Začátečník - montáže, pointace

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Začátečník - montáže, pointace

#31

Příspěvek od Roman (Rick) »

Jackxl to je super výsledok na to ohnisko. Mnohí ti môžu závidieť ;). Ak takto fotíš bežne a bodovosť hviezd ti vyhovuje, vôbec sa nejakou pointáciou nemusíš trápiť. Ešte tem korektor doladiť a máš "vystaráno".
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#32

Příspěvek od pedrosanchez »

Já bych rád začal pointovat (newtona 203/1000). Jsem ochotný koukat do toho kříže a korigovat to ručně, takže by mi stačil asi pointační okulár?
Mám také nevyužitý hledáček 8x50, tak jestli by to šlo s ním? Nechce se mi investovat tisíce Kč do nějaké pointační kamerky. Ta automatická pointace spočívá v tom, že z pointační kamerky vedou dva kabely, jeden do synscan autoguider portu a druhý někam do notebooku, kde koukáte na obrazovku jak to sleduje danou hvězdu?
Já už nevím, kolik těch kabelů a programů bych měl mít. DLSR budu řídit pomocí APT, pak ještě něco na tu pointaci? Četl jsem tu, že třeba MMYS v začátcích pointoval ručně, složitě koukal do okuláru, hlídal hvězdu a korigoval chod. Takže chápu to správně tak, že když mi to bude ujíždět, mám v ruce přitom držet ovladač synscan a posouvat dalekohled tak, aby pointovaná hvězda byla pořád ve středu? Já nevím, jak s tím mám začít, tady jsou už hrozně odborné rady :/
Jednu planetární kamerku tu mám, je nevyužitá a klidně bych s ní pointoval, kdyby to šlo, ale má jen jeden výstup - USB kabel, takže je mi zřejmě na houby.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#33

Příspěvek od MMys »

Ruční pointace je při současných pidi pixelech DSLR takřka vyloučená. To bys tam musel mít na tom pointačním dalekohledu hodně silné zvětšení, aby to ustálo. Uvědom si, ře ta soustava má rozlišení tak 1.5"/pixel. A třeba kotouček jupitera má okolo 50" To bys to musel udržet s přesností s přimhouřením oka tak alespoň 1/15 průměru toho kotoučku, a to je sci-fi.

Hledáčkem by to šlo s pointační kamerou s malými pixely, vizuálně ani náhodou.

Pokud máš planetární kameru, hledáček a H-EQ5 Synscan, tak už nepotřebuješ nic. Jen montáž i kameru připojit k PC, všecko to nakonfiurovat a jede to. Jakou kameru máš ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#34

Příspěvek od hades »

Na pointaci a i dithering použij PHD2. Tu kameru klidně půjde použít, nemusí mít dva porty - ten druhý je většinou ST4, a pointace se dá právě přes PHD2 dělat pulzně, bez nutnosti mít propojenou montáž přímo s kamerou
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#35

Příspěvek od MilAN »

Dithering z PHD nejde sám o sobě, potřebuješ program- třeba to APT, které ovládá spouštění snímání mimo pohyb ditheringu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#36

Příspěvek od MMys »

Yačni postupně, nejdřív zprovozni pointaci + focení. Pak přidej dithering, atd... Postupně to dohromady dáš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#37

Příspěvek od pedrosanchez »

MMYS, MILAN, HADES: Díky, chlapi, ještě že tu jste. Teď jde tedy o to, zdali budu schopen pointovat se stávající kamerkou. Je to DBK 21AU618.AS color. Má jeden výstup, na jehož konci je USB, takže to mohu logicky zapojit jen do noťasu. Pak mi sice hlava nebere jak to může korigovat chod montáže, když tam nepovede žádný káblík?

Teď se zeptám jako blbeček. Pointuju přes PHD2 guiding. Kabelem. To je jedna věc. Druhá je aplikace APT, kterou bych ovládal zrcadlovku. To ale tak moc teď nepotřebuji, může to být až fáze II. (kde budu řešit např. dithering)? A APT ovládá foťák bezdrátově či kabelem?

Já jen potřebuji vědět, co kam strčit za kablík, takto vypadá má montáž: http://img24.cz/images/66058230924121637851.jpg Mám tam i víceportový USB hub.

Pak tu mám síťový kabel (na obou koncích stejný) do portu autoguideru. Ten jsem myslel, že vložím právě sem do montáže a do pointační kamerky. To ovšem s mojí DBK 21AU618.as nelze učinit. A ani to nespojím s notebookem, tam nemám takový výstup. Pak budu asi řešit jak vložit pointační kamerku do toho hledáčku, že. I když vyšroubuji okulár, pořád je to jiný průměr. Upínací lišta je taky jiná. Ale to už snad nějak ukutím, aby to bylo rovnoběžně s dalekohledem.
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 19. 11. 2018, 17:10, celkem upraveno 1 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#38

Příspěvek od John2y92 »

Dalším kabelem musíš jít z noťasu do ručky montáže, ručka má ze spodu konektor. Ty kabely bývají síťový na RS-232, ale není problém sehnat převodník na USB. APT ovládá foťák taky přes USB.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#39

Příspěvek od pedrosanchez »

John2y92 píše:Dalším kabelem musíš jít z noťasu do ručky montáže, ručka má ze spodu konektor. Ty kabely bývají síťový na RS-232, ale není problém sehnat převodník na USB. APT ovládá foťák taky přes USB.
Proboha, dobře, děkuji, hledím na to. Je to stejný port jako na autoguideru. Přes nějaké ty redukce to s ňotasem asi propojím.
Tedy kabel z ručního ovladače montáže do PC a kabel z kamerky do PC? Nainstalovat PHD2 guiding a mohu začít pointovat?
Vlastně mohl bych kablík z kamerky a kablík z ručního ovladače zapojit do toho "USB psa" (mám připevněno na montáži, viz obrázek) a z něj už by vedl jen jeden usb kabel do PC?
Já se omlouvám, zatím je to na mě trochu složité, snad se tomu budu za rok smát...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#40

Příspěvek od John2y92 »

Taky se mi z toho zprvu motala hlava, ano kamerku v hledáčku píchneš do usb hubu stejně jako zrcadlovku v teleskopu a pak už táhneš jen jeden kabel do noťasu, tam pustíš phd2, při prvním spuštění tě to provede veškerým potřebným nastavením a mělo by ti to chodit. Pak už si jen budeš chvíli hrát s nastavením a "ladit to" aby ten chod byl co nejplynulejší a ten pointační graf co nejklidnější a můžeš fotit klidně desetiminutovky. Jestli ti to nepojede hned napoprvé tak to nevzdávej, já pointaci rozcházel měsíc, než mi jela spolehlivě a párkrát u toho pekelně zmrzl :D
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Začátečník - montáže, pointace

#41

Příspěvek od juh »

John2y92 píše:... Ty kabely bývají síťový na RS-232 ...
Chvíľu mi trvalo rozlúštiť, že čo je to za kábel?
Takže takto. Káble pre ethernet (sieťové) sú ukončené koncovkou RJ45 (sú aj iné, ale tie sa používajú málo). RS-232 má tiež viac typov ukončenia napr. D-Sub, RJ45, RJ12. V tomto prípade sa jedná o kábel, ktorý má na jednom konci 9 pinový D-Sub konnektor a na druhom konci má RJ12 konektor, takže ten kábel je 9 pin D-Sub na RJ12.
Naposledy upravil(a) juh dne 19. 11. 2018, 18:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#42

Příspěvek od MMys »

Jo, ale ještě to musí být správně zapojené. Na správné piny. tedy buď si to musíš vyrobit podle návodu, nebo koupit hotový kabel s D-SUB 9pin konektorem a převodník z USB na 9-pinový RS-232 konektor, a nebo koupit už rovnou kabel co mám převodník RS-232 - USB v sobě.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#43

Příspěvek od pedrosanchez »

John2y92 píše:Taky se mi z toho zprvu motala hlava, ano kamerku v hledáčku píchneš do usb hubu stejně jako zrcadlovku v teleskopu a pak už táhneš jen jeden kabel do noťasu, tam pustíš phd2 (...) Jestli ti to nepojede hned napoprvé tak to nevzdávej, já pointaci rozcházel měsíc...
John2Y92 Díky, jen tak to nevzdám, i když mi to žere čas, nervy a peníze, ale těším se :) Jenom tedy abychom si rozuměli, kamerku v hledáčku píchnu do usb hubu, ale zrcadlovku nikam zapojovat nepotřebuji, když zatím nebudu řešit APT, ne? Do toho hubu jsem myslel, že píchnu výstup z ručního ovladače, jsem zmatený. Nebo tedy rozchodím najednou obojí a budu ovládat i tu zrcadlovku přes APT, stejně se to musím dříve či později naučit. To přeci nemůže být v dnešní době tak složité! :-O

A to nemluvím o tom, že můj hledáček není pointační, nedá se do něj jen tak vložit kamerka. Mám tento:
http://astrohw.cz/astroforum-picture/pr ... -small.jpg
Mimochodem ta kamerka má být místo okuláru hledáčku?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#44

Příspěvek od John2y92 »

To je správnej přístup! Aby ti fungovala pointace, kamerku v hledáčku píchneš do hubu a zároveň do něj píchneš i ten usb s převodníkem, kterej povede z ručky montáže. To vše stačí, abys mohl pointovat, zrcadlovku to nezajímá, ale vzhledem k tomu, že pro PHD2 potřebuješ noťas, tak si rovnou můžeš stáhnout tu APT, protože ta s PHD2 kamarádí a aji free verze ti umožní dělat dithering atd.

Co se hledáčku týče, někde se to tu nedávno řešilo, že to tam jde myslím přes redukci, ale víc ti bohužel neporadím, já mám malej 60/240 refráček na pointaci, s tímhle nemám zkušenost.

Jestli jsi zběhlej v angličtině, tak je na youtubu tuna tutoriálů jak na APT, tak i na PHD2.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#45

Příspěvek od hades »

Pokusím se ti to shrnout, budu se inspirovat tím, jak to mám já:
1) propojení:
  • a) PC <-> ručka montáže (přes redukci USB-DB9 a kabel DB9-RJ12, ta redukce převádí USB na sériový RS232 signál)
    b) PC <-> foťák (přes USB kabel)
    c) PC <-> pointační kamerka (přes USB kabel)
2) software:
  • a) PHD2 - stará se o pointaci a komunikuje s APT, podle toho APT ví, kdy má provést dithering (například v pauze mezi expozicemi)
    b) APT - řídí foťák a má kopu dalších zajímavých funkcí
3) pointační dalekohled
používám klasický 9x50 hledáček, přesně takový, jaký máš ty. Abych k němu mohl připojit kameru, tak jsem si objednal redukci, která se našroubuje místo zadní části hledáčku a umožní tak do něj vložit libovolný 1,25 okulár nebo právě kameru, která se do okulárové šachty vkládá

PS. propojení mězi PC a komponentami, které se dá udělat přes USB, můžeš realizovat přes USB hub. Je ale nutno to nejprve vyzkoušet, občas si některá zařízení s USB huby moc nerozumí a někdy potřebují aktivně napájený hub. Výjimkou je ovládání montáže přes ručku, tu přes USB hub nepřipojuji, kvůli převodníku USB-RS232
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět