MTL 5

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5408
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

MTL 5

#1

Příspěvek od vla »

Rád bych si vyměnil, nebo nechal vyměnit u této praktiky matnici za čiré provedení , nemáte s tím někdo zkušenosti, jak rozebrat, jak matnici vyměnit a zase složit? Pokud byto bylo jednoduché pustil bych se do toho sám, jinak bych zkusil Pazderu. Dík za rady.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MTL 5

#2

Příspěvek od MP »

Absolvoval jsem vymenu matnice u Prakticy PLC3, u MTL to bude podobne. Jde to bez nejakeho specialniho vybaveni, ale je to trochu piplacka. Musis se k ni dostat zespodu - je pripevnena plechovym rameckem, chycenym srouby do konstrukce, drzici hranol. To si muzes prohlednout bez rozebirani Prakticy, ale nad zrcatkem je malo mista pro manipulaci s temi srouby, rameckem i matnici, srouby jsou castecne schovane za ramem, ktery drzi konstrukci hranolu. Takze nezbyva, nez cely fotak rozebrat a zase poskladat :

Nejdriv musi pryc horni a dolni kryt ( tenky stribrny plast ). Dolni drzi jen na 4 sroubkach, kvuli hornimu se musi sundat previjeci packa, knoflik expozic, kolejnice pro blesk i previjeci klicka. U previjeci packy a knofliku expozic je treba nejdriv odloupnout prilepena kolecka navrchu, pod nimi je u klicky segerovka a u knofliku sroub. Knoflik sundat opatrne, je pod nim pruzina, kolecko volby citlivosti a osa pro prenos casu do meraku expozice. S nicim pod knoflikem nesmis hnout a zpatky to musis poskladat ve stejne poloze, jinak budes mit posunute mereni.

Pak musi ven predni cast konstrukce se zrcatkem, matnici i hranolem. Ta drzi na 4 sroubech, schovanych pod prilepenym plastem, za ktery se fotak drzi. Musis odsroubovat zavit objektivu a sundat kryt kolem, aby ses dostal k okraji toho plastu a odloupnout jej do vzdalenosti zhruba 2cm od objektivu, pak uvidis ty srouby. Pri vyndavani te predni casti opatrne, couhaji z ni paky sklapeni zrcatka, draty meraku apod., nejdriv se poradne podivej, co kam zapada, abys to slozil stejne zpatky. Je lepsi to delat pri natazene zaverce, kdy paky zrcatka jsou v poloze vhodnejsi pro zpetne sestaveni. Pokud nechces odpojovat draty od meraku, jde predek vysunout jen o par cm, ale k vymontovani matnice to staci.

Z te vyndane casti pak muzes odsroubovat a vytahnout nahoru blok s hranolem a matnici. Mozna Ti pritom vypadne fotoodpor expozimetru, nebo ho budes muset vyndat kvuli kratkym dratum a pri skladani ho dat zase zpatky. Na spodni casti toho bloku pod hranojem najdes ty srouby a ramecek, co drzi matnici. Pozor, jeden z nich drzi take plechovy "zoubek", ktery v hledacku indikuje nenatazenou zaverku. Matnice je k ramecku tlacena volne lozenymi pruznymi plisky po stranach, pokud vypadnou, nezapomen je dat zpatky.

Pri zpetnem skladani je postup jasny - presne opacny. Pri vkladani bloku s hranolem a matnici dej pozor na spravne zapadnuti packy od toho "zoubku" indikace zaverky do vyrezu v pacce vedle a take na spravne usazeni fotoodporu expozimetru. Pri vkladani cele predni casti pozor na packy pro natahovani a spousteni mechanismu zrcatka - musi presne zapadnout tam, co byly, da se to kontrolovat shora, vyrezy vedle knofliku expozic. Pokud to delas pri natazene zaverce ( coz je lepsi ), tak ji spust teprve az bude blok usazeny a srouby dotazene - staci 0.5mm vule a packy z prislusnych vyrezu vypadnou. Hned zkus zaverku znovu natahnout a spustit a kdyby to nekde drhlo, nebo se treba nesklapelo zrcatko, tak predek zase odsroubuj a zkus to znovu.

Pri zpetnem lepeni kolecek knofliku a plastu kolem predku fotaku pouzij nejake "zvykackove" lepidlo, aby to zustalo rozebiratelne.

No, nevim, snad jsem na nic nezapomnel, ale pokud jsi jeste nikdy zadnou Prakticu nerozebiral, tak to radeji nech tomu Pazderovi. Nebo si kup u Skody nebo Pazdery v bazaru Prakticu VLC3, kde se da cely hledacek i matnice vymenit za 5 vterin bez rozebirani.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5408
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

MTL 5

#3

Příspěvek od vla »

Díky, myslím, že je to ideální případ pro Pazderu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

MTL 5

#4

Příspěvek od MMys »

Marku,
diky za hezky navod. Ja uz jsem o tom uvazoval ekolikrat, ale nevedel jsem, kudy na to, a jestli se musi rozebrat cely fotak. Ted je to jasne... Mam dve tela, takze mozna jedno zkusim...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5408
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

MTL 5

#5

Příspěvek od vla »

Matnici lze v bazarech koupit úplně čirou, ale pozor, pak se asi špatně bude zaostřovat pokud máte nějakou oční vadu, protože nebude jasná rovina zaostření, takže já jsem koupil čirou s dvěmi ryskami, na které zaostřím přídavnou lupu, tím bude zaostřena rovina matnice ze strany oka a pak se do stejné roviny zaostří obraz z objektivu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MTL 5

#6

Příspěvek od MP »

MMys napsal: Mam dve tela, takze mozna jedno zkusim...
No, nevim, abys mne pak nekamenoval. Ja jsem konstrukci Prakticy rady L prostudoval, kdyz kdysi davno zacala dosluhovat moje stara bazarova PLC2 a koupil jsem k ni jednu obycejnou Pcu L2 bez mereni, za 500,- na nahradni dily a uspesne jsem z tech dvou udelal jednu funkcni PLC2. Pri te prilezitosti jsem tam dal i lepsi matnici z VLC3, ty se daly koupit samostatne. Stejne mi ten stroj pak ukradli.

Zkratka s nejakym zanovnim plne funkcnim telem bych to napoprve nedelal ( ted uz mozna ano ). Pro nase ucely opravdu doporucuji koupit v bazaru VLC3 - dneska uz jsou za babku. Na rozdil od MTL umi s elektrickymi objektivy merit pri otevrene clone ( to na astro nevyuzijes, ale normalni foceni jde rychleji, kdyz dvema prsty ostris a jednim ridis clonu zaroven ) a hlavne ma vymennou nejen matnici, ale cely hledacek. Pro astrofotky se hranol moc nehodi a k VLC se dela sachta bez hranolu i sachta se zaostrovaci lupou ( okularem ) a do libovolneho hledacku se da strcit libovolna matnice, muzes klidne experimentovat.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

MTL 5

#7

Příspěvek od MMys »

No uvidime. Mam MTL5 a PLC3. Zkusil bych MTL5 ku... PLC3 s elektronickym prenosem clony bych zatim usetril Ostrim stejne parfokalnim okularem a to telo vyuzivam vyhradne na astro, takze bych s cirou matnici problem nemel, tedy vlastne je pak vubec matnice potreba, nestaci ji vyndat a nechat jen hranol ??? To by melo fungovat a vysledkem by mel byt cisty obraz u mne s asi 20nsobnym zvetsenim. Je to tak ???
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5408
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: MTL 5

#8

Příspěvek od vla »

Těžko říct, matnice je ploskovypuklá, takže patrně bude mít nějaký optický vliv, u MTL5-tky to zkoušet nebudu, nerad bych ji přestavoval 2x.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MTL 5

#9

Příspěvek od MP »

Matnice je polovypoukla az nahore, vlastni matnice je dole, to zakriveni funguje jen jako slaba lupa, soustredujici vice svetla z matnice do hranolu. Takze se bez ni da obejit, okular je mozne zaostrit primo do ohniska objektivu, ktere je v rovine matnice. Kdyz jsem koupil VLC3 s lupou ( jen kvuli te lupe ), tak v tom vymennem hledacku zadna matnice nebyla - jen ciry plast. Spis by mi u PLC3 ( taky jednu mam ) prekazel ten hranol - lepsi je koukat primo na matnici.

Mimochodem, pokud mas to telo jen na astro a ozelel bys kolejnice pro blesk, jde hranol i matnice vyndat mnohem snaze. Ve vysunuti primo nahoru totiz brani kus kostry fotaku, ke kteremu jsou ty kolejnice prisroubovane - je primo nad hranolem. Kdybys ten kus duralu po sundani horniho krytu uriznul, nemusis nic dalsiho rozebirat a muzes hranol s matnici odsroubovat a vysunout shora ( jen pozor na zapadnuti sroubku dovnitr do mechanismu zrcatka ). Proto VLC kolejnice nemaji, delaly se k nim samostatne, nasazovaci vlevo kolem previjeci klicky. Dalsi problem je cidlo expozimetru, ktere bere svetlo pres polopropustnou predni stenu hranolu a je usazene v takovem cirem plastu, prilepenem k hranolu a drzene zespodu pruznym dratkem. Bude se spatne usazovat zpatky ( ale i to uz jsem delal ). VLC maji polopropustne zrcatko, za nim dalsi male zrcatko v pravem uhlu a cidlo je dole pod zrcatkem ( okopirovano z Pentaxu LX, nebo mozna obracene - oba fotaky jsou ze stejne doby - a dnes pouzivane velice casto, hlavne pro cidla AF ).

Kazdopadne po uriznuti toho drzaku kolejnic blesku od kostry by bylo mozne vymontovat hranol natrvalo a dat okular nad matnici, misto tech kolejnic.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět