(astro)fotoaparát

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

(astro)fotoaparát

#31

Příspěvek od MP »

Pentaxy jsou vyborne, ale je to trochu siroky pojem - od bytelnych manualnich zrcadlovek az po umelohmotove automaty, kde se neda nic nastavit rucne. Starsi Pentaxy mely dost spolecneho s Prakticami ( napr. rady K a P ). Novejsi rada MZ je malo bytelna a moc automaticka. Z rady Z je vynikajici Pentax Z-1p ( rychla zaverka, predsklapene zrcatko, vymenne matnice, plne manualni ovladani i slusna automatika ), ale ten asi bude drahy i v bazaru.

Jo a kdybys nekde videl za rozumnou cenu stary Pentax LX, tak ho nekupuj, ale rekni mi o tom a ja tam hned pobezim - pro ten fotak mam slabost. Bytelnejsi kovove telo snad neexistuje, pritom ma perfektni zaverku a jednoducha casova automatika zvlada neuveritelne dlouhe casy, protoze meri i pri otevrene zaverce - odrazem od filmu !
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

(astro)fotoaparát

#32

Příspěvek od A.K. »

U těch Pentaxů to byly právě ty novější MZ a ceny jsou rozhodně vyšší než u Praktic (MZ50 - 7000,-). Teď budu nějaký čas vybírat a vybírat, takže pokud najdu to LX, dám vědět ;).

Jinak to vypadá, že nakonec sáhnu po tý Praktice, do novýho foťáku se mi totiž fakt nechce.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

(astro)fotoaparát

#33

Příspěvek od MaG »

A.K. napsal: Každopádně: jste tu někdo, kdo se občas pokouší fotit a je bez montáže, tedy pouze se stativem ? Co se od toho dá na začátku očekávat.Přidám se, protože můj web původně vznikl pro lidi, který třeba do astronomie tolik nevidí a něco je zajímá a taky pro ty co chtěj pozorovat a fotit jednoduchými prostředky.

Já sám zatím paral. stolek nestavěl, takže tvé podmínky splňuji beze zbytku. Myslím že se toho dá fotit dost ale po pár letech člověk zatouží po lepším a záleží na jeho umu a na kamarádech kam to dotáhne.

Uvažuji nyní o upgrade tak uvidím co z toho bude...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

(astro)fotoaparát

#34

Příspěvek od A.K. »

I Tvoje stránky byly pro mě zdrojem informací ohledně astrofota (moc pěkný stránky musím uznat :))

to MP (to all): ještě jsem zapomněl, taky jsem dostkrát narazil na Prakticu BX20, co ta?
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

(astro)fotoaparát

#35

Příspěvek od MP »

A.K. napsal:
to MP (to all): ještě jsem zapomněl, taky jsem dostkrát narazil na Prakticu BX20, co ta?
Praktica BX20 je podstatne novejsi model, nez klasicke Prakticy rady "L". Ma elektronicky rizenou zaverku a jednoduchou automatiku, da se ovsem plne ovladat i manualne ( pozor na jine Prakticy rady "B" - nektere plny manual nemaji ). Takze pokud neni moc draha, je dobra. Ovsem nema na objektiv klasicky zavit M42 jako starsi Prakticy a hodne stare Pentaxy, nybrz bajonet, ktery maji prave jen Prakticy rady "B" - vyber prislusenstvi je tedy uzsi, ale v nasich obchodech i bazarech je ho celkem dost a delaji se i ruzne redukce a adaptery.

K Pentaxum MZ : ten MZ-50 bych nebral, za ty penize to neni nic moc ( byl by za to i novy ). Z rady MZ je celkem solidni MZ-3 a snad i MZ-5, ale moc bytelnou konstrukci nemaji. Pak je jeste MZ-S, ktery je vyborny ( nastupce Z-1p vcetne sklapeni zrcatka a vymennych matnic, s lepsi automatikou, jenom je trochu pomalejsi ). Ten je ale celkem novy a dost drahy.

Jeste ke starym Prakticam - s oblibou pouzivam VLC3 ( skoro stejna je i VLC2 ), ktera ma vymenne hledacky. Misto hranolu se da zasunout sachta s lupou nad matnici, delaly se i specialni hranoly s okularem. Je to dobre pro ostreni pres dalekohled. Take se daji menit matnice.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

(astro)fotoaparát

#36

Příspěvek od MP »

Jeste pro A.K.

Napadlo mne, ze by ti v orientaci pomohl seznam modelu aparatu Praktica, ktere se u nas v bazarech vyskytuji. Takze to zkusim ( aspon pro radu "L" ) i kdyz si asi nevzpomenu na vsechny ( kolegove snad doplni ) :

L - zakladni model bez jakekoliv elektroniky, mechanika je u cele rady "L" stejna ( hlavne nova rychla zaverka ). Standardem pro upevneni objektivu je zavit M42 ( pochazi od starych Pentaxu ).

LB - proti "L" ma zabudovany expozimetr nad objektivem ( meri mimo objektiv )

LTL - model s TTL merenim ( Through The Lens - expozimetr meri skrz objektiv ) Packou se da zavrit clona a merit presne to, co dopadne na film. Aparat funguje jako poloautomat - rucicka expozimetru v hledacku primo ukazuje, jestli bude snimek preexponovany nebo podexponovany, rucni zmenou clony nebo casu se rucicka nastavuje na stred stupnice. Ostri se pri otevrene clone.

LLC - patrne prvni zrcadlovka na svete s elektrickym prenosem clony - meri se pri otevrene clone a jeji nastavena hodnota je z objektivu do fotoaparatu prenasena pomoci 3 elektrickych kontaktu. Clona tedy zustava otevrena pri ostreni i nastavovani expozice, zavira se az pri stisknuti spouste ( u dnesnich aparatu je to bezne, ale tohle je z 60. let ). Aby to fungovalo, musi mit objektivy ty kontakty ( mivaji na sobe napsano "electric", v bazarech jich je spousta ). Expozimetr se ale da prepnout i pro mereni se zavrenou clonou, takze lze pouzit i objektivy bez elektriky, neni tam ale u spouste packa na zavreni clony jako u LTL, takze se clona musi zavrit packou na objektivu.

PLC2, PLC3 - dalsi vyvojove modely typu LLC, lisi se jen v detailech ( vylepsene mereni, PLC3 ma krome obvyklych kolejnicek dalsi nezavisly konektor pro blesk )

VLC2, VLC3 - jako PLC, ale s vymennymi hledacky a matnicemi. Cidlo expozimetru proto neni u hledacku, ale pod castecne propustnym zrcatkem. Jako hledacky se dodavaly bezne hranoly, sachty s lupou, hranoly s okularem apod. Matnice sklenene i umelohmotove s ruznymi typy zaostrovacich rastru a klinu ( i bez nich ), se stupnicemi, s krizem apod. Nema kolejnicky pro blesk ( nebylo by je kam dat, hranol i s krytem je vyndavaci ), jenom konektor na kabel. Delaly se samostatne kolejnicky, ktere je mozne nasadit vlevo kolem klicky previjeni filmu a pripojit kablikem.

EE2, EE3 - podobne, jako PLC, ale s elektronicky rizenou zaverkou a s casovou automatikou. Moc se neujaly, ta puvodni mechanicka zaverka je rychlejsi.

MTL3, MTL5, MTL5B, MTL50 - dalsi modely typu LTL, bez elektrickeho prenosu clony ( mereni po zavreni clony packou u spouste ). Vyrabely se nejdele jako "amaterska" rada ( na rozdil od "poloprofesionalnich" PLC a VLC, ktere byly nahrazeny EE a pak radou "B" ), protoze spousta zakazniku preferovala radu "L" pred novou radou "B", hlavne kvuli zaverce.

DTL - jako MTL, ale misto rucicky expozimetru jsou v hledacku LED diody ( vic to zere baterky )

superTL s ruznymi cisly - zjednodusene modely MTL s pomalejsi zaverkou

A ted co znam z rady "B" :

B200 - prvni model nove rady s pomalejsi, ale plne elektronickou zaverkou, ovladatelny automatikou i manualne. Pouziva nove bajonetove upevneni objektivu s elektrickym prenosem clony.

B100 - "amaterska" verze bez moznosti plne manualniho nastaveni casu ( moznosti "casovy automat", "B" a synchro pro blesk - asi 1/90 )

BC1 - vylepsena B100, trochu rychlejsi a bytelnejsi s lepsi automatikou

BX20 - nejlepsi model z rady, zdokonalena B200, moznost automatickeho i plne manualniho ovladani.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

(astro)fotoaparát

#37

Příspěvek od A.K. »

Díky. Obdivuju Tvůj přehled Určitě mi to pomůže, protože jsem se snažil zjistit jak to s modely Praktic je a teď to mám před sebou, super.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

(astro)fotoaparát

#38

Příspěvek od MP »

A.K. napsal: Určitě mi to pomůže, protože jsem se snažil zjistit jak to s modely Praktic je a teď to mám před sebou, super.
Rado se stalo. Jeste jsem si vzpomnel na jeden detail - skoro vsechny modely rady "L" se delaly v provedeni se samospousti i bez samospouste ( i kdyz tech se moc neprodavalo ). Takze pokud takovou vec potrebujes, dej si na to pozor. Samospoust je mechanicka, natahovaci, je videt zepredu pod spousti.

Pri kupovani stare mechanicke Prakticy z bazaru je take dobre zjistit opotrebovanost zaverky - nic jineho se na tom opotrebovat neda. Doporucuji nejdrive pomalu natahnout s otevrenou zadni stenou a zkontrolovat, jestli jsou okraje lamel zaverky dokonale rovne a hladke ( v opacnem pripade do nich predchozi majitel priskripl konec filmu nebo neco podobneho a na presnost bych se uz nespolehal ). Potom zavrit a postupne vyzkouset nejdelsi casy ( od 1s do 1/8 ) a podle zvuku overit, ze ty casy zhruba odpovidaji a nejsou moc vytahane pruziny v casovaci zaverky. Pak zase otevrit a overit, ze se automaticky vynuluje pocitadlo obrazku - to sice neni vazna zavada, ale uz jsem v bazaru potkal Prakticy, ktere mely pocitadlo zasekle. Ony totiz ty Prakticy maji casto leccos za sebou a je rozdil, jestli s tim nekdo udelal 1000 fotek v beznych podminkach, nebo jako ja 5000 fotek v horach v mrazech apod. ( obcas nejaky ten drobny pad ze skaly ) a nebo jeste vice v jeste horsich podminkach.


e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

(astro)fotoaparát

#39

Příspěvek od A.K. »

Opět bych se vrátil k té montáži. Už tu byla zmiňován paralaktický stolek pana Kroupy http://jankr.webpark.cz/astro/stolek.htm a taky jinde na fóru jsem našel odkaz na paralaktickou montáž pana Šmída http://home.zcu.cz/~smid/afoto/zaklad.htm. Pro mě to znamená jediný - pokusit se najít někoho ze známých, kdo by si s tím věděl rady a pustíme se do něčeho podobnýho. Ale než začnu, mam dotaz. Neexistuje nějaká firma nebo člověk, který by se na výrobu podobných zjednodušených montáží (ve spojení s fotografováním) specializoval? Myslim tim, jestli existuje někdo jako pan Drbohlav v oblasti montáží ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

(astro)fotoaparát

#40

Příspěvek od A.K. »

Tak MTL5 je konečně doma (dík vla ;)) ....

Mam dotaz na vás, kdo jste z Prahy:

Příští týden jedu do Prahy projít nějaký bazary. V plánu mam FotoŠkoda, má cenu hledat ještě jiný bazary? Tohle centrum podle mě stačí.

Kromě objektivů, na který tam určitě narazim, bych rád sehnal drátěnou spoušť. Kupovat novou nechci, tak snad tam narazim i na tohle.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

(astro)fotoaparát

#41

Příspěvek od MaG »

A.K. napsal: Kromě objektivů, na který tam určitě narazim, bych rád sehnal drátěnou spoušť. Kupovat novou nechci, tak snad tam narazim i na tohle.Doporučuju si drátěnku dobře prohlédnout ať nedopadneš jako já 9. 11. 2003 na zatmění.

Jinak já bych asi šel do nový, je to řádově 100 Kč.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

(astro)fotoaparát

#42

Příspěvek od MMys »

Jestli Ti můžu radit, na drátěnce nešetři a kup raději dražší a co nejbytelnější, stojí klidně 2-3stovky. Ty nejlevnější za stovku stojej zahouby. Už jsem zlikvidoval dvě. Vnější plášť a pružinka bowdenu se vytahá, a závěrka nedrží otevřená pořád, ale třeba po 10 minutách to udělá cvak... ;D a pokud to neslyšíš, fotíš dál, po hodině si libuješ, jak vše hezky šlapalo (montáž, pointace) povolíš šroubek a ... NIC :banghead:

A voz jednu náhradní :nod:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Re: (astro)fotoaparát

#43

Příspěvek od JirkaB »

Jo drátěnky sou mrchy. Ale možná by se i v tom bazaru našlo něco použitelného  ;)

Já mám totiž dvě koupené před cca 20 lety ještě v NDR a fungují dodnes. Byly to ty drátěnky s automatickou aretací co po zmáčknutí držely a uvolňovaly se zmáčknutím takového bazmeku který automaticky zaskakoval.

Ty levné nové mrchy se šroubkem už jsem odepsal dvě nebo tři. Když jsem zmáčknul tak to šlo nějak moc lehce. No a ejhle, ta "košilka" u bowdenu prostě vyběhla z uchycení.

Vždycky jsem si ty staré šetřil, ale zatím přežily X nových generací, takže i v tom bazaru by se mohl vyskytnout nějaký dlouhověký jedinec  ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: (astro)fotoaparát

#44

Příspěvek od MaG »

To co píše MMys potvrzuji. Závěrka mi vyskakovala po 10 min ať sem utahoval jak chtěl. Jiná bazarová se protrhla.

Nyní mám jednu s aretací šroubkem za 130 od foto Škoda a je naprosto skvělá a vypadá, že vydrží.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

(astro)fotoaparát

#45

Příspěvek od A.K. »

OK. Tak jsem koukal a ty ceny nových spouští jsou u Škody vstřícný - max 300,- a jde o značku HAMA. Délky 15, 25 a 50 cm - myslim že 25cm bude ideální ne?
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Odpovědět