Okulár na Digiastrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okulár na Digiastrofoto

#46

Příspěvek od vla »

Jasně, kompromis je to vždycky, jenže pokud se v obecné rovině šíří, že nejlepší kompromis je 200 mm a cokoli menšího je skoro nepoužitelné, tak se za ním ženou i ti, kteří ho nemají jak k pozorování dopravit a pak je jim to nanic. Jejich představa, že budou tahat cca 15 kg dalekohled kamsi do polí třeba i jen 2 až 3 km vezme až na výjimky brzy za své a ta skvělá kompromisní minimální volba zůstane doma ve skříni a oni s ní. Navíc proč by nemohla být postavena, když už stavět, 150/600, tak aby se s ní nechalo fotit, předpokládám, že to spraví odraz. zrcátko 50 mm, pro dig. foto určitě a i kinofilm to určitě snese. Nakonec doporučovaná SN 803/4 má zrcátko 77,5 a nikoho velikost neděsí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Okulár na Digiastrofoto

#47

Příspěvek od MMys »

Můžu tě po 8 minutách kreslení v CADu ujistit, že u 150mm f/4 je nutné zrcátko přes 6cm, aby to uspokojivě vykreslilo alespoň průměr 25mm, a to ještě budou rohy u APS formátu vinětované. Kinofilm je při snesitelném zastínění nereálný u takto malého přístroje.

Parametry byly následující:

- zrcadlo 150mm,
- tubus 170mm,
- ohnisko 9cm od tubusu (4.5cm se utopí ve foťáku, zbylých 4.5cm zbyde na výtah, T kroužek, komakorektorektor, což je tak tak)
- průměr 100% osvětleného pole 25mm (cca. šířka APS formátu)

S těmito omezujícími podmínkami, pouze při uvažování geometrie optiky (tedy ne clonění výtahem atd...) vyjde potřebná velikost zrcátka 62mm.

Pro kinofilm opět trochu s vinětací (pole 36mm) by bylo zrcátko 7cm.

U těch malých dalekohledů to fakt začíná být s návrhem vhodným na foto špatné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okulár na Digiastrofoto

#48

Příspěvek od vla »

No, to jsem zvědav, jak se s tím poperu až to na jaře začnu stavět, naštěstí počítám pouze vizuální pozorování, případně focení na kamerku od MP.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Okulár na Digiastrofoto

#49

Příspěvek od MMys »

Rychlá změna několika údajů ve výkrese, ať víš, na čem jsi:
parametry shodné jako předtím (150-ka, ohnisko 9cm od boku tubusu)

f/4
Průměr 100% vykresleného pole 35mm - zrcátko 6.9cm
Průměr 100% vykresleného pole 25 mm - zrcátko 6.2cm
Průměr 100% vykresleného pole 15mm - zrcátko 5.4cm
Průměr 100% vykresleného pole 5 mm - zrcátko 4.7cm

f/5
Průměr 100% vykresleného pole 35mm - zrcátko 6.2cm
Průměr 100% vykresleného pole 25mm - zrcátko 5.4cm
Průměr 100% vykresleného pole 15mm - zrcátko 4.7cm
Průměr 100% vykresleného pole 5 mm - zrcátko 3.9cm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okulár na Digiastrofoto

#50

Příspěvek od vla »

MMys napsal: Rychlá změna několika údajů ve výkrese, ať víš, na čem jsi:
parametry shodné jako předtím (150-ka, ohnisko 9cm od boku tubusu)

f/4
Průměr 100% vykresleného pole 35mm - zrcátko 6.9cm
Průměr 100% vykresleného pole 25 mm - zrcátko 6.2cm
Průměr 100% vykresleného pole 15mm - zrcátko 5.4cm
Průměr 100% vykresleného pole 5 mm - zrcátko 4.7cm

f/5
Průměr 100% vykresleného pole 35mm - zrcátko 6.2cm
Průměr 100% vykresleného pole 25mm - zrcátko 5.4cm
Průměr 100% vykresleného pole 15mm - zrcátko 4.7cm
Průměr 100% vykresleného pole 5 mm - zrcátko 3.9cm
Díky, to jsem přišel k návrhu zcela bezpracně. Bude to f/4 zrcadlo je zadáno, bude na jaře, mělo by to být malé, lehké, přenosné na dovolené hodit do auta, letadla a na rameno.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

Okulár na Digiastrofoto

#51

Příspěvek od kulhous »

Koukam, ze tu pribilo docela dost teorie:). Ale doufam, ze s tim 77,5 mm jsem za vodou a ze kontrast s 15% zastinenim je taky stale dobry, jak to asi vzpliva z vasich pripominek.
Ohledne toho vozeni-ridicak zacnu delat v unoru, v dubnu bude dodelanej a 23.4. mam 18. narozky :D. No a ted zalezi uz jen na tom, kdy koupim ten dalekohled. Casu mam na rozmyslenou dost a myslim, ze je to jenom dobre... Jen takova otazka do pranice, doufam za se SN-8 vejde do favorita:)?

To Vla: Ten dalekohled nevazi 15 kg ale 31 kg, pokud vim. Nepochybuju o tom, ze ho nedonesu dal nez 100m(pak zacnu potit krev). Mas pravdu, ze jsem to NIKDY nevyzkousel, ale nemusis se do mne navazet. Nejsem doufam takova naivka, jak si myslis :clown:. Jediny v cem mas 100% je, ze sem nezkusenej... To se snazim dohnat po teoreticky strance co muzu, ale po prakticky je to slozitejsi... Tak si ze me prosim neutahuj a bud prosim objektivni ;D
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okulár na Digiastrofoto

#52

Příspěvek od vla »

To není navážení,omlouvám se pokud jsem se Tě dotkl, to skutečně nebylo cílem, to je vlastní zkušenost, mám několik dalekohledů, a ten největší používám nejméně, protože je nejtěžší, nejhůř se dává do auta, když ho tam dám, můžeme jet jen dva, což někdy nestačí, pokud jedu jen třeba na 1-2 hodiny tak mnohdy ani nevychladne, zvláště za mrazu pokud je nejisté počasí tak se mi s ním nechce tahat atd. A právě z těchto důvodů mají prakticky všichni majitelé velkých dalekohledů ještě podstatně menší, řekněme pro koukání pro radost, krátké nejisté časové možnosti a třeba dovolené, kdy je každé auto malé.. Za pár měsíců, či let na to taky přijdeš. Jinak SN pokud bych potřeboval 8" by byl dost horký favorit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

Okulár na Digiastrofoto

#53

Příspěvek od kulhous »

Tak jsem předevčírem viděl tu SN-8. Původně jsem myslel, že to je SN-10, ale byla to SN-8(takže obr:)). Byla tak o 20 čísel větší než já(=178+20), protože jí měli na vysunutejch nohách, ale nemůžu přijít na to k čemu to dělat tak vysoký??? Stačí snad zasunutý nohy, ne? Trošku sem strčil do tubusu a ani se nehnul, takže pevnost SNAD to bude fajn. Možná, že jsem strčil málo... :banghead: Popravdě, když jsem jí viděl tak se mi zrychlil trochu tep, je nádhernej... No dost už bylo kochání... Skoro až se bojím, že je příliš velký...
Zajímalo by mě, jak daleko od světelných zdrujů(konkrétně J.Hradec = 25000 obyv.) musí člověk jet, aby se dalo solidně fotit?

T-2 adapter bude stačit 1,25" nebo budu muset jít do 2"?
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Okulár na Digiastrofoto

#54

Příspěvek od MP »

kulhous napsal:
T-2 adapter bude stačit 1,25" nebo budu muset jít do 2"?1,25" muze stacit na foceni malym CCD ( webkamera, digitalni kompakt, mensi astrokamera ). Pro digitalni zrcadlovku to chce 2", pro kinofilm je 2" minimum ( zalezi na svetelnosti, delce a tvaru adapteru apod. )
.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

Okulár na Digiastrofoto

#55

Příspěvek od kulhous »

To MP: díky, to se bude hodit. Můžeš mi nějakej konkrétní 2" doporučit? (Výrobce a / nebo obchod)
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

Okulár na Digiastrofoto

#56

Příspěvek od kulhous »

Teď čtu, že by měla jít zkorigovat periodická chyba. Je to napsaný v manuálu jako PEC (Periodic Error Correction). Spočívá to v tom, že 12 min čumí dalekohled na hvězdu na hvězdu s point. okulárem a vys. ohniskovou vzdáleností. Na těch 12 minut má vybranejch 150 kontrolních míst, kde koumá polohu šnekového šroubu. Pozorovatel vystřeďuje hvězdu v okuláru. Pak to uloží a má to sloužit jako korekce. Myslíte, že to bude fungovat? Stejně se ale bude muset pointovat, ne?
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Okulár na Digiastrofoto

#57

Příspěvek od MP »

kulhous napsal: Můžeš mi nějakej konkrétní 2" doporučit? (Výrobce a / nebo obchod)Jde o to, na co to potrebujes. Pro foceni v primarnim ohnisku staci T-adapter na fotak a T2 redukce do 2" vytahu ( oboji k sehnani leckde ). Pro foceni pres okular je potreba adapter kolem okularu a zalezi na tom okularu, fotaku atd. Ja skladam adaptery podle potreby z ruznych casti T2 "stavebnice" od Baaderu.

Jeste k PEC : ano, funguje to, pokud si das zalezet pri nastaveni korekce. Prodlouzi to dobu expozice, kterou zvladnes bez pointace. Dlouhe expozice s dlouhym ohniskem stejne potrebuji pointaci - projevuji se i jine odchylky, nez PE ( vcetne napr. refrakce atmosfery ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Okulár na Digiastrofoto

#58

Příspěvek od MMys »

Muzu Te ujistit, ze u foceni dlouhymi expozicemi se bez pointace neobejdes. PEC to zlepsi v tom smyslu, ze potrebne korekce nebudou tak velke, a stihnou se udelat, ale s digi zrcadlovkou (treba Tvoji Canon 20D) pri tomhle ohnisku pointovat musis, a s filmem s vysokou pravdepodobnosti taky, to by musel byt zazrak, aby ne.

A jak daleko od města ? Čím dál tím líp ;D

No, já jezdím asi tak 12km od kraje HK (město mám samozřejmě severně, abych měl čistý jih). Jaké jsou výsledky víš sám. Ty na tpm budeš líp. Město je čtvrtinové a není to tak velká aglomerace, já tu mám ještě západně Pardubice To poznáš sám a najdeš si vhodné místo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

Okulár na Digiastrofoto

#59

Příspěvek od kulhous »

To MP:
Prej to fotografickej adaptér má přibalenej. Tak nevim. Píšou, že stačí koupit příslučný T-2 kolečko, tak to asi dokoupím až budu mít dalekohled v ruce...
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Odpovědět