Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#136

Příspěvek od kolec »

K pointovaniu:

1.Parametre pointacneho dalekohladu sa daju vypocitat napriklad z
http://www.geminitelescope.com/tools/Mi ... ength.html

Na poitovanie staci maly dalekohlad , ale treba vyberat taky s vyssou svetelnostou cca f4 a menej (stacia hladaciky)
Pointacna kamera s co najvacsim pixelom a co najvycsou citlivostoi napr GO, G1, lodestar
Idealne je samozrejme pointovat cez OAG, ale tam je to trochu limitovane svetelnostou dalekohladu

2. Pointovat s casom 0,5 je to iste asi ako tancovat pri montazi break dance a rukou sa pridrzat montaze. Guaider neustale "kope" do montaze
Na eliminovanie seeningu treba predlzit cas na min 5 s (idealne 15s). Potom sa dalekohlad ukludni z hladiska seeningu .

3. Ale na to treba mat dobre zalignovany delekohlad - pouzite napriklad program "Parot"

4. Na pointaciu s 15 s casom uz treba mat i kvalitnejsiu montaz a hlavne medzi fotkami nechat pomerne velky cas na znovunastavenie snimku po ditheringu - cize vznika strata medzi fotkami cca 90 s na nastavenie a stabilizovanie montaze. Ak ma kamera dlhsi vycitaci cas tak strata moze prudko narastat

5. Ale hlavne vsetky spoje na pointacnom dalekohlade a spojenie dalekohladov musia byt tzv. festove ,( kludne pouzite SK pasky- (kludne pouzite ceske pasky :D ) na dodatocne zafixovanie)


kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#137

Příspěvek od Bill »

kolec píše:Na eliminovanie seeningu treba predlzit cas na min 5 s
No u G53F to může být pravda, moje EQ6 by s dlouhým ohniskem po 5s mířila úplně do pr... (jinam)

Navíc - je asi blbost fotit dlouhým ohniskem, když je špatný seeing. Ať ho v pointaci nějak eliminuju, tak ve výsledném snímku budu mít pořád stejně velké knedlíky...
kolec píše:Pointacna kamera s co najvacsim pixelom
To je fajn pro OAG. Pokud použiju krátké ohnisko pointeru, tak je výhodou spíše kamera s malými pixely.

Já když pointuju 1800mm s OAG, tak mám cca 10x větší rms v pixelech pointační kamery, než když pointuju 180mm hledáčkem. Prostě u (mé) EQ6 je primární problém v nepřesnosti chodu a delší pointér tomu nijak výrazně nepomáhá. Výrazná nepřesnost se projevuje už v jednotkách sekund, takže prodloužení expoziční doby nebo ohniska pointéru u mne nijak nepomáhá.

Podle mne pro dlouhé ohnisko a EQ6 je několik možností - pokud to seeing umožní, tak použít krátký čas expozic pointace, pokud neumožní, tak použít TDM nebo AO, které jsou schopny dělat korekce několikrát za sekundu (což ale není moc levné řešení...), nebo použít "lucky imaging" - krátké expozice a výběr povedených expozic.

kolec píše:1.Parametre pointacneho dalekohladu sa daju vypocitat napriklad z
http://www.geminitelescope.com/tools/Mi ... ength.html
Hmmm. Není tam sice to nejdůležitější - jaký HW/SW používám, ale ohnisko pointeru vychází až optimisticky malé. Pro můj případ 1800/3.75/4.54 vyjde ohnisko méně než 150mm - takže hledáček 180mm je tak akorát...

Pokud bych použil kamerku G1 s velkými pixely, tak potřebuju ohnisko pointeru 400mm.


Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#138

Příspěvek od kolec »

Bille

- nechce sa mi verit, ze montaz EQ6 po piatich sekundach ma taku chybu. Mne sa uplne bez problemov darilo nastavit EQ 6, tak ze mi cca 15 sek stala na hviezde pri ohnisku 1200 mm
- nejaky seening je vzdy
- uz davno neplati , ze cim dlhsi poiter tak tym lepsie vysledky. Moderne programy na poitaciu zacnu eliminovat odchylku uz pri zlomkoch pixelu.
- kupovat k EQ6 TDM a AO - lepsie predat EQ6 a nekupit TDM a AO kupit napr tu G53F
- vypocet iba urcuje hranice. Ist na hranicu je nezmysel. Treba zvazovat vsetky moznosti a vybrat si cestu

kolec

P.S. Este raz , ale zopakujem . Plati cim rovnomernejsi chod montaze a cim mensi pocet zasahov tak tym lepsi vysledok
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#139

Příspěvek od Bill »

"nechce sa mi verit, ze montaz EQ6 po piatich sekundach ma taku chybu. Mne sa uplne bez problemov darilo nastavit EQ 6, tak ze mi cca 15 sek stala na hviezde pri ohnisku 1200 mm"
- no ta moje v některých částech šneku ano, v některých ne. Pokud bych chtěl dělat delší expozice (>=10minut), tak je to rozhozené vždy. Holt každá montáž je jiná...

"nejaky seening je vzdy"
- důležité je, zda je chyba způsobena seeingem větší nebo menší než chyba montáže. Na grafech je to vidět hned - DEC je většinou čistý graf seeingu...
Pokud je graf DEC rovný a na RA jsou hadi, tak se dá zkrátit expozice a zvýšit agresivita, aby se RA blížila DEC, důležitý je výsledek - rms pointace a snímek

"kupovat k EQ6 TDM a AO - lepsie predat EQ6 a nekupit TDM a AO kupit napr tu G53F"
- no to jsem taky zvažoval. Ale už EQ6 mi připadá těžká a G53F je ještě těžší. EQ6 je mechanicky naprosto bezproblémová - o G53F už se to tak lehce říci nedá, dělá se v malých sériích, reference nejsou úplně jednoznačné...

"P.S. Este raz , ale zopakujem . Plati cim rovnomernejsi chod montaze a cim mensi pocet zasahov tak tym lepsi vysledok"
No jasně. Ale nejdříve musím mít ten rovnoměrný chod a pak můžu mít malý počet zásahů, naopak to neplatí. Kdyby měli všichni montáže jako je G53F, tak by se TDM nedělalo...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 222
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#140

Příspěvek od alex »

TO: MilAN, ms, Bill - ďakujem vám za cenné rady!
Bill píše:Taky si myslím, že EQ6 (aspoň tu moji) nemá smysl pointovat něčím delším, než je obyčejný hledáček. Určitě ne za horšího seeingu. A to mám verzi s řemínky...
Stále sa mi nechce veriť, že by som mal lepšie upointované cez hľadáčik, ako cez OAG pri ohnisku 1200 :roll:
Vďaka, možno to raz skúsim...
kolec píše:K pointovaniu:
...
2. Pointovat s casom 0,5 je to iste asi ako tancovat pri montazi break dance a rukou sa pridrzat montaze. Guaider neustale "kope" do montaze
Na eliminovanie seeningu treba predlzit cas na min 5 s (idealne 15s). Potom sa dalekohlad ukludni z hladiska seeningu .
3. Ale na to treba mat dobre zalignovany delekohlad - pouzite napriklad program "Parot"
4. Na pointaciu s 15 s casom uz treba mat i kvalitnejsiu montaz a hlavne medzi fotkami nechat pomerne velky cas na znovunastavenie snimku po ditheringu - cize vznika strata medzi fotkami cca 90 s na nastavenie a stabilizovanie montaze. Ak ma kamera dlhsi vycitaci cas tak strata moze prudko narastat
...
kolec
kolec píše:Bille
- nechce sa mi verit, ze montaz EQ6 po piatich sekundach ma taku chybu. Mne sa uplne bez problemov darilo nastavit EQ 6, tak ze mi cca 15 sek stala na hviezde pri ohnisku 1200 mm
- nejaky seening je vzdy
- uz davno neplati , ze cim dlhsi poiter tak tym lepsie vysledky. Moderne programy na poitaciu zacnu eliminovat odchylku uz pri zlomkoch pixelu.
- kupovat k EQ6 TDM a AO - lepsie predat EQ6 a nekupit TDM a AO kupit napr tu G53F
- vypocet iba urcuje hranice. Ist na hranicu je nezmysel. Treba zvazovat vsetky moznosti a vybrat si cestu
kolec
P.S. Este raz , ale zopakujem . Plati cim rovnomernejsi chod montaze a cim mensi pocet zasahov tak tym lepsi vysledok
Robím minimálne 10 minútové zábery...

Zistil som, že ideálne u mňa je 1,5 - 2,5 sec. Kratšie časy mi to celé rozhojdajú a dlhšími nestíha dorovnávať problémy.

Stále sa bojím nastaviť montáž (drift) "super presne", lebo na iných miestach sa spomína, že všetko má byť jemne rozladené, aby sa v DE skorigovalo jedným smerom, aby to v RA bolo jemne zaťažené...

OK, skúsim to raz fakt super nastaviť, veď to mám na betónovom stĺpe, EQ6 preskrutkovaná, aby sa to celé neopieralo o skrutku nastavenia výšky RA osi, všetko možné vymenené, zosilnené... ale lokalitu neviem zmeniť :(

Vďaka všetkým ešte raz.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#141

Příspěvek od Bill »

alex píše:Stále sa mi nechce veriť, že by som mal lepšie upointované cez hľadáčik, ako cez OAG pri ohnisku 1200
No lepší to asi nebude. Ale s mým vybavením je OAG totální opruz - mám 1800 F9 - už jenom najít nějakou hvězdu. Navíc hvězda je na kraji pole "divná" a má malé SNR. A výsledek je +/- podobný. V hledáčku mám hvězd vždy dost. Tvar hvězd a SNR je excelentní, přesnost pointace za dobrého seeingu je okolo 0.1px rms. To je 0.8px na výsledném obrazu pokud nepoužiju reduktor a fotím Atikem 460 ... To je určitě dostatečné vzhledem k seeingu a optice.

Pro dlouhé časy je OAG asi vhodnější - dokáže eliminovat i nějaké to štěrkání zrcadel ap. Ale s mým vybavením (hlavně ta EQ6) je asi lepší fotit kratší expozice a prostě část expozic zahodit...
alex píše:Stále sa bojím nastaviť montáž (drift) "super presne", lebo na iných miestach sa spomína, že všetko má byť jemne rozladené, aby sa v DE skorigovalo jedným smerom, aby to v RA bolo jemne zaťažené...
No RA určitě nepatrně, ale naprosto nepatrně (téměř neznatelně :-D) rozvážit proti pohybu. DE - to je otázka, stejně mi to dithering občas rozstřelí. Ono to záleží hodně na montáži a na tom, co na ní je. Když jsem měl CG5 ADV GT, tak jsem s delším ohniskem a větším zatížení boj prohrál - měla v DE kluzné ložisko a ať jsem dělal co jsem dělal, tak to v některé části oblohy dělalo neplechu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#142

Příspěvek od mich1 »

No ja jen dodam ze ja svoji eq6 pointuju od 0.5 - 2 s podle podminek, odhadem myslim, ze je schopna v nejhorsich mistech prubehu pe ujet skoro o 0.5 arcsec/sec. Samozrejme tech 0.5s je v naprosto nadstandartnich podminkach, vetsinou to je ta 1 s, cokoliv nad 3 s je podle me na eq6 nepouzitelny paklize clovek foti nejakym delsim ohniskem a chce tam mit neco jinyho nez rozjezdenej bordel :) Jinak samozrejme paklize dokazu udelat dostatecne dlouhou expozici aniz by mi ji na newtonu ovlivnil pruhyb primarniho zrcadla nebo neceho jineho, budu pointovat hledackem. Naprosta pohoda oproti peklu s oag.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#143

Příspěvek od MilAN »

Já fotografuji asi v horším seeingu než zdejší většina, a na AZ EQ6 GT mi vyhovuje = má nejklidnější průběh - pointace 1 nebo 1,5s. Kratší čas jsou již divoké reakce na seeing, delší čas - 2 a více sekund už znamená velkou výchylku v RA. Je to celkem neodvislé od divokosti seeingu, jen absolutní hodnoty výchylek rostou s horším seeingem. Hraní s agresivitou příliš v RA nezabírá, výsledek je +/- stejný v hodnotách 60-100%.
Výsledek není nijak znatelně lepší než u EQ6 SS. Celková PE je sice poloviční, zato probíhá křivka 4x /periodu, takže sekundová změna je podobná a na výsledné křivce je vidět. jak to montáž zcela úplně nestíhá
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#144

Příspěvek od MMys »

Bohužel to, jak mizerně EQ6 jede i s pointací, poznáš, až když stejnou optiku přestěhuješ na opravdu přesnou montáž. Celé roky co jsem měl (a stále mám) EQ6-ku, jsem vše přičítal mizernému seeingu. Jaké bylo překvapení po dostavění té montáže s třecím převodem, že se seeing najednou zázračně zlepšil. EQ-6 prostě v RA osciluje, některá evidentně více a aněkterá méně, a navíc ještě trochu cestuje i v deklinaci (alespoň ta moje - že by mizerné plochy kuželíkových ložisek ?). A bohužel ani autoguider to nikdy úplně "neuhoní". Jediné, co asi opravdu hodně pomůže, je TDM. To je prostě okamžitá zpětná vazba, která reaguje už v úrovních hodně pod úhlovou vteřinu, tedy včas.

Pravdou je, že pokud máš ohnisko třeba 800mm, průměrný komakorektor s nijak ostrou kresbou a fotíš na DSLR (Bayer maska - další ztráta rozlišení) tak to až tak napoznáš. V okamžiku, kdy tam šoupneš něco s ohniskem 1.5m, a mono kamerou s malými pixely, je okamžitě vše jinak. Dneska mi Newton 300/1380 na přesné montáži kreslí skoro 2x ostřeji než N185/700 na EQ6 (obojí se stejným korektorem - Paracorrem). Tedy pokud to seeing dovolí. Taková je realita.

Neříkám, že EQ6 je špatná montáž, udělal jsem na ní dost hezkých snímků kratšími ohnisky do metru. Ale třeba s VC-200L (byť i zredukovaným, natož při 1800mm) už to fakt nebylo ono. A navíc, je to opravdu závislé na konkrétním kusu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#145

Příspěvek od MilAN »

Ono je to dobře vidět při lepším seeingu a dobře ustavené montáži, Odchylky v DEC jsou v podstatě dány seeingem a při tom jsou odchylky v RA o 1/2 až dvojnáobně větší než v DEC.
............
Jenže, pokud by chtěl někdo tvrdit, že EQ 6 je špatná, potom je potřeba si uvědomit, jak velké je šnekové kolo a co na jeho zubu představuje odchylka 1" :D . Tloouštka filmu maziva je daleko větší !
Jediná cesta vede přes větší průměr šnekového kola ( a větší cenu)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 222
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#146

Příspěvek od alex »

TO: Bill, Mich1, MilAN, MMys
Ďakujem vám!
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#147

Příspěvek od Cztwerec »

Po několika testech s kamerkou ZWO na pointaci v SIPS a pročítání manuálu jsem se nakonec rozhodl vyhledat pro tento program (jeden pro ZWO kamerku i na snímání a zároveň pointaci a Dithering) kamerku od MMI. Přemýšlím o bazarové G1 0300. Akorát budu pointovat ohnisko svého APO které má cca. 900 mm hledáčkem 9x50. Přemýšlím, jestli to nebude problém pro kamerku s 7,4 × 7,4 μm pixelem? Nemáte s tím někdo zkušenost?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#148

Příspěvek od mich1 »

Pointuju 1500 mm hledackem s pixelem 5.2 μm takze bych se toho asi nebal,rekl bych ze to bude podobne :)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#149

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za odpověď Michale, doufám, že se jednou setkáme a pokecáme celkově ohledně focení, tvá díla vážně obdivuji!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#150

Příspěvek od lamancha »

Pořád se v duchu peru jestli pointaci řešit jako "jednoúčelové, ale krabicové" řešení = Lacerta, nebo víceúčelové použití (za cenu technologických a vědomostních obtíží) - kamera QHY5L-II-M
Na QHY5L jsem tady slyšel mnoho stížností.... ale že by fakt všem tak špatně pointovala a stále se prodávala - a hlavně se kupovala? Na zahr. forech k ní až takové výhrady nejsou...ale to nemusí nic znamenat..
Obávám se ale, že v tom si budu muset udělat jasno sám... širší variabilita použití QHY5L-II mě láká, zkušenosti některých na fóru z ovladačemi, podpůrným SW mě odrazuje...
Odpovědět