Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radko
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 04. 2009, 22:24

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#1

Příspěvek od Radko »

Nazdárek,

měl bych dotaz, chystám se začít s focením, mám teď nově poháněnou EQ5 a chtěl bych fotit canonem 400D s objektivem přichyceným k tubusu dalekohledu nebo k montáži. Potřeboval bych znát rady jiných k tomu jak tam ten foťák pevně přichytit aby byl pěkně souosej s dalekohledem a při pohybu dalekohledu se ten foťák nemlel na všechny možný strany. Momentálně mám jen setovej objektiv ale časem bych chtěl zkusit teleobjektiv (zhruba 100-300mm) a ten už je tak velkej že nejaký provizorní uchycení by asi nefungovalo dostatečně spolehlivě.
Expozice mám v plánu řádově desitky sekund (pro začátek) a pointování ručně přez dalekohled, pokud bude při krátkejch expozicích potřeba.

A protože jeden obrázek je lepší než 1000 slov tak klidně ukažte fotečky jak to máte udělaný.

PS: víte někdo co je přesně za typ šroubu co se používá na stativech k foťákům? neni to běžnej metrickej, ma nějaký velký stoupání (nebo jak se tomu říká)
SW 200/1000, EQ5 moto, barlow cel ultima 2x, X-cel 25 a 8 mm
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#2

Příspěvek od gsokuba »

já fotim canonem 450D v primárním ohnisku a používám k tomu tenhle: http://www.celestron.cz/phpscripts/obra ... dzb=874919 T-adaptér a jsem spokojenej foták se v okulárovym výtahu ani nehne.
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#3

Příspěvek od Prazan »

to gsokuba: On myslí jak uchytit dalekohled a foťák (s teleobjektivem) vedle sebe na montáži.

Originálních výrobků je na trhu dostatek. Já budu bastlit. Osobně si myslím, že řešíš zbytečně dopředu. Nejprve zkus upevnit foťák na montáž se setovým objektivem (klidně přes destičku ze stativu - pokud ji máš odnímací). Sám uvidíš, jestli upevnění věříš a zjistíš, jak dlouho můžeš fotit, než se projeví nutnost pointace. V případě takto krátkého ohniska jsem přesvědčený, že vůbec. Dřív tě světelné znečištění donutí závěrku zavřít. Na tyto pokusy mi doteď stačil obyčejný kus ocelového plechu P5x40 - 300 s dírou, přes kterou jsem prohnal stativový šroub. Upnul jsem to do rybinového uchycení na montáži a neměl jsem problém s tím fotit i ohniskem 180 mm. Zkus vydržet a jít postupně - sám zjistíš, co přesně v tuto chvíli potřebuješ a proč.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Radko
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 04. 2009, 22:24

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#4

Příspěvek od Radko »

Jojo přesně, myslel sem souběžne s hlavním dalekohledem.

Díky za rady, asi s tím seťákem je zbytečný to nějak složitě řešit, jen jsem myslel že když už budu něco vyrábět tak ža by to bylo něco co by časem uneslo i ten teleobjektiv.

Takže zkusím něco jednoduchýho a poučím se co nefunguje jak sem si představoval a při přístím pokusu to vylepším.

Ještě dotaz: když budu mít časem teleobjektiv, je nutný ho nějak podpírat / přichytávat ještě extra - kromě upnutí na stativovej šroub? na obrázcích je občas vidět že dluhý objektivy sou podepřený přimo stativem a neni na stativ připevněný tělo (vycházím z klasickýho focení, ne z astro). U dlouhejch skel je asi samotnej objektiv težší než celý tělo :-?
SW 200/1000, EQ5 moto, barlow cel ultima 2x, X-cel 25 a 8 mm
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#5

Příspěvek od Prazan »

To bude záležitost toho kterého objektivu. Mám stařičký Sonnar 2,8/180 - ten mám uchycen přes stativový šroub ke stojanu (pouze) na objektivu. Objektiv je možné společně s tělem foťáku natáčet přes objímku na objektivu, takže lze hezky ladit kompozici. Tělo fotoaparátu "visí" na objektivu, který má hmotnost nějkých těch 1100g. Na foťáku visí ještě bateriový grip. Objímka je plastová a problém jsem zatím nepocítil. Celá sestava mi už v rybině montáže visela i hlavou dolů (společně s další zrcadlovkou a teleobjektivem) - nebylo mi úplně dobře po těle, ale všechno drželo jak mělo.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Radko
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 04. 2009, 22:24

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#6

Příspěvek od Radko »

Tak se zda, že se moc bát nemusím :)

díky za info
SW 200/1000, EQ5 moto, barlow cel ultima 2x, X-cel 25 a 8 mm
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#7

Příspěvek od Prazan »

Můj nový víkendový bastl jsem dal sem. Ještě to nemám ozkoušené.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 610507/1#1
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#8

Příspěvek od Dansemacabre »

oživím zaprášené vlákno:

Vím, že 1) ideální způsob pevného uchycení objektivu + pointeru na montáž by bylo něco takového (díky za inspiraci uživateli Vojczek), jenže narážím na problém, že zatím žádný oslovený zámečník to nechce vyrábět za přijatelnou cenu kolem 1500,- (a že už jich bylo... nevyplatí se jim dělat jeden kus a chtí za něj méně než 5000,-), tak přemýšlím, jak to vyřešit alternativně?


2) Byly by řešením klasické pointační kruhy a objektiv upnout do nich jako například tady, a teprve na ty kruhy přidělat lištu s dalšími kruhy a pointerem? Štve mě, že by to byla asi trochu humpolácká konstrukce postrádající eleganci původního řešení.



3) na dvojitou upínací lištu, jenže tam řeším stejný problém: jak upnout objektiv pevně a dvoubodově? Upnutí objektvu přes jedinou stativovou objímku je všechno, jenom ne pevné. A přece to vypadá, že s tím tak někdo fotí. Dokonce má místo dvojité lišty obyčejné makro sáňky (výhoda: oproti dvojité liště za pár tisíc stojí jen kolem tisícovky).


4)  Tady to, zdá se, někdo vyřešil přes klasické upínací kruhy??? :-?


Má někdo nějaký nápad, jak to vykoumat? Které varianty jsou ještě použitelné? kdyby objektiv sednul do klasických kruhů, tak by to bylo fajn, ale to se obávám nestane. Aktuálně nejbližší samo-domo řešení je vykoumat upnutí přes pointační kruhy, které bych vyrobil z objímek pro 102mm refrák, ale to je zrovna řešení, které se mi moc nelíbí...

EDIT: nejnovější objev: http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... mount.html - čili levná alternativní varianta dvojité lišty pro guidování hledáčkem by byla. Zůstává problém pevného přichycení objektivu.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#9

Příspěvek od Konihlav »

Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#10

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky za tip. Bohužel to řeším pro canoní objektiv a zrcadlovku, takže jsem s rozměry dost pravděpodobně mimo standardy vyráběných kruhů (ale zkusím se s tím někdy stavit do Supry a pár kruhů vyzkušet, třeba se vážně nějaký chytne). No a OAG mezi objektiv a foťák nenarvu. Kdyby jo, rád se nechám vyvést z omylu a bylo by to príma :)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#11

Příspěvek od Bill »

Pokud nejsi esteticky příliš náročný, tak upevnit objektiv můžeš i takto:



Ale 400/5.6 jsem měl jenom na patce a jakž/takž to fungovalo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#12

Příspěvek od Dansemacabre »

Trubkovou objímku zkusím, je to varianta, za jejíž vyzkoušení dám jen pár korun a mohlo by to fungovat! Akorát hledáček s kamerou by se pak musel řešit side-by side, což s tou variantou zjednodušené lišty od TS taky bude otázka jen pár stovek.
Fotit s objektivem jen na patce mi jindy než za bezvětří přišlo skoro nemožné, má to vůli dva milimetry na každou stranu a lehce pruží :(
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#13

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky všem za poznámky, nakonec po všech nemožných uvahách zvítězila samo-domo varianta za pár korun (v podstatě zadarmo). Sestava se na tom vzájemně ani nehne, těžiště je vycentrované přesně na střed upnutí k montáži. (až to otestuju, tak ořežu přebytečné dřevo, zatím ho tam nechávám pro sichr, kdybych s tím měl ještě nějak posouvat)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#14

Příspěvek od Psion »

Divil by ses, co všechno se pohne když jde o mikrometry.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Připevnění foťáku na montáž/dalekohled

#15

Příspěvek od MaG »

Tohle jsem používal leta, přesně stejné řešení, buď v klidu. Nic se nehne.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět