CCD kamera

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

CCD kamera

#1

Příspěvek od VooDooMaster »

Da se v CR oficialne koupit za rozumnou cenu nejaka CCD kamera ?
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

CCD kamera

#2

Příspěvek od MMys »

Otázkou je, čemu říkáš rozumná cena, a co je "nějaká CCD kamera"

Chceš tu kameru na nějakou vážnou práci, tj sledování komet, proměnek, planetek, jejich astrometrii atd..., nebo jen tak pro radost na pár obrázků ?

Pokud pro ten druhý účel, tak to snad ani nemá význam (kromě případu, že by jsi zrovna nevěděl co s penězi), protože za cenu té kamery si pořídíš super vybavení pro focení na klasický film. Většina kamer za "nízké" ceny má navíc poměrně malý čip, takže při tom dalekohledu, co uvažuješ, by se ti tam spousta objektů nevešla. Navíc kamera je obvykle černobílá, takže by tě stejně ještě čekaly RGB + IRblock fotografické filtry (ty ale i pro vážnou práci, byť trochu jiné, fotometrické) Pak jsou tu otázky jako přesnost montáže, pointování, zde asi nejspíše autopointerem pokud nemá kamera ještě druhý pointační CCD čip v sobě...  Prostě si nejdříve ujasni, co a na co to vlastně chceš.

Na takovouhle otázku nelze dát jednoznačná odpověď. Ceny kamer se pohybují v desítkách až stovkách tisíc Kč (a mám pocit, že pod 30k kč se asi nedostaneš)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

CCD kamera

#3

Příspěvek od Novacek »

ad MMys...dalekohledy.cz meli pred cca rokem nejaky model za 15 tisic.
Vixen 12X80
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

CCD kamera

#4

Příspěvek od Novacek »

jak tak uvazuji byl to ccd autoguder...no nic... :mad2:
Vixen 12X80
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

CCD kamera

#5

Příspěvek od FunTomas »

MMys napsal: ...protože za cenu té kamery si pořídíš super vybavení pro focení na klasický film....

Takto odpovie zaryty klasik fotografujuci na film. Kdesi na webe som raz nasiel porovnanie fotenia na film a kameru. Prvotne naklady na jedno aj druhe vychadzaju rovnako (pokial sa to robi seriozne a precizne) hoci ja si myslim, ze cena filmoveho vybavenia bola mierne prehnana (da sa fotit aj prakticou za 3-4 tisic namiesto nikonom F3 za 35-40 tis.) Na druhej strane co usetris na fotaku, dobehnes casom na filmoch a spracovani. A cim dlhsie a viac budes fotit, tym viac za filmy a spracovanie das penazi, t.j. filmova technika sa zacne predrazovat. Navyse treba pocitat s prevodom filmu do digitalnych dat a treba na to skener za niekolko tisic az desattisic, pripadne dat to robit vo fotosluzbe, za neunosne peniaze.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

CCD kamera

#6

Příspěvek od VooDooMaster »

No mozna to vypada, ze nemam jasno co chci, ale neni tomu tak. Nechci se venovat nejake specialni vedecke cinnosti, tu prenecham jinym (lepe technciky a hlavne znalostne vybavenym) chtel jsem delat klasicke snimky, ruznych objektu (at uz planet, nebo i vzdalenejsich). Proste jsem nechtel zustat je u vizualniho pozorovani. Prece jenom pri CCD nebo i klasicke fotografii je toho na danem objektu (v pripade vdalenych objektu) videt vice nez pouhym okem. Hledal jsem po ceskych www nejake moznosti koupe ccd, ale krome ATC Prerov ktera nabizi zname SBig kamery (bohuzel cenove temer nedostupne) jsem nic jineho nenasel.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

CCD kamera

#7

Příspěvek od VooDooMaster »

Dival jsem se na ten cinsky vyrobek a priznam se , ze me to moc nezaujalo. Premyslel jsem o StarlightXpress kamerach, ale zadnou cenovou specifikaci ani dostupnost v CR jsem nenasel.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
Maty
Příspěvky: 12
Registrován: 30. 03. 2003, 05:39

CCD kamera

#8

Příspěvek od Maty »

Mně by taky zajímalo použití CCD kamer pro běžná pozorování (tedy nikoliv pro focení či pointování). Převod obrazu např. na televizi či záznam na video. Narazil jsem na kameru MINTRON MTV-62W1P s citlivostí 0,4 lux a ve StarLight modu až 0.007 luxu. Má 1/2" čip a výrobce tvrdí, že snímá od hvězdných objektů až po Slunce bez poškození čipu (to je rozsah, chudák čip). Nemáte s tím někdo zkušenosti (tedy nikoliv s touto konkrétní kamerou) ... ?
Matyáš
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#9

Příspěvek od MP »

Maty napsal: Narazil jsem na kameru MINTRON MTV-62W1P s citlivostí 0,4 lux a ve StarLight modu až 0.007 luxu. Má 1/2" čip a výrobce tvrdí, že snímá od hvězdných objektů až po Slunce bez poškození čipu (to je rozsah, chudák čip). Nemáte s tím někdo zkušenosti (tedy nikoliv s touto konkrétní kamerou) ... ?
Ale mame .
Jen jeste potrebuju kus jasne oblohy, abych to poradne otestoval. Tedy "normalni" cernobilou televizni kamerku ( davaji se do ruznych zabezpecovacich zarizeni ), upravenou pro dlouhe expozice. Chip ma stejnou kategorii citlivosti, jako ty ve StarlightXpress ( Sony ExView HAD CCD ), cena je 10x az 20x nizsi. Komu nevadi moje lamana anglictina, muze si precist podrobnosti na http://fjfi.cce.cz/astro/camera/cammod.html
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

CCD kamera

#10

Příspěvek od MMys »

FunTomas napsal:

Takto odpovie zaryty klasik fotografujuci na film...
Nejsem zaryty klasik fotografujici na film (pro normalni foceni u mne uz digital ve vetsine pripadu vyhral). Docela rad bych to laborovani s filmy taky eliminoval, jenomze stale nemuzu najit pro sve ucely odpovidajici kameru. U vsech typu, ktere jsou pro mne alespon minimalne dostupne, je cip opravdu malicky. Kamery, ktere jsou formatem aspon polovina kinofilmu, jsou neunosne drahe, o plnem formatu nemluve. A myslim, ze za cenu takove kamery, ktera by mi vyhovovala, bych mohl na film fotit az do smrti ;D

Mimochodem, zkus si z "levne" CCD kamery za nejakych 25 000,- udelat zvetseninu ve formatu 24x30cm, a porovnej ji s obrazkem z kinofilmu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#11

Příspěvek od MP »

MMys napsal:
Mimochodem, zkus si z "levne" CCD kamery za nejakych 25 000,- udelat zvetseninu ve formatu 24x30cm, a porovnej ji s obrazkem z kinofilmu.
A v tom je ten vtip. "levna" kamera za 25000 ( spis za 35k ) je zpravidla dost mizerna a na vysledek se opravdu neda koukat. Pritom treba ty StarlightXpress, ktere uz jsou trochu pouzitelne ( napr. rada 716, kolem 1900 euro ), pouzivaji stejnou radu CCD a cast ridicich obvodu, jako ty levne "bezpecnostni" kamerky za 3 az 5 tisic Kc. Navic je tam hlavne ta mechanicka cast, uzpusobena pro dalekohled a pripadne chlazeni ( ktere se plati zvlast ) a nejake pocitacove rozhrani. Mimochodem, ted mam zrovna v tasce dva Peltierovy clanky, kterymi budu chladit ten svuj prototyp a staly mne asi 300 Kc. Takze jsem toho nazoru, ze cenu astrokamer dela hlavne jejich maloseriova vyroba, komponenty se daji sehnat levne. A to je motivace k pokusum o vlastni vyrobu.

Pri upravach te me kamerky jsem procetl par datasheetu a udelal jsem si obrazek o tom, co by se dalo vyrobit, kdyz bychom vzali napr. :
CCD senzor Sony ICX285AL ( ExView HAD, 2/3", 1392x1040px ), nebo barevny ICX285AQ
Casovaci obvod CXD3607R
a nejaky zesilovac, treba i s A/D prevodnikem

Vznikla by z toho v podstate StarlightXpress HX916, ale s vyssi citlivosti a sirsim spektrem ( HX916 ma "jen" SuperHAD, ne ExView ). A ta se prodava za tri a pul tisice euro. Myslim, ze by se to dalo postavit za mene, nez petinu ceny. A fotilo by se s tim uz docela pekne.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

CCD kamera

#12

Příspěvek od Paaja »

Zlate ceske rucicky s omezenym rozpoctem dokazou vyrobit ledacos. Hodne stesti.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#13

Příspěvek od MP »

Paaja napsal: Zlate ceske rucicky s omezenym rozpoctem dokazou vyrobit ledacos. Hodne stesti.
Stesti k tomu ani tak nepotrebuji, ale casu se nedostava ...

Jeste je tu jedna mnohem levnejsi a jednodussi varianta :
Vzit webkameru se sadou obvodu od Phillipse ( ToUCam, Logitech Quickcam, Samsung C-10 apod. ) a vymenit v nich maly barevny HAD ( nebo SuperHAD u ToUCam Pro ) za vetsi cernobily ExView HAD s jinak stejnymi parametry ( napr. 1/2" ICX414AL ). Obeslo by se to bez dalsich soucastek a bylo by to rovnou s pocitacovym rozhranim. Jen to rozliseni by muselo zustat na 640x480.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

CCD kamera

#14

Příspěvek od MaG »

No pánové, tak tohle je diskuze jak před pár lety mezi klasickými a digitálními fotografy.

Já mám teda o dost víc jasno. Na astrofoto bych CCD nevzal, zvláště bavíme-li se o širokém zorném poli i třeba desítek stupňů. Uznávám, že CCD technika je již velmi daleko, ale za ty prachy vážně budu moct fotit na klasiku až do smrti (Snad to nebude zítra )

Jinak já jsem si vědom, že digitální technika je lepší a jednou vyhraje i v astrofotografii a videu, ale zatím krom webkamery a drahých CCD nevidím důvod kupovat digi na focení např. komet či souhvězdí.

No nic. Autorovi tématu o tohle stejně nejde. Snad se i s levnou CCD už něco dnes dělat dá. Pár takových webů jsem již navštívil ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

CCD kamera

#15

Příspěvek od VooDooMaster »

No nevim jestli muzes vedet o co me jde ci nejde , ale jaka koliv reakce nese, alespon nejakou informaci. Zatim jsem to pochopil napriklad dle tveho nazaru tak, ze nema cenu zadnou kameru krome SBigu a to mozna jeste ne tech beznych, ale velkoformatovych porizovat( a to pouze v tom pripade pokud se budu venovat serioznimu pozorovani ci mereni ). Videl jsem urcite vysledky ze zminovane StXpress 716 a nevypada to zle. Proste me zajimalo, zda nekdo do CR oficialne se zarukou dovazi jine typy kamer nez SBIG.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Odpovědět