SBIG ST-8300

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Re: SBIG ST-8300

#46

Příspěvek od sajmon »

MilAN píše:J...: jaký je důvod filtrem omezit rozsah spektrálního pásma kamery ? Pokud tedy chci plně využít kameru na "sběr fotonů" z co nejširšího pásma ? Nedává mi to žádný smysl, kromě toho, že by mi to celé pásmo v krajích nějak limitovala optika.
Ahoj MiLANe,
:? ako by som Ti mal na to odpovedať:
rozsah pásma kamery je jedna vec, a na druhej strane sa domnievam, že optika ED zrejme sa zaostruje na "stred" spektra a tým vzniká neostrosť na dolnom a hornom konci spektra v závislosti na "posunu stredu"-(tj. ako tolerujem tvar hviezdy, tvorbu hala (bloom), atď.)
Ja robím manuálne ostrenie cez Bahtinov-masku, a zrejme poznáš tvar difrakčného obrázku masky. V teoretickej rovine ostrosť sa posunie (môže sa?!)smerom k IR konci citlivosti kamery( podľa môjho názoru: ak je vlnová dĺžka vyššia, stúpa tolerancia fokusu optiky a modrý koniec spektra kamery ostane neostrý-to však nemusí byť pravdou :? )
A tu sa vynára otázka:
1. Rozsah (šírka) spektra tohto filtra, aby som nepoškodil obraz (tvar) hviezdy -mať, alebo nemať celý rozsah kamery?
2.Aký postup by sa mal zvoliť odteraz v ostrení, resp. nechať to na pokus/omyl?
Ďakujem
sajmon
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SBIG ST-8300

#47

Příspěvek od MilAN »

Na takovou otázku se nedá ale odpovědět bez toho, aby byla známá charakteristika toho ED objektivu (což může být problém). Ale pokud to je ED dublet, určitě bych fotil přes UV/IR filtr, který to z obou stran ořeže. U toho ostření bych neměl příliš obavu - nejostřejší obrazec u Bahtinovy masky bude tam, kde je maximum citlivosti čipu. A pokud si to odzkoušíš s UV/IR filtrem a bez něho, můžeš lehce posoudit jak zaostření, tak i vady obrazu. A posoudil bych, co mi vadí a co ne. U čistě zrcadlové optiky tohle vše odpadá, a pokud tam je komakorektor, opět je tam v ideálním případě UV/IR filtr. Ale opět závisí na tom, jak mi neostrosti při daném focení vadí a jsou-li vůbec pro daný snímek a způsob focení tím nejhorším v celém procesu zobrazení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Re: SBIG ST-8300

#48

Příspěvek od sajmon »

Ahoj MiLANe,
presvedčil si ma o nutnosti orezať spektrum (i napriek širšej citlivosti čipu KAF8300). Pozrel som si aj na webe rovnaké diskúzie.
Jedine cena originálnych filtrov ma odrádza :cry: -asi predsa len to skúsim dať vyrobiť vlastný filter "na mieru". Ešte by ma zaujímalo, či kvalita skla (počítam s hrúbkou 2mm-ového číreho skla, nijak nezbrúseného) bude mať podstatný vplyv na funkčnosť (mám na mysli použiť továrensky upravený/komerčný "clear" filter, či nie -na následne nanesenú vrstvu fitrácie?
Ďakujem za reakcie
sajmon
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SBIG ST-8300

#49

Příspěvek od MilAN »

Továrenský "clear" filtr taky stojí cca 1/2 UV/IR filtru, navíc je potřeba z něho odstranit antireflexní vrstvy. Jaký bude výsledek v spektrálním rozsahu a transmisi ? To za těch nějakých 1200 Kč podle mě nestojí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SBIG ST-8300

#50

Příspěvek od MMys »

Než tohle začneš řešit, vezmi dalekohled a dej na něj kameru bez filtru. Zasklení komory je sklo s AR vrstvami, které pouští až do IR oblasti.
Pokud to bude s daným dalekohlede použitelné, tak foť L-ko takto. Osobně si myslím, že to projde pouze se zrcadlovou soustavou se špičkovými komakorektory (ASA Wynne, Paracorr) a ještě velkým přimhouřením očí. Pokud vím z nějakých problémů, co jsem viděl na různých zahraničních fórech, tak problém s IR oblastí spektra není ani tak v korekci optických vad, jako v AR vrstvách na plochách korektorů. Ty nejsou počítané pro IR oblast, takže minimálně u ASA 0.95x Wynne a 0.73x korektoru/reduktoru vím, že v IR oblasti mají veliké reflexy u jasnějších hvězd, Paracorr nevím, ale že budou AR vrstvy funkční až do 900nm, si iluzi nedělám.

U refraktorů s rovančem pole na to zapomeň asi rovnou. Pokus krátkou expozicí asi dopadne u ED a APO celkem dobře (vím jak se chová můj Borg 77ED s pointační kamerkou bez iR blok filtru). Ale jakmile je v poli jasnější hvězda, hned je kolem ní světlé kolo, reflex od nějakých ploch korektoru. Tedy na reálné focení DSO refraktorem zapomeň. Podle mě to dělá už relativně blízko za 700nm. Takže výroba nějakého zákaznického filtru nestojí za tu práci a finance. Zisk v šířce spektra odhaduji tak 50-100nm.

A na modrém konci bývá u refraktorů ještě větší problém. Sám jsem raději vyměnil Astronomik co pouští od nějakých 380nm za Baader, který je propustný až od 400nm. Obraz je hned lepší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: SBIG ST-8300

#51

Příspěvek od Bill »

sajmon píše: Jedine cena originálnych filtrov ma odrádza
sajmon

Dej si potávku do bazaru - UV/IR cut filtr je součástí sad a možná se ho někdo rád zbaví. Pro 1.25" mám doma určitě dva nebo 3 kousky ...

Ostatně - pokud by jsi kupovar RGB sadu, tak L filtr můžeš taky dostat jakou součást sady:
http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-b ... -5252.html

Ale i tak - pořád 2" L filtr je jedna z nejlevnějších věcí na astrovýbavě :!:

Pokud by jsi se filtr rozhodl vyrábět - tak určitě poptej v bazaru "C" filtr - očekával bych, že cena filtru bude nižší, než cena objímky...

Já jsem C dostal se sadou asi za 50 Kč
M:736 750 113
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Re: SBIG ST-8300

#52

Příspěvek od sajmon »

Ahoj všetci,

ďakujem za rady a veľa bezoblačných nocí Vám prajem
sajmon
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: SBIG ST-8300

#53

Příspěvek od peto »

MMys píše:U refraktorů s rovančem pole na to zapomeň asi rovnou. Pokus krátkou expozicí asi dopadne u ED a APO celkem dobře (vím jak se chová můj Borg 77ED s pointační kamerkou bez iR blok filtru). Ale jakmile je v poli jasnější hvězda, hned je kolem ní světlé kolo, reflex od nějakých ploch korektoru. Tedy na reálné focení DSO refraktorem zapomeň.
Mna presne toto davnejsie napadlo, a aj som to skusil. Mam Canon 350D modifikovaný na full spektrum, čiže pred cipom mam iba cire sklo s AR vrstvami - ziadne ine orezavacie filtre..., (toto sklo tam mam kvoli zachovaniu moznosti autofokusu - zachovaniu optickej dlzky - pri fotení so standardnými foto objektívmi, ale samozrejme v tom prípade ale fotim cez OWB CCD filter, aby sa snimky zase dostali do farebneho "normalu" beznej fotografie.... )

Fullspektrum modifikovaný Canon350 používam s Takahashi FSQ106ED, a neevidujem problém s reflexami.

príklad:
Toto su full spektrum (...v zmysle spektralnej citlivosti cipu...) snímky, o ktore sa snaží sajmon. Posudte vysledky...
http://www.astro-foto.sk/news/post/plan ... lovina-m27
http://www.astro-foto.sk/news/post/casti-hmloviny-riasy

Spektralne grafy C350D tu: http://www.astrosurf.com/buil/350d/350d.htm.
FSQ106ED je vraj korigovaný od 400nm -1000nm
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SBIG ST-8300

#54

Příspěvek od MMys »

Nojo, jenomže zrovna tenhle Takahshi je trochu jiný level, o tom vím. Ale zkus to samé s nějakým ED-čkem za polovinu až třetinu ceny. Ale to už si musí Sajmon zkusit sám.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SBIG ST-8300

#55

Příspěvek od MilAN »

Jenže problém bude v tom, že ten foťák má na 400 nm citlivost prakticky 0 , kdežto KAF 8300M tam má QE přes 35%. A právě na těch krátkých vlnových délkách mají čočky největší problém
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět