(astro)fotoaparát

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

(astro)fotoaparát

#1

Příspěvek od A.K. »

Rád bych v brzké době začal trochu fotit. Jelikož nejsem vlastníkem pořádného dalekohledu, tak se focení bude týkat hlavně rozsáhlých úseků oblohy, což se mi po shlédnutí mnoha webů velmi líbí. Bohužel je tu problém, jediným foťákem, který jsem kdy měl, byl obyčejný kompakt. Takže plánuju koupi klasické zrcdlovky. Na jednotlivé parametry zrcadlovek se ptát nechci (o tom také nic nevim, ale na netu se dá zjistit poměrně dost), ale zajímá mě toto:

Dejme tomu, že budu fotit převážně noční oblohu, jaké objektivy jsou k tomu nejlepší ? Případně na jaké jiné parametry si dát pozor v této oblasti fotografování.

Další věc je cena. Stačí cenově nížší kategorie a případně nešetřit na dalším objektivu ? Nebo jsou levnější fotoaparáty (cca do 5000,-) nevhodné. Buď bych tedy koupil nějaký levnější nebo o něco dražší, ale z "druhé ruky", tedy kvalitnější.

Já osobně bych koupil něco z "druhé ruky", tak např. Nikon F65 se dá koupit za 6500,-
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

(astro)fotoaparát

#2

Příspěvek od vla »

Pokud chceš dělat delší expozice, v řádu minut či desítek minut potřebuješ především paralaktickou montáž, alespoň s pohonem hodinové osy, foťák bych volil s manuální obsluhou, eloktronicky ovládaná závěrka by ti rychle vybíjela baterie, já používám Praktiku MTL 5, koupena v bazaru, v perfektním stavu a se základní objektivem vyšla na 1800 kč, objektivy jsem dokoupil také v bazaru 135/3,5 a 300/4,5, cena 500 kč a 800 kč. Myslím, že něco takového by pro začátek mělo stačit. Až začneš, zjistíš, že základním problémem nebude foto-výbava, ale naučit se s tím vším zacházet.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

(astro)fotoaparát

#3

Příspěvek od A.K. »

Přesně toho se bojim. Jsem člověk, který o technice moc neví a poslední dobu trávim na internetu studováním o tom všem, protože než něco koupim, chci o tom alespoň něco vědět.

Koukám ale, že s tou cenou to asi nebude takový problém jako když se kupuje dalekohled ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

(astro)fotoaparát

#4

Příspěvek od PavelM »

Pokud budeš chtít fotit i s objektivy o delší ohniskové vzdálenosti tak bude potřeba nějaký pointační dalekohled aby si mohl opravovat chyby montáže. Bez pointace se dá fotit na obyčejné montáži (např. od GS) tak do oh. vzd. 100mm možná i trochu více. Např. já jsem kdysi zkoušel fotit objektivem 300mm bez pointace na montáži GS a fotky byli naprosto nepoužitelné. Další věc je kvalitní objektiv. Rozhodně ale kupovat objektiv bez zoomu (pokud to ovšem nebude nějaký špičkový) s ním totiž budou nejspíže hvězdy neostré a navíc mají objektivy se zoomem malou světelnost. Pokud budeš chtít ale objektiv s delší ohniskovou vzdáleností tak bych doporučil ruský Tair PhS  300/4,5 který stojí v bazarech kolem 3000,- a dá se sehnat jak na nikona tak i na praktiku. Tenhle objektiv totiž má téměř zanedbatelnou barevnou vadu což se o podobných objektivech za stejnou cenu nedá říct. Až budeš kupovat foták tak si zjisti jestli se dá připojit drátěná spoušt protože u některých fotáku to nejde.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: (astro)fotoaparát

#5

Příspěvek od MP »

Moje rec. Fotoaparat za 100 000 nepotrebujes - stejne je to jenom trochu chytrejsi krabicka na film. Dulezita je hlavne optika, stativ ( nebo montaz pro delsi expozice ) a Tvoje oko a ruka.

Preferuji bytelne aparaty s kovovou konstrukci - ta Prakcica z bazaru je zcela optimalni. Nikon F65 je moc umelohmotovy a moc elektronicky. Kdyz levny Nikon, libil by se mi spis manualni FM2.

Uz jsme tady psali, ze pro foceni dlouhymi ohnisky a expozicemi do 1 sekundy ( Slunce, Mesic ) je uzitecna zaverka s lehkym chodem bez otresu a moznost predem sklopit zrcatko. To bohuzel Prakticy nemaji.

Pokud jde o optiku, k manualnimu kovovemu aparatu jsou optimalni ( i cenove ) objektivy od Zeisse pro Prakticy, Exakty apod. ( napr. Sonnar ) nebo ruske objektivy pro Zenity a Prakticy - tam ale pozor, najdou se mezi nimi i horsi modely, chce to mit predem dost informaci ( ten Tair je pry opravdu slusny ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

(astro)fotoaparát

#6

Příspěvek od A.K. »

Díky..........
No teď jsem narazil na stránky FotoAparát.cz (dodnes jsem neznal) a jsou tam docela užitečný rady (i pro astrofoto). Takže to vypadá, že budu procházet bazar za bazarem, zkusim i nějaký na netu....

Jak jsem myslel na foťák, úplně jsem zapoměl na tu paralaktiku, to bude asi cenově náročnější co ? Ze začátku my určitě postačí stativ, protože expozice budou krátký, ale potom asi nemam na vybranou.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

(astro)fotoaparát

#7

Příspěvek od P.D. »

Zdravím,taky jsem dneska vyhrabal ze sklepa strého zenita 11. Zjistil jsem že pokud mám spuštěnou samospoušť a B-čko tak se mi zrcátko sklopí cca na 5s ,což je desetkrát víc než nejdelší možná expozice kterou kromě Bčka tenhle foťák dovoluje. Taky jsem si pořídil ČB film FOMAPAN 400,tak jsem zvědavý jak to půjde.Bohužel jěště nemám drátovou spoušť a paralaktiku takže delší expozice zatím nepřipadají v úvahu
:(

Co jsem schopný nafotit s 5-ti sekundovou expozicí ? Má cenu zkušet nějaké jasnější deepsky ?

Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

(astro)fotoaparát

#8

Příspěvek od PavelM »

Budu tě muset zklamat ale za 5sec budou na filmu tak akorát jasnější hvězdy. Na ty širokoúhlé záběry je potřeba alespoň 5 minutová expozice. Ale ten čas B by měl fungovat trochu jinak než píšeš. Závěrka by měla zůstat otevřená na dobu po jakou je stisknutá spoušt tzn. neomezeně dlouho. Právě drátěná spoušt se dá zaaretovat šroubkem a pak by závěrka měla zůstat pořád otevřená.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

(astro)fotoaparát

#9

Příspěvek od vla »

Pozor, pokud budeš kupovat drátěnou spoušť nezapomeň na tu aretaci, dělají se obojí provedení, já si ji kdysi koupil, a že nemá aretaci jsem zjistil až večer na kopci.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

(astro)fotoaparát

#10

Příspěvek od MP »

vla napsal: Pozor, pokud budeš kupovat drátěnou spoušť nezapomeň na tu aretaci.
To mi pripomnelo dokonaly vynalez, ktery mam doma v supliku - zdedil jsem to po nekom z pribuznych, je to asi 70 let stare : malinky natahovaci mechanicky casovac, ktery hybe packou, pod kterou se da zacvaknout ten konec dratene spouste, ktery se normalne macka prstem. Mam dva, na jednom se daji nastavit expozice do 1 minuty, na druhem do 1 hodiny. V jednoduchosti je krasa.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

(astro)fotoaparát

#11

Příspěvek od P.D. »

to PavelM : To vím že při Bčku zůstane zrcátko otevřené po dobu zmáčknutí spoušťě ,ale v kombinaci se samospouští se otevře na 5s bez toho abych musel něco na foťáku držet. ;)

Taky mám ještě jeden dotaz: Jak dlouhá může být expozice aby hvězdy zachovaly jakžtakž bodový tvar ?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

(astro)fotoaparát

#12

Příspěvek od vla »

MP napsal:

To mi pripomnelo dokonaly vynalez, ktery mam doma v supliku - zdedil jsem to po nekom z pribuznych, je to asi 70 let stare : malinky natahovaci mechanicky casovac, ktery hybe packou, pod kterou se da zacvaknout ten konec dratene spouste, ktery se normalne macka prstem. Mam dva, na jednom se daji nastavit expozice do 1 minuty, na druhem do 1 hodiny. V jednoduchosti je krasa.
Nádherné- závidím.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: (astro)fotoaparát

#13

Příspěvek od vla »

Protože si nic nepamatuji, dlouho jsem hledal ve skryptech a nakonec zvítězil: takže pro dráhu opsanou na negativu 0,025mm/to je ještě skoro bod/ platí expoziční čas t=341/f sec, takže při f=100mm bude čas 341/100=3,41 sec.pro 50mm tedy 6,8 sec atd. Alespoň tak to tvrdí  Dr. Ivo Zajonc ve svých skriptech Stavba amatérskách astronomických dalekohledů a fotokomor. to by zároveň mohla být chyba pointace pokud si pořídíš nějakou úplně jednoduchou montáž, třeba i na ruční pohon
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Re: (astro)fotoaparát

#14

Příspěvek od koca »

to PavelM : To vím že při Bčku zůstane zrcátko otevřené po dobu zmáčknutí spoušťě ,ale v kombinaci se samospouští se otevře na 5s bez toho abych musel něco na foťáku držet. ;)

Taky mám ještě jeden dotaz: Jak dlouhá může být expozice aby hvězdy zachovaly jakžtakž bodový tvar ?
Na netu je na to prográmek, s úspěchem ho používám, zatím ještě nezklamal. viz: http://fotografiefk.3web.cz/Astrofoto/Ruzne/prog1.htm
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

(astro)fotoaparát

#15

Příspěvek od peta »

vla napsal: tak to tvrdí  Dr. Ivo Zajonc ve svých skriptech Stavba amatérskách astronomických dalekohledů a fotokomor.v techto skriptech najdes i navody na stavbu jednoduchych paralaktickych stolku s rucnim pohonem, urcene k fotografovani zakladnimi objektivy... sam jsem kdysi postavil udelatko na trosku jinem principu nez pisou tam: k "polarni ose" byla pripevnena paka o delce cca 1,5 metru, na konci pak obycejna jehla... z prumeru kruhu kterou konec paky opisoval jsem si vypocetl o jaky kus je treba jehlu kazdych pet sekund posunout a tuhle vzdalenost jsem odecital na pravitku... docela to slo, jen tahkle nekde drepet u zeme 10 minut je celkem maso, kdyz vemes v uvahu ze posunujes o zlomky milimetru :)
petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět