Začátečník - montáže, pointace

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#196

Příspěvek od pedrosanchez »

Bill, Hades: Děkuji Vám za rady. Nabízí se tedy více řešení, ale asi bude nejsnažší a nakonec i nejlevnější objednat si za pětistovku tu redukci doporučovanou Billem.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#197

Příspěvek od Jirasek »

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli tento stativ je na focení noční oblohy dostačující nebo jestli jsou to vyhozené peníze.

1) https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... ke-montaze

2) https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... ontaz-sada


Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Začátečník - montáže, pointace

#198

Příspěvek od peta62 »

Bavime se opravdu jen o stativu nebo i montazi ?
Pokud opravdu o stativu, tak ten prvni ( podle meho je to http://www.supra-dalekohledy.cz/stativ- ... -4425.html ) urcite. Pro posouzeni toho druheho a montazi je treba napsat cim a co je v planu fotit.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#199

Příspěvek od Jirasek »

Aha tak to jsem nevěděl. Myslel jsem jak stativ tak montáž, rád bych to v setu. Chtěl bych fotit noční oblohu obecně. Souhvězdí, mléčnou dráhu nebo když si pořídím lepší objektiv možná i mlhoviny či andromedu. Mám zrcadlovku nikon d5600. Sice není modifikovaná, ale věřím že s ní něco vyfotím.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Začátečník - montáže, pointace

#200

Příspěvek od peta62 »

Fotit pouze DSLR bez dalekohledu ? Tady na foru je hodne informaci o ruznych technikach foceni, asi by si to chtelo procist a specifikovat zda opravdu jen fotakem. Pouze dalekohledem bez vedeni ( pointovani ) by to slo, ale po urcite dobe se s nejvetsi pravdepodobnosti zacne rozjizdet a hvezdy by byly mazle ne jejich pohybem, ale driftem ( odklon montaze od zemske osy ). Montaze maji svou nosnost a podle te bych vybiral.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#201

Příspěvek od Jirasek »

Ano myslel jsem jen fotoaparátem. U odkazů výše má montáž nosnost od 2 až 2.5 k. TO na zrcadlovku s objektivem je v pohodě. Jde mi o to, že fotit napriklad mlhovinu v Orionu objektivem 200mm je v podstatě u statického obrázku kolem 1,5 vteřiny, než se projeví na fotce pohyb hvězd, u statického foceni a následném složení mi prostě uteče pryč, tak jediná volba je automatická montáž.

Co jsem psal výše jsou v pořádku, nebo mi doporučíte jinou? Byl bych rád, aby alespoň 20 min vydržela bez odchylek.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Začátečník - montáže, pointace

#202

Příspěvek od peta62 »

To je podle meho spravna uvaha, jedina vada je, ze 20 minut nepujde bez odchylky viditelne na ohnisku 200mm zadna montaz, kterou jste ochoten zaplatit. Pokud pouzijete skladaci software postaci Vam nekolik kratsich exposic a ty by jit mohly. Rekl bych, ze si to muzete vyzkouset a az "z ni vyrostete" prodate ji a koupite lepsi. Potiz je, ze tuto asi neprodate, zde ji tezko nekdo koupi, treba na bazosi je malo lidi s timto dosti specifickym zajmem.
Obe montaze sice maji polarni hledacek, otazka je jeho presnost. Ja bych to v zadnem pripade nekoupil bez vyzkouseni. A porad je tu skutecnost, ze jakmile se budete chtit podivat dalekohledem nebo lepe fotit, musite jit v montazi vyse. Nemate moznost u Vas v okoli se s nekym sejit a podivat se na jeho vybaveni, abyste mel lepsi predstavu ? Asi vsichni jsme nejaky podobny ne uplne vhodny nakup udelali, ale je to vzdy skoda nejen penez, ale i casu a usili.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#203

Příspěvek od Psion »

Jirasek: Každá malá montáž na focení s DSLR apod. má tzv. periodickou chybu, které se projevuje více na delších ohniscích a při delších časech. Obecně si nemyslím, že je malá montáž na trhu, které sama zvládně fotit 200mm ohniskem déle než dvě až tři minuty bez driftu hvězd (vyzkoušel jsem většinu z nich). Druhá věc je přesnost ustavení, protože drift hvězd z důvodu nepřesnosti ustavení je dalším parametrem, který ovlivňuje expozici. Tedy shrnuto 20 minut expozice dosáhne 10ti dvouminutovými expozicemi a pak to poskládáte, což má výhodu, že vymažete satelity např. kolem M42, kterých je tam hojně.
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#204

Příspěvek od Jirasek »

To by asi šlo to poskládat přes deepskystacker. Akorát to bych musel každý 2 minuty znova nastavit montáž nebo stačí právě víc kratších expozic k tomu aby se zabránilo rozmazání?

Jinak nějaký nápad na montáž, když ty co jsem našel nejsou asi vhodné?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#205

Příspěvek od MilAN »

Musí být jednotlivé expozice tak krátké, aby hvězdy nebyly rozmazané. Ony tedy budou vždy .vlivem PE montáže, některé velmi málo, některé více. Software je potom naskládá na sebe. Jen těch 200 mm ohnisko je už na takový postup skoro dost, ty výsledné hězdy už budou trochu buchty. Horší u rovníku, ve vyšší deklinaci to bude lepší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#206

Příspěvek od Jirasek »

S tím u takového ohniska trochu počítám. Skládání snímků mi nevadí, teď ta otázka. Jaká montáž a stativ? Nějaké tipy, stačí aby to udrželo DSLR.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Začátečník - montáže, pointace

#207

Příspěvek od Vabra »

U montáže primárně záleží jestli to má být první a poslední montáž (na dlouho) nebo o to zda to má být první montáž, která tě bude časem omezovat a budeš ji se ztrátou prodávat abys pořídil nějakou lepší. Další pohled na věc je zda má být co nejmenší a nejlehčí (na cesty bez auta) nebo budeš fotit na vlastním pozemku či v místech kam se dostaneš autem. Poslední hledisko, jak se na obloze orientuješ s mapou či dnes spíše s planetáriem, a zda má mít montáž funkci go-to - automatického navádění na objekty.

Bez odpovědí na výš položené otázky těžko říct, která montáž je pro tebe ta nejlepší.
Pavel Vabrousek
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#208

Příspěvek od Jirasek »

Ahoj děkuji za připomínky, ale některé jsem nastínil výše. Ale asi by bylo vhodné to shrnout.
- cestovat budu autem, takže váha není problém
- rád bych využil možnost go - to funkce s naváděním
- ke hledání objektů využívám aplikaci v mobilu
- ohledně vybavení nemám potřebu dlouhodobě využívat dražší techniku, rád bych si vystačil jen se stativem, go to montáží a mou DSLR.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#209

Příspěvek od MilAN »

Ale ani jedna z tebou navržených montáží nedisponuje funkcí Go-To
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#210

Příspěvek od Jirasek »

Aha rád si teda nechám poradit, byl jsem v domění, že když tam uvádí:"Montáže automaticky kompenzuje rotaci Země a umožní pořídit ostré snímy hvězd i při delších expozičních časech." nebo "Automatické sledování hvězdných objektů siderickou rychlostí proti směru rotace Země" že je to právě go to. Pokud není stačí to na focení noční oblohy? Nebo jak jsem psal výše, rád si nechám poradit.
Odpovědět