Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#211

Příspěvek od Karell »

Přečíst si ve fóru pro začátečníky První informace pro začátečníky a potom se prokousávat všemi informacemi pro začátečníky určené. Věřím, že tam nalezneš odpovědi na všechny svoje otázky.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#212

Příspěvek od Howking »

IMG_7920.JPG
-A4tech HD 1080 webka v hledáčku - po vyšroubování okuláru vnější průměr webky přesně (s jednou vrstvou tenké smršťovačky) sedí vnitřnímu závitu po okuláru. Dosah Webky v hledáčku s 4s expozicí je 9m.
Webku upravíte tak, že odlepíte čelní plíšek a pod nim jsou dva šroubky. Odstraníte objektiv a ir filtr a modré přisvětlovací diody vypájíte (nebo vylámete :-D)
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#213

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

chcem sa opýtať na pointáciu farebnou kamerkou - konkrétne porovnanie s mono verziou.
Napr. QHY5-IIL C a M. Alebo nejaká ASI, či Atik.

Viem reálne pointovať farebnou kamerkou cez hľadáčik (f=cca.200mm) ohnisko cca. 800-1000mm rovnako dobre ako mono verziou kamery? Chápem, že citlivosť je nižšia, ale je tak nižšia, že by to generovalo problémy s pointáciou?

Keby som niekedy chcel prejsť na OAG - tiež by to s tou farebnou išlo bezproblémovo? Napr. s hľadaním hviezdy na pointáciu alebo niečo podobné, o čom som ešte nepočul.

A aké kamerky sú dnes k pointácii rozumné? Prípadne aj farebné. Kedysi som mal v prláne QHY5-LII mono, ale možno je už niečo novšie na trhu s rozumným pomerom cena/vykon.

Ďakujem za rady.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#214

Příspěvek od MMys »

Do OAGu určitě barevnou ne, a ani do pointačního dalekohledu snad raději taky ne, hlavně pokud má pointér hodně krátké ohnisko a musíš použivat subpixelové rozlišení. Díky bayerově masce na senzoru a různým ziskův je dnotliivých kanálech může být výpočet centroidu hvězdy ovlivněný tím, jak se hvězda trefuje na jednotlivé pixely filtru, a to subpixelové rozlišení bude zatížené chybou. A navíc přijdeš kromě 1/3 citlivosti oproti mono kameře ještě i o IR oblast. A to může být průšvih právě v OAG, kde je těch hvězd na výběr málo.

Pokud plánuješ OAG, tak zásadně mono a co nejcitlivější, a nepřežeň to s velikostí pixelů. Do OAG se hodí spíš velké pixely, protože pointuješ na plném ohnisku - totožném s tím kterým fotíš.

Do OAGu zas tak velký výběr nemáš.

Podle mě tak Lodestar, Lodestar X2, ASI174MM Mini, QHY5III-174M (prostě něco s IMX174 senozrem). A nebo něco s IMX290 (ASI290MM Mini, QHY5III 290) a binovat 2x2. Jinak už mě toho moc nenapadá.

Měl jsem QHY 5 II L a v OAGu na N300 f/4 to byla bída. S 2" Paracorrem prakticky nepoužitelné, s 3" ASA Wynne korektorem s odřenejma ušima, na jarní obloze moc ne, místy jen za cenu 8-10sec. expozic. Teď mám bazarový Lodestar, a paráda.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#215

Příspěvek od mirkovacik »

Ďakujem. Pochopil som, že požiadavky na kameru za hľadáčikom a v OAG sú principiálne rôzne. :)
Takže najprv kameru na hľadáčik. A keď príde na rad OAG, tak uvidíme, čo bude na trhu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#216

Příspěvek od Bill »

Já mám u hledáčku ASI120 barevnou. Mám i ASI120 mono ale prozatím jsem byl líný je přehodit. (Hlavně ta mono nemá UV/IR cut a bojím se velkých hvězd) I s tou barevnou pointuji ohnisko až 1800mm ...
V teple už by asi ta mono byla lepší, bylo by tam více signálu. Ale teď se zase ochladilo :-D

OAG je (podle mne) totální opruz - už bych se k tomu nevracel. Je to dobré s přesnou montáží jako má MMys nebo Kolec. Ale s nějakou (H)EQ5-6 je asi hledáček dostačující a možná i vhodnější.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#217

Příspěvek od Bill »

MMys píše: a ani do pointačního dalekohledu snad raději taky ne, hlavně pokud má pointér hodně krátké ohnisko a musíš použivat subpixelové rozlišení. Díky bayerově masce na senzoru a různým ziskův je dnotliivých kanálech může být výpočet centroidu hvězdy ovlivněný tím, jak se hvězda trefuje na jednotlivé pixely filtru, a to subpixelové rozlišení bude zatížené chybou. A navíc přijdeš kromě 1/3 citlivosti oproti mono kameře ještě i o IR oblast.
Ono RMS mám okolo 0.1px, takže ta hvězda moc necestuje. Ztráty citlivosti je škoda (ale i tak jsou současné barevné kamerky citlivější než staré mono), IR blok je pro achromatický hledáček naopak vítaný...

Blbé je, že mono kamery už nemají závit na 1.25" filtr a L není kam nacpat. Možná zvolím nějakou advance metodu typu "lepidlo" :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#218

Příspěvek od juh »

MMys píše:... A navíc přijdeš kromě 1/3 citlivosti oproti mono kameře ještě i o IR oblast. ...
Len nedávno sme sa bavili vo vlákne Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď o tom, že to nie je tak celkom pravda. Niečo z IR tam predsa len zostane.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#219

Příspěvek od Bill »

To záleží na kameře. Třeba novější barevné ASI120 mají místo sklíčka UV/IR cut. Tam neprojde nic.

Je otázka co je lepší. Já jsem kdysi dělal testy s QHY5 + hledáček a QHY5 + objektiv.

U hledáčku jsem musel dát L, jinak hvězdy byly moc velké, u objektivu jsem ho musel naopak odstanit, byly už zase moc malé. (Ale to se dá lehce vyřešit mírným rozostřením) - obraz hvězd by neměl být menší než pixely...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#220

Příspěvek od MilAN »

juh píše: Len nedávno sme sa bavili vo vlákne Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď o tom, že to nie je tak celkom pravda. Niečo z IR tam predsa len zostane.
Senzor tam citlivost má, RGB filtry taky , ale ten graf není s předřazeným UV/IR filtrem. který ty barevné kamery mají- Takže by to chtělo spíš jiný graf= graf konkrétní kamery.
Edit:IR sklo kamer ASI :
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#221

Příspěvek od juh »

Ale ten graf popisuje len charakteristiky daného skla / filtra a nedá sa paušalizovať na všetky farebné ASI kamery. Sklíčko s takouto charekterisktikou určite nemajú zabudované všetky farebné ASI kamery, stačí si prejsť diskusie na nete (napr. ASI224c, ASI1600c), prípadne pozrieť odkaz, čo som dával (ASI294).

Kamerka QHY5L-II-C by to mala mať takto (graf QE podľa výrobcu)
Obrázek
aj keď u nej píšu, že má IR filter, vyzerá to, že tiež neoreže všetko.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#222

Příspěvek od MilAN »

To, co sem dáváš za grafy, je spektrální charakteristika daného čipu - ne kamery. Ten filtr tam má přeci charakteristickou funkci - ořezat části spektra, která by neumožňovala správné barevné vyrovnání snímků a umožňovala zároveň focení s refraktory ( samozřejmě s větším efektem pro achromaty a o něco slabším u APO objektivů. Ale žádný z objektivů není korigován tak, aby v tomhle rozsahu spektra kreslil bez barevné vady.
edit: ten tvůj odkaz je rovněž na čip ne na kameru.
Těm diskusím na netu lze věřit celkem asi tak. že někde někdo něco napsal.
Chatakteristiky UV/IR filtrů jsou obecně velmi podobné, je jasný důvod, proč se tam dávají
Takže ASI třeba tady
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 1b4btYbOlv
nebo
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 1b4bCM8ews

Samozřejmě, je možné mít i v těchto kamerách namontováno jen AR krycí sklo místo UV/IR filtru. ( jako např. právě ASI 294MC nebo ASI 1600MC)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#223

Příspěvek od LukasNestak »

Myslíte že je vhodné učiť sa pointovať na zostave?:
Lidlskop 70/700 + Autoguider Celestron NexGuide

Montáž: EXOS-2 GOTO
Hlavný ďalekohľad: Bresser MESSIER NT-150S/750
Kamera: bazarový Canon DSLR

Bude to rozumne fungovať?
Ďakujem za akýkoľvek názor
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#224

Příspěvek od dablik »

Podla mna mas ten pointer prilis dlhy. Ja som zacal pred rokmi s malokukom a po 2 foteniach presiel na hladacik, ktorym pointujem doteraz. Otazkou je, co sa chces vlastne naucit. Ovladat pointacny program? Ladit parametre? Na konci je vsak ciel rovnaky - dosiahnut co najlepsi obrazok.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#225

Příspěvek od viator »

Autoguider Celestron NexGuide nepointuje so subpixelovou presnosťou myslím - na to je vhodné pamätať pri voľbe ohniska pointačného ďalekohľadu voči ohnisku hlavného ďalekohľadu. A naučiť sa dá - princípom pomôže naučiť v podstate čokoľvek funkčné... Navyše Nexguide s Lidlskopom vykreslí pomerne malé obrazové pole- pravdepodobne bude preto väčšinou problematickejšie nájsť pointačnú hviezdu.
Nech sa darí !
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Odpovědět