Filtr Astronomik CLIP CLS

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#76

Příspěvek od Psion »



No není nad příklad:


Vidím dva snímky jeden s polovičním ISO, ale CLS podle mě není ani jeden, ten má typicky nazelenalý nádech hvězd, nebo možná ten s ISO 1600, ale to porovnání je zkreslené.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#77

Příspěvek od Psion »

MilAN : Měl jsem namysli širokopásmové focení s DSLR nebo CCD, úzkopásmové jsem psal, že je v pohodě.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Filtr Astronomik CLIP CLS

#78

Příspěvek od Bill »


ale to porovnání je zkreslené.
No já si nedokážu představit lepší příklad, než stejný objekt, stejnou technikou a na stejném místě a stejným časem. Pokud ti vadí rozdílné ISO, tak docela obyčejně vyděl hodnoutu ve všech kanálech 2x, foťák to stejně jenom násobí 2x. S CLS filtrem bude výrazně tmavší pozadí a částečně také hvězdy, ono ten CLS filtr blokuje dost velkou část spektra. Taky na první pohled je vidět, že bez filtru je to pozadí růžové a s fitrem jde trochu do modra.

M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#79

Příspěvek od Psion »

Jasně vydělím to, vynásobím spočítám integrál a je to evidentní Ano, speciálně na mlhoviny zvýší kontrast, protože sníží oblast záření lamp, ovšem žádný signál Halfa, OIII nebo SII apod. nepřidá, spíš ubere díky omezené propustnosti. Co to udělá se strukturami, které jsou i v pásmu 540-620nm je jasné. Jak píše Martin, barevné vyvážení už nebude nikdy ono a tmavou oblohu tím prostě nenahradíš. Dělal jsem testy s CLS a IDAS před lety a proto CLS nepoužívám.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Filtr Astronomik CLIP CLS

#80

Příspěvek od Bill »

Co to udělá se strukturami, které jsou i v pásmu 540-620nm je jasné.
No ale o tom nikdo nediskutuje. Prostě na objekty se spojitým spektrem je nevhodný. Ta díra je tak velká, že přínos je naprosto minimální. Přínos je opravdu jenom pro emisním mlhoviny, ale za cenu poškození barev. Já jsem ho přeřadil z kategorie "LPR" do katergorie "široký úzkopásmový filtr". Ještě užší je UHC - ale to už z barev nezbyde nic, je z toho takový "bicolor".

Já jsem to loni testoval na IC1805 - bez filtru je to nádherný snímek, ale mlhovina se trošku ztrácí. S filtrem je mlhovina super, nicméně zase už to není ono. Až budu mít čas, tak to budu muset zkusit zkombinovat. (Jak se znám, tak bude stát za houby obojí :-()
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#81

Příspěvek od Psion »

Zkus udělat luminanci v Halfa + RGB bez filtru a uvidíš ten rozdíl.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Filtr Astronomik CLIP CLS

#82

Příspěvek od MilAN »

To je ale překvapení - ten filtr dělá přesně to, co má. :).
Kupujeme si ho, aby nepropustil světlo určité vlnové délky, a když to udělá, tak nám vadí, že nerozlišil, co jsou naše umělá světla a co patří hvězdám ( na stejné vlnové délce ). Budeme potřebovat asi "chytrý filtr", ale jednodušší bude chytrý fotograf :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Filtr Astronomik CLIP CLS

#83

Příspěvek od Bill »

Zkus udělat luminanci v Halfa + RGB bez filtru a uvidíš ten rozdíl.

Je ještě pořád řeč o "Filtr Astronomik CLIP CLS", který se vkládá do zrcadlovky?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Ondo6
Příspěvky: 33
Registrován: 23. 10. 2014, 11:35

Filtr Astronomik CLIP CLS

#84

Příspěvek od Ondo6 »

Dik vsetkym za rady a postrehy ale nakolko nefotim z nejak extra svetelne znecisteneho miesta a nezdaju sa mi tie fotky take strasne tak ostanem fotit bez filtra a ked tak neskor skusim poriesit Ha filter, ale o tom uz zas inde:)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#85

Příspěvek od Psion »



Je ještě pořád řeč o "Filtr Astronomik CLIP CLS", který se vkládá do zrcadlovky?
Ano, z mé strany o tom, jak ho nahradit filtrem CLIP Halfa.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#86

Příspěvek od Psion »

To je ale překvapení - ten filtr dělá přesně to, co má.  :).
Kupujeme si ho, aby nepropustil   světlo  určité vlnové délky, a když to udělá, tak nám vadí, že nerozlišil, co jsou  naše umělá světla a co patří hvězdám  ( na stejné vlnové délce ). Budeme potřebovat asi "chytrý filtr",  ale jednodušší bude chytrý fotograf :)
Nemůžu to rychle najít s vlnovými délkami, ale kdysi jsem dělal porovnání CLS filtrů na svém spektrografu a kupodivu každý dělá trochu něco jiného.


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Filtr Astronomik CLIP CLS

#87

Příspěvek od MilAN »

Ale jo, normální výrobní tolerance - vždyť se pohybujeme také v normální astro bižuterii. Fotometrické filtry jsou cenově někde trochu jinde.
Tady je podstatné, že propouštějí požadované vlnové délky v nějaké pološířce ( kterou nakonec výrobci nikde nedeklarují ani nedávají do protokolu, na rozdíl od propustnosti v požadovaných čarách, kde je např Lumicon-em dodáván.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Filtr Astronomik CLIP CLS

#88

Příspěvek od Bill »

neskor skusim poriesit Ha filter
Jenom si uvědom, že pokud fotíš zrcadlovkou, tak použiješ pouze 1/4 pixelů.  :-[

Pokud by jsi měl zájem, mohu prodat - na Ha mám teď kameru, se zrcadlovkou už ho nebudu potřebovat.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filtr Astronomik CLIP CLS

#89

Příspěvek od Psion »

Ale  jo, normální výrobní tolerance - vždyť se pohybujeme  také v normální astro bižuterii. 
Už si to přesně nepamatuju, ale vím že ten 1.25" už zasahoval do Halfa a ten clip byl pak lepší při focení.
Uživatelský avatar
Ondo6
Příspěvky: 33
Registrován: 23. 10. 2014, 11:35

Filtr Astronomik CLIP CLS

#90

Příspěvek od Ondo6 »

Cital som uz viackrat,ze pouzijem len 1/4 pixelov ale na vyslednych fotkach co som videl tak rozdiel nejak vidiet nebol(je pravda,ze to bolo len v rozliseni pre web)...Este len tento tyzden, max. zaciatok dalsieho budem modifikovany fotak(od MMys), uz len to bude premna velky pokrok, zatial fotim s nemod. a Ha ma z vacsej casti oslovilo hlavne kvoli foteniu pocas splnu-teda vzdy ked je pekne pocasie.
ok. koniec OT:)
Odpovědět