Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak a s čím začít pointovat?

#61

Příspěvek od MilAN »

AstronomyGreenHorn napsal: To Milan: Nechcem ti dvihat adrenalin, ale narazal som skor na nahodu, ze dva "skoro" podobne designy vysli na svet (komercny) zhruba v rovnakej dobe....Chtěl bych Tě jen  ubezpečit, že všechny X/Y pozicionery za posledních 100 let vypadají stejně ;D  ( zrovna jako kolo bude kulaté u všech výrobců )- netřeba v tom nic  hledat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Jak a s čím začít pointovat?

#62

Příspěvek od robert »

Ahoj
Rozhodl jsem se, že budu muset přeci jen pořídit nový pointační dalekohled.Trochu je problém s výběrem.K hlavnímu dalekohledu N254/1200 a s kamerou G2 s čipem KAF 1603 by byl myslím potřeba s ohniskem nad 800, ale aby zase bylo dost velké zorné pole (křížový pozicioner používám).Navíc by to nemělo být moc velké z důvodů momentů apod.Díval jsem se do Supry na
http://www.celestron.cz/common/img/836309.jpg
nebo pak na dražší
http://www.celestron.cz/common/img/843461.jpg
v prvním případě mi připadá ohnisko moc krátké ,v druhém zas malé zorné pole?
Pointační kamera bude buď WAT902H2 s autopointerem Martina nebo ATIK 16 IC s point SW.
Poraďte ze zkušenosti co zvolit pro kvalitní pointaci v teto sestavě-navic RA pohon není extra kvalitní - korekce okolo 1 sekundy!
Předem díky za rady a inspiraci.
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Jak a s čím začít pointovat?

#63

Příspěvek od PetrV »

Ahoj,
nechci moc odbíhat od jádra věci, ale přeci jen se musím zeptat:
Nedávno jsem četl (snad na stránkách Martina Myslivce), že při focení Newtonem nelze použít pointační dalekohled, ale musí se pointovat přes OAG. Sám nemám žádné zkušenosti, proto prosím o radu, dřív než časem začnu shánět to či ono.
Díky.
Petr
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Jak a s čím začít pointovat?

#64

Příspěvek od ZV »

To platí jen pro expozice v řádu desítek minut. To bylo normální v době focení na film. Důvodem je pohyb primárního zrcadla reflektoru, které je uložené v tubusu relativně volně. Výsledkem bylo, že jak se během dlouhé expozice měnila orientace dalekohledu, osy pointačního a hlavního dalekohledu se vůči sobě nakláněly.
To se samozřejmě děje i při expozici DSLR, ale ty jsou typicky v řádu jednotek minut. Během tak krátké doby se problém na snímku nestačí projevit.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#65

Příspěvek od MMys »

robert napsal: Ahoj
Rozhodl jsem se, že budu muset přeci jen pořídit nový pointační dalekohled.Trochu je problém s výběrem.K hlavnímu dalekohledu N254/1200 a s kamerou G2 s čipem KAF 1603 by byl myslím potřeba s ohniskem nad 800, ale aby zase bylo dost velké zorné pole (křížový pozicioner používám).Navíc by to nemělo být moc velké z důvodů momentů apod.Díval jsem se do Supry na
http://www.celestron.cz/common/img/836309.jpg
nebo pak na dražší
http://www.celestron.cz/common/img/843461.jpg
v prvním případě mi připadá ohnisko moc krátké ,v druhém zas malé zorné pole?
Pointační kamera bude buď WAT902H2 s autopointerem Martina nebo ATIK 16 IC s point SW.
Poraďte ze zkušenosti co zvolit pro kvalitní pointaci v teto sestavě-navic RA pohon není extra kvalitní - korekce okolo 1 sekundy!
Předem díky za rady a inspiraci.
Ad ta pointace mimoose - ano, týkalo se to skutečně focení na film, v době, kdy ty stránky vznikaly, DSLR nebyly. Při hodinové až dvouhodinové expozici to byla prakticky nutnost. Dneska s CCD kamerou i čtvrthodinovou expozici (často i dvacetiminutovou) vpohodě upointuju pointačním dalekohledem. Záleží samozřejmě na tuhosti spojení soustav a i na tuhosti soustav samotných (u Newtona hlavně na uložení zrcadla a na tuhosti pavouka).

Co to znamená korekce kolem jedné sekundy ? To jako ten pohon jde tak mizerně, že musíš korigovat tak často. RA osu ???  Pak mám vážné obavy, že nepomůže nic jiného než dát nejdřív do kupy tu montáž, aby ustála aspoň půl minuty, nebo prostě aspoň nějakou tu desítku sekund.

Jinak, TVGuider ode mne obecně funguje na horších montážích, protože jde o rychlou zpětnou vazbu s minimálním zpožděním. Daní za to je nižší dosah kamery při 25 snímcích/sec. Tady zase vede opravdová pointační kamera, která ale bude mít problémy (při delších třeba sekundových expozicích) s krátkodobou stabilitou chodu montáže. Mám strach, že při tom, co ale píšeš ty, nebude autoguider použitelný žádný, že to bude pořád honit tam a zpátky a výsledek nebude stát za nic.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Jak a s čím začít pointovat?

#66

Příspěvek od robert »

Ty časté korekce-to je mi jasné.Testuji tady několik převodovek, ale zdá se,že jedna je "lepší" než druhá!Poslední silový převod 3,5:1 bude dobrý-bez vůle a při hnaných 50 zubech by se chyby měly projevit v intervalu 26 minut.S tím se budu ještě trápit, ale jde mi optimální sestavu s tím N10".
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak a s čím začít pointovat?

#67

Příspěvek od MilAN »

Jakou používáš montáž ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Jak a s čím začít pointovat?

#68

Příspěvek od robert »

Vrátil jsem se z víkendu až teď.Mám samodomo vidlicovou montáž-jaký to má význam vzhledem k mému dotazu?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak a s čím začít pointovat?

#69

Příspěvek od MilAN »

SW pro autopointaci dokáží vyhodnotit centroid hvězdy na čipu pointeru s přesností určitě na 0,1 pixelu.V případě Tvého ohniska hlavního dalekohledu by mělo dostačovat ohnisko do 500 mm na pointačním dalekohledu. Má to pouze jedno ale : a to je montáž, která musí umět jemné korekce provést. Ale to nevyřeší větší délka pointovacího dalekohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Jak a s čím začít pointovat?

#70

Příspěvek od robert »

Pohon je od Martina -ten je v pohodě.Pouze musím vybrat nějakou lepší převodovku.Od kolegy mám slíbenou starší převodovku z EQ6, tak uvidím.Co se týče délky ohniska-vím,že tu Martin několikrát psal,že k pointování f1200 je třeba pointer okolo f1000.Pokud bych mohl zvolit toho MAKa 70/750,bylo by to fajn-větší zorné pole apod.Další otázka je zda by byla dostatečná světelnost na WAT902H2.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#71

Příspěvek od MMys »

to bylo v době, kdy se pointovalo ručně, okem u pointačního okuláru. Třeba TVGuider to zvládne polovičním ohniskem (i kratším, pointoval jsem i 1390mm přes 500mm) ale musí na to mít ta montáž.
S pointační PC CCD kamerkou a kvalitním SW by mohl stačit klidně ještě kratší pointer.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

Jak a s čím začít pointovat?

#72

Příspěvek od PC »

robert napsal: ... k pointování f1200 je třeba pointer okolo f1000.Pokud bych mohl zvolit toho MAKa 70/750,bylo by to fajn-větší zorné pole apod.Další otázka je zda by byla dostatečná světelnost na WAT902H2.
Myslím že pokud daná sestava optiky (rozlišení) a snímače (velikost pixelů) dosáhne limitu seeingu, další prodlužování ohniska nemá moc smysl. Software dokáže určit centroid hvězdy s přesností asi 0,1 pixelu, takže pokud použiji dalekohled s ohniskem 500mm a kameru s pixely 7,4um, zobrazí se 3" na pixel. Polohu pointační hvězdy tak jde určit s přesností v řádu desetin úhlové vteřiny a to je v našich podmínkách hluboko pod limitem seeingu.

Pavel Cagaš
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#73

Příspěvek od Konihlav »

Vabra napsal:
Tak zatim jsem s Lidlskopem (70/700) a novejsi NEUPRAVENOU ToUCam (SPC900NC) s bidou nasel na NB hvezdu 1,8 mag (i kdyz uz se pomalu zatahovalo). Ale lepsim se, vecer pred tim jsem mel problem zaostrit poulicni lampu -10 mag ;)
Martine jaky pouzivas SW autoguider? Ten svuj? Chodil by i s GPUSB (prevodnik Z USB na telefoni kabel k autoguider vstupu CG5 A GT)? Pres ASCOM driver?
Co jsem zatim pouzil z netu (GuideMaster, MetaGuide, PHD Guiding) se mi rozchodit (zatim) nepovedlo...
Vcera jsem konecne vyzkousel "pointaci" pres SW 102/500 a SPC900NC Philips webkameru pres PHDGuiding a narazil jsem na potize jak nastavit camera dialog (Full automatic control vs. Auto Exposure, Shutter Speed, Gain) tak, abych v PHD vubec videl nejakou hvezdu?
Kdyz se pres PHD pripojujete ke kamere, zvolite Windows WDM style webcam a jaky kodek? YUY2, I420, nebo IYUV? Zkousel jsem vsechny a obcas to snimalo uplny nesmysly.
Jakou nejslabsi hvezdu (mag) je mozne pro SPC900NC pouzit? Abych ji vubec na monitoru notebooku videl, viz jak pise Vabra v citaci.
Problem bylo, ze bud jsem mel vse prepaleny a silnejsi hvezdu sotva viditelnou na temer bilem pozadi, nebo zas cernou obrazovku s nahodnymi hotpixely, pote, co jsem snizil zisk i zkratil expozici. Pak mi neni jasne, zda to rucni nastaveni expozice ma vubec nejaky vyznam, kdyz PHD ma vlastni nastaveni delky expozice. Hraje roli tedy jen nastaveni zisku, nebo nechavate kameru v Full automatic control rezimu?
Po asi 2 hodinach hrani jsem preladil na Vegu, abych mel nejaky jasny bod na obrazovce a PHD konecne zacalo kalibraci. Jenze hned u W se to po 60 snimcich zastavilo a nahlasilo, ze se hvezda hybe malo, aby slo urcit kalibracni krok. Pak prisly mraky, tak jsem preladil na Capellu. Jedine co pomohlo, bylo pridani barlow 2x pred SPC900NC a pak kalibrace uspesne probehla a snad i pointace chvilku spravne bezela. Jelikoz prisly totalni mraky, stihl jsem jen jednu 5min expozici Capelly a vypada pomerne rozumne.
Mozna me potize s nalezenim pointacni hvezdy (krome faktu, ze pozicioner jeste nemam) byly zpusobeny tez kvalitou oblohy, ktera byla zoufala.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#74

Příspěvek od Sasa3 »

to konihlav: v PhD guidingu jde nastavit delka kalibracniho pulsu. Mam ji nastavenou na 1000ms a rychlost montáže na 0.5x, pak už je ten pohyb znatelný a do 60ti kroků se vejdu. Zkus si s tím číslem pohrát.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#75

Příspěvek od Konihlav »

Sasa3: diky za tip kouknu na to, snad bude nekdy brzo bezmracno, abych na dalsi test necekal mesic...
Odpovědět