Zkusenosti s Nikonem

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Neci
Příspěvky: 84
Registrován: 07. 02. 2007, 23:49

Zkusenosti s Nikonem

#31

Příspěvek od Neci »

Ostrenie nieje problem zaostrim na jupitera(momentalne) prepnem do manualu a uz to take ostane... tu najdes zopar fotiek:
http://flog.pravda.sk/astrofoto.flog
to zatmenie je v ohnisku newtona s foliou. Skusal som rozne expozicie ale najviac sa mi asi osvedcila 5min na 800ISO pri 1600 tam uz je velmi vidiet ten signal z zosilovaca. Ked tak mozem poslat aj nejake nezpracovane snimky mailom.. ak by bol zaujem.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Zkusenosti s Nikonem

#32

Příspěvek od Vejr »

Take se mi zatim nejvic osvedcilo ISO800. Jake mas ostatni vybaveni? Predevsim montaz. Ja zatim fotil jen 2 minutove expozice. Pri 3 minutove se mi jiz zacaly hvezdicky protahovat. Jestli byl problem ve spatne ustavene montazi, problem v montazi EQ-3-2 ci v necem jinem jeste nevim. Chci si poridit pointacni okular a zkusit to trochu kocirovat rucne :-)

S ostrenim se ti divim. Take jsem to na Jupiter zkousel, ale automatika se moc nechytala. Takze jsem si udelal hartmanovu masku (comacel pridelany do redukcnich krouzku na filtry - mohu poslat forku). Tim se to sice zlepsilo, ale bodove hvezdicky rozhodne nejsou Jeste si musim pohrat s clonou a trochu pridat - jenze tam narazim na problem s tou pointaci :-)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Neci
Příspěvky: 84
Registrován: 07. 02. 2007, 23:49

Zkusenosti s Nikonem

#33

Příspěvek od Neci »


no ja mam tiez eq3-2 ale pointujem takze nieje problem. o chvilku aj web kamerou aspon dufam dalej mam newton 200/1000 a jeden postarsi buduci pointacny dalekohlad 60/700. eq3-2 mam plne motorizovany ale zislo by sa vymenit jedno ozubene koleso za kovove lebo deklinacia velmi "nezabera". Neviem preco mas problem s tym zaostrenim bezne na najjasnejsie hviezdy zaostrim napr vega altair a tak.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Zkusenosti s Nikonem

#34

Příspěvek od Vejr »

Ja mam take motorizovanou EQ-3-2. Ale ty motorky jsem si upravoval. Elektricke zapojeni je tam silene (viz muj prispevek v ATM). Myslis, ze by pomohlo jine kolo? Deklinace bohuzel ma vuli, ale to podle mne neni dane materialem toho kola, ale konstrukci - lepsi by bylo jine reseni.

Tu pointaci ti docela zavidim. Dej vedet, az ji budes mit.

Se zaostrenim - myslim, ze Jupiter je jasnejsi nez treba Vega. Ale nezaostril ani na nej. Pri jake ohniskove vzdalenosti si ostril? Ja jsem zatim na Newton s fotakem nepresel z jednoducheho duvodu - mam tam hrebenovy vytah, kde zaostrit bude hrozne utrpeni :-)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Neci
Příspěvky: 84
Registrován: 07. 02. 2007, 23:49

Zkusenosti s Nikonem

#35

Příspěvek od Neci »

No ja pouzivam vacsinou 300mm ohnisko a bodove zaostrenie skus toto skontrolovat ci mas zaostrenie na jeden bod alebo len v okoli stredu. No mne ide o to ze to plastove ozubene koliesko u neho mam strhnuty zavit a nepritlaca poriadne na hriadel a tak trva kym zaberie.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Zkusenosti s Nikonem

#36

Příspěvek od Vejr »

No jo, ale ja fotim polovicnim ohniskem. Tudiz ty hvezdy jsou jiz nejspis pro automatiku prilis male :-(

U toho plastoveho kola nastesti nic strhle nemam. Ale i tak ma nejakou vuli. Pokud bys sehnal kovovou nahradu, tak bych ji bral take :-)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Neci
Příspěvky: 84
Registrován: 07. 02. 2007, 23:49

Zkusenosti s Nikonem

#37

Příspěvek od Neci »

Tak web kameru mam upravenu uz len vsetko pripojit a vyskusat... potom dam vediet ked to bude.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Zkusenosti s Nikonem

#38

Příspěvek od Vejr »

To jsem vazne zvedav. Zvlast na to, jak tu montaz budes korigovat. Vzdyt nema vstup pro autoguider (i kdyz je fakt, ze nekde jsem takovou upravu uz myslim videl) :-)

Drzim palce, at to beha
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Neci
Příspěvky: 84
Registrován: 07. 02. 2007, 23:49

Zkusenosti s Nikonem

#39

Příspěvek od Neci »

uprava je napriklad tu(http://www.eronn.net/astro/autoguider/default.htm)... len skoda ze to musi ist cez lpt port
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 200
Registrován: 31. 08. 2004, 14:21

Zkusenosti s Nikonem

#40

Příspěvek od Standa »

Neci napsal: uprava je napriklad tu(http://www.eronn.net/astro/autoguider/default.htm)... len skoda ze to musi ist cez lpt port
Neco podobneho je i tu: http://www.store.shoestringastronomy.com/eq_mod.pdf

Nabizi i krabicku pro pripojeni pres USB (bohuzel ke koupi a ne ke zbastleni )

S.
triedr 8x30 a 8-20x50, SW 80ED, Vixen VC200L, Vixen R200SS na AZ-EQ6, Maksutov-Cassegrain 127/1500, 3D tištěný spektroheliograf a spektrograf, hvězdárna ScopeDome 3M, Dobson 355/1700
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Zkusenosti s Nikonem

#41

Příspěvek od Vejr »

Neci napsal: uprava je napriklad tu(http://www.eronn.net/astro/autoguider/default.htm)... len skoda ze to musi ist cez lpt portTo vypada dobre a celkem jednoduse. Bohuzel, LPT je pro mne nepouzitelne... :-(
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Zkusenosti s Nikonem

#42

Příspěvek od Vejr »

Cvicne jsem si do virtualni masiny nahral Linux. Chtel jsem se te zeptat, co jsi ovladal s tim gphoto2 (a jak). Docela by mne to zajimalo. Diky
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Neci
Příspěvky: 84
Registrován: 07. 02. 2007, 23:49

Zkusenosti s Nikonem

#43

Příspěvek od Neci »

Vejr napsal: Cvicne jsem si do virtualni masiny nahral Linux. Chtel jsem se te zeptat, co jsi ovladal s tim gphoto2 (a jak). Docela by mne to zajimalo. Dikyskus si este nainstalovat gtkam, v menu fotaku si zmen rezim usb na ptp a potom v aplikacii ak ti najde fotak prave tlacidlo a tam si mozes nastavit aku snimku ma spravit(da sa to aj v prikazovom riadku). Inac uz som dokoncil ovladanie montaze cez LPT takze je vsetko pripravene na pointovanie :)
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Zkusenosti s Nikonem

#44

Příspěvek od juh »

Pribudla nova modifikacia zrkadlovky od Nikonu oznacovana ako D5500a :) od PrimaLuceLab http://www.primalucelab.com/astronomy/d ... amera.html
Podla popisu je vymeneny filter pred senzorom (anti-dewing system) so zvysenou priepustnostou v H-alpha, chladeny senzor, zostava uz len vymenit firmware :D
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Zkusenosti s Nikonem

#45

Příspěvek od planescape »

No a ta cena :shock:
Odpovědět