Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

Jak a s čím začít pointovat?

#106

Příspěvek od Damillo »

to Sasa3, Konihlav: Kluci, není nad to, to vyzkoušet. Za to konec konců nic nedám. V nejhorším budu konstatovat, že to nejde. Podle mě - ale to je čistě můj názor - pokud se podaří rozumě ukočírovat kameru, neměl by s tím být problém. Zkoušel jsem na to NTB CDC+Ascom Driver a jelo to v pohodě. Samozřejmě se to nedá srovnávat, ale jak říkám, za pokus nic nedám. Budu potom referovat ;)

P.S: Držte mi palce ;D
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#107

Příspěvek od Konihlav »

Damillo: drzet palce budu, ono za vyzkouseni opravdu nic nedas a je to to nejlepsi co muzes udelat. Clovek si klade mnohdy spoustu zbytecnych otazek, ktere ho pak trapi, a pritom je to tak snadne - zkusim, uvidim, ... takze "kudlák" (good luck volne receno)
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

Jak a s čím začít pointovat?

#108

Příspěvek od Damillo »

to Konihlav: Tak zatím děs a bída >:( Problém není v CPU, ale v driverech pro kameru. S Logitech STX jede PHD jak z partesu, ale pro Quickam Pro 9000 nejsou oficiálně drivery pro win 2000. Vyšší verzi už na tenhle NTB nedám a nižší nemůžu kvuli Ascomu... :(
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Jak a s čím začít pointovat?

#109

Příspěvek od psmolly »

Takže mám za sebou první noc skutečné astrofotografie. Žádné testy, co vydrží montáž bez pointace atd. Ale skutečná pointovaná fotografie. Home made pointační okulár ze starého triedru s proměnným osvětlením a dvojitým křížem spolu s ED80 a Barlow 2x. Tím jsem pointoval 250mm teleobjektiv. Na to, že jsem pointoval vůbec poprvé, mi to přišlo přijatelné a docela mě to bavilo. Celkem 22 expozic po 4, 5 a 6ti minutách. Člověk se po pár expozicích naučí, kde je dobrý průběh PE a může se jít i projít. Už nemám sílu zpracovat snímky, ale zítra tu budou v sekcích M13 a M31.

Moje montáž má opravdu velmi hladký průběh PE. Alespoň podle toho, co jsem dnes viděl v pointačním okuláru.Minimum korekcí i v místě s horší PE. Takže abych se vrátil k názvu tématu: Teleobjektiv do 300mm a pointér ED80/600 (nebo refraktor podobných parametrů) se mi zdá jako dobrá volba pro první kroky v pointaci.
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Jak a s čím začít pointovat?

#110

Příspěvek od Jan Češík »

Zdravím,
mám takovou dost možná stupidní otázku. Proč by nešlo pointovat hledáčkem? (manuálně)
Nemyslíte, že by to mohla být pro začátečníka vhodná startovní čára, než si pořídí sekundární dalekohled, případně off axis guider, za astronomický peníz?
Díky za odpověď.
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#111

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Jde to a normálně se to používá. Dokonce se dají koupit přímo adaptéry pro pointační kamery, a nebo pokud máš možnost, tak si ho nech vysoustružit.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#112

Příspěvek od Cztwerec »

Ale ono by to šlo i manuálně, dokonce existuje od SW hledáček s dvojitým křížem - bohužel je přímý, bez hranolu. Výhoda je, že člověk nemusí řešit pozicionér. Na druhou stranu proč takhle pointovat a proč vůbec pointovat, když začátečníkovi musí stačit dobře ustavená montáž, ta přece něco sama udrží.

Ještě by bylo dobrý upřesnit co to je pro tebe manuální pointace - okem, nebo kamerou a ovladačem na montáži? Protože k pointaci automatické přes PC je jen kousek a na to je tu samostatné vlákno...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak a s čím začít pointovat?

#113

Příspěvek od MilAN »

Ano, je potřeba upřesnit, co si přesně pod tím představuješ, a také, jaký objektiv bude fotografický ( jaké ohnisko), jako kamerou se to bude fotit , jak dlouhé expozice si představuješ a na jaké montáži to bude.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Jak a s čím začít pointovat?

#114

Příspěvek od Jan Češík »

No mám Newtona 150/750 se sériovou montáží. Snímat jsem chtěl nějakou starší digitální zrcadlovkou (teprve uvažuji o koupi) a jelikož jsem začátečník a jelikož ta montáž stojí za prd, určitě by expozice nepřesáhly několik minut (zdali vůbec).
Manuálně jsem myslel okem (shrbenej u hledáčku). No a na závěr jen upřesňuji, že jsem měl na mysli ten levný sériový hledáček, co je součástí dalekohledu.. :D
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#115

Příspěvek od Cztwerec »

Tak na to bych zapoměl. Zkus spíš samotnej foťák s objektivem bez pointace na montáži, kterou si dobře ustavíš.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Jak a s čím začít pointovat?

#116

Příspěvek od Jan Češík »

Tak na to bych zapoměl. Zkus spíš samotnej foťák bez pointace na montáži, kterou si dobře ustavíš.
No ale jak v tomhle případě budu regulovat utíkající obraz? Jen podle oka?
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Jak a s čím začít pointovat?

#117

Příspěvek od stawq »

Jinak řečeno, ta montáž tedy nemá pohon (ani v rektascenzi)?
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Jak a s čím začít pointovat?

#118

Příspěvek od Jan Češík »

Jinak řečeno, ta montáž tedy nemá pohon (ani v rektascenzi)?
Nemá..
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak a s čím začít pointovat?

#119

Příspěvek od MilAN »

Tak ještě jednou :- pokud potřebuješ poradit a ne , aby ti tu každý něco jen napsal bez znalosti tvých možností a požadavků : jakou máš montáž ?  ( sériová montáž nevíme co tím myslíš - prosím značku, pohony, autoguier port...) Chceš snímat přes toho Newtona ? Nebudeš tam mít kameru na tom hledáčku ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Jak a s čím začít pointovat?

#120

Příspěvek od stawq »

Tak to se obávám, že nikdo neporadí ... Asi bude potřeba začít tedy z jiného konce (než zní název vlákna) - obstarat rozumnou montáž s pohony ....
Odpovědět