CANON EOS 1000D

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: CANON EOS 1000D

#151

Příspěvek od MilAN »

Aletel píše: Znejistěl jsem v momentě, když jsem foťák rozebral k dohledání příčiny, jak je to s vlastním obrazem na čipu? Je zrcadlově převrácen a pohledem odzadu (za čipem), mám hledat v oblasti pravého, spodního rohu?
Ano , v pravém dolním rohu. To ale není zrcadlově převrácený obraz-to by bylo kolem jedné roviny. Tohle je osově převrácený obraz - jinak tedy převrácený podél 2 os nebo jinak - otočený o 180°. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: CANON EOS 1000D

#152

Příspěvek od Aletel »

MilAN píše:Tohle je osově převrácený obraz - jinak tedy převrácený podél 2 os nebo jinak - otočený o 180°. :)
Díky Milane za potvrzení a upřesnění.

Ze zrcadlovky jsem vyjmul i senzor a rámeček prachotřesu byl v daném rohu mírně deformován a lehce odchlípnutý, takže svitla naděje, že je zde příčina průniku parazitního světla. Navíc v daném místě vede Flex kabel, který je esovitě prohnut pro zapojení do konektoru DPS.
Napadlo mě, že by mohl v krajním případě zafungovat jako světlovod. Ošetřil jsem uchycení rámečku prachotřesu. Preventivně vyčernil všechny plechové části v okolí i s flexi kablíkem. Z černého fotopapíru nastříhal proužky a dočasně vložil mezi senzor a DPS k odstínění.
Nicméně po seskládání zrcadlovky a zkoušce, je situace stejná, jako v předchozím stavu.
Měl jsem podezření na infra-detekci přítomnosti obličeje a zhasínání TFT displeje, ale toto jsem rovněž už vyloučil - projevil by se osvit jiným způsobem.
Hledám a tápu dál.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: CANON EOS 1000D

#153

Příspěvek od Bill »

Tenhle problém někde popisoval MMys - ale nevím, zda zná i příčinu. Doporučoval nepoužívat USB :-(
Zkus se ho zeptat přes SZ
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: CANON EOS 1000D

#154

Příspěvek od MMys »

Příčinu jsem bohužel nikdy nezjistil. A dělají to i jiná těla (někdo myslím zápasil takhle se 450D).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: CANON EOS 1000D

#155

Příspěvek od Aletel »

MMys píše:Příčinu jsem bohužel nikdy nezjistil. A dělají to i jiná těla (někdo myslím zápasil takhle se 450D).
Prohlížel jsem servisní manuály EOS a s RS232 končím vždy u DIGIC xxx - tam je soustředěno vše - výsledný obrázek a komunikace s periferiemi.

Dnes jsem dělal další testy mimo USB s časovou spouští a vše je naprosto OK, na desetiminutových darcích ani náznak svícení ze strany.

TomášBJ mi přinesl jednu, momentálně nevyužívanou 450D a tam se nic takového přes USB neděje, takže zatím poslouží.

Nevím, jakou strukturu integrace má DIGIC III a formu dočasného "skladování" obrázku (jestli formou matice), ale vypadá to, že problém bude někde zde. Ačkoliv si mechanismus degradace a ovlivnění obrazu nedovedu vysvětlit.
Patrně nějaký přechodový odpor a lokální ohřev na plošce mezi procesorem a tišťákem. Zkusím ještě zrcadlovku rozebrat a DIGIC potrápit s reflow, jestli bude poznatelná změna (k lepšímu, či horšímu). Možno pak zkusit překuličkování, nebo rovnou objednat náhradní díl s rizikem, že to bude tady zas a v jiné formě.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: CANON EOS 1000D

#156

Příspěvek od MMys »

K tomu ovlivnění musí dojít ještě na senzoru. Představa, že k tomu dojde v RAM je pro mě nepřijatelná. To by musela být struktura RAM shodná s rozměry senzoru, což zcela jistě není, a navíc tam je ukládáno po bitech, takže ovlivnění jednotlivých bitů by vyprodukovalo něco úplně jiného.

Navíc, ta intenzita fleku je závislá na době expozice. Podle mne v okmažiku připojení USB (co máš pořád s RS-232 ;) ) je aktivní nějaká polovodičová struktura blízko senzoru nebo spíš přímo na něm, a vyzařuje v IR oblasti (to některé polovodiče za provozu dělají).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: CANON EOS 1000D

#157

Příspěvek od Aletel »

MMys píše: Podle mne v okmažiku připojení USB (co máš pořád s RS-232 ;) ) je aktivní nějaká polovodičová struktura blízko ...
Díky Martine, tato věta mě nakopla k dalšímu ověřování dějů a změn.

Chtěl bych zvolat Heuréka, reflex už je pryč, ale pravá příčina ještě čeká na odhalení - "máme stopu".

DPS s DIGIC III jsem stejně pro jistotu prohřál v infra a horkovzduchu. Reflow nic nezkazilo a ani nic nespravilo (alespoň re-krystalizace).

Takže otázka, co se změní tak zásadně při použití ext. časovače a po připojení USB na DPS z hlediska teplot a kde?
Proměřil jsem tedy teploty v klidu a zaznamenával následně rozdíly změn teplot v různých místech během expozice z ext. časovače.
To samé pak po připojení USB a zde se ukázalo, že až během expozice - začnou hřát dva tranzistory a blízký SMD brouk (jeho funkci a datasheet jsem nenašel) v oblasti flex konektoru pro modul s konektory pro externí spoušť a Video out. Během dvaceti vteřin expozice, stoupla teplota o 10°C a pak pozvolna narůstala o dalších 5°C.
http://www.rajce.net/f1136906080
Opět platilo, že s externí spouští darky čisté a přes USB s reflexem.
Odpojil jsem tedy flex kabel z konektoru, spustil expozici po USB a ejhle, tranzistory se tentokrát nehřály a po dokončení expozice reflex nikde. Zakrytování zrcadlovky a série dlouhých expozic 5, 10, 15 min dopadla k naprosté spokojenosti.

Takže "momentálním" vyřešením je ponechání odpojené flex kšandy pro externí spoušť a video výstup (patrně souvisí s aktivací tranzistorů, USB, nezatížený výstup a "něco nekalého to pak dělá").
Na vytahování osciloskopu a měření signálů ještě dojde, až dořeším komunikaci čidel po RS-232, od kterých mě zrcadlovka odváděla a zdržovala. ;)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: CANON EOS 1000D

#158

Příspěvek od MMys »

Rozdělej zadek foťáku, zapoj zpátky ten FFC pásek, vezmi nějakou druhou kameru nebo foťák, co vidí až do IR oblasti, zavři to do tmy, spusť expozici a vyfoť to zezadu. Pokud tam nějaký prvek svítí v IR, tak to na fotce bude vidět. Některé polovodiče fakt za provozu generují IR záření, a když se to sejde s trošku pro IR propustným pouzdrem, je problém na světě. Podle mě budou svítit ty tranzistory. A na vlastní oči jsem viděl na kameře svítící operační zesilovač.

Existuje i opačný problém, nějaké Arduino nebo malina se dala resetovat při vyfocení s bleskem (jeden integrovaný obvod měl poloprůhledné pouzdro a zábesk rozhodil struktury v polovodiči).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: CANON EOS 1000D

#159

Příspěvek od Bill »

Já jsem to kdysi zkoušel s obyčejnou QHY5 kamerkou a odkrytovaným OZ. Bez zatížení byla tma, ale po zatížení výstupu začal krásně svítit:

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 3&p=316782
M:736 750 113
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: CANON EOS 1000D

#160

Příspěvek od stana85 »

Nevíte někdo jak se dá vypnout zobrazení zaostřovacích bodů na display při žívém náhledu?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: CANON EOS 1000D

#161

Příspěvek od Psion »

Já bych tam ty ostřící body naopak uvítal, ale jak je zapnout netuším :)
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: CANON EOS 1000D

#162

Příspěvek od Jacquess »

Ahoj, je nějak možné z canonu 1000D dostat video o vetším rozlišení než 768 x 512 (to leze z EOS Camera movie record)?
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Odpovědět