Výběr zrcadlovky

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr zrcadlovky

#16

Příspěvek od MilAN »

Vykuchání je dobré pouze pro focení mlhovin a to pouze emisních a planetárních. Na galaxie, kulovky ani jiné objekty nemá prakticky vliv .Navíc je vhodné hlavně pro zrcadlové objektivy a  kvalitní  apochromaty.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Výběr zrcadlovky

#17

Příspěvek od MP »

MilAN napsal: Vykuchání je dobré pouze pro focení mlhovin a to pouze reflexníxh a planetárních. Spis emisnich, ne ?
A to vyhradne pro emise v care H-alpha.
A co emituje v H-alpha, casto emituje i v H-beta, na kterou jsou "nevykuchane" fotaky citlive az moc.
Jenze co naplat, od doby foceni na filmy je ta cervena v astrofotografii velice modni barva ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Výběr zrcadlovky

#18

Příspěvek od Roman (Rick) »

Milan: Ok, veď sa tak nečerti ;D, asi sme sa úplne nepochopili. Bola to odo mňa len taká malá pripomienka, že ak sa časom rozhodne ísť do astrofota naplno, tak bude rozmýšľať nad vybratím filtra a preto by som sa radšej priklonil na stranu 350D. Toť všio ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr zrcadlovky

#19

Příspěvek od MilAN »

MP napsal:
Spis emisnich, ne ?

Dík, už jsem to opravil. Původně jsem chtěl psát, že na reflexní ne, a vzal jsem to nějak zkratkou ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr zrcadlovky

#20

Příspěvek od MilAN »

to : rick01 :Já se nečertím, ale když napíšeš:
no jo, ale veď DSO sú aj hmloviny i galaxie
tak mě nutíš, abych napsal, že na galaxie to je blbost kuchat, ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Výběr zrcadlovky

#21

Příspěvek od MMys »

A ještě jedna poznámka - 400D byl problematický protože má neodpojitelný a krátký vysokonapěťový kablík k piezoelementu na sklepávání prachu, a celou operaci bylo nutno provést blízko rozdělaného těla (obtížné, napadal všude skleněný prach vzniklý destrukcí původního filtru, bez níž ho nelze vyndat)

Ale dle některých návodů, co jsem viděl, to vypadá, že pozdější modely 400D už mají tento kablík s konektorem, stejně jako 450D či 40D. Takže u nového foťáku koupeného v současné době už je šance na toto nové řešení.

Mimochodem, dotyčný chce foťák i na normální "rodinné" focení. Což s vykuchaným filtrem půjde dost těžko...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Výběr zrcadlovky

#22

Příspěvek od Roman (Rick) »

MilAN: Ale veď ja nepíšem, že treba foťák kuchať kvôli galaxiám... veď určite všetci chápu, o čo mi ide a nechce sa mi tu teraz písať OT. Ešte raz si prečítaj moje príspevky a hľadaj ich pointu a neťahajme sa tu za slovíčka. Chcel som len, nech autor vidí rozhodovanie medzi C400D a 350D aj z tohto uhla pohľadu.


edit:

No, keď teda idú nové 400D modifikovať podobne, ako 40D, tak potom je môj návrh zbytočný ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Výběr zrcadlovky

#23

Příspěvek od Psion »

Pokud si dobře pamatuju, kdesi MMys psal, že po odstranění filtru z 300D se zvýšila citlivost v R-G-B 1.5x až 4x v celém spektru, navíc odstraněním antialiasing filtru se zlepší rozlišení, tedy nejde jen o ciltivost pro focení mlhovin.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Výběr zrcadlovky

#24

Příspěvek od MartinV. »

MMys napsal:
Mimochodem, dotyčný chce foťák i na normální "rodinné" focení. Což s vykuchaným filtrem půjde dost těžko...
No Martine nevím nevím. Můj názor je ten, že na to rodiné foto s modifikovaným fotoaparátem celkem i jde. Není to sice úplně ideální, ale než se tady přít tak zde jsou ukázky. Tazatel pak může posoudit sám. K snímkům: Canon EOS 40D (odstraněný filtr) + Hutech UIBAR FF III. Snímek kluka a komínu přes Takahashi FSQ-106ED. Fotografie Sv. Kopečku v pozadí pomocí Canon EF 1.8/50 II. Všechny snímky uživatelské WB pomocí 18% šedé kalibrační tabulky. To samé vyvážení používám na astrofoto.







fotogafie jsou pouze zmenšené bez zásahu do barevného podání.
Více k modifikaci co mi dělal MMys zde:
http://dslr-astrophotography.cz/40dmod.html

Edit: ale než WB které mám nastavené napevno tak je spíš problém v zaostření, ale to jde řešit pomocí fce LV.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Výběr zrcadlovky

#25

Příspěvek od MMys »

JJ, vidíš, zapomněl jsem, že tam vlastně jde dát ten clip filtr. Ale zabrání to použití EF-S objektivů.

Škoda, že jsem nikde nenašel způsob adjustace autofokusu, jako mělo třeba 300D. Tím by šlo dohnat těch pár desetin, aby AF fungoval zase dobře.

Ale to už jsme dost off-topic. Pokud dotyčný váhá mezi 400D a 1000D, tak to mu neporadím, nebo aspoň ne z hlediska náročnosti případné pozdější modifikace, neb 1000D mi rukami ještě žádná neprošla. Ale vše je nějak řešitelné...

To Psion: Ano, přínos je i v modré oblasti spektra, směrem k zelené rozdíl mezi upraveným a neupraveným foťákem klesá, později, ve žluté a červené opět roste. Stačí si prohlédnout spektrální charakteristiky senzoru a filtru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Výběr zrcadlovky

#26

Příspěvek od biker.fm »

MMys napsal: Škoda, že jsem nikde nenašel způsob adjustace autofokusu, jako mělo třeba 300D. Tím by šlo dohnat těch pár desetin, aby AF fungoval zase dobře.To spis jen pro zajimavost, uvedenou adjustaci ma novy 50D, ale to je zrcadlovka z trochu jine cenove kategorie.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Výběr zrcadlovky

#27

Příspěvek od johnna »

No tak o žádném kuchání zatim neuvažuju, prvně se s ní budu učit, poznám jaké budou možnosti a až pak třeba tuning.

Dneska jsem měl v obchodě v ruce 450Dčko za 14900, tak ještě uvidim do čeho nakonec půjdu. Hlavně, že už alespoň trochu vím o co jde....

děkuju všem za odpovědi a pomoc ;)
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výběr zrcadlovky

#28

Příspěvek od Vabra »

Zajimave technicke srovnani cipu DSLR:

http://www.dxomark.com/index.php/eng/DxOMark-Sensor

Posledni Nikony zda se davaji Canonum docela na frak...
No uvidime co s tim udela 5D MkII ;)

Jinak ty Canony v tvoji cenove kategorii vypadaji velmi vyrovnane:

Low level ISO mark:
1000D .... 719
450D .... 692
400D .... 664
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr zrcadlovky

#29

Příspěvek od MilAN »

Nic dramatického na těch hodnotách vidět není. O tom, na co budou fotit profici rozhodují i jiné věci.
Co z toho plyne pro astro ? z tohoto testu bych řekl že nic.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
RNT
Příspěvky: 248
Registrován: 04. 05. 2004, 21:07

Výběr zrcadlovky

#30

Příspěvek od RNT »

Ještě pár poznámek k výběru fotoaparátu.

Pokud pominu časovou osu vývoje fotoaparátů Canon, tak obecně zde platí, že čím větší počet řádů čísla v označení tím je fotoaparát určen spíše pro méně náročnou klientelu. Tzn. např. 1000D je určen pro začínající fotografy a na opačném konci bude např. 1Ds. Toto dělení platilo i v dobách "analogů" (např. EOS50 oproti EOS5 atd.).
V technické kvalitě toho či onoho Canonu samozřejmě nadělá trochu paseku časová osa a technický pokrok, ale stále to něco napovídá o úmyslech vývojářů, a také kvalitě komponent a konstrukce.

Osobně bych oproti 1000D tedy dal přednost 400D nebo 450D (nebo lépe 5D), ale je to pouze můj soukromý osobní názor na věc.

To MMys: Fotím Honzou Špulákem upravenou 350D a autofokus funguje, ovšem za cenu mírně "rozjetého" obrazu v hledáčku.
Odpovědět