Canon EOS 300D vs. Nikon D70

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#31

Příspěvek od MMys »

Tak takhle růžové to s vyjmutím filtru není. Pokud tam nedáš nic, je foťák použitelný akorát na astro focení čistě zrcadlovými soustavami. U refraktorů a tedy i normálních objektivů budou problémy s IR zářením pro které není optika vykorigovaná, navíc denní snímky budou nepoužitelné (silně červené) "Kratší" objektivy nezaostří vůbec.

Pokud tam dáš standardní UV/IR blokující filtr, situace je sice výrazně lepší, ale stále je třeba snímky doladit. Takže na běžné focení to není moc operativní. Firma Hutech, co dodává modifikované Canony, má i variantu s filtrem, který má před čarou H-alfa propustnost potlačenou, a pak pouze úzké pásmo propouštějící H-alfa. Píší, že s tímto filtrem je podání prakticky shodné, a není třeba korekcí. Uvidíme. Jeden tento aparát již do Čech putuje, dotyčného požádám o kontrolní snímky.

Takovýto filtr by mělo být možné vyrobit i u nás v ČR. Je tu na to určitě několik schopných lidí.

Dalším problémem je tloušťka filtru. Ta je 2.9mm, a pokud dáš filtr tenčí, budou trochu problémy s ostřením, hlavně u krátkých objektivů.

Jinak nevím, proč píšeš o UV filtru. Problém je na straně IR. Většinu UV ti stejně odfiltrují objektivy. Ideální je samozřejmě filtr blokující obě strany spektra, ale situace je závažná hlavně na straně IR.

Já osobně půjdu cestou výměny, až získám vhodný filtr správné tloušťky, který ovlivní barevné vyvážení co nejméně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
misak13
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 01. 2005, 03:46

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#32

Příspěvek od misak13 »

no co vim tak na nikona dela hama redukci na zavitovy obektivy. ma to nejaky opticky clen, ale pak se s tim da normalne osrit. problem je jen s expozimetrem , kterej ma nikon a tusi aj canon sprazenej s cipem v obektivu, coz ale resi externi xpozak a pro astrofoto je mereni expzice stejne OT.
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#33

Příspěvek od HonzaS »

misak13 napsal: no co vim tak na nikona dela hama redukci na zavitovy obektivy. ma to nejaky opticky clen, ale pak se s tim da normalne osrit. problem je jen s expozimetrem , kterej ma nikon a tusi aj canon sprazenej s cipem v obektivu, coz ale resi externi xpozak a pro astrofoto je mereni expzice stejne OT.
Od Hamy bych raději nic nekupoval, jednou jsem koupil stativ, který jsem asi za měsíc vyhodil. Prodavají sice levné, ale nekvalitní věci.

Redukce na objektiv (obvykle se zavitem M42) nemá žádný optický člen, je to jen kus eloxovaného duralu. (alespoň na Canon ne)

Doporucuji Ti abys prohlédl katalog zboží např. na www.celestron.cz v sekci SORTIMENT-> CELESTRON, někde dole je příslušenství pro astrofotografii. Hledej "T-Adaptér". Doporučuji Ti, abys ho na místě otestoval, jestli se na těle moc neviklá.

PS: U Canonu funguje expozimetr i bez objektivu.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#34

Příspěvek od vla »

HonzaS napsal:

Od Hamy bych raději nic nekupoval, jednou jsem koupil stativ, který jsem asi za měsíc vyhodil. Prodavají sice levné, ale nekvalitní věci.

Redukce na objektiv (obvykle se zavitem M42) nemá žádný optický člen, je to jen kus eloxovaného duralu. (alespoň na Canon ne)

Doporucuji Ti abys prohlédl katalog zboží např. na www.celestron.cz v sekci SORTIMENT-> CELESTRON, někde dole je příslušenství pro astrofotografii. Hledej  "T-Adaptér". Doporučuji Ti, abys ho na místě otestoval, jestli se na těle moc neviklá.

PS: U Canonu funguje expozimetr i bez objektivu.

HonzaS
Některé foťáky mají "rovinu filmu" dále, myslím, že to je např. Nikon a Olympus, takže tam při přechodu na M42 je v redukci rozptylka.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
misak13
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 01. 2005, 03:46

Re: Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#35

Příspěvek od misak13 »

HonzaS píše:Od Hamy bych raději nic nekupoval, jednou jsem koupil stativ, který jsem asi za měsíc vyhodil. Prodavají sice levné, ale nekvalitní věci.

Redukce na objektiv (obvykle se zavitem M42) nemá žádný optický člen, je to jen kus eloxovaného duralu. (alespoň na Canon ne)

Doporucuji Ti abys prohlédl katalog zboží např. na http://www.celestron.cz v sekci SORTIMENT-> CELESTRON, někde dole je příslušenství pro astrofotografii. Hledej  "T-Adaptér". Doporučuji Ti, abys ho na místě otestoval, jestli se na těle moc neviklá.

PS: U Canonu funguje expozimetr i bez objektivu.

HonzaS
nikon tam ma stopro ten clen. je to snad tim ze ta redukce je velka a posouva rovinu filmu. nebo je mozne ze tarovina je jinde jak tu bylo psano. ale proste tam je.
s tim expozakem no nikon to ma sprazeny s tim obektivem pac to vlastne neni expozimetr ale nejaka jina silenost. zatim sem se nedokuchal co to je zac. tak jako tak je to je to ale mala vada pac pokud mas necipovy obektivy tak neni problem za par susnu dokoupit externi expozak. to pro deni foto pro nocni ti to stejnak zadnej expozak nenameri :-)
u canonu nevim s tim nemam zkusenost ale co rikaj tak redukce clen nema je to jen krouzek, a s tim mereni sem slysel ze to taky neumi, a ty ses prvni co rika ze jo..
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#36

Příspěvek od MMys »

Nevim co jsi slysel, ale u Canonu meri interni expozimetr  dobre, at tam pripojis cokoli. Treba i nic  ;D

Proste kdyz pripojim Canon na dalekohled nebo manualni  objektiv a nastavim plne automaticky rezim nebo prioritu clony, tak mi proste a jednoduse dopocitava potrebny cas a da se tak fotit ve dne treba pres dalekohled.

Dotaz k Nikonistum - u Nikonu to tak opravdu neni ??? Proste bez spravneho objektivu mereni expozice nefunguje ? To je docela skoda a nechce se mi tomu verit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#37

Příspěvek od MP »

MMys napsal:
Dotaz k Nikonistum - u Nikonu to tak opravdu neni ??? Proste bez spravneho objektivu mereni expozice nefunguje ? To je docela skoda a nechce se mi tomu verit.Zrcadlovku od Nikonu sice nemam, ale neco o tom vim. Ono ani u Canonu bez "systemoveho" objektivu nemuze fungovat vsechno, napr. priorita casu, protoze fotak musi znat svetelnost objektivu a polohu zoomu, aby vedel, pres co vlastne meri a jak se to zmeni pri zavreni clony. U "klasickych" objektivu s krouzkem nastaveni clony ( a zaviranim clony az pri expozici ) je zase nutne znat polohu tohoto krouzku pri priorite clony. Prave tyto informace byvaji prenaseny kontakty v bajonetu.

U Nikonu je problem v tom, ze program pro jejich "3D Matrix" system mereni vyuziva vsechny mozne udaje o objektivu ( napr. i ohniskovou vzdalenost u pevnych skel ). Takze tento zpusob mereni casto nefunguje nejen s cizim ( nebo zadnym ) objektivem, ale i se starsimi "neprocesorovymi" objektivy od Nikonu. Spoluprace fotaku pri jinych rezimech mereni se lisi typ od typu, ty nejlevnejsi proste vypnou jakekoliv mereni, pokud nemohou pres bajonet komunikovat s procesorem objektivu, ty lepsi naopak delaji co mohou, aby se prizpusobily cemukoliv.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Canon EOS 300D vs. Nikon D70

#38

Příspěvek od MMys »

MP píše:Zrcadlovku od Nikonu sice nemam, ale neco o tom vim. Ono ani u Canonu bez "systemoveho" objektivu nemuze fungovat vsechno, napr. priorita casu, protoze fotak musi znat svetelnost objektivu a polohu zoomu, aby vedel, pres co vlastne meri a jak se to zmeni pri zavreni clony. U "klasickych" objektivu s krouzkem nastaveni clony ( a zaviranim clony az pri expozici ) je zase nutne znat polohu tohoto krouzku pri priorite clony. Prave tyto informace byvaji prenaseny kontakty v bajonetu.
Jo jasne, to jsem nenapsal. Samozrejme, ze musim dat prioritu clony, pak to meri a dopocitava cas. Obracene to nejde. Kdyz dam plny automat, a nema informaci o clone, chova se taky jako v priorite clony. Proste pro danou diru urci spravny cas.
-------------
A jeste kecam, vzdyt jsem psal, ze jen pri priorite clony  nebo plnem auto.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět