Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#391

Příspěvek od zafod »

...poradíte mi prosím kde by mi v Praze, nebo poblíž za rozumnej peníz něco takovýho podle náčrtku vypálili...asi bych to rovnou nechal udělat s dírama aby to pasovalo na šrouby původních úchytů a nahradil je rovnou clonkou jak píše MMys...ještě se zeptám na povrchovou úpravu matný černý lak?  

...jinak díky za tuhle diskuzi která mi pomohla vyřešit problém který jsem nebyl schopen ani formulovat :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#392

Příspěvek od MMys »

Pokud to nemusí být kovové, ale stačí z plastové desky tl. tak 2mm, můžu ti to v práci vyříznout laserem. Nějaký materiál tam vyštrachám. Myslím že kov není nutně potřeba, plastový prstenec by to zrcadlo udržel proti vyklopení i při otočení vzhůru nohama.

Pošli mi výkres, nejlépe jako DXF či nějaký jiný CAD SW, nebo v Corel Draw do verze 11 včetně.
případně stačí malůvka v ruce, překreslím to.

Ještě zde mám jeden laserem (jinde, ne tím naším) řezaný kovový (2mm dural) prstenec z astrografu, co jsem stavěl Milošovi Hrochovi. Vnitřní průměr je 197mm, vnější 227mm. Jsou tam i otvory, ale ty pasovat na 99% nebudou. Ale ty vyvrtáš jinde sám.

Ten ti můžu poslat zadarmo, je mi k ničemu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#393

Příspěvek od Cztwerec »

Ten newton je opravdu zmetek prachbídnej :)

Za prvé nikde nikdo neřekne, že se zrcadlo nesmí utáhnout, za druhé je to jak Škoda 120 - dodělej si doma.

Doufám, že mi to vynahradí optika, v což věřím.

Jinak já se zkusím pozeptat v Praze mám známého řeže laserem i nějaké ty kovy. Nebude to ale asi hned.
Lectorem iustus...
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#394

Příspěvek od zafod »

MMys: ...super díky moc, ten rozměr tý duralový co píšeš přesně sedí :))) zbytek do SZ
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#395

Příspěvek od -karneades- »

zafode, pokud mohu doporucit, tak jeste vhodnejsi reseni, nez ta clona lepena na drzacich, je clona vypalena do cerne matne samolepici tapety a prilepena pod origos drzaky primo na primar, za 100. Kc ti ji vypali na pockani jakekoli DTP studio
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#396

Příspěvek od zafod »

kernades: o tom jsem taky uvažoval, ale řešení s duralovou clonkou, která rovnou drží primár mi přijde lepší protože může zakrývat menší část primáru, ale hlavně ta samolepka bude mít tvar mezikruží o průměru cca 20cm a šířce cca 2-3mm a nedokážu si představit, že bych něco takového a ještě samolepícího dokázal úspěšně nalepit přesně po obvodu primáru, tak aby se to tvarem aspoň přibližovalo preciznímu mezikruží vypáleném laserem do 2mm duralu...
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#397

Příspěvek od zafod »

...tak dobrá věc se snad podařila, nakonec se ukázalo že původní díry od MMys jsou přesně od středu jako já potřebuju, takže stačilo jednu zvětšit a druho přidělat...lehký matný černý lak a je to...až bude fotka hvězdy ještě dodám...ještě jednou díky všem za tohle téma a 2x díky MMys za clonku...

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#398

Příspěvek od MMys »

Ještě bych dal nějaké distanční sloupky mezi tu objímku a clonku, aby, když to trošku utáhneš, clonka netlačila na primár. Teď asi tlačí, že ?

Délku bych zvolil tak, aby zrcadlo mělo nějakých pár desetin mm vůli.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#399

Příspěvek od zafod »

...když jsem to dotahoval dal jsem si kousek kacelářskýho papíru mezi tu clonku a primár a dotáhl tak, aby papír šel vytáhnout s lehkým drhnutím, takže tam nějaká vůle je...myslíš jako ještě volnějc?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#400

Příspěvek od MMys »

Uvidíš, pokud by to kreslilo nějaké trojúhleníkové hvězdy, tak to budeš muset povolit úplně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#401

Příspěvek od zafod »

...ok...pro jistotu to povolim ještě o 1/2 závitu na všech stranách...
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#402

Příspěvek od -karneades- »

tak jsem se konecne dobabral alespon k nejakemu vysledku s tim bazmekem od Orionu, je to system DODO, mrknete co z toho leze, jedna se o slozeninu 30x300s, foceno pres C5DMKII a Orion AG8", nejsou odstraneny gradienty, pouze odecteny FF a DF, vysledna svetelnost je o neco mensi, nez uvadi vyrobce, cca f4,3 (diky cloneni primaru)
snimek je minimalne oriznut, budu moc rad, kdyz se k nemu nekdo vyjadri, idealne nejaky fullfrejmista
obrazek ma cca 11Mb,,,
http://dgmp.skvely.net/index.php?cmd=im ... ZDMxZTAwNg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#403

Příspěvek od MilAN »

Nejsem FF, takže to , co je vidět i uprostřed :
Podle mě máš přetažený sekundár - je nutno nutné povolit tak, aby se zrcadlo ani nedotýkalo vpředu pacek. a potom mi přijde, že ti to celé jede v deklinaci. Uvítal bych jednotlivou expozici - ne složeninu.Tady se potom nepozná, co dělá optika a co sw, který to skládá. Navíc se ti prodlužuje doba, kdy se mohou projevit i ostatní vlivy ( průhyby, vůle , pointace ...)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#404

Příspěvek od -karneades- »

http://dgmp.skvely.net/index.php?cmd=im ... ZGRkZThiMA

takhle hnusna je kazda dilci expozice, jedna se o 300s, sekundar snad ani pretahnout nejde, je totiz lepeny na trech silikonovych bobcich, jedine, co me napada je to, ze jak jsem lepil silikonem tu clonku na packy primaru, tak jsem zaroven ty packy kolem zrcadla vyplnil silikonem taky, jestli to nekde netlaci moc na zrcadlo,,,

deklinace mi nikam neutika, na to jsem pedant, jednotlive expozice sedi na pixel presne, prvni je stejna-jako tricata, proste ty sisy nechapu, kolimaci to taky tutove neni,,,,

ja si myslim, ze je v riti ten sekundar, nebo ma nastaveny velky offset,,,
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Testujeme dalekohledy/objektivy/reduktory

#405

Příspěvek od MilAN »

Promiň, myslel jsem primár, nechápu, jek jsem se mohl takhle upsat  :)

Mám 200 Newtona od O.O., primár je uložen na identické podložce. Zrcadlo je  velmi slabé a tak má snahu se hned deformovat. Musí být úplně volné. Offset je při téhle světelnosti dost velký, ale nebude  deformovat obrazy tímhle způsobem.Když chceš tu optiku vyzkoušet , povol všechno sodní i boční šrouby) až do stavu, že budeš mít pocit, že se to viklá. Pak uvidíš co dělá optika. Z 90% je tohle mechanikou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět