CCD kamera

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#31

Příspěvek od MP »

Nejak si z toho tady delam soukrome tema :)
Ale narazil jsem na problem s tou kamerkou, tak shanim rady a doporuceni :
Pujcil jsem si video grabovaci box na USB 2.0, ktery udajne umi ( na rozdil od tech na USB 1.1 ) grabovat v plnem rozliseni a plnem poctu snimku za sekundu. Po krutem boji s drivery a Windows XP jsem z toho skutecne dostal 720x576 bodu pri 25fps bez komprese. Jenze s pripojenou kamerou se mi tam objevuji takovehle pruhy :
Ty pruhy jsou naprosto staticke, stejne na vsech snimcich, patrne "rizene" krystalem. Nezavisi na delce expozice ani osvetleni ( evidentne nesouvici s CCD ), ale zhorsuji se s vyssim zesilenim vystupniho zesilovace kamery ( ukazka je pro minimalni zesileni ). Jelikoz jsou stale stejne, neni problem je odecist jako "dark frame", ale snizuje se tim dynamicky rozsah kamery a slabe objekty se s tim fotit nedaji. S zadnou "normalni" PCI grabovaci kartou podobne problemy nemam ( ale ty nepasuji do notebooku ).

Jedine, co mne napada, je interference mezi vzorkovacim kmitoctem zesilovace kamery ( 760 bodu na radek, podle CCD ) a grabovaciho boxu ( 720 bodu na radek, jine rozliseni ten blbecek neumi ). Pocet pruhu v obraze by tomu odpovidal. S PCI kartou jsem ovsem zkousel 704, 720 i 768 bodu na radek bez jakychkoliv problemu. A nevim, jak by takova interference mohla vzniknout, kdyz :
- napajeni bylo zcela oddelene, notebook bezel na vlastni baterku
- jakakoliv manipulace s propojenim zemniho vodice ( zmeny impedance i ukostreni ) nemela sebemensi vliv
- jine draty do kamery nevedou
- vzduchem to take nejde, pruhy jsou stejne, kdyz kamera lezi vedle grabberu i kdyz je mezi nimi 5 metru a zed

Snad by to mohlo vzniknout primo ve vedeni signalu, kdyby zesilovac kamery v prubehu vzorkovani menil vystupni impedanci a grabovaci box zase v rytmu sveho vzorkovani vstupni impedanci. Zkusim, jestli pomuze nejaky oddelovac. Ale pokud jste se s necim takovym nekdo setkal, uvitam kazdou radu nebo napad.

Abych si jen nestezoval, tady je vysledek meho vcerejsiho snazeni s notebookem - M42 je tak jasna, ze jde fotit i mizernym zarizenim se zesilenim na minimu. Jenom se mi nejak nevesla do zaberu :

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

CCD kamera

#32

Příspěvek od VooDooMaster »

s pruhy asi neporadim, zkusil bych jiny tmavy zdro signalu nez vystup z kamery jestli se tam zase objevi :-). Ja se vratim k puvodnimu tematu , na astromart foru se posledni dobou objevuji velice pekne snimky z Canonu 300D, a to i DS objektu, videl jsem tam M51 v barve a nektere vysledky napr. z ST7 teto kvality absolutne nedosahuji. Vim, ze tato zrcadlovka nebude schopna nahradit prof. a chlazenou ccd kameru, ale neni to relativne zajimavejsi reseni nez levna astro CCD kamera 300D se da poridit do 40.000,- za takovou cenu nesezenu ani zminovanou ST7 ? Mate nekdo zkusenosti s touto tridou digi.fotaku ve spojeni s astrofotografii ?
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

CCD kamera

#33

Příspěvek od MMys »

Podle mne ta interference vznika primo pri digitalizaci obrazu s jinym poctem bodu na radek nez je vzorkovaci frekvence USB boxu. Tedy jakysi aliasing. Pocet pruhu sedi Zkus vyhladit nejakym filtrem (RC clenem) ten analogovy signal. Treba je prubeh signalu radku z kamery moc idealni - "zubaty" - zkus ho trochu ohladit. Grabovaci karta v PC ma treba jinou impedanci vstupu, a tak se to neprojevuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#34

Příspěvek od MP »

Take mne to napadlo, zkusim ruzne filtry, ale myslim, ze ten analogovy zesilovac v kamere ma low pass filtr zabudovany.

Jeste jsem prohrabaval vysledky sveho vcerejsiho bloudeni Orionem a hele, co se objevilo po slozeni nekolika expozic a zvyseni kontrastu :
Ze by i takove veci sly bez pointace a bez filtru ? Musim se na to podivat s nejakym lepsim grabovacim zarizenim a s vetsim zesilenim.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

CCD kamera

#35

Příspěvek od FunTomas »

MP napsal: Vim, ze tato zrcadlovka nebude schopna nahradit prof. a chlazenou ccd kameru, ale neni to relativne zajimavejsi reseni nez levna astro CCD kamera 300D se da poridit do 40.000,- za takovou cenu nesezenu ani zminovanou ST7 ?
A to ma ten canon relativne nekvalitny a navyse cmos cip. Nikon teraz zaviedol D70. Je to zrkadlovka s CCD cipom a stoji menej ako ten Canon.
http://www.fotoinfo.sk/s_fotoaparaty_dig_nikon1.htm
To uz zacnem poskulovat aj ja. Takyto fotak je totiz v konecnom dosledku lacnejsi ako kombinacia fotak + film necitlivy na 650nm + spracovanie + skener na 6Mpix skenovanie. A navyse je spracovanie, resp. kontrola snimkov okamzita. Necakas mesiac na dofotenie filmu.
Ja uz setrim. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

CCD kamera

#36

Příspěvek od FunTomas »

Ako sa vyraba taka D70 ?
http://dpmac.com/factory/index.html

Ani canon nie je uplna :toilet: Taketo super fotky robil s CMOS-om uz D60:
http://panther-observatory.com/deepsky.htm
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

CCD kamera

#37

Příspěvek od VooDooMaster »

Myslis, ze ta D70 bude mit lepsi vlastnosti nez 300D ? ono neni CMOS jako CMOS, pokud vim (nejsem odbornik) tak se to neda srovnavat s CMOS cipy v levnych webcamech .

FunTomas napsal: Ako sa vyraba taka D70 ?
http://dpmac.com/factory/index.html

Ani canon nie je uplna  :toilet: Taketo super fotky robil s CMOS-om uz D60:
http://panther-observatory.com/deepsky.htm
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#38

Příspěvek od MP »

VooDooMaster napsal: Myslis, ze ta D70 bude mit lepsi vlastnosti nez 300D ? ono neni CMOS jako CMOS, pokud vim (nejsem odbornik) tak se to neda srovnavat s CMOS cipy v levnych webcamech .

To je pravda, CMOS chipy v Canonovskych zrcadlovkach jsou neco uplne jineho, nez bezne CMOS snimace. Je to vyvinute specialne pro ty zrcadlovky, ma to primo na chipu zabudovane sumove filtry a lepsi dynamicky rozsah ( i kdyz porad trochu horsi, nez CCD ). A ve fotaku je kvalitni software na eliminaci sumu, takze u beznych fotek je sum u Canonu casto i mensi, nez u Nikonu. Problem je pri nastaveni vyssi citlivosti ( ISO 800 a vys ), tam uz software ten sum moc nezvlada. Take se v obrazku casteji objevuji ruzne artefakty - to softwarove zpracovani je videt. U "normalnich" fotek za bezneho osvetleni vypadaji vysledky Canonu a Nikonu podobne. Canon tradicne snimky vic doostruje a vyhlazuje, z Nikonu jsou zdanlive mene ostre, ale zase trochu vernejsi. Volba je veci osobnich preferenci fotografa.

300D ovsem, podobne jako "normalni" EOS 300, je dost "bakelitovy". D70 vypada trosku bytelneji, ma aspon kovovou vnitrni konstrukci, ale take to neni nic moc. Pokud bych chtel Canona, snazil bych se nasetrit na EOS 10D. Ten ma krome lepsi konstrukce i predsklapeni zrcatka a podobne uzitecne funkce. Od Nikonu bych D70 asi bral, proti drazsi D100 nema zadna vyznamna omezeni ( jen ty plasty ... >:( )

Prehledne porovnani vlastnosti 300D, D70 a D100 je na http://www.dpreview.com/articles/nikond70/
EOS 300D tam v rade veci vychazi nejhur. Neni divu, D100 je drazsi a D70 novejsi.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

CCD kamera

#39

Příspěvek od nad »

To MP: Pokud by tvuj problem s pruhy souvisel se vst. impedanci grabberu a vyst. Z zesilovace kamery, zkus posilit vystup z kamery bufferem, co to udela. Zkus nejaky rychly operak s velkou sirkou pasma. Treba od Analog Devices - to je spicka. Pokud to ovsem skutecne souvisi s Z.
Elektrotechnika
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#40

Příspěvek od MP »

Diky. Spis jsem uvazoval o jednom obycejnem tranzistoru ( nepotrebuji zesileni, jen oddelovac ). Ale ted uz myslim, ze uz vim o co jde - MMys byl blizko, jen nejde o "schody" v signalu ( ty by se menily s prubehem signalu ), ale spis o nejake male rychle spicky, ktere se na vystupu kamery objevuji v rytmu vzorkovani. V testovacim klubku dratu na stole vyrazne pomohl jednoduchy LC filtr. Zkusim ho zabudovat primo do kamery, abych eliminoval vliv dratu a pak uvidim.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

CCD kamera

#41

Příspěvek od nad »

Ja jsem samozrejme myslel proudove posileni vystupu, neco jako emitorovy sledovac, ale s OZ s A=1, ale pokud pomohl LC filtr, tak byl problem asi jinde.
Elektrotechnika
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#42

Příspěvek od MP »

nad napsal: Ja jsem samozrejme myslel proudove posileni vystupu, neco jako emitorovy sledovac, ale s OZ s A=1Ja vim, ale to by bylo zbytecne komplikovane ( blokovani proti oscilacim a zakmitum pri A=1 ).

Ale slava, uz je to vyresene. Nakonac stacila jedna civka a jeden kondenzator a pruhy jsou pryc. Ruzna slozitejsi reseni jen vytvarela artefakty v obraze. Jinak to asi s prizpusobenim vstupni impedance souvisi take - podle mych pokusu ma grabber dost vysokou impedanci i pro vysoke frekvence a tak je citlivy na ruzne zakmity. PCI karta ma mensi vstupni odpor a navic nejaky kvalitni filtr na vstupu, ktery propusti jen pasmo videosignalu. Celkova kvalita obrazu z USB boxu je i ted horsi, nez z PCI karty, ale uz je to prijatelne.

Tak ted uz muzu tu krabicku vratit a koupit si vlastni, kdyz vim, ze to funguje. Diky za spolupraci.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

CCD kamera

#43

Příspěvek od nad »

Od jake firmy to byl grabber ? Nebyl to AverMedia ?
Elektrotechnika
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#44

Příspěvek od MP »

nad napsal: Od jake firmy to byl grabber ? Nebyl to AverMedia ?
Nebyl, ale podle mne jsou uvnitr vsechny stejne. Tohle je GrandTec ( Taiwan ), model Grand AV USB 2.0. Prilozeny software je na nic ( vyrabi jen MPEG4 v malem rozliseni ), ale na CD je take Ulead VideoStudio 6, coz je celkem standard. Ja ale stejne pouzivam jine VCR programy, takze z CD jsem potreboval jen WDM driver. A ten je dost katastrofalni - umoznuje navolit i jina rozliseni, nez umi ta krabicka a po jejich vyberu se totalne zablokuje driver i aplikace, ktera ho pouziva. Takze mi chvili trvalo, nez jsem pochopil, ze musim nastavit prave tech 720x576 bodu, aby to fungovalo. Dalsi zabava byla s USB 2.0 driverem z WinXP SP1, ktery shazoval system - musel jsem stahnout novy od MicroSoftu.

Uplne stejnou krabicku i se stejnym softwarem prodava i Trust, ta od AverMedia je podle mne take stejna, jen s jinymi programy.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

CCD kamera

#45

Příspěvek od nad »

Tak podobny problem jsem resil ja s AverMedia TV Phone pod XP, kde nechtel chodit Overlay mode, XP tuhly a jeste se mi neocekavane resetoval OS. Pod ostatnima OS soft chybne detekoval TV kartu, takze se nedal nainstalovat, no katastrofa, ja uz si s tim uzil taky. Nakonec jsem musel pouzit drivery a soft z webu od TV Freak. HW je vetsinou udelany slusne, ale drivery a soft je prasecina. Preju hodne stesti pri vyberu noveho grabberu.
Elektrotechnika
Odpovědět