Začátečník - montáže, pointace

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#151

Příspěvek od nosuh »

tak a ted uz z toho ma hlavu jak patraci balon :lol:
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#152

Příspěvek od hades »

Pokusím se to shrnout celkově:
1) mám kameru bez ST4 portu
a) připojím kameru přes USB do počítače
b) připojím počítač přes USB-RS232 převodník k ručce, NEvybírám DirectPC mod
c) mám nainstalovaný ASCOM ovladač SkyWatcher
d) v PHD2 zvolím ASCOM ovladač kamery a ASCOM ovladač montáže

2) koupím kameru s ST4
a) připojím kameru přes USB do počítače
b) propojím kameru s montáží ST4 kabelem
c) v PHD2 zvolím ASCOM ovladač kamery a jako montáž zvolím On-camera

samostané ST4 rozhraní, které zmínil Bill, ignoruji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 343
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#153

Příspěvek od John2y92 »

MilAN píše:ST-4 není potřeba v okamžiku, kdy to budeš mít připojené přes ASCOM= projení PC s montáží buď přímo kabelem EQDIR nebo kabelem přes ručku. Pak to funguje regulérně přes pulseguide .
Co s tím mají společného ty 2 minuty ? Pointace buď funguje ( a to bez nějakého limitu), nebo ne.
Už se tu v té debatě ztrácím, myslel jsem si, že pedrosanchez pořizuje ten eqdir kabel, v tom případě jsem si myslel, že lepší prvně vyzkoušet, jestli mu to bude fungovat s aktuální kamerou, než rovnou pořizovat další.

Co se těch 2 minut týče tak to bylo myšlené tak, že ano pointace buď funguje nebo ne, ale v začátcích, kdy člověk neví, kdy kde co a jak nastavit to tak být nemusí, když jsem začínal pointovat, tak jsem to měl blbě nastavené a hvězdy mi lítaly ze strany na stranu, protože pulsy byly moc agresivní, ale přesto jsem byl rád, že tu expozici můžu aspoň o kousek natáhnout.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#154

Příspěvek od nosuh »

hades píše: c) v PHD2 zvolím ASCOM ovladač kamery a jako montáž zvolím On-camera
A nebo uplne mimo ASCOM, protoze ke kamerce mam nainstnuty jeji ovladace (ASI, QHY) a ASCOM v tom nemusi nijak figurovat, v systemu kamerku najdu i tak. nastaveni v PHD2 on-camera plati. Aspon tak to funguje me s QHY5 IIm
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#155

Příspěvek od MilAN »

To hades :
to ale znamená, že máš v případě 2/ propojený PC přes ručku.

Takže další možnost :

3/ bez propojení PC s ručkou, montáž ovládaná jen z ručky,
pointační kamera přes USB spojená s počítačem a ST-4 portem s montáží . PHD volba: camera :-dle výběru typu , mount: on kamera ( žádný ASCOM)

4/ propojení montáže s PC pomocí kamelu EQDIR přímo, ovládání všeho přes PC, nutná instalace ASCOMU a EQMOD
a/ připojení pointační kamery přes USB s počítačem, volba pulseguide- nepoužívá se ST-4 (podobně jako v 1/
b/ připojení pointační kamery přes USB s počítačem , volba ST-4 , propojení kamery s montáží ST-4 kabelem, v PHD volba: camera :-dle výběru typu
, mount: on kamera
Naposledy upravil(a) MilAN dne 03. 12. 2018, 11:12, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#156

Příspěvek od nosuh »

Ok, v tom pripade u me je to varianta 3 od Milana a ta me prijde pro zacatecnika nejjednodussi..
Diky za upresneni.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#157

Příspěvek od hades »

A v čem se liší možnosti 2 a 3? Ani ve dvojce snad není potřeba připojovat ručku k PC. Korekce polísá PHD2 do kamery a ta je přeposílá přes ST4 do montáže.
Nebo je třeba při On-camera připojení montáže volit nativní drivery a ne ASCOM?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#158

Příspěvek od MilAN »

No, já jsem se ptal, abych si ujasnil tvůj příspěvek. Protože pokud jsi to myslel bez ručky, tak je stále ještě ta další možnost, že to máš připojené přes ručku a používáš ST-4 přes PC direct. Takže jsou celkem 4 možnosti : dvě možnosti přes ručku, jedna možnost přes EQDIR a jedna přímo bez propojení montáže s PC.
..............
Při přímém připojení přeci nepoužíváš nic z ASCOMu, proto mi ten příspěvek - = možnost 2/ přijde divný a zavádějící.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 03. 12. 2018, 12:58, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#159

Příspěvek od hades »

Přepokládám, že se stále bavíme jenom o pointaci, ovládání montáže z nějakého planetária nechávám stranou. Proto nerozumím, proč by někdo používal ST4 a k tomu se ještě připojoval k ručce? A ještě navíc v PC Direct modu?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#160

Příspěvek od MilAN »

Asi stejný důvod, jako máš ty, který tam máš ST4 port a jdeš přes ručku, ačkoliv není také potřeba , když stačí přímé připojení :).
Podstatné je ale, že to je jedna z možností, jak se celkově zadrátovat a je funkční !!! Někomu v tom řetězci přijde ručka jako geniální, někomu zas jako zbytečnost a komplikace, která není vůbec potřeba . Asi tak- proto jsem uvedl všechny 4 možnosti, kromě páté, a to autonomní autoguider.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#161

Příspěvek od hades »

Jo, mám ST4, a nepoužívám ho, protože mi připadá, že to přes PulseGuide z PHD2 pointuje líp.
OT: mám ale v plánu dát ST4 druhou šanci, protože v těchto zimních měsících je rozumnější nechat notebook sedět v autě a čím míň kabelů k dalekohledu tahám,tím líp
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Začátečník - montáže, pointace

#162

Příspěvek od juh »

hades píše:Jo, mám ST4, a nepoužívám ho, protože mi připadá, že to přes PulseGuide z PHD2 pointuje líp. ...
Pocit nestačí, zmysel to može mať za určitých predpokladov ST-4, ASCOM Pulse Guiding and PEC.
Ja to používam z úplne iného dôvodu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#163

Příspěvek od MilAN »

juh píše:
hades píše:Jo, mám ST4, a nepoužívám ho, protože mi připadá, že to přes PulseGuide z PHD2 pointuje líp. ...
Pocit nestačí, zmysel to može mať za určitých predpokladov ST-4, ASCOM Pulse Guiding and PEC.
Ja to používam z úplne iného dôvodu.
Myslím, že v tom citovaném odkazu "chybí" ještě jedna závěrečná věta. Chyba u montáží Synta NENÍ periodická, ty optimistické závěry by platily pouze v případě periodické funkce, a i tak by bylo i vhodné použít v PHD-2 hysterezní křivky, což je opět jen predikce chyby v cyklických procesech.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#164

Příspěvek od pedrosanchez »

Uff, děkuji Vám přátelé. Možná ta Milanova 3. možnost...

3/ bez propojení PC s ručkou, montáž ovládaná jen z ručky,
pointační kamera přes USB spojená s počítačem a ST-4 portem s montáží . PHD volba: camera :-dle výběru typu , mount: on kamera ( žádný ASCOM)


Mohl bych si tedy obstarat to ST-4 rozhraní (viz obrázek Bill). Ovšem jestli tomu dobře rozumím, není to případ s mojí kamerkou, která má jen jeden výstup? Chce to kamerku, co má dva výstupy, do PC a do autoguider portu na montáži?

Pak mi tu nosuh (asi dobře) radí vykašlat se na peripetie zapojování s mojí kamerkou a pořídit si pointační QHY mono kamerku se 2 porty (nyní zde někdo prodává za 2500).

Aktualizace: Bylo to na mě už příliš komplikované, popravdě jsem přestal rozumět tomu, zdali mám šanci to zprovoznit se stávající jedno portovou kamerkou - abych neměl milion kabelů a náklady nepřevyšovaly pořízení jiné kamerky. Takže jsem si objednal mono kamerku QHY 5 II CCD GUIDER MONO a pokusím se pointovat s ní. Až mi přijde, budu řešit připojení k hledáčku. Děkuji Vám všem za trpělivost a cenné rady.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Začátečník - montáže, pointace

#165

Příspěvek od Bill »

No možná jsme tě (zbytečně) vyděsili...
Počet kabelů je stejný - je jedno, zda propojíš kameru a montáž nebo počítač a montáž...
Navíc kabel k montáži už pravděpodobně máš a nic dalšího nepotřebuješ.

Nějaký ten boj s drivery a aplikacemi tě čeká vždy. V případě ST-4 asi o něco menší.
M:736 750 113
Odpovědět