Pointace - hledáček a autoguider.

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pointace - hledáček a autoguider.

#46

Příspěvek od Vabra »

prekvapilo ma ze mi absolutne nejde finder zaostrit na hviezdu.
Doporučuji zaostření vyzkoušet s kamerou ve dne na nějakém vzdálenějším objektu (lampa, komín, anténa) postupem jak popsal Ďáblík a v noci pak již pouze lehce doladit na hvězdě...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Robčo
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2015, 23:13
Bydliště: Košice, Slovakia

Pointace - hledáček a autoguider.

#47

Příspěvek od Robčo »

Ano, mam presne tento pointacny dalekohlad.
Som prekvapeny pretoze ci uz je hrube zaostrovanie uplne vysunute alebo nie a tiez jemne ostrenie, VZDY je hviezda taka velka a neostra,ze zaberie celu plochu softwaru. Nemoze byt problem v dlzke expozicie v milisekundach? Skusal som to na Capelle a dlzka exp. Som mal 0.5s

Dakujem
SW EQ 6R, TS 80/480 APO, QHY 9 Mono, ZWO 120MC, NB filtre Ha, OIII, SII
Uživatelský avatar
Robčo
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2015, 23:13
Bydliště: Košice, Slovakia

Pointace - hledáček a autoguider.

#48

Příspěvek od Robčo »

Doplnenie:
Skusal som nasrubovat na hladacik zoom okular na jeho koniec som nasruboval ASI cez m42 a dokazal som krasne zsostrit . nuz len mi je skoda nechat na hladaciku zoom okular :-X
SW EQ 6R, TS 80/480 APO, QHY 9 Mono, ZWO 120MC, NB filtre Ha, OIII, SII
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Pointace - hledáček a autoguider.

#49

Příspěvek od Naburko »

Podľa mňa je na Capellu 1/2 sekundy moc.
Uživatelský avatar
Robčo
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2015, 23:13
Bydliště: Košice, Slovakia

Pointace - hledáček a autoguider.

#50

Příspěvek od Robčo »

A nemoze byt problem v tom ze nemam nastavene v advanced setup ziaden focal lenght?
SW EQ 6R, TS 80/480 APO, QHY 9 Mono, ZWO 120MC, NB filtre Ha, OIII, SII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointace - hledáček a autoguider.

#51

Příspěvek od MilAN »

A nemoze byt problem v tom ze nemam nastavene v advanced setup ziaden focal lenght?Problém v tom být nemůže, tohle nemá na zaostření žádný vliv. U takhle jasné hvězdy zkrať expoziční dobu. A dole je posuvník, s ním potom sniž celkový jas obrazu. Zkus posunovat zaostření jen tím hrubým pohybem např. po 1 mm. V nejlepší pozici to zaaretuj a doostři jemným pohybem. A určitě bez okuláru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Pointace - hledáček a autoguider.

#52

Příspěvek od ogami »

Jsou to tak 3-4 roky co jsem si velmi podobny hledacek s 1,25" helicar focuserem objednal z TS a po prvnim testu jsem s hruzou zjistil, ze kameru po nasroubovani na T2 zavit na konci vytahu nezaostrim. Jedina moznost byla bud zkratit samotny tubus hledacku (ohnisko utopene par cm uvnitr), nebo pouzit barlow, jinak nebyla sance zaostrit. Nemusi to byt pripad hledacku na ktery odkazuje napismail, ale ta moznost tu je a chyba nemusi byt jen v delce expozice (imho mi 0,5s nepride nijak tragicky dlouha doba, sam pointuju expozicema 3-5s s QHY5). Na strankach TS uz ho nemuzu najit pro porovnani a ani nevim, kam jsem ten hledacek uklidil (nikdy jsem ho nepouzil).
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointace - hledáček a autoguider.

#53

Příspěvek od MilAN »

Pokud to prodejce prodává jako hledáček, pak to je O.K. Pokud by to ale deklaroval jako pointační dalekohled, tak je to jednoduše na vrácení - protože dnes se pod pojmem pointace předpokládá elektronická piontace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Pointace - hledáček a autoguider.

#54

Příspěvek od Bill »

Proč? Dneska máš spoustu kamer, které do 1.25" výtahu zastrčíš ...

Prostě to může být blbá kombinace kamera + pointer.

Pokud by to člověk objednal najednou, tak by se to snad reklamovat dalo, ale pokud ne...

Edit:
Hrubé, zasúvacie zaostrovanie má rozsah 3 cm, jemné zaostrovanie sa vykonáva helikálnym výťahom.

Pokud to má rozsah přes 3 cm, tak je fakt dost divné, že nezaostříš.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointace - hledáček a autoguider.

#55

Příspěvek od MilAN »

Proč? Dneska máš spoustu kamer, které do 1.25" výtahu zastrčíš ...

Prostě to může být blbá kombinace kamera + pointer.
Něco jiného je zastrčit, něco jiného zaostřit. Klasické provedení kamer má backfocus v rozmezí 12,5 - 17,5 mm. A potom jsou ty , které lze utopit v okulárovém výtahu- tam je samozřejmě prostoru na uzpůsobení daleko více.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

Pointace - hledáček a autoguider.

#56

Příspěvek od milo »

Ahoj,zhotovil jsem si z nějakého projekčního objektivu /Pentacon AV 3,5/140/ pointační hledáček.Zobrazuje stranově a výškově obráceně.Nebude se to tlouct s LVI smart guiderem,tudíž s montáží?Hranol tam nechci.ani by tam nešel.Díky za odpověď.
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointace - hledáček a autoguider.

#57

Příspěvek od MilAN »

Všechny objektivy převracejí, nemusíš mít strach. Kalibrace si to zjistí, takže nevadí ani , je-li dalekohled vlevo nebo vpravo ( při proložení. ) Jenom, pokud během noci potom proložíš dalekohled na druhou stranu, buď to musíš pointaci někde oznámit, nebo nechat znovu nakalibrovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

Pointace - hledáček a autoguider.

#58

Příspěvek od milo »

Ahoj,tak jsem se při včerejším dočasném vyjasnění jal vyzkoušet poprvé ten LVI 1.Zaměřil na Mirfak,zaostřil okulárem,nasadil kameru.Hledá,stále nic a pořád nic.Opakovaně.Pak jsem posvítil čelenkou do hledáčku.Píp,cvak v montáži.Ha,něco se chytá,pochopitelně že to asi za 20 vteřin vypadlo.Říkám,posvítím ještě jednou,podívám se do hledáčku,boha úplně zarosenej objektiv! >:(.Nevšiml jsem si,že mám vypadlej konektor na topnou pásku.Takže smůla,přicházela oblačnost.Teď se jen budu modlit,aby to bylo ono.Byl asi 4 roky ve skříni,nikdy nepoužitej.Zdravím
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

Pointace - hledáček a autoguider.

#59

Příspěvek od caradoc »

dobrý večer
vlastním refraktorek Teleskop Service APO/ED 70/420mm, jakým dalekohledem, hledáčkem je vhodné jej pointovat, vlastním AG LVI smartguider2
děkuji za radu,...
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

Pointace - hledáček a autoguider.

#60

Příspěvek od milo »

Ahoj.LVI 1.Stále zoufalé!Dnes jsem využil díry v podkrkonoší a že konečně zprovozním to zas..LVI1.Tři hledáčky,přesně zaměřeno a doufám zaostřeno.Trochu se mě promíchaly okuláry,ale doufám,že mám správný,tj.označení K6!Snad je to ten ekvivalent,tzn. 6mm?Anebo je to v napájení? Mám zdroj 9V 300 mA.Na štítku je doporučení 6-14 V:90-200mA.Prosím poraďte,na lacertu nemám a navíc to nebylo nikdy použitý,tak se chci přesvědčit, jestli to opravdu maká.děkuji,děkuji.
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Odpovědět