REGISTAX-co a jak

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

REGISTAX-co a jak

#1

Příspěvek od johnik »

Můžem tady Martine
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

REGISTAX-co a jak

#2

Příspěvek od FunTomas »

uz som sa zlakol, ze sa zase nic nedozviem. :nono:
Inak by ma zaujimalo, co by si Martin (MMys) vedel spravit s animaciou, ktoru mam nasnimanu ja. Zda sa mi totiz, ze oproti marsu (co je na tvojej stranke) som mal priam idealny seeing. Napriek tomu som z toho nevedel vytrieskat viac. Momentalne sa ni nedari vyrobit divix (aspon utrzok) z toho mojho videa. Virtualdub hlasi nejaku chybu -2 . Pri spracovani som skusal vselico ale nepomohlo nic. Piste teda postrehy aby som vedel prist na nejaky detail, kde mam chybu. Ak by si chcel skusit, co sa da spravit s mojim videom, mozem ti ho nejako poslat (CD postou, download zo stranky???)... Video ma 276MB, po zozipovani to ma 133MB. Pomozte pliiz. Mozno robim chybu uz pri skladani, takze ani waveletmi nic nevydolujem.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

REGISTAX-co a jak

#3

Příspěvek od FunTomas »

Inak ak dnes bude pocasie O.K. tak vecer pojdem fotit a snad nasnimam lepsie video. Hoci to uz bude mensim dalekohladom, snad to bude lepsie.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

REGISTAX-co a jak

#4

Příspěvek od Prda »

FunTomas napsal: Detail, kde mam chybu. Ak by si chcel skusit, co sa da spravit s mojim videom, mozem ti ho nejako poslat (CD postou, download zo stranky???)... Video ma 276MB, po zozipovani to ma 133MB. Pomozte pliiz. Mozno robim chybu uz pri skladani, takze ani waveletmi nic nevydolujem.
Ahoj, rád bych to zkusil. Krom svého videa, MMys DivX ukázky a ukázky jednoho snímku Libora Šmída (btw ten jeho Saturn je nepřekonatelný jsem nic jiného neviděl a hodně by mě to zajímalo. Mohu si to stáhnout přes net, ale až v pondělí (až budu v práci).
DivX z toho nedělej, bude to sice o řád menší, ale pak nepoznáš, jestli jsi to chybně nafotil, složil anebo jestli to zmršil DivX kodec. Na druhé straně, pokud uděláš krátkou sekvenci vybraných snímků a v DivX ji prdneš na web, tak se dá už na první pohled odhadnout, kolik z toho skládání asi vydoluješ.

Prďa
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

REGISTAX-co a jak

#5

Příspěvek od Prda »

To Johnik: Registax je hodně schopný a má hodně možností, jak dané funkcionality nakonfigurovat. Po instalaci je nastaven tak, že při zarovnávání daný objekt určitě sleduje. Zřejmě jsi se s tím po instalaci hrál a tuto volbu vypnul. Zůstane to tak i při dalším spuštěním, má to zapsané v INI fajlu. Mohu ti nabídnout svůj INI fajl nebo si to znovu nainstaluj (a ten INI si před laborováním někam založ :)

Něco k mým začátkům: Pokud to děláte úplně poprvé, tak si dovedu představit, že nechcete pročítat stohy dokumentace a výsledný Jupiter byste chtěli vidět ihned Doporučuju začít s K3CCD a používat jeho Planetary wizard. Tím zjistíte, jak to funguje a co se s tím tak dá dělat. Potom vám i v Registaxu bude připadat kopa funkcí i bez manuálu jasných.

Nicméně tu dokumentaci stejně doporučuju číst a během čtení rovnou zkoušet ;D

Už se těším na další, co se skládáním budou mít zkušenost. Mám totiž v Registaxu ještě hodně neprozkoumaného.

Prďa
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

REGISTAX-co a jak

#6

Příspěvek od MaG »

FunTomas napsal: Momentalne sa ni nedari vyrobit divix (aspon utrzok) z toho mojho videa. Virtualdub hlasi nejaku chybu -2 . Pri spracovani som skusal vselico ale nepomohlo nic. Piste teda postrehy aby som vedel prist na nejaky detail, kde mam chybu. ...nezkoušel si použít nějaký ořez nebo zmenšení? Možná ta chyba souvisí s nestandardním poměrem stran výstupního videa...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

REGISTAX-co a jak

#7

Příspěvek od MMys »

Tak jsem dal na adresu http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/jupiter.avi DivX sekvenci toho, z čeho pochází dnešní snímek Jupitera. Je sice trochu do červena (trochu špatně nastavená kamera, na zmrzlém displeji notebooku to vypadá jinak) ale to jsem po složení opravil. Komprese je rozumná, má to asi 2.6MB z původních 50 a ani to není na filmu skoro znát. Na jednotlivých snímcích po zastavení trochu více. Co by s tím ale teď udělal Registax nevím. Někdo to můžete cvičně zkusit. Klíčový (a zdlouhavý) je manuální výběr framů, to automatické rovnání podle kvality a odlišnosti sice docela funguje, ale po téhle selekci to stejně ještě projíždím ručně. A ještě lepší postup je vyházet opravdu mizerné framy manuálně hned na začátku. Celé to pak proběhne rychleji. Nezapomeňte jako referenční vybrat nejlepší snímek, určený alespoň zběžným prohlédnutím všech framů.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

REGISTAX-co a jak

#8

Příspěvek od FunTomas »

Chyba naozaj suvisela s tym pomerom stran. Pretoze sa mi Jupiter pohyboval v deklinacii (nie uplne presne nastavena poncetova plosina) bolo zbytocne ukladat aj to cierne miesto okolo, tak som ho chcel odrezat. Teraz sa mi to podarilo.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

REGISTAX-co a jak

#9

Příspěvek od FunTomas »

Vcera som snimkoval malym dalekohladom na paralaktickej montazi. Fukal vsak velmi silny narazovy vietor, takze bolo problem nieco zaostrit a nafilmovat. Pripojil som 3x telekonvertor a zda sa mi, ze vysledok je takmer porovnatelny s predchadzajucimi pokusmi, pricom zdrojove video sa mi teraz javilo horsie. Na stranke mam ukazky oboch video sekvencii a pre eventualnych vrtakov a vyzkumnikov pripajam aj zozipovene video (nekomprimovane). Je vsak odrezanych niekolko frejmov na konci, pretoze jupiter uz vychadzal zo zorneho pola. Vsetko na http://atm.zaciatok.sk/
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

REGISTAX-co a jak

#10

Příspěvek od MMys »

Ahoj, mrknul jsem se na to video, a vim, kde delas zasadni chybu. Mas totiz uz pri snimani preexponovanou centralni cast jupitera, mezi pasy - ty tri bile takrka jednolite plochy. No, a z nich uz zadnou dalsi informaci nedostanes i kdyby ses na hlavu postavil. Musis snizit citlivost kamery. Taky by to chtelo obrazek vetsi, i za cenu snizeni svetelnosti, stejne mas ted svetla evidentne prebytek.

Ted jsem si jeste vsiml, vzdyt ono je to proboha delane 400mm Newtonem v prim ohnisku. To je ale naprosto nevhodny postup. S takovym strojem si muzes dovolit poradnou projekci, takze budes mit obrazek prakticky pres cele policko CCD !!!, pokud seeing dovoli, ale urcite alespon pres polovinu policka. Doporucuji snimat v polovicnim rozliseni (320x240) a udelat obraz planety co nejvetsi. Protoze je tam v tomto pripade binning (slucovani pixelu) 2x2, klesne dost sum v obraze.  Na projekci pouzij tak 6-10mm okular a kameru dej tak daleko, jak velky obraz seeing dovoli.

Zrovna tak u toho 150m Newtona pouzij projekci okularem. 3x telekonvertor je malo. Planeta pak bude vetsi a neco na ni uvidis.

At se ti dari.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

REGISTAX-co a jak

#11

Příspěvek od FunTomas »

MMys napsal: Ahoj, mrknul jsem se na to video, a vim, kde delas zasadni chybu. Mas totiz uz pri snimani preexponovanou centralni cast jupitera, mezi pasy - ty tri bile takrka jednolite plochy.No vidis, toto by ma vo sne nenapadlo. Mne sa to preexponovane nezdalo. Resp. nevedel som urcit ci je nieco preexponovane alebo nie.

Ted jsem si jeste vsiml, vzdyt ono je to proboha delane 400mm Newtonem v prim ohnisku. To je ale naprosto nevhodny postup. S takovym strojem si muzes dovolit poradnou projekci, takze budes mit obrazek prakticky pres cele policko CCD !!!, pokud seeing dovoli, ale urcite alespon pres polovinu policka.Nechcem teda nejako moc do toho kecat. Teraz je to uz lepsie, ked som pouzil poncetovu platformu (dufam, ze to videl aj Majek), ale ty si pravdepodobne este nefotografoval nic dobsonom, a uz vobec nie takym ohniskom a webkamerou. Postup bol este donedavna taky, ze som namieril na planetu okularom. Potom som chytro vymenil okular za kameru, kym nevysla zo zorneho pola. No a v tomto momente sa zacalo rodeo. Planeta stale uteka, zorne pole prekliato male, zaostrovanie velmi komplikovane... Fotku marsu (tiez je na stranke) som robil takto.

Ked uz som skusal tu plosinu, je to samozrejme neporovnatelne (ako sa u vas vravi nebe a dudy), no aj tak vzhladom na nepresne nastavenie plosiny mi obraz trocha utekal v deklinacii. To by sa sice dalo zlepsit, ale chyba este nejaky sposob ako pri takej projekcii spolahlivo pointovat (vlastne vystredit objekt v zornom poli). Ak sa este vylepsi pocasie, mozem to niekedy skusit. Bude to ale riadny Saigon.


At se ti dari.Diky za rady, snad to bude lepsie.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

REGISTAX-co a jak

#12

Příspěvek od MMys »

Ad preexpozice - vzdycky to radeji trosku podexponuju, tim, ze se sklada hodne snimku, tak to vubec nevadi. S preexponovanym naopak uz opravdu nic udelat nejde.

Ad foceni dobsonem. Nejde o ohnisko, stejne to udelam tou projekci tak, abych dosahl dostatecne velky planety, a samozrejme ze to fotim WEB-kamerou, dokonce uplne stejnou. Predpokadal jsem ale, ze je to na Poncetovce, jinak je jasne, ze se takovahle projekce s velkym zvetsenim udelat neda, zorne pole je potom treba uhlovou minutu ci dve :mad:

Ustavit poncetovku by melo jit driftovou metodou, pokud ji mas sikovne udelanou, aby sla natacet a naklanet. Bez toho projekci poradne neudelas, protoze to bude porad utikat. Ja taky z balkona nevidim na polarku, takze montaz postavim od oka, a musim ji vydriftovat, az tam planeta vydrzi alespon par minut. Staci, ze musim dohanet periodickou chybu, ktera je k polovine prumeru Jupitera.

Poradny Saigon to je vzdycky, pri takovychhle zvetsenich :nod: Chtelo by to kazdopadne jemne pohyby na te poncetovce, ovladane klasickym krizovym ovladacem. To by nemusel byt zase tak velky problem dodelat. Stejne na to jednou dojde ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

REGISTAX-co a jak

#13

Příspěvek od FunTomas »

MMys napsal:  :mad:
Ved sa tak ne . Fotil som uz planety projekciou za okularom ale na paralaktike, na ktorej som nemal problem nastavit os na pol. Nemusel som pritom korigovat ziadnu periodicku chybu. Preto som vravel, ze to je peklo takto fotit dobsonom. Hoci az doteraz som nepouzival ani tu plosinu, tak si to skus prosimta predstavit. :-[ Najlepsie sa to pochopi tak, ze zoberies paralaktiku, namieris ju niekam na zapad, vypnes motor, uvolnis brzdy a potom skus najst planetu, udrzat ju v zornom poli eventualne ju odfotografovat. No nebudem rypat, si fakt odbornik, tak si to vies predstavit.

V piatok som si vzal k srdcu tvoju radu a skusil odfotit Jupiter projekciou za okularom. Najprv som pouzil 6mm ale ked som na cipe videl len 3/4 Jupitera, bolo mi jasne, ze takto nic extra neodfotim. Vymenil som teda okular za 16mm a po 2 hodinach pokusov som napokon nasnimal 2 sekvencie. Vzduch sa vsak dost vlnil a aj ta platforma nebola dostatocne presne namierena na pol. Napriek tomu som nieco dofotil ale fotky som neskladal. Sekvenciu hodim na web aspon bude jasne ako vyzerali podmienky a ako vyzerala ta projekcia.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

REGISTAX-co a jak

#14

Příspěvek od MMys »

FunTomas napsal:

Hoci az doteraz som nepouzival ani tu plosinu, tak si to skus prosimta predstavit.   :-[  Najlepsie sa to pochopi tak, ze zoberies paralaktiku, namieris ju niekam na zapad, vypnes motor, uvolnis brzdy a potom skus najst planetu, udrzat ju v zornom poli eventualne ju odfotografovat. No nebudem rypat, si fakt odbornik, tak si to vies predstavit.


:banghead: Tak je to jasne, ja jsem netusil, ze nemas na te plosine pohon, tak to smekam, to musi by sila. A promin, jen jsem chtel poradit, a to neni na tvou osobu, ale na to silene male zorne pole pri projekci

Byt tebou tak bych zacal honem rychle premyslet, jak tu plosinu motorizovat. Jedno z kolecek, po kterych se odvaluje kuzelova plocha, by to chtelo pohanene, to treni by to melo prenest. Tedy pokud je to odvalovaci, pokud tam nemas treci loziska jako na dobsonu. Mej se. Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

REGISTAX-co a jak

#15

Příspěvek od FunTomas »

Tak uz je to na webe.

http://atm.zaciatok.sk/atm/atm.nsf/vdb_ ... w&count=10

Nechal som tam len nespracovany obrazok, ale je k dispozicii aj video (DivX) na posudenie kvality "suroveho" obrazu.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět