Canon EOS 1D Mark IV

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#151

Příspěvek od MMys »

No, tak do Boletic jen tak nepojedu. Na Šumavu jezdím většinou v létě, ke kolegovi.

K Hradci můžeš přijet, až pojedu, můžu dát vědět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Canon EOS 1D Mark IV

#152

Příspěvek od honza.ho »

Já bych šel cestou, kterou ti navrhl Kdan, tzn. vyloučit pointaci, kterou si akorát zkomplikuješ život. Budeš muset vyřešit uchycení a +- sesouosení obou dalekohledů, sehnat buď dostatečně citlivou kamerku nebo pozicioner abys nemusel dělat kompromisy ve volbě kompozice. Nastavení není také až tak triviální a vyžaduje určitou praxi se seeingem ale i s tím jakým způsobem nastavovat kompozici/ostřit/hledat p. hvězdu. Lepší než udělat ukvapený závěr je přečíst zdejší témata, které se těmito problémy zabývají. Nemůžeš přeci chtít aby tě v tomto, již 10 stránkovém tématu, někdo vodil za ruku od A-Z :).  

V tvém případě bych začal focením do rawu, tvorbou co nejlepších DF, naučil se fotit flat field případně bias. Potom vše v něčem zpracovat (DSS) a podívat se na rozdíl abys viděl, proč jsi ty kalibrační snímky vůbec pořídil. Od věci by nebyla ani registrace freehostingu a naučení se jak se na ftp nahrávají soubory. Všichni ti určitě rádi poradí kde je chyba, pokud uvidí nějaký výstup.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#153

Příspěvek od Konihlav »

Slavek: kdyz jsem pred rokem a pul zacinal s astrofotem, precetl jsem komplet a zcela vsechny vlakna a prispevky zde a zde:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... astrofoto1
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... astrofoto2
:-)
jo, zabere to trochu casu a je tam videt mnohdy reseni stejnych problemu a u vlaken z roku 2005 ci 2004 jsou nektere postupy z dnesniho pohledu dokonce i smesne, ale je to skola zivota a da se to cist stale a dokola.

jinak pokud jsi ten Slavek z astrofotek.cz (s prezdivkou Slavek), tak mas fotogalerii zde http://astrofotky.cz/~Slavek a pro prihlaseni pouzivas jako login-name prave "Slavek". Heslo Ti uz ale nepovim neznam ho :-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#154

Příspěvek od Konihlav »

Slavek: pokud se chces pri foceni k nekomu pridat, urcite Te nikdo neodmitne, je nas tu (bohuzel jenom) par co "aktivne" fotime a jsme taky od Prahy ci tak +-. Az budu priste v Praze pres pracovni tyden, tak se planuji pridat k Vladovi (uzivatel "vla") a jet na Pozary (jizne od Lan). Jinak ja zacinal s focenim na Praze 6 ted jsem vice/mene mobilni s pusobnosti zapadni a stredni Cechy :-)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#155

Příspěvek od Slávek »

konihlav: jo to jsem já. mám tam asi 3 fotky, jednu ze stativu a jednu z EQ5 a  jedné expozice( tu mléčnou dráhu ). pak ještě ten měsíc. Jo a na fotkách jsem pod svým jménem - Pravoslav Väter
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#156

Příspěvek od MaG »

Heh a tu Sigmu 30mm máš pučenou, když o ní výše nepíšeš? Pořád ti tu někdo radí, abys nevyhazoval peníze a hlavně začal fotit s tím co máš a hlavně se to naučil zpracovat, tak sakra doufám, že brzy na to vlítneš. Třeba ta fotka z Bulharska se mi opravdu líbí a je na ní strašně moc poznat, že nemá použitý flatfield.. tmavnutí do rohů ji dost degraduje.
Tak klidně foť dál, nech si poradit a třeba to bude za rok diametrálně jinde, když na to máš.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#157

Příspěvek od Slávek »

nenám jí půjčenou - fotím s ní na akcích, protože má f 1,4 to byla spíš náhodná fotka, šumu, hotpixelů a vignetace tam bylo na razdávání, trochu se mi to povedlo korigovat a nakonec z toho i něco vyšlo, hlavně to bylo složité v tom že je to hned nad obzorem, tam se fotí blbě a navíc to je jen jedna expozice, to není pořádná astrofotka, to je jen pro ilustraci. ta vignetace není taky úplně způsobená objektivem ale i tím, že jsem ztmavil stinná místa (kvůli oparu co kalí fotku do šeda) a natáhl kontrast ale hlavní zásluhu (na té fotce) je lokalita - to bulharsko je tmavé jak pr.el a to jsem to fotil z vesnice asi 15m od lamp. :-)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#158

Příspěvek od Slávek »

konihlav: tak já jsem taky mobilní, ale mě třeba nebaví fotit v průměrných oblastech, já se chystám vyjet do Zhůří, na Pohoří na šumavě, nebo pobliž takové usedliny na severu boletic (kolem vesničky Markov). Kromě vhodného počasí, by se mi hodil i spolujezdec.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#159

Příspěvek od Slávek »

ještě abych se taky vrátil v půvpdnímu tématu: jak si myslíte že se hodí full HD video s 30, 25, nebo 24 sn/s myslíte, že se to dá využít i k něčemu v astrofotce/astropozorování. Já viděl video z toho Canonu pouze za svitu měsice a obraz mi přišel vynikající, dalo by to i uplatnění někde v astru?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Canon EOS 1D Mark IV

#160

Příspěvek od MilAN »

Slávku, ze tenhle příspěvek mě určitě nebudeš mít rád, ale musím to napsat. Ani ne kvůli Tobě, ale kvůli těm, kteří tu Tvé věty čtou.

Nejdříve nás přesvědčuješ, jak dobré fotky děláš, jak dobře odstraňuješ  hotpixely a pod., jak nepotřebuješ na své EQ6 při focení přes Newton  F= 750 mm ani pointovat a jak dlouhé  expozice tím bez  problémů  děláš, potom odmítneš  sem ukázat   fotku, potom  publikuješ fotku s F= 30 mm na EQ 5 s několikasekundovou expozicí  a to  sigl fotku, potom  dáš inzerát, že prodáváš montáž EQ5 a že s ní jdou dělat  pěkně několikaminutové fotky ohniskem přes 1 m a nakonec si dáš inzerát, že koupíš EQ6.
Tomu snad už nemůžeš věřit ani sám.
Nediv se, že pro mnoho lidí  je diskuse s Tebou jen  ztrátou času. Díky za pochopení
Milan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#161

Příspěvek od Slávek »

Milan: v pohodě. je mi jasné, že je to zamotané. A ty se mě snažíš usvěčit v tom, že asi nemám co dělat a hádam se s lidmi. Ten odkaz s tou mléčnou dráhou sem dal někdo jiný né já, jednalo se o  nějakou starou fotku ještě s eq5, tu teď prodávám protože chci EQ6 abych mohl autopointovat. Nikomu nevykládám, jak pěkné fotky dělám, ale pořád píšu, že ty co dělám, mě stačí (třeba ta mléčná dráhá, ta se mi celkem líbí a to je jpeg, který prošel lightroomem, odšumovanej apod a ani jsem ho nezprůměroval s dalším a když se na tu fotku podíváš, tak to na ty úpravy a jednu expozici to přece není zas taková katasterofa - a to je vlastně ten nejhorsí možný snímek). Ta EQ 5 měla dobré chvilky kdy udržela C5S tak 2 minutky bez rozhýbání. bohužel jich je málo no. Ale tomu asi věřit moc nebudeš. Přiznám se k jedné věci a proč jsem sem nechtěl dát fotky - žádné již totíž dlouho nemám. EQ 6 jsem si koupil v létě, newtona taky tam někdy, čuměl jsem na měsíc apod, udělal pár fotek - na konci léta jsem se hrozně opil a nechal svojí EQ 6 na dešti na dvoře snad myslim i 2 noci, je prakticky zničená, tak hledám jinou a novou si kupovat nechci protože doufám že i tady něco seženu a trochu ušetřim. Až opět seženu lepší montáž, vemu newtona, koupim autopointer, dokonce prodávám i schmita C5s, protože mi k pointaci stačí 70/500 za 2-3 tis. + autopointer. Psal jsem že mám tu EQ6, no je to pravda, je ale v garáži na chatě a podpírá teď letní gumy na auto :-/ a nouzově fotím s EQ5, tak to je celá pravda, kolik let za to dostanu? A ty úuplně původní příspěvky pměřovali k tomu, že bych přidal ISO a i na EQ5 bych bych něco nafotil. Ale to už je mi jasné, to nejde. Postačuje ti moje odpověď ? :-[
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#162

Příspěvek od MaG »

Jo, jenže ta diskuze byla ztrátou času. Tobě stačilo ne přidat ISO, ale ubrat ohnisko a stačila by ti i EQ5. Komu není rady..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#163

Příspěvek od Slávek »

možná pro vás ano, mě to dalo docela dost. Ale já už si vzal k srdci mnoho rad (i když to tak možná z toho co píšu nevypadá) každopádně jsem myslel, že diskuze bude o mark IV a ne o mojich nedostatcích, ty řešit zatím ani nechci. co mysliš to video? dá se u zrcadlovky použít ty jejich videa?
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#164

Příspěvek od Slávek »

Prosím ostatní, jestli chcete ještě něco říct tak HLAVNĚ o Marku IV, ale už neřešte mě, moje postupy a tak, to vůbec není důležité. Já jsem chtěl debatovat pouze o foťáku, jeho možnostech a co z toho by see  dalo využít do astrofoto. jestli chchete založím téma: Nedostatky Slávka a jeho směšné výroky tak tam si o mě pište co chcete.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#165

Příspěvek od Slávek »

Ještě trochu zaargumentuju ve prospěch Canonu EOSu 1D mark IV (pokud si už nekdo myslí, že dělám kraviny, at už dál nečte) Docela mě zaujalo tvrzení, že polovodičové obvody (které produkují teplo a tudíš i přispívají v většímu temnému proudu) jsou umístěné mnohem dál od samotného snímače (asi mají na mysli pod ním) a zesilovač signálu, který produkuje též teplo je stíněn (otázkou je jak efektivně a je jasné že asi moc tomu nepřidá, pokud není přímo chlazen dusíkem apod) Dále má být údajně zesilovač mnohem stabilnější při vyčítání hodnot náboje a rozdíly mezi hodnotami náboje pixelů (po zesílení) mnohem jemnější  (i dykž je to furt 14 bit!) a prý  s menšími výchylkami. No uvidíme no. Nic jsem nevypátral o tom, jak moc se podařilo velikosti buněk zpodobnit, ale rozíl ve velikosti pixelu je tak asi do 3% a tak do 1-2% u profi přístrojů  a po zrpůměrování by to nemělo vadit. Je teď otázkou třeba resetovací šum - jak přesný/nakolik stejná je velikost náboje v kondenzátorech oproti buňkám okolním. Pak je prý - údajně posun v materiálech - dokonalejší supravodiče  (údajně "kosmického věku"  :D ) se prý díky menšímu odporu méně zahřvají a lépe přenášejí napětí do AD převodníku. (a tady na konce je to právě důležité chceme li použít rozumě vysoké ISO, bez přílišné ztráty kvlality) A jak jsem už tvrdil, údajně není pixel Maka IV pokryt RGB maskou zcela a je tam prostor pro plný signál. (ale to zase nemůžu najít odkud jsem to měl) Nic víc jsem se už nedopátral a upozorňuji, že dost z toho může být masáž Ale mě se to docela líbí, jsem technický úchyl a rád čtu o podobných pokrocích. jde jen o to, jestli to nejsou ty samé pokroky jako třeba v 450D/50D (o kterých se nepíše) akorát s o 30% (třeba) lepší efektivitou..... a o tomhle tato diskuze měla původně i být. (Protože Canon výrobu svých snímačů moc nezveřejňuje, je to pátračka)
Odpovědět