Canon EOS 300D vs. Nikon D70

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#16

Příspěvek od peta »

cyboff: zalezi na pomeru vyuziti fotaku astro x vs. denni fotografie, na tom jake vysledky ocekavas v astro oblasti a jak budes fotak pouzivat pri dennim foceni...

pokud jde v 80% o astro, pak 300D je podle mne jedinym, pomerne levnym resenim.. zde se investice do 10D ci 20D nevyplati...

pokud chces naopak fotit "denni foto" v drsnejsich podminkach a astrofocenim bude jen obcasne zachyceni konjunkce, polarni zare ci foceni z par. stolku, pak bych volil nikon, konkretne D100...

pri vyrovnanosti potreb z obou oblasti bych asi setril na canon 10/20D

ps: jev luminiscence jde sice odstranit, ale pri delsich expozicich je levy horni roh cipu tak preexponovany ze z nich nejaka kloudna data tezko dostanete...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
cyboff
Příspěvky: 34
Registrován: 17. 11. 2004, 01:52

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#17

Příspěvek od cyboff »

co se tyce tech zalib tak u me to vychazi tak 65% denni foto, a tech 35% bych rad videl jako astrofoto (u nas v Beskydech je na nebi docela casto plno mraku, takze ten pomer mi vychazi i s timto faktorem:)) - s tim ze bych rad casem (az se to naucim a sezenu vse potrebne:)) fotil i deep-sky, nejen sem tam "konjunkci planet" :)

o ty D100 jsem taky premyslel (cena uz taky slezla:) ale podle recenze napr. na dpreview.com je ta D70 na tom o dost lepe (u te D100 je plus to kovove telo, hledacek a dratova spoust) Neni mi znamo jak je na tom s elektroluminescenci, ale asi to bude stejne neli horsi.. Nekde jsem dokonce cetl neco jako: Je super ze u Nikonu D70 zachovali vsechno dobre co bylo u D100 a neduhy vylepsili... tak si pak vyberte, bohuzel k ani jeden fotak jsem nemel moznost si osahat, takze me nekamenujte jestli to jsou bludy:) kdybych si temi recenzemi byl jisty tak to forum nezakladam:)
u te D70 se mi naprosto nejvice libi ten super rychly start - jdu po lese se psem, najednou se objevi krasna sojka tak bych ji rad vyfotil, sahnu po Nikonu zapnu, zaostrim, cvak a mam ji:)... zatim mam pouze neprijemnou zkusenost s digitaly ze vytahnu fotak, zapnu cekam cekam cekam, sojka je fuc, a uz konecne muzu zaostrit.. ale uz neni co... :-0
Jak je na tom s rychlosti nabehu EOS 300D, nekde jsem cetl 3s, je to pravda?

jak to tak vypada tak mi pro moji smulu a narocnost na provedeni zbude az ta blba treti moznost - radsi pockat na snizeni ceny u EOS 10D... s nynejsim nastupem 20D by to ale mohlo byt co nevidet... napr. na megapixel.cz se uz objevila i ikonka DOPRODEJ...
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#18

Příspěvek od HonzaS »

cyboff:
nabeh fotoaparatu 300D kolem 3s mohu potvrdit - mel jsem jej zapujceny, vlastnim 10D, ktery se pri zapinani chova naprosto stejne.
Lze resit dvema zpusoby:
1) nechat fotoaparat trvale zapnuty - bez problemu vydrzi 10hodin provozu, ~150fotek a pak si je jeste muzes prohlednout a promazat.
2) nechat ho zapnuty a nastavit sleep timer treba na 4 minuty, pokud je vypnuty - staci namacknout spoust a fotoaparat se zapne (3s), nez jej prilozis k oku a nastavis vhodny zoom, tak uz je fotak ready. :-)

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Morebundus
Příspěvky: 99
Registrován: 08. 04. 2004, 20:34

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#19

Příspěvek od Morebundus »

MaG napsal:
Co mi naopak nevadí je plast. Domníváte se snad, že by si někdo troufl do foťáku za 30, resp i více tisíc, dát plast aniž by tím riskoval?
Myslíte snad, že je elektronika tak drahá, že prodražuje tyto foťáky, byť jsou z plastu? Mám spíše dojem, že plasty jsou prostě již natolik nahoře s kvalitou, že je lze v určité míře použít a je samozřejmě jen otázkou, zda EOS 300 ji tuto míru nepřekročil, to jo.

No nesouhlasil bych s tebou, pro nás čecháčky je přeci jenom zrcadlajda za 30 kolíku celkem luxus který si nedovolí každý, jinak je to ve světě a hlavně pro výrobce. Pro výrobce (přímo papouškuju zástupce Nikonu) je D70 pouze Lowend na kterém se šetří seč to jde. Co se týče kvality plastů, moc bych jejich kvalitu nepřeceněval, byl jsem svědkem několik událostem kdy v zimě z výšky cca 20cm upadl nešikovně (EOS300, F65) na objektiv a bylo po bajonetu. Stalo se tu co vím u 2 kousků co jsem viděl na vlastní bulvy Sám jsem EOS300 vlastnil a dával jsem si sakra majzla abych ho nikde neupustil. Jinak co se týče kovových bajonetů zasazených v plastovém rámu, je to něco podobné, jediná výhoda je že se časem při časté výměně objektivu "nevyjede" drážka. Ta když se vyjede tak ti potom objektiv v bajonetu hopsá :(

Jinak ze zkušenosti, můžu porovnat D70 a D100 a jestli bych si měl vybrat šel bych raději do D100. Ale to se týče pouze "denního focení"
S "digitální astrofotografií" se zatím seznamuji, takže nemám možnost posoudit kvalitu a rozdíly.

Co se týče objektivů co se dodávají v setu. Neni to žádný terno, samozřejmě ten set musí být prodejný takže se tam dávají lowend zoomy s celkem mizerným obrazem (vinětace, přenos kontrastu, nízká světelnost). Když jsem měl doporučit kamarádce která měnila svou stařičkou zrcadlovku a chtěla jít do Nikona F80 tak jsem jí doporučil aby nekupovala set se zoomem ale s pevnou 50kou a dodneška mi za to děkuje Ono totiž je sakra rozdíl mezi zoomem (28-80/F4-F5,6) a pevnym ohniskem (50/1,4), samozřejmě neporovnávám zoomy za "nelidové ceny".
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#20

Příspěvek od MaG »

Morebundus napsal:
No nesouhlasil bych s tebou, pro nás čecháčky je přeci jenom zrcadlajda za 30 kolíku celkem luxus který si nedovolí každý, jinak je to ve světě a hlavně pro výrobce.

Co se týče kvality plastů, moc bych jejich kvalitu nepřeceněval, byl jsem svědkem několik událostem kdy v zimě z výšky cca 20cm upadl nešikovně (EOS300, F65) na objektiv a bylo po bajonetu.
To co píšeš je samozřejmě pravda a nelze než souhlasit. Jen říkám, že někde je zakopán pes, protože není tak dlouho doba, kdy se opravdu kvalitní zrcadlovka klasická dala koupit levněji. Nechápu, proč jsou ještě pořád tak drahé, i když je to rel. levné v cizině. Asi nemají stále dostatečný odbyt aby šla cena dolů, ale to se může ještě pozměnit. Samozřejmě neočekávám pokles na 10 000, ale spíše právě využití kvalitnějších komponent za nynější cenu. Mimo jiné asi i více kovu kde je ho potřeba.

Na bajonet jsem pozapoměl, to bych obhajoval něco nesprávného. Tady by se opravdu plast dávat neměl, myslel jsem spíš na samotné tělo. Ono ne nadarmo platí obdobné pravidlo i v oblasti počítačů - vybavuje se mi mechanika optických mechanik typu CDRW nebo DVD.. tady kdo používá kov, je drahý, ale kvalita a hlavně výdrž je někde jinde. Ono to u foťáků asi holt platí taky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#21

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že je zbytečné tady plakat nad  tím, že lacinější foťák nemá ty funkce, co ten dražší ( na který nemám.) A pokud mi vadí , že tento foťák nemá plechovou kostřičku, které se říká tělo ( a i u těch nejdražších je stejně vše ostatní z plastu), pak mi nezbývá než si připlatit.  Pak je ale otázkou, jestli mi ten foťák morálně nezestárne daleko dřív, než ho opotřebuji a já jsem vyhodil peníze zbytečně za kvalitu, kterou jsem nevyužil.  Pokud jde o 300D, byl prvním, který za přijatelnou cenu umožňuje astronomické snímky a to v kvalitě, která je srovnatelná   i s těmi nejdražšími  zrcadlovkami.
A jen tak na okraj -většinu špatných fotografií nemá na svědomí fotoaparát, ale fotograf !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#22

Příspěvek od peta »

zde ja darkframe z D100 pro srovnani s D70 (http://astrosurf.com/buil/d70v10d/nikon_dark.jpg)

http://sweb.cz/dobson210/dalsi/elektrolum.jpg

snimano v kanclu tj. tipl bych to na tech 22st, expozici sem bohuzel pretah o 1 minutu oproti snimku z D70, tj. exp. 360s, 200iso, lehce doostreno, RAW muzu na prani zaslat... byl to dnesni prvni snimek, tj. nezahraty cip...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#23

Příspěvek od PavelM »

Asi takdy půjdu do digitální zrcadlovky. Ale mám problém. Všechny objektivy mám na nikona a tak se mě nechce kupovat canona. Co jsem se dočetl tak ten nikon není zase úplně k zahození takže by snad byl použitelný. Neexistuje nějaká redukce na objektivy Ca->Ni ? Aby by tolo použitelné alespoň na objektivy bez AF. S AF mám jenom jeden který stejně nestojí na nic. A Když už ten nikon tak asi D100 protože ta cena je už teď téměř srovnatelná s D70.
Uživatelský avatar
cyboff
Příspěvky: 34
Registrován: 17. 11. 2004, 01:52

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#24

Příspěvek od cyboff »

mno ja uz jsem se asi rozhodl taky... kdyz uz zacina byt cena D100 srovnatelna s D70 tak cena EOS 10D zacina byt podobne srovnatelna s D100 (novy EOS 10D uz je sem tam za 37k) a tak si radsi jeste chvili pockam (nejmene do dalsi vyplaty s tucnou premii ) a koupim ten Canon EOS 10D, ktery zatim sleze aspon na 30k:) ...
otazka ted ale zni: co k EOS 10D za objektivy aby to nebyly uplne sunty ale zase by to nemusely byt ty za desitky tisic?
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#25

Příspěvek od peta »

neverim, ze 10D spadne nejak rapidne dolu, precejen je to jina trida nez 300D... ale klesat samozrejme postupne bude...

s D100 ale pozor, ceny jdou opet nahoru a po jeji nejnizsi cene v lete 32tis s DPH ted stoji s dani opet jiz pres 40tis.. ta nizka cena byla zvlastnost tady v CR, vsude ve svete byla cenove o dost vyse nez D70...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#26

Příspěvek od MMys »

Ono je to s těmi cenami trochu jinak. Jakmile trochu slezou, objeví se nový model a předchozí po vyprodání zmizí z trhu dříve, než cena výrazně klesne. Tak to bude zřejmě i s 10D, kterou vytlačí 20D. Jediná šance je pak bazarová koupě. Vzhledem k relativně rychlému "morálnímu zastarání" budou foťáky většinou v dobrém stavu a za nižší ceny.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#27

Příspěvek od MilAN »

PavelM napsal: Neexistuje nějaká redukce na objektivy Ca->Ni ?  Objektivy s bajonetem Nikon F mají největší zadní sečnou vzdálenost - větší než objektivy Canon EF i objektivy se závitem M42x 1, taže nelze použít redukci z těchto objektivů na Nikon. Číselně tyto hodnoty momentálně nemám k disposici, ale určitě se někdo ozve, kdo je má po ruce.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#28

Příspěvek od HonzaS »

cyboff:
fotak canon 10D mam uz od 5/2003, mam k nemu nekolik slusnych, ale ne drahych objektivu. Zacal jsem na canonu 28-200/f4.5-f5.6 (svetelnost tusim), asi po tydnu laborovani jsem pochopil, ze tohle sklo je pro digitalni zrcadlovku k nicemu (neostrost, chromaticka vada). Pote jsem zacal nakupovat ruzna skla od sigmy (ty lepsi) vysledky jsou mnohem lepsi, nez s tim canonem. Skoncil jsem u teto sestavy: Sigma12-24EX, 20EX, 28-70EX, 50EX, 70-200EX, TC2xEX. U amaterskych zrcadlovek (oznaceni vyrobce) 300D/10D/20D je nutne samozrejme vynasobit ohnisko 1.6x. Pokud mas nejaky dotaz (nebo ostatni), rad zodpovim.

Odkaz na test objektivu vsech vyrobcu: http://www.photodo.com/nav/prodindex.html

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Fra

Re: Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#29

Příspěvek od Fra »

Normální, a upravím ho sám :-)
To si koupíš nový či starší? Úprava bude spočívat pouze v odstranění IR filtru a nebo tam snad "nainstaluješ" jiný filtr, tak, aby byl foťák použitelný i na denní focení? A nebo je snad možné získat od Hutechu ty jejich filtry? A nebo ... . A budeš mít někdy čas tu úpravu udělat i pro někoho jiného?   ;D ;D ;D
Fra
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#30

Příspěvek od HonzaS »

Co se tyka filtru a meho nazoru, tak pokud bude nejaka slusna montaz (zatim vybiram a spekuluji) pujde filtr pryc hned. Odmenou (mozna) budou pekne deep-sky fotografie. Na druhou stranu z toho plynou nejaka ta uskali.
- predpokladam, ze daylight foto samozrejme bude mozne (Custom WB,RAW), ale obavam se mirneho, mozna nepozorovatelneho snizeni dynamickeho rozsahu pri foceni napr. krajiny, vlivem pronikani parazitnich-neviditelnych frekvenci svetla do cipu.
- druhou (vetsi) otazkou je to, ze pokud nebude pred cipem nic (zadny filtr, sklo) trochu se obavam prachu primo na CMOS cipu a jeho cisteni - s integrovanym filtrem je porad moznost jeho vymeny pri proskrabani. Uvazoval jsem o nejakem klasickem multicoated UV, ktery H& propousti, otazkou je zda-li pujde nejak rozumne vyrezat obdelnik bez skrabancu nebo prasknuti skla.
- predpokladam, ze skalni fotografove si tam daji rovnou deep-sky UHC filtr :-)


Zde jsou nejake zajimave odkazy:
(Ti pozornejsi je jiz urcite videli)

'daylight' fotografie z 300D bez filtru a jine veci
http://www.pbase.com/terrylovejoy/dslr_tech
nekolik fotek porizene canonem 10D
http://www.starrywonders.com/dso.html
fotograficke filtry HOYA - UV spektralni graf
http://www.besoptics.com/html/body_hoya ... lters.html

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Odpovědět