Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1186

Příspěvek od Bill »

M:736 750 113
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1187

Příspěvek od gunaroid »

Neználek: s ohledem na zadání je tady jasná odpověď - Skywatcher Dobson 8" f/6 (200/1200). Najdeš tady toho o něm mraky.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1188

Příspěvek od Lesák »

Davifi píše:Ještě mam dotaz, jak bezpečně na obloze lokalizovat polárku ? Vím, že není tolik jasná. Tak se chci zeptat jestli to není možné podle barvy ? Někde jsem se dočetl, že je nažloutlá. Vím, že se nachází v souhvězdí maleho medvěda ale nevím jak se bezpečně ujistit, že je to zrovna ona. Potřebuji na ni ustavit montáž.
Pokud by byl problém s Malým vozem, tak nejlepší pomůcka je obrázek tady
http://mladez.astro.cz/?p=84
Kozlik01
Příspěvky: 26
Registrován: 06. 02. 2018, 16:33

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1189

Příspěvek od Kozlik01 »

Dobrý den chtěl bych se zeptat proč jsem najednou viděl měsíc nádherně a hlavně bez barevných vad seeing nebyl skoro poznat a to jsem měl stejný okulár a stejný dalekohled co jsem už napsal v předchozím dotaze. Počasí ale nebylo zrovna nejlepší (foukalo). Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1190

Příspěvek od FrantaB »

Protože to, že fouká kousek nad zemí je v obraze relativně málo znát. A poslední necelý týden fouká nad námi ve vyšších vrstvách atmosféry fakt málo. Takže pokud jsi chytil vhodnou díru v mracích a oparu, byl obraz parádní. Prostě byl na chvilku opravdu dobrý seeing. Nic víc za tím nehledej.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1191

Příspěvek od bastas.bastas »

zdravím všechny, jako nový jsem se chtěl zeptati: při dnešním malování po obloze, ač při svitu měsíce, jsem v Trapézu viděl pouze čtyři hvězdičky, E a F ani náhodou. Může to být svitem měsíce, či mými již postaršími zraky, popř. může být chyba v teleskopu? Newton 250, f 4,5, který by měl zvládnout i vííce, než 10 mag. Sorry všem profesionálům za neodborný dotaz.... :?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1192

Příspěvek od MilAN »

E,F mají cca 11. mag, jsou poměrně blízko jasných hvězd A ,C , a dost sebere Měsíc , navíc v téhle fázi a pozici nad Orionem .Je potřeba větší zvětšení a Měsíc pryč. I tak to v 250 není úplně samozřejmé.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1193

Příspěvek od bastas.bastas »

Ok, díky za rychlou odpověď. Měl jsem zvětšení 110x a 220x (5 a 10 mm okuláry) bez filtrů a různých rovnačů. Taky se musím naučit ostřit, je to mrcha hodně citlivý na sebemenší pohyb ostření. Nicméně jsem se k tomu po 30 letech vrátil a jen tak brouzdat po hvězdičkách je úžasný.... :D asi si pořídím něco lepšího. Tohle je nějaká samovýroba....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1194

Příspěvek od Artaban »

bastas.bastas: Chce to taky hlavně dobrý seeing a kolimaci. Zvětšení 220x stačí. Trochu lépe, se vidí složka E.
Jinak dalekohled 250mm by neměl za dobrých podmínek mít problém. Běžně je vidím v R 172. Můžeš taky na nějakých dvojhvězdách testovat dalekohled, abys věděl, co dokáže. No a pozorovat, když je Orion vysoko na obloze samozřejmě. Přeju hodně zdaru.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1195

Příspěvek od bastas.bastas »

Trošku si s tím pohraju, nejsem si zcela jist kolmostí ok. výtahu, 9 mag. u polárky bez problémů, a je taky pravda, že se koukám dva dny a ono to chce trošku trpělivosti se to taky naučit, dnes jsem málem zmrznul u toho :D
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1196

Příspěvek od bastas.bastas »

Tak zkolimováno, nově vše nastaveno....a jsou vidět i při měsíčku s otevřeným tubusem obě dvě, E i F, tak snad je ta optika jakeš takeš dobrá...
Chechulin
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 06. 2017, 14:06
Bydliště: Kopřivnice
Věk: 25

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1197

Příspěvek od Chechulin »

Dobrý den,
Chtěl bych vás poprosit o radu ohledně led hledáčku. Mám s ním tento problém: Když jdu na můj pozorovací flek, tak standardně všechny vehementy vytáhnu, složím a snad i nějak normálně seřídím. Jenom ta zaměřovací mrška už mi mírně řečeno pije krev. Nemohu docílit toho, aby mi zaměřovala přesně. Důvod? Je celá nějaká vyviklaná, šroubky, kterými se to nastavuje, jsou celé nějaké povolené. Když je utáhnu tak, aby se celý led hledáček nerozsypal, tak ho samozřejmě nemám dobře seřízen a z pozorování nic nemůže být. Máte někdo nějaký tip? Kdyby jste mi, začátečníkovi, poradili, byl bych vám velmi vděčný. Tak děkuji za odpověď a všem přeji pěkný den:-) (ten zítřejší ;) )
Začátečník
Bresser Spica 130/650 na EQ-2
Sním o Dobsonovi 305/1500 :oops: :)
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1198

Příspěvek od Dansemacabre »

Jaký konkrétně typ hledáčku máš? Utáhni hlavně šroubky, kterými je red dot přichycený k liště, a utáhni botku v rybině dalekohledu. Pak nastavuj jen těmi dvěma šroubky k tomu určenými (horizontální a vertikální posun tečky). Jestli jsou šroubky rozviklané, je něco špatně, nebo se tam budou někde schovávat ještě malé aretační šroubky k utažení těchhle. Bez znalosti konkrétního typu je ale těžké radit...
P.S. taky záleží, jak silně hledáček k dalekohledu utahuješ - pokud pokaždé jinak, tak se to projeví (zvlášť je-li jen na jednom šroubku).
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Chechulin
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 06. 2017, 14:06
Bydliště: Kopřivnice
Věk: 25

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1199

Příspěvek od Chechulin »

Na LED hledáčku, který mám, jsou celkem tři šroubky, z toho dva slouží jako tebou zmíněný horizontální a vertikální posun tečky. Ten třetí je u placaté baterky. Jinak k dalekohledu ho "připevňuji" pouze zasunutím do takového plastového pouzdérka, které je k tomu určené. Je tedy možné, že v něm LED hledáček nesedí a proto se mi to celé hýbe? Pokud bude třeba, vyfotím i to plastové pouzdro.

Ještě edit: Na hledáčku jinak není napsán žádný konkrétní typ. Nic víc, než že mi byl dodán k Bresseru 130/650 v jednom balení, o něm nevím...
Přílohy
IMG_20180410_105811.jpg
IMG_20180410_105811.jpg (141.44 KiB) Zobrazeno 2672 x
Začátečník
Bresser Spica 130/650 na EQ-2
Sním o Dobsonovi 305/1500 :oops: :)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1200

Příspěvek od vla »

Proti aretačním šroubkům bývají pružinky jako protitlak, pokud máš protikus na dalekohledu hodně mimo osu může se stát, že je poloha nejistá, protože pružinka už proti šroubkům dostatečně netlačí, už jsem to zažil, takže případně upravit upevnění upínací patky na dalekohledu. Obecně je to plastová jednoduchá věc, neměla by se ovšem samovolně viklat, ale po seřízení bys na ní neměl šahat, nebo za ní posunovat dalekohled atd. někdy se stává, že je třeba hledáček seřídit při každém nasazení, sice jen o trošku, ale je to potřebné. Pokud má regulaci osvětlení seřiď ji na minimum, jinak se přesného ustavení nedočkáš, protože bod je moc velký. Pokud se bavíme o dalekohledu co máš v profilu ber to jako to nejlevnější co lze koupit a s tím je spojena i kvalita, takže případné domácí doladění lze očekávat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět