Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#151

Příspěvek od biker.fm »

A proc QHY a ne treba G10300 od MII? SW na pointaci funguje velmi dobre a zadne problemy jsem nikdy nezaznamenal.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#152

Příspěvek od MilAN »

Zrovna tak není problém s kamerou ASI 120 MM s pointačním programem PHD-2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#153

Příspěvek od lamancha »

Parametry ASI 120MM a QHY II jsou srovnatelné, cena cca 50eu v neprospěch ASI, ale to je akceptovatelné...MII G1 300 za stejný peníz horší parametry (800 je srovnatelná), ale asi to není jen o parametrech.. Spíš dumám nad tím co jsem psal, klady a nevýhody "kompletní krabicové specializované řešení" autoguideru nebo víceúčelová kamera. S NB problém neni, mám jeden "malý a šikovný moc nežeroucí", a určitě se nechystám s EQ6 do kopců, a když tak mám vozík i centrálu :-)
Jinak díky Milane za typ na jinou kameru, nevím proč jsem se zasekl na QHY - nejspíš že se o ni dost píše a skrze cenu... Nicméně vaše doporučení je samostatný autoguider ambo kamera +příslušenství?
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#154

Příspěvek od biker.fm »

A v cem jsou ty parametry horsi v neprospech G10300 ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#155

Příspěvek od Bill »

lamancha píše:Nicméně vaše doporučení je samostatný autoguider ambo kamera +příslušenství?
Za mne k EQ6 bych doporučil hledáček + kamerku + noťas. Zejména pokud by jsi chtěl časem fotit delším ohniskem...

On ten noťas teda pokud člověk začne pointovat tak více žere, ale člověk vidí, co to dělá. V poslední době jsem začal dělat analýzu snímku pomocí DSS Live. Což teda zejména se zrcadlovkou je další spotřeba elektřiny, ale člověk má okamžitou kontrolu, co se děje...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#156

Příspěvek od lamancha »

biker.fm píše:A v cem jsou ty parametry horsi v neprospech G10300 ?
Jestli jsem se dobře díval, tak např. v rozlišení
http://www.astroshop.eu/cameras/zwo-cam ... no/p,44279
http://shop.gxccd.com/?uid=B017B94D-D67 ... &subcat=22

Jo a cena ...Taky parametr...Ale ber mě s rezervou, kdybych v tom měl úplně jasno, tak se tady neptám.
Asi to padne mezi ZWO a QHY... Být ženská, tak jasně ZWO, pěkná červená:-) a placatá, abych na ni třeba mohl dát chladič...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#157

Příspěvek od biker.fm »

Rozliseni je jedna vec (ne az tak podstatna), spise je dulezitejsi velikost pixelu. G10300 ma treba uz v sobe i chlazeni ventilatorkem coz ZWO nema. Pokud je vyber podle ceny, tam je volba jasna :-) Ona ta ZWO taky svou sluzbu udela.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#158

Příspěvek od MMys »

Pokud nepointuješ v OAG, ale máš nějaký malý pointér (větší hledáček, malý refraktor) s ohniskem nějakých 200-500mm a světelností okolo typických f/5, tak jde pointovat prakticky čímkoli, včetně té úplně nejstarší 8-bitové QHY5 a první ASI 120M. Prošlo mi rukama těch kamerek dost, většinou koupených na bazaru, a většinou z nich jsem i pointoval nebo stále pointuju. Byl to vždy takový nákup ze zvědavosti, co to umí, a že se taková věc u mě neztratí (některé jsem poslal dále, jiné pak skončily i v ne-astro aplikacích kde úpěšně fungují doposud). Mám kromě jiného i G1-2000. A taky Lodestar autoguider. Ten posledně jmenovaný jsem si pořídil speciálně do OAGu na 300-ce newtonu. Kvůli jeho velikým pixelům a tím i neuvěřitelné citlivosti. Oproti QHY5 II M je tak minimálně 5x více hvězd v poli, s QHY5 v OAGu byl už občas na řídké jarní obloze problém.

Tedy závěr je, že žádná ze současných pointačních kamer není taková, aby neumožnovala pointaci s malým pointérem. To půjde vždy, a dostatečnou rezervou. Takže pokud máš malý rozpočet, netřeba brečet, i nejlevnější bazarová QHY5-ka bude fungovat. Akorát bych preferoval monochromatickou verzi.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#159

Příspěvek od AntonPike »

Zdravím,
může mi, prosím, poradit někdo, kdo pointuje hledáčkem, jestli pro připojení SW 9x50 hledáčku s ASI120 potřebuji tohle nebo tohle?

A je to dobrá volba pro pointování EF200 nebo mám radši koupit SW 80/400?

Děkuji
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#160

Příspěvek od MilAN »

Hledáček stačí bohatě na ohnisko 1500 mm, o to nemusíš mít strach. Kroužek neporadím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#161

Příspěvek od ms »

AntonPike píše:Zdravím,
může mi, prosím, poradit někdo, kdo pointuje hledáčkem, jestli pro připojení SW 9x50 hledáčku s ASI120 potřebuji tohle nebo tohle?

A je to dobrá volba pro pointování EF200 nebo mám radši koupit SW 80/400?

Děkuji
Nevidím fotku toho druhého "tohle", ale moja skúsenosť s ASI120MM na hľadáčiku je takáto: Mám redukciu asi 1cm dlhú a zhruba o toľko som musel posúvať objektív do vnútra tubusu aby som zaostril. takže redukcia by mala byť taká aby sa čelo kamery dostalo na úroveň konca tubusu hľadáčika.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#162

Příspěvek od Bill »

AntonPike píše:pro připojení SW 9x50 hledáčku
Pro hledáček SW potřebuješ redukci na SW. GSO i když vypadá stejně, tak závit má jiné stoupání (!)
Redukce musí jít celá zašroubovat dovnitř hledáčku, jinak nezaostříš.

Já mám tuhle: http://www.atc-astro.eu/eshop/atc-reduk ... uider.html

Ja pointuju hledáčkem + ASI120 ohnisko 1800mm.
http://www.astro-forum.cz/download/file.php?id=1763

Pro levné montáže typu EQ6, HEQ5 je delší pointer naprosto zbytečný - montáž stejně k přesnějšímu chodu nedonutíš :-(
S hledáčkem a správným nastavením/vyvážením se dostaneš na úroveň seeingu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#163

Příspěvek od AntonPike »

Díky pánové, objednal jsem redukci pro SW (logické, ale radši jsem se zeptal).
Uvidíme, jestli to bude mít smysl (mam CG-4 + enhance dual-axis pohon s st4 portem), tak snad to bude nějak šlapat.
Pokud ne, tak to holt vrátím a budu si muset sehnat lepší montáž (bez pointace mi to utáhne 60sec expozice na 200mm ohnisku)
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#164

Příspěvek od stawq »

Opakovaně se tu v posledních dnech dočítám o úplné dostatečnosti při pointaci ohnisek okolo 1500 mm běžným hledáčkem (ohnisko cca 180mm). Právě jsem se chystal přejít z běžného GSO hledáčku 8x50 na něco takového http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... erung.html. Opravdu si myslíte, že pro pointaci Newtonu 1000mm a NEQ6 je posun na tento hledáček absolutně irelevantní?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#165

Příspěvek od MMys »

Ten rozdíl je směšný. 10mm v průměru a asi tak 40mm na ohnisku: To není žádná změna. Hledáček lze smontovat s kamerou napevno a zaostřit objektivem hledáčku jendou provždy. Ten fokusér je tam naprosto zbytečný, v horším případě tam zanese průhyb či vůli. A považuju to za vyhozené peníze.

Daleko důležitější je opravdu pevné připojení pointéru k tubusu. Každá odchylka se znásobí v poměru ohnisek a velikosti pixelů kamery pointéru a havního dalekohledu. Raději než na tu patku umístěnou na měkkém plechu tubusu, bych hledáček přidělal přes třmeny tubusu nebo na nějakou společnou lištu. Pro inspiraci třeba takto:
DSC09436.JPG
DSC09436.JPG (350.47 KiB) Zobrazeno 2190 x
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět