujeme souhvězdí a kroužkujeme nalezené objekty. Prostě blázni jak říká manželka. Několikrát jsme už vyjeli s dalekohledem i mimo Prahu, zatím nikam moc daleko (Tachlovice), ale ten rozdíl byl neskutečný. Poprvé jsme viděli v dalekohledu Mléčnou dráhu a to množství hvězd nám vyrazilo dech! Pro začátek jsem zvolil okulár Baader Hyperion 10 mm s 28 mm redukcí. V tuto chvíli máme zvětšení 33x s 2", 75x, 106x, 150x a 211x s 1,25", při využití setového Barlow 2x. Časem asi přidáme něco na planety Mars, Jupiter a Saturn. Moje první dotazy budou asi hodně laické, tak snad se mnou budete mít trpělivost.
Sky-Watcher 150/750, Dobsonova montáž vlastní konstrukce, Baader Hyperion 10 mm Modular, redukce 28 mm, setový Barlow 2x, triedr Target-Co 16x32
Odpovědět