Začátečník - montáže, pointace

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#136

Příspěvek od pedrosanchez »

Řídím se vašimi radami, udělám to tedy následovně. Večer si zkusím zaostřit stávající kamerkou v hledáčku, zdali má cenu jít touto cestou. Něco mi říká, že to půjde...uvidíme, budeme mít konečně jasno.

V případě, že to bude zoufalé, tak se na to vybodnu a objednám si někde pointační hledáček (např. jako doporučoval Johnny) a k tomu slušnou kamerku se dvěma výstupy. Teoreticky bych mohl počkat až dorazí hledáček a zkusit to opět s mojí kamerkou, ale pořád zůstane trápení se zapojováním. A čas jsou peníze. Přijde mi pak už smysluplnější fakt si obstarat vhodný hledáček a kamerku než trávit hodiny složitým zapojováním, ještě k tomu když jsem v těchto věcech tepreve na začátku.

John2y92: Takže ona existuje i nějaká mini verze ZWO ASI 120...zajímavé. Když už bych měl kupovat pointační kamerku, tak jsem si říkal, že by bylo fajn, abych s ní mohl rovněž pozorovat planety. Tahle je ale mono, má to smysl? Č/b jupiter se mi zkrátka nelíbí. To už bych si raději připlatil. Já jsem sice škrt, ale nechci šetřit za každou cenu, takže pak bych zvažoval ZWO ASI 120 MC color nebo ZWO ASI 224 MC color. Ty přeci budou lepší, ne? Ta druhá by mohla trošku zvládnout výraznější DSO?
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 30. 11. 2018, 10:32, celkem upraveno 1 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3407
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#137

Příspěvek od hades »

Výhoda monochromatické pointační kamery je v její vyšší citlivosti, oproti barevné tam totiž v optické cestě není Bayerova maska. Jestli chceš fotit (natáčet) i planety, pořiď si časem dedikovanou barevnou kameru
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Začátečník - montáže, pointace

#138

Příspěvek od juh »

V prípade farebnej kamery s bayerovu masku (farebný filter nad kažbým pixelom), ak by bolo spektrum dopadajúcich fotónov rovnomerne rozprestreté, tak na každý pixel takej kamery prejde cez túto masku maximálne 50% z tých fotónov. Zvyšok tou maskou neprejde, pohltí ich tá maska. Tým sa zmenší množstvo hviezd, ktoré je možné využiť na pointovanie. Ak nová kamera na pointovanie, tak radšej lacnejšia a určite monochromatická (ČB).
Naposledy upravil(a) juh dne 30. 11. 2018, 10:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#139

Příspěvek od pedrosanchez »

hades píše:Výhoda monochromatické pointační kamery je v její vyšší citlivosti, oproti barevné tam totiž v optické cestě není Bayerova maska.
Já vím, sleduji vaše příspěvky v jiných vláknech na toto téma, mono camera + filter wheel... Ale nechci nakousávat nové téma.
juh píše:V prípade farebnej kamery s bayerovu masku, ak by bolo spektrum dopadajúcich fotónov rovnomerne rozprestreté, tak na každý pixel takej kamery prejde cez túto masku maximálne 50% z tých fotónov. Zvyšok tou maskou neprejde, pohltí ich tá maska. Tým sa zmenší množstvo hviezd, ktoré je možné využiť na pointovanie. Ak nová kamera na pointovanie, tak radšej lacnejšia a určite monochromatická (ČB).
Ach jo... :(
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Začátečník - montáže, pointace

#140

Příspěvek od Bill »

Já používám na pointaci s hledáčkem už několik let ASI120MC (barevnou). Má integrovaný IR-cut filtr a asi jsou hvězdy díky užšímu pásmu i menší.

Mám i stejnou ASI120 mono, kterou jsem si na tu pointaci koupil. Ale nějak nebyl prozatím důvod je vyměnit. Taky nevím, kam bych dal IR-cut filtr.

Ještě nikdy jsem neměl problém najít hvězdu i při expozicích 0.5s a to nepoužívám darky ani v létě.
Nerozumím úplně tomu lepší/horší. Pro mne pointace buď funguje nebo nefunguje. Pointuju hledáčkem i ohnisko 1800mm. Naprosto jiná je situace u OAG - ale to je jiný případ.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#141

Příspěvek od pedrosanchez »

Zkoušel jsem tu svojí kamerku v hledáčku zaostřit, jak navrhoval Milan, tj. na nějaký vzdálený objekt. A musím říct, že to lze. Sundal jsem z hledáčku ten kroužek a zkrátka závitem posouval a hledal místo, kde bude obraz zaostřený. Na hvězdě to teď zkoušet nemohu, protože prší. Tak co teď? Není vážně zbytečné pořizovat si novou kamerku a pointační hledáček? Asi budu schopen kamerku připevnit k hledáčku nějak trvaleji. Pak ovšem zůstává otázkou, mám-li se pouštět do toho ASCOM propojení...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3407
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#142

Příspěvek od hades »

Jaké ASCOM propojení máš na mysli?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#143

Příspěvek od nosuh »

No tak to je ta lepsi zprava, otazkou je jestli se ti povede rozchodit ta pointace s kamerkou, ktera ma jen jedno usbcko..zkus to a az kdyz to nepude, tak zainvestuj ;)
Ja osobne bych ale sel cestou nejmensiho odporu..tedy nakupem nejake k pointaci urcene..podle me si usetris hodne casu a nervu, protoze zapojeni a zprovozneni je jednoduchy
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 343
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#144

Příspěvek od John2y92 »

Ale vždyť na tu pointaci jedno USB stačí, jo není tam ST4, ale to k tomu není potřeba, taky mám kameru připojenou jen přes USB. Podle mě to bude relativně dobře šlapat a jako začátečník stačí, když to udrží teleskop na 2 minuty.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#145

Příspěvek od MilAN »

ST-4 není potřeba v okamžiku, kdy to budeš mít připojené přes ASCOM= projení PC s montáží buď přímo kabelem EQDIR nebo kabelem přes ručku. Pak to funguje regulérně přes pulseguide .
Co s tím mají společného ty 2 minuty ? Pointace buď funguje ( a to bez nějakého limitu), nebo ne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#146

Příspěvek od nosuh »

Takze to tazateli ujasneme ( a trochu i me), pokud si necha stavajici kamerku bez AG portu, musi pointaci resit pres rizeni montaze pres ASCOM, at uz naprimo nebo pres rucku, pokud investuje treba do point kamerky s AG portem, pujde vse propojit mimo ASCOM naprimo - k tomu casem stejnak dojde:D..je to tak, Milane?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#147

Příspěvek od MilAN »

To jsou 2 různé otázky. On nemá na kameře ST-4, takže to musí připojit buď přes ručku, nebo přímo kabelem. A pokud si koupí kameru s AG portem, je otázkou, jestli s ní svým hledáčkem zaostří nebo bude muset koupit i pointační hledáčerk . Může to používat na přímo, to je že bude řídit montáž ručkou a pointace půjde přes kameru do AG portu na montáž. Nebo zvolí ovládání přes PC ,alee zase se bude muset připojit buď přes EQDIR kabel, nebo kabelem přes ručku. Přímo kabelem to nejde přes SW Synscan, musí to jít přes ASCOM. Pokud to propojí přes ručku, potom PC direct
P.S.:detaily připojení přes ručku bych nechal na povolanějších- tuhle metodu "zadrátování se " k montáži nepoužívám a během času se tady hodně v sw měnilo
Naposledy upravil(a) MilAN dne 03. 12. 2018, 10:45, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#148

Příspěvek od nosuh »

Super, diky za shrnuti..i pro me dost poucny. Sam bych nevedel, co s tim ..ted uz je to na pedrosanchezovi, kterou cestou se vida :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Začátečník - montáže, pointace

#149

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:To jsou 2 různé otázky. On nemá na kameře ST-4, takže to musí připojit buď přes ručku, nebo přímo kabelem. A pokud si koupí kameru s AG portem, je otázkou, jestli s ní svým hledáčkem zaostří nebo bude muset koupit i pointační hledáčerk . Může to používat na přímo, to je že bude řídit montáž ručkou a pointace půjde přes kameru do AG portu na montáž. Nebo zvolí ovládání přes PC ,alee zase se bude muset připojit buď přes EQDIR kabel, nebo kabelem přes ručku. Přímo kabelem to nejde přes SW Synscan, musí to jít přes ASCOM. Pokud to propojí přes ručku, může zvolit PC direct a to bude přes ASCOM, nebo přes přes ten SW program , co je v novějších verzích .
P.S.:detaily připojení přes ručku bych nechal na povolanějších- tuhle metodu "zadrátování se " k montáži nepoužívám a během času se tady hodně v sw měnilo
Ještě tady je jedna možnost, ať je to kompletní. ST-4 rozhraní se dá pořídit i samostatně. Ale samozřejmě to je další díl navíc...

Obrázek
https://astronomy-imaging-camera.com/pr ... er-adapter
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3407
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#150

Příspěvek od hades »

Pokud bude chtít přes ručku jenom posílat korekční pulzy pro pointaci, tak není nutné ji přepínat do DirectPC modu. Musí mít jenom nainstalován a v PHD2 vybrán ASCOM ovladač od SkyWatcheru
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět