POMOC!!!

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

POMOC!!!

#1

Příspěvek od Tomkk »

Zřejmě díky vlastní šikovnosti se mi podařilo se mi při focení Slunce zlikvidovat můj digifoto Canon A30. :banghead: Natavila se clona, ccd čip je OK. Nejsem si vědom toho, že by mi spadl filtr, zjistil jsem to až po týdnu. Pořád lepší , když je v háji foto, než kdyby to bylo oko. Rád bych se pokusil ho opravit. Rozebral jsem tedy objektiv (šance, že to složím tak, jak to bylo není vysoká a snižuje se každým dnem, protože zapomenu, jak to tam  patří).

K věci: Změna clonového čísla tam není realizována přepínáním kruhové clonky, ale vložením šedé folie, která se právě teplem natavila.

Potřeboval bych radu, kde sehnat šedý neutrální filtr ve formě tenké fólie, který způsobí změnu clonového čísla z 4,8 na 14 (to platí při zoom 3x dle manuálu). Předem díky za tipy.
Třeba částečně exponovaný ČB film, nebo diapozitiv by nefungoval? Nesnižoval by kontrast? Ta orig. má tlouštku cca svačinového igelit. pytlíku.
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

POMOC!!!

#2

Příspěvek od JZ »

To ti neporadím. Ale bylo by možno trochu rozvést příčiny natavení? Mám totiž foťák A70 a nerad by jsem se s něčím podobným potkal. Jaký jsi používal filtr?
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

POMOC!!!

#3

Příspěvek od Tomkk »

JZ napsal: nerad by jsem se s něčím podobným potkal. Jaký jsi používal filtr? Musela to být nepozornost. Filr používám ATC. Nebo se to nestalo s dalekohledem, ale jen objektivem, občas ho půjčím prckovi na hraní. Ještě jsem se to nepokusil zpětně podle fotek identifikovat. Bez clony to fotí normálně a fotky s clonou mají nízký kontrast.
martincz
Příspěvky: 89
Registrován: 10. 06. 2004, 17:47

POMOC!!!

#4

Příspěvek od martincz »

Proboha, jsem taky kutil, ale do digiobjektivu bych sroubovak nestrcil, clovece, myslim ze mas na vyber dve moznosti:

1) Autorizovany servis a placena oprava - vzdyt tu clonu musi mit...

2) Pres autorizovany servis nebo internet najit slozeni objektivu a paramatry clony. Tak lehke to totiz s tou clonou nebude...

Hmm... Fakt bez radsi rovnou do servisu. Kdyz vysvetlis to co tady tak ti mozna vynadaji, ale kdyz jim ukazes bankovky, neco provedou. Musi...
*************&&www.Petrasek.Info&&Newton 250/1500, dobson
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

POMOC!!!

#5

Příspěvek od Tomkk »

martincz napsal:

Hmm... Fakt bez radsi rovnou do servisu. Kdyz vysvetlis to co tady tak ti mozna vynadaji, ale kdyz jim ukazes bankovky, neco provedou. Musi...
Je to jen 1MPx pc 2500kč. Oprava v servisu se nemůže vyplatit.
Není to zas tak strašný, stačí mít dobrý nářadí, trpělivost, čistotu a pamatovat si, nebo ofotit, kde co bylo. Pár obdobných zásahů už mám za sebou. Zatím úspěšně.
-teď jsem volal do servisu, pouze celý objektiv za cca 5000kč.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

POMOC!!!

#6

Příspěvek od MMys »

Ten castecne exponovany film by nemuselo byt spatne reseni. Zkus vzit neco cernobileho velmi jemnozrnneho, treba jen 50 ASA, a udelat podbne tmavy kousek. Mozna lepsi nez se pokouset trefit expozici, bude cely film lehce osvitit a pak z nej jen male kousky strihat a zkouset vyvolavat dele a dele, az se trefis. Dokonce bys mozna mohl pracovat na svetle, tedy film plne osviceny, s velmi zredenou vyvojkou, aby se to vyvolavalo pomalu. A postupne ty kousky hazet do ustalovace a porovnavat.

O neco vetsi tloustku vykompenzuje snad elektronika autofokusu. Problem muze nastat u pevneho zaostreni na nekonecno (ma-li ho fotak) to mozna nebude presne.

A nebo jeste jeden tip, kdyz uz mas objektiv venku, Rozluc se s normalnim focenim, na to si kup lepsi, a uprav si tenhle fotak na foceni v prim. ohnisku a projekci, to bude dobre fungovat na planety a detaily mesice  :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

POMOC!!!

#7

Příspěvek od MP »

Jo, takhle jsem zcela zamerne zlikvidoval stary Nikon 700 ( vymontoval objektiv ) a na planety to je sikovna hracka. Jinak u te clony zalezi na jeji poloze. Pokud je moc blizko CCD, tak pozor, aby pak nebylo videt treba zrno pouziteho filmu. Pokud je uvnitr objektivu, dalo by se to naopak vylepsit a misto sedeho filtru pouzit pruhledne kolecko s cernym okrajem, cili regulerne snizit svetelnost a zvysit hloubku ostrosti. Ale jestli to neni v rovine objektivu, tak to bude vinetovat. Take pozor na skrabance na filmu apod. A film musi byt dobre vyrovnany, aby nefungoval jako meniskus a nezkresloval obraz.

A tomu nataveni se nedivim. Slunecni filtry obvykle zachyti temer vsechno sverelne zareni, ale cast tepelneho jimi projde. Takze umela hmota v ceste paprsku ( navic tmava, pohlcujici zareni ) neni zrovna bezpecna.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

POMOC!!!

#8

Příspěvek od Tomkk »

MP napsal: Pokud je uvnitr objektivu, dalo by se to naopak vylepsit a misto sedeho filtru pouzit pruhledne kolecko s cernym okrajem, cili regulerne snizit svetelnost a zvysit hloubku ostrosti. Ale jestli to neni v rovine objektivu, tak to bude vinetovat.
Na to jsem myslel, je to uprostřed objektivu. Dokonce jsem původně myslel, že to tam je a schválně jsem fotil delší časy a vyšší clonu :).
Jenže, proč to neudělali už oni? Asi to nebude v rovině objektivu pro celý zoom rozsah. Nevím. Na to, abych to jen vyzkoušel, je ta montáž příliš náročná.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

POMOC!!!

#9

Příspěvek od Tomkk »

MMys napsal: Ten castecne exponovany film by nemuselo byt spatne reseni. Zkus vzit neco cernobileho velmi jemnozrnneho, treba jen 50 ASA, a udelat podbne tmavy kousek. Mozna lepsi nez se pokouset trefit expozici, bude cely film lehce osvitit a pak z nej jen male kousky strihat a zkouset vyvolavat dele a dele, az se trefis. Dokonce bys mozna mohl pracovat na svetle, tedy film plne osviceny, s velmi zredenou vyvojkou, aby se to vyvolavalo pomalu. A postupne ty kousky hazet do ustalovace a porovnavat.

Na vyvolávání už dávno nejsem vybaven. Nezbyde mi, než nafotit 50 tku ČB film přes nějakou clonu s různými expozicemi a nechat to vyvolat. Nebo zkusit vyloudit ve fotolabu nějaké ČB odřezky.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

POMOC!!!

#10

Příspěvek od Tomkk »

Je to nějaký divný. Už jsem asi dlouho neviděl ČB film. Našel jsem doma starý negativ , ale na rozdíl od barevného filmu, který se chová jako barevná čirá folie, je matný, velmi snižuje kontrast  ???. Zdá se mi to, nebo je to vysokým stářím fimu? Můžete se někdo kouknout?
Jinak budu asi muset pracovat na tom, že použiji tu nejzachovalejší část původní folie, kde bylo původně lepidlo a zbytek deformací na kraji začerním. Docela piplačka, rozměr je tak 5*8mm. Jinak ta folie není tak tenká, jak se původně zdálo. Má cca poloviční tlouštku oproti filmu.  
david ba.
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 07. 2003, 23:07

POMOC!!!

#11

Příspěvek od david ba. »

Teď tady koukám na Ilford a Fomu a jsou skutečně ze strany vrstvy matné. Myslím, že to je kvůli snadnějšímu retušování.

Možná by se daly použít neutrální fóliové filtry pro fotografii, ale jsou dost drahé. Například Lee stojí na B&H 15 dolarů. A to vůbec nevím, jestli se u nás prodávají po jednom :-(

Tady jsou o nich nějaké informace http://www.leefilters.com/CPTF.asp?PageID=107

David
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: POMOC!!!

#12

Příspěvek od MilAN »

Použít č.b. film se mi nejeví jako rozumné, protože emulze bude vždy rozptylovat světlo. Navíc kinofilm měl vždy antireflexní -antihalační -úpravu . buď  na spodku emulze, nebo ve hmotě filmu, nebo matováním
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

POMOC!!!

#13

Příspěvek od Tomkk »

Taky mě napadá na opticky kvalitní folii nechat něco napařit (jako na brýle). Taky by asi fungovaly dvě pootočené polarizační folie. Nic z toho asi není snadno dostupné. :-/ Du se picnout..
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

POMOC!!!

#14

Příspěvek od MP »

Co nejakou tenkou folii do laserove tiskarny ( ty byvaji hladke z obou stran ) potisknout sedi s co nejjemnejsim rastrem ? Ale zase nevim, jestli by se to nestiralo. Toner uvnitr objektivu by byl skutecne duvod k picnuti se.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

POMOC!!!

#15

Příspěvek od peta »

MP napsal: Co nejakou tenkou folii do laserove tiskarny ( ty byvaji hladke z obou stran ) potisknout sedi s co nejjemnejsim rastrem ?  Ale zase nevim, jestli by se to nestiralo. Toner uvnitr objektivu by byl skutecne duvod k picnuti se.
tam bude rastr vzdy viditelny - jednolitou sedou plochu z ni nedostanes...

nevim kolik je na ten filtr mista, ale zkusil bych tam nacpat nejaky skleneny neutralni z fotobazaru...
petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět