Začátečník - montáže, pointace

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#121

Příspěvek od MilAN »

Jo, naprostý souhlas. Tohle už jsem mu také psal v době, kdy začal kombinovat, jak všechno automaticky propojí. Ono to nejde úplně bez zkušeností a triviálních znalostí problémů . Zprovoznit kameru a pointaci s tím, co má. Neřídit montáž z PC, ale z ručky, pointaci před pHD2 přes ST-4., neplést se do automatického ostření..... Prostě fotit. A ke zpracování používat zatím jednoduché sw na zpracování snímků.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2327
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#122

Příspěvek od nosuh »

No ja myslim, ze mu to ale dost komplikuje ta kamerka, kterou chce pointovat. Ma pouze jeden usb vystup, zatimco treba QHY a ASIny maji zvlast vystup pro autoguider a zvlast pro prenos dat..tam je to zapojeni pak easy
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Začátečník - montáže, pointace

#123

Příspěvek od juh »

No tak to je pravda. Dúfam, že si z toho aspoň zoberie ponaučenie, že si treba naskôr naštudovať a premyslieť, čo ide robiť a až potom si zaobstarať niečo, čo k tomu bude potrebovať, nie naopak. Nie že by to bolo neriešiteľné, ale zbytočne to komplikuje veci.

Jeden taký tu chodil, dávno som ho tu už nezaregistroval, čo to takýmto spôsobom riešil, potom každý druhý inzerát v sekcii predám bol od neho, že sa niečoho zbavuje. Ale do toho ma v podstate nič nie je ...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2327
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#124

Příspěvek od nosuh »

myslim, ze nejjednodussi cesta vede k porizeni jine "standardnejsi" kamerky na pointaci. QHY5 IIm se tady obcas objevuje a ASI 120 mono taky..tam to zapojeni uz nebude takovej "NASA projekt" a ceny obou sou tady na bazosi cca kolem 3tis
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#125

Příspěvek od pedrosanchez »

MILAN: Dobře, neprotestuji, nechci jít složitější cestou. Tedy z autoguider portu do PC. Takovým kabelem? http://www.atc-astro.eu/eshop/atc-kabel ... irius.html
Pak se pracuje v této aplikaci? http://eq-mod.sourceforge.net/ ....jenže, asi tato cesta je pasé, neboť nemám výstup z kamerky do autoguider portu, viz dále...

JUH: Možná mě odvezou k Chocholouškovi, nedá se nic dělat. Montáž budu klidně řídit ručkou. Hodně mi tu doporučujete novou kamerku, ale já jsem to chtěl zkusit s tím, co mám. Co budu s tou svojí dělat? Nová slušná ZWO ASI mě vyjde na tisíce Kč a tady když se objeví, je hned pryč. Já jsem z naší rozpravy pochopil, že to lze i s mojí kamerkou, byť má jen jeden výstup. Pak jsem se zkrátka domníval, že si obstarám ty dva kabely, propojím to od ručky a zároveň kamerka povede USB do noťasu. To zapojení se správnými kabely přeci nebude problém? Už jsem to skoro měl. Ale z vašich příspěvků mám dojem, že problém bude v následném ovládání montáže? Neměl bych to alespoň zkusit? Pokud tedy zvládnu slušně zaostřit kamerku a napevno ji přidělat k hledáčku - jednak aby se nevychylovala a jednak tento hledáček moc nepoužívám.

Chápu, že kamerka ZWO ASI 120 MC nebo 224 MC by se mi hodila případně pro planety, ale já tak nějak podvědomě kamerku za téměř 10 000 Kč jen na pointaci vnímám jako přepych. To nelze užít nějaký obyčejný šunt? QHY 5 mono asi nechci, mám rád barvy a nejsem tak zkušený abych to nějak pak snímal č/b a měl k tomu filter wheel a vůbec to jakoliv zpracovával.
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 29. 11. 2018, 16:47, celkem upraveno 1 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2327
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#126

Příspěvek od nosuh »

Obe ty mono kamerky cojsem tady jmenoval, QHY5 i ta ASI 120 se tady na bazaru pohybuji do 4 tisic (ja ji kupoval taky tady za 3500).. to je cena clip filtru do zrcadlovky, co jsi si chtel kupovat;)
A tahle te muze klido zbyt jen na planety..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#127

Příspěvek od pedrosanchez »

nosuh píše:Obe ty mono kamerky cojsem tady jmenoval, QHY5 i ta ASI 120 se tady na bazaru pohybuji do 4 tisic (ja ji upoval taky tady za 3500).. to je cena clip filtru do zrcadlovky, co jsi si chtel kupovat;)
A tahle te muze klido zbyt jen na planety..
Tak třeba se mi poštěstí, budu po nich pokukovat. Mohl bych pak pointovat tím 8 x 50 hledáčkem? Možná to bude chtít zase nějakou redukci, aby se tam ZWO ASI připojila? Nebo si koupit za tři tisíce pointační hledáček. Pak kablík z montáže do PC, ve finále to mohou být náklady o dost vyšší.

P.S. Já už to vidím, pak bude sestava na tubus těžká, budu kupovat lehčí dalekohled či robustnější montáž a takhle pořád dokola... :-)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2327
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#128

Příspěvek od nosuh »

potrebujes neco takoveho..
https://www.ebay.com/itm/Agena-50mm-Fin ... :rk:5:pf:0
do toho vytahu se da ta monokamerka, zaostris a jedes..i tak s tim budes chvilku zapasit, ale asi min, nez to slozite propojovat a rozchazet pres jedno USBcko z kamerky co mas ted..

Ja pointuju timto, ale musel jsem si tam nacpat heliacalni focuser (misto te koncovky pred kamerkou, protoze zaostrit to jen posunama a utazenim bylo v podstate nemozne..
_MG_6381.jpg
_MG_6381.jpg (169.12 KiB) Zobrazeno 1715 x
I tak si myslim, ze je to na moje ohnisko predimenzovane..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#129

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše: Ja pointuju timto, ale musel jsem si tam nacpat heliacalni focuser (misto te koncovky pred kamerkou, protoze zaostrit to jen posunama a utazenim bylo v podstate nemozne..
A proč nezaostřuješ , jako každý jiný, objektivem, který na to je uzpůsoben ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 343
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#130

Příspěvek od John2y92 »

pedrosanchez píše:Nebo si koupit za tři tisíce pointační hledáček.
Já ti tady nechával odkaz na hledáček za 1500,- co se kamerky týče, předevčírem mi přišla ASI120mm mini a nemůžu si ji vynachválit, stála mě 4 tisíce a jsem s ní spokojenej.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2327
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#131

Příspěvek od nosuh »

Jednak nevim ze to jde a jednak to neresi to,ze se to da zaostrovat jen s minimalnim dotykem,to ten heliofocuser za 600 z ciny splnuje bezvadne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Začátečník - montáže, pointace

#132

Příspěvek od juh »

pedrosanchez píše:... Už jsem to skoro měl. Ale z vašich příspěvků mám dojem, že problém bude v následném ovládání montáže? Neměl bych to alespoň zkusit? ...
Nezaregistroval som, že by tu niekto tvrdil, že sa to to nedá. Zatiaľ som písal len to, že nepremyslený nákup môže veci zbytočne komplikovať.
Riešenie pointácie cez prepojenie kamery s ST4 portom montáže je úplne triviálne. Nainštaluje sa driver kamery, kamera sa prepojí s montážou káblom za pár korún, nakonfigurujú sa programy pre snímanie kamerou (v prípade fotoaparátu sa to môže preskočiť), pre pointáciu a môže sa pointovať a fotiť. K ostatným riešeniam sú potrebné ďalšie znalosti o možnostiach konfigurácie OS. Ak v tom niekto nie je zbehlý, tak sa bude len trápiť a klásť ďalšie otázky. To je všetko, čo som tým chcel naznačiť.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#133

Příspěvek od hades »

pedrosanchez píše:MILAN: Dobře, neprotestuji, nechci jít složitější cestou. Tedy z autoguider portu do PC. Takovým kabelem? http://www.atc-astro.eu/eshop/atc-kabel ... irius.html
Pak se pracuje v této aplikaci? http://eq-mod.sourceforge.net/ ....jenže, asi tato cesta je pasé, neboť nemám výstup z kamerky do autoguider portu, viz dále...
To není kabel k autoguideru ale místo ručky, na to se vyprdni. Prostě se teď pokus zaostřit tu tvoji kamerku. Když to nepůjde, pokračuj dál
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#134

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše:Jednak nevim ze to jde a jednak to neresi to,ze se to da zaostrovat jen s minimalnim dotykem,to ten heliofocuser za 600 z ciny splnuje bezvadne..
To si trochu teď ale protiřečíš, když nevíš, že se tím dá ostřit, ale určitě víš, že za těch dalších 600 Kč to jde lépe.
Hlavně to není vůbec nevhodnější návod pro nováčky, aby si pořizovali něco, co není potřeba.
A jen tak na okraj : kolikrát do roka se ostří pointér ?. A když to zkusíš, zjistíš, že se to ostří stejně jemně ne-li jemněji a má to potom výbornou aretaci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2327
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#135

Příspěvek od nosuh »

No, je mozny ze bych zjistil ze je to uplne nejvic pohodlny, ale tedka uz to zjišťovat nebudu, když uz mam zaostreno přes ten focuser. Kazdopadne dulezitejsi je pro me ta cesta, přes kterou jsem k tomuto poznatku dosel..
Ale zrovna tady nejde o osreni, ale o vyreseni pointace jako celek..Ostreni je v tomto pripade marginalni problem
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět