S webkamerou na planety

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
host297
Příspěvky: 18
Registrován: 30. 04. 2017, 02:08

Re: S webkamerou na planety

#16

Příspěvek od host297 »

Zdravím, můj první příspěvek :-)
Může mi prosím někdo poradit levnou webkameru, která má kompletně manuální ovládání (expozice, korekce bílé atd.) ?
A dá se v současnosti normálně koupit...
Případně, pokud by vyhověla ta zmíněná Sony Eye PS3, jak je to s ovladači pro Win 7 ?
Původně je určená pro PS3, dodává výrobce driver pro PC ?
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: S webkamerou na planety

#17

Příspěvek od viator »

Webka funguje pod win7 32 aj 64 bit. Ovládač sa dá zohnať.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
host297
Příspěvky: 18
Registrován: 30. 04. 2017, 02:08

Re: S webkamerou na planety

#18

Příspěvek od host297 »

Tak Sony Eye PS3 je doma. Můžu požádat o nasměrování, kde by se ty ovladače pro WIN 7-32bit daly najít ?
Uživatelský avatar
ladar
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 07. 2016, 16:22
Bydliště: Praha 5

Re: S webkamerou na planety

#19

Příspěvek od ladar »

Tak zde , platí se kartou drobná částka.
SW NWT 305/1500 FlexTube GoTo:-),Celestron 200/1000, EQ Mizar, CG-4, binohlava "čína",home dobson 170/1250, SW 135/650, mak 90/1250, LH 90/600, Brs 70/700, SW 80/400
host297
Příspěvky: 18
Registrován: 30. 04. 2017, 02:08

Re: S webkamerou na planety

#20

Příspěvek od host297 »

Drobná částka by nevadila, platba kartou na internetu už více, ale ten jejich systém jsem nepochopil, nebo u mně nefunguje.
Nakonec jsem řešení objevil zde:
https://www.youtube.com/watch?v=JLdrVNrXzjw
Největší problém byl s rozebráním plastového krytu, mají to kromě šroubků důkladně zacvaknuté. Mikrofony jsem odštípal,
zbývá vypájet dvě LED-ky a bude to.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: S webkamerou na planety

#21

Příspěvek od pedrosanchez »

Přátelé, poradíte mi někdo s instalací kamerky DBK Imagingsource? Mám příslušný driver i software, ale v tom firecapture 2.4nevidím nic nebo mizerně, heldal jsem online nějaký návod, ale nalezl pouze pár videí na youtube - na verzi Beta, která se trochu liší. Hrozně složité, ani nevím jak nastavit gain a gamma na jupiter :/
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: S webkamerou na planety

#22

Příspěvek od KpS »

Pro získání prvních zkušeností je vhodné začít ve dne a v primárním ohnisku. Zamířím dalekohled na nějaký objekt vzdálený aspoň pár set metrů a zaostřím přes okulár. Ohnisko bude přibližně v místě, kde se okulár opírá o výtah. V kameře je čip o nějakou délku utopen a o tuto délku bude potřeba popojet směrem k zrcadlu, aby ohnisko dosáhlo až na čip.

Gamma: Je pravděpodobné, že defaultní nastavení má hodnotu 1. Na stupnici to bude např. 50 na škále 1 až 100, ale to se může lišit podle typu kamerky. Měnit gammu má smysl jen ve výjimečných případech, když vím, proč to dělám.
Gain: Změnou dosáhnu změnu jasu obrazu v rámci téže expoziční doby. Když je obraz tmavý i při maximálním gainu, je potřeba prodloužit expozici.
Expozice: U TIS kamerek je situace trochu komplikována tím, že počet snímků za sekundu může nabývat jen určitých hodnot (Např. 7,5, 15, 30, ...). Když bude ve firecapture.ini ponecháno "syncFPS=true" (default) a zvolíme expozici, program sám vybere z výše uvedené řady optimální fps.

DBK je barevná kamerka. Pro preview můžu nastavit "debayer", obraz uvidím barevný. Pro samotné natáčení je lepší tuto volbu vypnout. Snímá se jen raw video, na disku zabere třikrát méně místa, ale celou barevnou informaci obsahuje.
Karel
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: S webkamerou na planety

#23

Příspěvek od pedrosanchez »

Karle, děkuji moc za extenzivní info! Já nějak nedokážu porozumět tomu, že se kamerka strká do okulárového výrahu, tak při jakém zvětšení pořizuje záznam? Mám kamerku DBK ImagingSource a tedy i stím extenderem, či jak bych to nazval, který mohou samozřejmě vyšroubovat, ale nevím proč bych to dělal. A mám tedy pořizovat záznam Jupiteru bez funkce debayer, přičemž video pak barevné bude? Asi si s tím tedy pohraji ještě přes den, posledně jsem tam nic neviděl, tak zřejmě jsem měl špatně nastaveny ty hodnoty.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: S webkamerou na planety

#24

Příspěvek od MMys »

Veličina zvětšení je definovaná pouze při vizuálním pozorování, kdy je to poměr mezi tím, pod jak velkým zorným úhlem vidíš objekt v okuláru dalekohledu ku zornému úhlu bez dalekohledu.

Jakmile dáš do ohniska objektivu senzor, tak jediná smysluplná veličina je měřítko obrazu udávané obvykle v úhlových vteřinách na pixel.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: S webkamerou na planety

#25

Příspěvek od pedrosanchez »

Aha, víš já si říkám, zdali mohu nějak měnit zvětšení v té kamerce, protože když ji namířím na Měsíc (DKB Imaging Source v okulárovém výtahu 1,25) tak vidím v zorném poli jen jeho část, zhruba 1/4. Jak jej tam dostanu celý? Jestli to neumožní ten software (IC Capture či FireCapture), tak asi nemám šanci? Za normálních okolností bych Měsíc sledoval třeba 25 mm okulárem...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: S webkamerou na planety

#26

Příspěvek od MilAN »

Zkus vyndat kameru, namiř dalekohled na Měsíc a místu kamery přilož do ohniska bílý papír. Uvidíš promítnutý obraz Měsíce. Ty kamery mají různě velké čipy, takže, buď ho má kamera menší než je velikost Měsíce na stínítku, nebo větší. A velikost toho Měsíce závisí na ohniskové délce toho objektivu. Takže, pokud se Ti tam Měsíc nevejde, bylo by potřeba použít objektiv s kratší ohniskovou vzdáleností. Nebo obraz Měsíce složit jako mozaiku z více polí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: S webkamerou na planety

#27

Příspěvek od pedrosanchez »

Milane, Vy jste profík, stejně jako Martin Myslivec a máte i trpělivost a snahu pomoci. Děkuji moc! Jde tedy mj. o ohniskovou vzdálenost, mohu zkusit odšroubovat ten extender (či jak se to jmenuje, adaptér, trubice cca 4 cm, zkrátka ten frňáček..), abych ji zkrátil, vyzkouším, co to udělá. Ale pak to tam zase blbě drží, soudil bych, že se kamerky používají spíše s tím.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: S webkamerou na planety

#28

Příspěvek od MilAN »

To je zbytečné zkoušet. Ohnisková vzdálenost je dána optikou, ta se ničím takovým nezmění. To všechno, co ke kolem optiky ( tubus, okulárový výtah, redukce a pod) slouží jen k tomu, aby se do správné vzdálenosti umístilo to příslušenství ( okuláry, foťáky, kamery ) , a by to tam drželo v zaostřené poloze.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: S webkamerou na planety

#29

Příspěvek od 4Brunco »

pedrosanchez píše:Aha, víš já si říkám, zdali mohu nějak měnit zvětšení v té kamerce, protože když ji namířím na Měsíc (DKB Imaging Source v okulárovém výtahu 1,25) tak vidím v zorném poli jen jeho část, zhruba 1/4. Jak jej tam dostanu celý? Jestli to neumožní ten software (IC Capture či FireCapture), tak asi nemám šanci? Za normálních okolností bych Měsíc sledoval třeba 25 mm okulárem...
Ku kamerke s malim cipom by mohol slusne fungovat nejaky 0.5X reduktor ohniska.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

Re: S webkamerou na planety

#30

Příspěvek od Waldes »

aquarius píše:Nepřekonatelná je kamera Sony Eye PS3. Má expozici až 10s a umí fps 80 při VGA .
A hlavně, dá se sehnat za 200Kč.
Rozmýšľam vyskúšať fotenie na túto kamerku, objednal som si ju aj driver som kdesi videl ale chcem sa spýtať akým programom ju treba ovládať. V tomto som začiatočník. Fotil som naposledy na krúžky filmu vysekávané z kinofilmu.

Waldes.
Odpovědět