Canon EOS 1D Mark IV

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#121

Příspěvek od Slávek »

No tak ja si nemyslim, že je to až tak kontraproduktiví, všechny příspěvky jsem si četl a dost nových věcí se i dozvěděl, ale ty programy co napsal myslim Martin mi zase tak moc neříkají, navíc je jich dost. a studovat je všechny na to chce čas, to nemůžu stihnout za den. A jestli se ti zdál nějaký můj přispěvek provokativní, tak to se omlouvám, to jsem nechtěl. Bohužel se mi zdá, že si nerozumíme. K té pointaci, to ste mě asi překecali, to že vysoká citlivost není záchrana to už je mi taky asi jasné, moc jsem nepochopil ty věci kolem kvanových záležitostí atomů. Možná by sme si víc rozuměli u piva . takhe v diskuzích jsem trochu ztracen, asi toho na mě je najednou moc a třeba si pletu dogmata pro denní a noční fotky nebo já nevim no.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#122

Příspěvek od Slávek »

Psion, Ano trvá to tak stejně dlouho, ale DF se dělají spíš až ke konci ne? a někdo mi tu radil, že na 15 exponovaných fotek stačí třeba jen 3-4 DF (ale to bylo v jiném vlákně) naštěstí mam batery grip i sadu záložních tužkových baterek do gripu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#123

Příspěvek od Psion »

Čím více DF tím lépe, 10 by mohlo stačit. Není úplně ideální dělat všechny DF na konci focení, ale většinou se to tak dělá.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#124

Příspěvek od Slávek »

Psion: no a to mě trochu děsí, nikdy jsem to nedělal a vždy jen spoléhal na SW redukci v aparátu nebo v lightroomu. Pokud nebyl obraz moc zničen šumem,tak po  jeho filtrování a průměrování z toho vycházi celekem slušný obrázek. Mě totiž dělají trochu problém ty hotpixely. programům moc nerozumím, umim tak lehce ovládat jen ten registar. takže se dost peru s hotpixely, a nějak se mi osvěčilo fotiti klidně na vyšší iso a mít vic šumu ale zase míň hotpixelů. Navíc jak jsem tu psal, nejsem zádný profík a když fotím za nízké teploty i na vyšší iso tak tam naštěstí ty hotpixely nejsou, to mi jako začátečníkovi stačí. problematika s vysokým iso je mi jasná, kéž by se dalo rozumě fotit na ISO třeba 200, 200 min a bez hotpixelů a šumu úplně :-)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#125

Příspěvek od Slávek »

ještě pro Martina, Maga apod. vy fotíte pro co nejvyšší kvalitu, viděl jsem vaše snímky, které se s mými moc srovnávat nedají, a vy se mi to snažíte vysvětlit tak na úrovni, že vám přijdou moje postupy úplně směšné, ale až si teda pořídím tu pointaci, asi se do toho pustim úplně jiným způsobem.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#126

Příspěvek od Slávek »

myslíte, že na pointování (kromě dalekohledu) stačí tohle ACC/BDP 1461800 LVI SMART GUIDER vč. kamery http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... tatni.html
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#127

Příspěvek od Psion »

kéž by se dalo rozumě fotit na ISO třeba 200, 20 min a bez hotpixelů a šumu úplně
Slávku, je jasné že v tom hrozně tápeš, a bude trvat rok, než pochopíš principy astrofotografie - není kam spěchat, neboj, ty objekty tam budou celý tvůj život.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Canon EOS 1D Mark IV

#128

Příspěvek od MilAN »

Mě totiž dělají trochu problém ty hotpixely. programům moc nerozumím, umim tak lehce ovládat jen ten registar. takže se dost peru s hotpixely, a nějak se mi osvěčilo fotiti klidně na vyšší iso a mít vic šumu ale zase míň hotpixelů. Navíc jak jsem tu psal, nejsem zádný profík a když fotím za nízké teploty i na vyšší iso tak tam naštěstí ty hotpixely nejsou,Pokud bych Tě mohl o něco poprosit : skonči tuhle debatu na několik dnů, přečti si trochu literatury, potom tu nebudeš psát tyhle hrůzy o hotpixelech, potom se vrať a můžeš opět vážně diskutovat a určitě ti všichni rádi v dobrém pomohou.
Hot pixel je vada čipu, je na každém snímku, v podstatě nesouvisí ani s délkou expozice, ani s ISO, nesouvisí s teplotou, nepohybuje se po čipu ( opak jsi tu již několikrát opakoval !)

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Canon EOS 1D Mark IV

#129

Příspěvek od Prazan »

To už jsme opravdu mimo téma, ale OK.
Jsem si skoro jistý, že jsem neslyšel o nikom aktivním zde na fóru, kdo by měl konkrétní zkušenost s daným autoguiderem, což neznamená, že ten člověk neexistuje. Už se tady na ten guider někdo ptal a myslím, že odpovědi se nedočkal. Ale značka Baader je jedna z těch, které se dá věřit. Levnější variantou je notebook a citlivá webkamera nebo CCD kamerka QHY-5. Nejlevnějším řešením pak pointační okulár. Ta kamera k tebou zmiňovanému autoguideru ostatně velice připomíná kameru QHY-5.

edit: A podle dokumentace Baaderu to QHY-5 taky je (tedy alespoň snímač a základní parametry jsou stejné).
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#130

Příspěvek od Slávek »

mě se zdá, že ty hlavní principy obecně chápu, vím jak fungují snímače, principy focení nejsou zase tak odlišné ot těch pro denní focení až na to že je tam obrovnský kontrast mezi objekty narozdíl od třeba zataženého dne, že minimum fotomů nevyřeší vysoké ISO a rozhodující není ani tak ohnisko nebo citlivost jako průměr sběrné plochy - zrcadla, atd, atd ale nemám (skoro) žádnou praxi s focením, respektive jsem s nikým ani nikdy nefotil, kdoby tomu rozuměl a se mohl aspoň koukat.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#131

Příspěvek od Psion »

Já jsem ten autoguider testoval, funguje, nicméně ta plná automatika není ani nejcitlivější ani nejrychlejší při nastavení. Pointovat ručně bych zavrhnul, to je fakt pro "sadisty". Dodám že Baader je pouze prodejce, vyrábí se to pokud vím v Itálii.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#132

Příspěvek od MaG »

Slávek: dobře, až budeš mít po ruce nějaké snímky hvězd do RAWu, zkus je složit pomocí DeepSkyStackeru. Jestli použiješ i dark a flat snímky hned při prvním hraní si s programem je asi jedno. Použití DSS je ale snadné, tak začni s ním.
V podstatě asi takto: 1) otevřít obrázky, 2) vybrat vše, 3) zarovnat a sloučit zvolené obrázky. Tak je to jednoduché.
A s případným použitím darků takto - otevřít obrazová data, otevřít temné snímky, zvolit vše, zarovnat a sloučit.
A výsledek ukládej jako TIF který dál zpracuj v libovolném editoru.

Co se počtu darkframů týče, kluci maj pravdu, více je lépe a nejlépe hned po focení, ale mám opakovanou zkušenost, že v nouzi stačí i 4 a nebo dokonce 2, pořád lepší než žádný - především s těmi hotpixely si to poradí dobře.

Až zvládneš DeepSkyStacker, začni studovat použití programu, jako je mraw. Pokud jsi někdy viděl práci s příkazovým řádkem nebo dávkovými soubory, jsi ve výhodě. V tom případě zkus rovnou mraw.

Tolik mé rady, doufám, že pochopíš, že konečná cesta u tebe je vylepšit vybavení o pointaci a zůstat u 50D.

P.S. myslím, že princip focení je od denního dost odlišný a princip zpracování už je úplná alchymie.

P.S2: Milanova rada je vůbec nejlepší.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Canon EOS 1D Mark IV

#133

Příspěvek od MilAN »

mě se zdá, že ty hlavní principy obecně chápu, vím jak fungují snímače, principy focení nejsou zase tak odlišné.Promiň, kéž bys měl pravdu. Každou předcházející i následující větou nás přesvědčuješ o opaku.
Mínění o sobě máš dost vysoké, tak ho přestaň kazit těmi příspěvky a začni pracovat !
A přeju Ti, ať se Ti to daří lépe, než to psaní.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#134

Příspěvek od MMys »

Ale už je mi to jasné, prostě na astrofoto si markem polepším tak třeba o 60% (protože o tolik je větší snímač a potažmo i pixel ) neberte mě furt za každé slovo.
Za slovo tě nikdo nebere, ale co furt máš s těmi o 60% většími pixely ???

Už jsem ti tady jednou psal, že 50D má 4.7um a 1D mk4 5.7um,

to je o pouhých 21%

Polepšíš si minimálně, až ho budeš mít, tak si to zkus.

Prosím o ty fotky, ať vidíme, v čem je rezerva ;)

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#135

Příspěvek od Slávek »

Milan: ale vždyť právě hotpixely souvisí především s teplem, které generují i přímo obvody na snímači během expozice a ten hotpixel - myslim, že se mu říká taky temný šum a jeho velikost souvisí jak s délkou expozice, teplem tak s nastavením hodnoty ISO, ne? nebo proč by se jinak vyráběly chlazené ccd kamery?
Odpovědět