CCD kamera

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#16

Příspěvek od MP »

Jde o rozliseni. Rada 716 pouziva "televizni" format 752x576, stejne jako ty "bezpecnostni" kamerky i kdyz ma 1/2" senzor ( ta moje levna jen 1/3", ale zase citlivejsi ). Takze pri foceni souhvezdi nebo rozlehlych deep-sky objektu to klasickemu filmu opravdu nemuze konkurovat. Ale na foceni planetarnich mlhovin, pripadne i tech komet apod. to muze byt dobre, hlavne kvuli citlivosti - expozice jsou mnohem kratsi, udivilo mne, co vsechno vidim v televizi pri 50 snimcich za sekundu.

Takze jako obvykle zalezi na ucelu pouziti. A pokud jde o mne a moje hrani s kamerou, nemam v umyslu konkurovat zadne klasicke ani digitalni fotografii, jen chci zkusit neco noveho.

Jo, jeste bych mel uvest na pravou miru jeden ze svych predchozich prispevku : ICX414AL - NENI - ExView HAD senzor, ale je vetsi a citlivejsi, nez ty, co jsou ve webkamerach a da se do nich zabudovat.



e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

CCD kamera

#17

Příspěvek od MMys »

Podle mne ti jak pan Matousek (Dalekohledy), tak pan Zahajsky (Supra), doveze oficialne a se zarukou cokoli budes chtit, ale otazkou je ta cena. Uvedom si, ze kamera za 2000 EUR je treba pro nemce relativne levna kamera, kterou proste jde a koupi, a kdyz zjisti, ze mu nevyhovuje, tak ji prost treba proda, a koupi si lepsi (a drazsi) Ty si ovsem dost rozmyslis kupovat kameru za 60 000,- Kdyz nema ani rozliseni 800x6000pix

Mimochodem, jakou mas montaz, pointer, atd... ? To je pro vysledek kriticke, snad jeste vice, nez dobra kamera.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#18

Příspěvek od MP »

Souhlasim a zejmena blahopreji Martinovi k povyseni na Boha. To by se vlastne hodilo vedle do ankety "Spojujete vesmir s Bohem ?"
Odpoved : Ted uz ano.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#19

Příspěvek od MP »

Tak se nam zase zatahuje, takze muj vcerejsi testik kamery byl nejen prvni, ale asi na dlouho i posledni :(
Takze, vazeni, takhle vypada M51 s NGC5195 pres GS600 po slozeni ctyr 16s ( slovy : sestnactisekundovych ) expozic, porizenych bez pointace i bez poradne ustavene montaze ( z balkonu nevidim Polarku a nebyl cas na dlouhe driftovani ) :

Mimochodem, okem jsem ramena prakticky nevidel - bylo kolem dost svetla. Musel jsem to dost orezat, protoze kazdy ze snimku byl z trochu jine casti oblohy ( zameroval jsem jen hledackem, kdyz misto okularu byla kamera ). Ale stejne si myslim, ze za tech cca 5 a pul tisice, na kolik mne ta kamerka i s upravou vysla, je s tim docela legrace.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

CCD kamera

#20

Příspěvek od MMys »

Myslim, ze si jeste pockam, az k tomu dodelas tu pamet a pak si to postavim taky. Tohle je dost slusnej vykon. Jak je velkej ten cip ?

A co chlazeni, to je chlazene nebo jen tak za okolni teploty.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#21

Příspěvek od MP »

Cip ma 1/3 palce, asi 6x5 mm, pixel ma 6.5x6.25 um. Chlazeni je ve vystavbe, zatim jsem vyuzil nizke venkovni teploty. Ty chipy od Sony maji dost nizky sum, takze napr. kamery StarlightXpress se na rozdil od SBIG nemusi chladit. Spis vadi, ze s teplotou pribyvaji "hot pixely".

Tu pamet mi dodaji tak za 1-2 mesice a pak mi bude trvat dost dlouho, nez to postavim. Hned tak to nebude.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

CCD kamera

#22

Příspěvek od osvold »

Vzit webkameru se sadou obvodu od Phillipse ( ToUCam, Logitech Quickcam, Samsung C-10 apod. ) a vymenit v nich maly barevny HAD ( nebo SuperHAD u ToUCam Pro ) za vetsi cernobily ExView HAD s jinak stejnymi parametry ( napr. 1/2" ICX414AL ). Obeslo by se to bez dalsich soucastek a bylo by to rovnou s pocitacovym rozhranim. Jen to rozliseni by muselo zustat na 640x480.

to je zajimave, neni mozne se o tom dozvedet nekde neco vic?
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

CCD kamera

#23

Příspěvek od VooDooMaster »

Vypada to dost dobre, pokud se ti to podari cele dodelat a budes mit zajem postavit dalsi jsem potencionalnim zajemcem !


MP napsal: Cip ma 1/3 palce, asi 6x5 mm, pixel ma 6.5x6.25 um. Chlazeni je ve vystavbe, zatim jsem vyuzil nizke venkovni teploty. Ty chipy od Sony maji dost nizky sum, takze napr. kamery StarlightXpress se na rozdil od SBIG nemusi chladit. Spis vadi, ze s teplotou pribyvaji "hot pixely".

Tu pamet mi dodaji tak za 1-2 mesice a pak mi bude trvat dost dlouho, nez to postavim. Hned tak to nebude.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#24

Příspěvek od MP »

osvold napsal:

to je zajimave, neni mozne se o tom dozvedet nekde neco vic?
No, hledal jsem a zjistil jsem, ze nejsem zdaleka prvni, koho to napadlo. Takze je mozne dostat rovnou navod k pomerne jednoduche prestavbe. Vice informaci je na
http://www.greg.beeke.btinternet.co.uk/icx414.htm
U nas ale asi bude problem sehnat vhodny CCD chip ( nejlepe ICX414, pripadne mensi ICX424 ). Bezne se neprodava, nekde by se snad dal objednat.

Aby to stalo za to, chtelo by to zaroven upravit webkameru pro dlouhe expozice. To se dela celkem bezne a nejaky navod take najdes. Ale vysledna citlivost asi bude trochu mensi, nez u te moji kamerky, i kdyz vetsi, nez u webkamery s puvodnim chipem.

pokud se ti to podari cele dodelat a budes mit zajem postavit dalsi jsem potencionalnim zajemcem ! No, ja dost bojuji s casem - ted zrovna sedim v praci a vyuzivam chvili cekani na vysledky vypoctu, ktery mi bezi na vedlejsim pocitaci ( uz nekolik hodin ). A vyrobou kamer se asi zivit nebudu. Zverejnim veskere podklady i zkusenosti, ale nemohu slibit, ze nekomu neco postavim.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

CCD kamera

#25

Příspěvek od MaG »

MP napsal:
Takze, vazeni, takhle vypada M51 s NGC5195 pres GS600 ...
Tak takhle nějak mi je předvedl MMys, ale tohle je lepší, ať žije CCD :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

CCD kamera

#26

Příspěvek od vla »

MP, to je super výsledek, Tak mě napadlo, jaké jsou vztahy mezi citlivostí v "lux" a "ISO"? Jestli to vůbec lze nějak jednoduše zadefinovat. Díky vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: CCD kamera

#27

Příspěvek od MP »

jaké jsou vztahy mezi citlivostí v "lux" a "ISO"?
Nejake vztahy jsem nasel, ale je to komplikovane definici toho, co je pri danem osvetleni, udavanem jako citlivost, jeste videt. Podle Kodaku je u filmu za zaklad mereni citlivosti povazovan tzv. "speed point", coz je osvetleni, pri kterem hustota obrazu osvetleneho objektu na spravne vyvolanem filmu presahuje o 10 procent hustotu neexponovane casti filmu. Citlivost odpovida prevracene hodnote osvetleni, ktere je nutne pro dosazeni "speed pointu" v jednotkach lux x sekunda. Cele je to jeste vztazene na max. hustotu filmu pri spravnem vyvolani ( udajne 80 procent nad "speed point" ), takze vychazi zhruba vztah ISO = 0.8 / EXP ,  kde EXP je expozice v "luxsekundach" pro dosazeni "speed pointu".

Takze kdybychom predpokladali, ze citlivost CCD je udavana pro stejny pomer kontrastu, tak by pro tu moji kamerku, ktera ma udajnou citlivost 0.003 lux pri 1/50 sekundy, vychazelo ISO 13 333. Jenze ja mam pocit, ze u te kamerky se udava osvetleni, pri kterem jeste zesilovac vytahne signal na maximum a ne na 10 procent nad pozadi. Pak jde o to, jakou uroven ma v takovem pripade sum. Ale asi bude niz, nez jen 10 procent pod signalem, takze odpovidajici citlivost by mela byt vetsi.

Pak je tu jeste jeden zadrhel - u kamery se obvykle udava citlivost pro sestavu s objektivem o urcite svetelnosti ( zpravidle f/2 ) a ne pro samotny senzor. Takze citlivost senzoru by mela byt jeste vyssi.

---------------------------------------
Jeste mne napadla jina "metoda" priblizneho porovnani. MMys ma na svych strankach M51 focenou na ISO 400 2x35 minut. Vysledkem je podstatne lepsi obrazek s vetsim pomerem signal/sum ( pravda, u te kamery ani nejde o sum, kontrast jsem musel zvysovat kvuli silnemu svetelnemu pozadi ve meste ). Dejme tomu, ze pro dosazeni podobneho vysledku bych musel slozit tak osm 16s expozic, tedy celkem pres 2 minuty. Svetelnost obou dalekohledu je podobna, takze z pomeru casu 1:35 mi vychazi ISO 14000. To se napadne podoba vysledku nahore.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

CCD kamera

#28

Příspěvek od P.D. »

MP napsal:
Mimochodem, ted mam zrovna v tasce dva Peltierovy clanky, kterymi budu chladit ten svuj prototyp a staly mne asi 300 Kc.
Zdar,kde se ti podařilo sehnat takhle levné Peltiery a v jakých rozměrech a na jaké napětí jsou?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#29

Příspěvek od MP »

P.D. napsal:

Zdar,kde se ti podařilo sehnat takhle levné Peltiery a v jakých rozměrech a na jaké napětí jsou?

GM Electronic, maji rozmery 30x30 a 40x40 mm, pro ruzna napeti i proudy v cenach kolem 150Kc. Ja jsem koupil nejmensi, co meli ( 30x30 mm, max. 8V nebo 3A nebo 16W nebo 67st.C ) a chci zapojit dva do serie a pouzit 12V napajeni. Jeste musim experimentalne zjistit, jestli to tak muze bezet trvale ( s chladicem bez ventilatoru ), nebo budu muset udelat termostat, abych je neznicil.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

CCD kamera

#30

Příspěvek od MP »

Tak mi to jeste nedalo s tou citlivosti a zkusil jsem pouzit udaje z datasheetu k senzoru ICX259AL ( ten z te kamery ) pro dosazeni dat do metodiky, kterou k mereni ISO svych chipu pouziva Kodak. Ta metodika je dost prisna a vychazi z osvetleni pro dosazeni 18% maximalniho signalu senzoru, aniz by se zabyvala sumem ( ten je u CCD od Sony nizsi, nez u Kodaku ). Pro chipy, ktere Kodak pouziva v DF, vychazi ISO kolem 100 ( fotak lze nastavit treba na 400, ale dynamicky rozsah je pak nizsi, nez u pouzite metodiky ).

Pouzit udaje o citlivosti od Sony neni tak jednoduche, protoze kazdy vyrobce meri neco jineho. Ale po hrubem prepoctu vychazi pro ten chip cca ISO 1000 pro viditelne spektrum a ISO 3000 pro cely rozsah senzoru ( je dost citlivy i kolem 700-800 nm ). Pri tomto osvetleni ma ovsem signal 40x vyssi uroven, nez maximalni sum, udavany pro teplotu 60st.C. To je dost rozdil proti tomu 10% odstupu, pouzivanemu u filmu. Pokud toho vyuzijeme a zahrneme do mereneho systemu i zesilovac kamery, ktery ma maximalni zesileni 32dB a maximalni sum pak pri 60st.C dosahuje urovne srovnatelne se signalem ( pri tech 18% maxima ), dostaneme ISO 40000 pro viditelne spektrum a 120000 pro cely spektralni rozsah senzoru. Tak a ted si muzete vybrat :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět