Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#376

Příspěvek od MilAN »

Bill píše:Já už jsem to musel jednou překalibrovat. Nechápu proč by vůle v DEC neměla záležet na DEC poloze? Vůle u reálných převodů je v každém místě jiná.
Asi ti nerozumím. Já kalibruji pokaždé. Navíc mám montáž silně rozváženou, takže mě v podstatě vůle nezajímá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#377

Příspěvek od Pidrman »

Já také kalibruji pokaždé. Jezdím za tmou a i když kamerka je v pointéru stále upnutá, tak stejné je tam to ale...... tak raději kalibruji pokaždé a délka kalibrace je tak 1:30 minut 2x 5 kroků po 0,5s. Raději 2 minuty kalibrace, než řešit proč se nezadařilo.

Udělal jsem si na papír takový checklist ( včetně nastavení různých hodnot ) postupu co mam dělat :-) Vřele doporučuji !!!!
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#378

Příspěvek od myXall »

hades píše:Dej sem obrázek z výsledku kalibrace (Tools/Review calibration data).
A kalibrace se dá nastavit, zvolíš Advanced settings (ikona mozku), záložka Guiding, sekce calibration a pak klikni na tlačítko Calculate.
To, že máš správně nastavené parametry pointačního dalekohledu považuji za samozřejmé :D
Obrazok z kalibracie: Review Calibration
Po skončení kalibrácie som dostal warning ze asi nie je nieco v poriadku, predpokladam ze to je nedokonaly polar alignment: Warning
Obrazok priebeju pointovania: Guiding
Co sa tyka pointacneho hladacika, nikde som nenasiel ohniskovu vzdialenost pre ten moj (TS 8x50) tak som pouzil hodnotu SW hladacika (180mm).
Moje Advanced Setup
MilAN píše:A také neprováděj kalibraci ve zbytečně velké deklinaci.Trvá to zbytečně dlouho a rádo se to nedokončí. Do 2 minut to musí být hotovo.
Kalibraciu ktora je spominana vyssie som robil priblizne v deklinacii 30°

Hned ako to pocasie dovoli pojdem experimentovat, hlavne musim zlepsit polarne nastavenei montaze. Myslim, ze PHD2 vie aj v tomto pomoct... Ale to uz je tema do ineho vlakna.
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#379

Příspěvek od hades »

U toho hledáčku se uvádí délka ohniska buď 200mm nebo 162mm. Já u svého SW 9x50 používám s úspěchem 180mm.
Kalibrace na 40 + 43 kroků je hodně, určitě půjde udělat i na míň. Zkus to nastavit v tom menu Guiding/Calculate
A co se dívám na obraz, co ti leze z ASI120 tak máš na hvězdách nějaké divné vertikální čáry při jejich levém okraji. Nemáš nějakou překážku v optické dráze? Nebo špatně zaostřeno?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#380

Příspěvek od MilAN »

myXall píše: Obrazok z kalibracie: Review Calibration
.
Já bych tam viděl 2 základní problémy. Ten větší je nastavení MnMo : 0,20 pix znamená, že to do skoor 1" odchylky nic nebude dělat. To je moc. Pokud si myslíš , že by to zbytečně divočilo, nastav tam nějakou minimální hodnotu, třeba 0,03 až 0,05. Druhá věc je hystereze. U těhle montáží není vlastně chyba periodická, takže predikce podle starého průběhu nedává moc smysl. Dej tam 0.
Ostatní bych nechal, program si hodnoty pamatuje.
Jinak není potřeba s při takovéto pointaci nějak hrozit. Mě to běžně běhá do RMS 0,5 , a před 3 dny jsem se nedostal pod 1,3", Když jsem vypnul pointaci, rozsah grafu do 4" ani nestačil. Seeing a proudění dokáží své a žádným nastavením to moc nevylepšíš. Můžeš laborovat s délkou expozice, ale většinou u těhle montáží nejlépe vyhoví 1 - 1,5s
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#381

Příspěvek od myXall »

hades píše:...
A co se dívám na obraz, co ti leze z ASI120 tak máš na hvězdách nějaké divné vertikální čáry při jejich levém okraji. Nemáš nějakou překážku v optické dráze? Nebo špatně zaostřeno?
Tiez som si vsimol tie "chvostiky". Teraz som vizualne skontroloval hladacik a nie je tam nic co by vadilo. Zaostroval som to od oka, bahtinovu masku na hladacik nemam.
MilAN píše: Já bych tam viděl 2 základní problémy. Ten větší je nastavení MnMo : 0,20 pix znamená, že to do skoor 1" odchylky nic nebude dělat. To je moc. Pokud si myslíš , že by to zbytečně divočilo, nastav tam nějakou minimální hodnotu, třeba 0,03 až 0,05. Druhá věc je hystereze. U těhle montáží není vlastně chyba periodická, takže predikce podle starého průběhu nedává moc smysl. Dej tam 0.
Ostatní bych nechal, program si hodnoty pamatuje.
...
Povodne som mal MnMo 0,19, ale jemne som to zvysil, po tom ako som na YT videl tutorial a tam to chlapik mal na 0,23... To je tak, ked nechapem co ktora hodnota znamena a len ta "z brucha" menim hodnoty. Kym bude nepriaznive pocasie, postudujem manual k PHD2 a potom to vyskusam s novymi hodnotami.

Vdaka.
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#382

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:
Bill píše:Já už jsem to musel jednou překalibrovat. Nechápu proč by vůle v DEC neměla záležet na DEC poloze? Vůle u reálných převodů je v každém místě jiná.
Asi ti nerozumím. Já kalibruji pokaždé. Navíc mám montáž silně rozváženou, takže mě v podstatě vůle nezajímá.
Já samozřejmě kalibruji také pokaždé. Ale když mi zapadne objekt a najedu na nový, nebo po proložení montáže (+flip calibration data), tak by nová kalibrace neměla být nutná. Se všemi sestavami se mi nedá to dostatečně nevyvážit (podle mne to ani nejde po celé dráze od V až na Z).
Takže už dělám novou kalibraci i při změně objektu nebo proložení. Pokud by si člověk pohrál s parametry a délkou expozice, tak to musí být pár desítek sec...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#383

Příspěvek od MilAN »

Bill píše:
Já samozřejmě kalibruji také pokaždé. Ale když mi zapadne objekt a najedu na nový, nebo po proložení montáže (+flip calibration data), tak by nová kalibrace neměla být nutná.
A to je ten moment, kdy jedině s těmi návody nesouhlasím. Táhne druhá strana šnekového kola a proto při proložení kalibruji vždy, nespoléhám na původním. Ale protože při rozumném rozvážení nejede ani DEC pohyb nahoru a dolů, jede v jedním směrem' (a to ať je ustavena montáž i trochu nepřesně), nemám strach, že bych narážel na vůle v DEC. Kdyby nebylo rozváženo, tak určitě nemám vůle tak malé, takže bych to na grafu pointace při změně směru udělalo určitě skok, který by ten graf pointace vyhnal mimo rozsah grafu na několikanásobnou výši
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#384

Příspěvek od DaveOne »

Dobrý den , chtěl bych se tady poradit o tom jakou pořídit kamerku na pointaci do začátku. Už jsem byl trochu unavený z neustálého nastavování origo hledáčku 9x50 od SW tak jsem pořídil toto:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... Scope.html

Je to trochu dražší , ale zase to můžu použít občas i na pokuk na nějakém výletu bez toho abych tahal celou astro sestavu :) A líbí se mi samozřejmě i řešení upnutí hledáčku a možnost připojit pointacni kameru.

No a teď moje otázka . Myslíte , ze bych mohl použit k pointaci mé sestavy , tedy tento hledáček + newton 150/750 i barevnou kamerku Asi120mc-s případně Asi224mc ? Nebo to bude problematické a budu mít problém najít pointacni hvězdu ? Podotýkám, ze moje hlavní kamera je momentalne Atik infinity mono verze. Je mi jasné , ze mi všichni doporučí mono verzi, ale já bych chtěl kamerku použit někdy i na měsíc pripadne nějakou planetu a barevná verze se mi v tomto ohledu zda atraktivnější :D

Děkuji za podněty
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#385

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Já používám ASI120MC-S s originálním hledáčkem 9x50. Mám to napevno sešroubováno a zaostřeno už několik let. Pořídíl jsem si na pointaci i MM verzi ASI 120 - ale dosud jsem to nepřehodil. Nepřišlo mi to zapotřebí - pointuji s tím i ohnisko 1800mm. Taky MM verze nemá IR cut filtr a někam bych ho musel složitě cpát.

Pokud by jsi kupoval T2 verzi kamerky (třeba tu ASI120MC-S), tak si zjisti, zda s tím novým hledáčkem zaostříš. Možná bych na pointaci obětoval ten obyčejný a ten lepší nechal jako hledáček a na čumendu :-)

Jenom musíš vyměnit aspoň ty plastové šrouby...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#386

Příspěvek od DaveOne »

Dekuji, za komentář a rady. No jsem si na 95% jistý , ze to s asi120 zaostrim ... :) i kvůli tomu jsem vybral tento typ .. nejraději by jsem to použil jen s 1,25 nosem a zasunul do tubusu hledáčku . Uvidí se potom jsk to bude stabilní . Důležité pro me je, jestli nebude s touto sestavou problém najít vzdy/většinou rozumnou pointacni hvězdu ..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#387

Příspěvek od DaveOne »

Co se toho zaostření týká tak píšou :
,,Generous backfocus of 20mm and, after removing the 40mm extension, even 60mm. By doing this, even DSLR cameras can be used,,
Tak myslím, že s tím problém nebude ..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#388

Příspěvek od hades »

DaveOne píše:Důležité pro me je, jestli nebude s touto sestavou problém najít vzdy/většinou rozumnou pointacni hvězdu ..
Neboj se, najdeš. Mám v podstatě stejnou pointační konfiguraci, hledáček 9x50 a na tom QHY 5-II M, tedy stejné zorné pole jako tvá konfigurace. A hvězd na výběr je vždy dostatek
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#389

Příspěvek od MilAN »

Kolega se ale ptá na použití barevné kamery. A tam už odpověděl Bill. Rozdíl to bude, ale hvězd tam bude také hodně, aby bylo možné si vybrat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#390

Příspěvek od DaveOne »

Zdravim Vás pánové , děkuji za Vaše reakce a jsem docela rád, že to s tou barevnou variantou půjde :) Soustředím se tedy na 120mc-s variantu, případně rozbiju další prasátko a vezmu asi224 :D
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Odpovědět