"Sluneční" filtry

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#16

Příspěvek od Cztwerec »

Já teda pozoruji tripletem a posílám to přímo na herschel. Lepší obraz jsem zatím nikdy neviděl. Používám continuum filtr a ten kontrast neuvěřitelně podpoří. Akorát nevím čím to je, když to nechám trošku déle (dejme tomu 10 minut), "grilovat", jako b se tepelně vyrovnal a obraz je lepší. Minule jsem měl obraz nejlepší až ke konci pozorování a to bych řekl, že teplo bylo i v samotném tubusu dalekohledu. Údajně pomáhá i odejmutí rosnice. Triplet je výbornej!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#17

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem asi dospel k tomuto: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... Tuben.html
protoze herscheluv hranol se "nehodi" k refrakum s optickymi cleny "vzadu"...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: "Sluneční" filtry

#18

Příspěvek od MilAN »

Výsledek bude žlutooranžový. Je otázka, jestli folie a Continuum filtr nebudou dávat kontrastnější výsledek pro oči.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#19

Příspěvek od Beda »

Cztwerec píše:... když to nechám trošku déle (dejme tomu 10 minut), "grilovat", jako b se tepelně vyrovnal a obraz je lepší. Minule jsem měl obraz nejlepší až ke konci pozorování a to bych řekl, že teplo bylo i v samotném tubusu dalekohledu. Údajně pomáhá i odejmutí rosnice. Triplet je výbornej!
Je pravděpodobné, že po této době se dostane celý systém, tedy objektiv, vnitřek tubusu a Herschel hranol do určité tepelné rovnováhy a interní seeing klesne na minimum. V případě tripletu bych ale zlepšení obrazu po deseti minutách na "grilu" přisuzoval spíše rovnoměrnému prohřátí optiky a objímky.
Konihlav: pokud je avizovaný nosič skutečně z optického skla (zřejmě float jaký se používá také na výrobu korekčních desek SC), mohl by filtr kvalitativně uspokojit. Žlutoorange je příjemná na oči, ale jak by dopadla kombinace se zeleným Continuum nevím. Ano, kontrast bude lepší,ale na Herschel hranoly, které vyrábí hned několik firem, obrazovou kvalitou nedosáhne.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#20

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji Bedřichu za názor! Jinak koukám, že máš tu rosnici na Slunce taky pryč. A pěknou montáž.
Lectorem iustus...
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#21

Příspěvek od DNA »

Dávám dotaz sem do tohoto vlákna, protože se mi nechce zakládat nové a částečně to s tím souvisí.
Jaký by jste doporučily dalekohled na slunce pro Herschel hranol s filtrem Continuum, abych negriloval triplet.
Zatím pro snímání celého disku používám TV Pronto 480/70 a pro zvětšení TV Powermate 2,5, kamera QHY III 178M.
Přemýšlel jsem, že bych si pro detaily pořídil Bresser AR-102L nebo AR-90L, ale Cztwerec jiném vláknu píše, že objektiv je v plastové objímce.
Ten delší dalekohled bych chtěl používat i pro modifikaci PST.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#22

Příspěvek od Cztwerec »

A čeho se bojíš při snímání tripletem? Každý dalekohled při snímání herschelem dostává do optiky světlo. Pokud to nenecháš hodinu čumět do Slunce tak si myslím, že není problém. Energetický filtr bych řešil možná u větších průměrů (zajímalo by mě, jestli a jak to řeší Honza Zahajský na svém tripletu 180, pokud vím, tak používá Herschel). Potom by možná byla lepší folie, pro klid duše. Já si myslím, že na Slunce postačí právě i delší achromát. Ale jak říkáš, ten Messier a ta objímka je opravdu plastová, to je spíš na modifikaci. Jinak se mi dalekohled líbí moc, hlavně ta stovka... Viděl jsem i moc pěkné výsledky s SW ED 100. Ale zdaleka se to nevyrovná detailům se zrcadlem newtona. Tam vidíš i detaily v samotných granulích.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#23

Příspěvek od Cztwerec »

Jo a ještě nutno dodat, že bych určitě nedal Herschel nějakému olejovému tripletu, nebo něčemu co má zadní korekční člen (petzval, složitější soustavy). Protože to teplo co dostává přední čočka je, mi přijde +- stejná jako kdybys měl v takovém efektu "okno od auta", teď jsem měřil, že nějaký nárůst teploty je o fous větší v ohnisku - na Herschelu, ve výtahu, ale přední čočka a objektiv je i po 10 minutách možná o 5 stupňů v objímce teplejší než teplota okolního vzduchu. Možná i stejná, přičítám to chcípáckému teploměru co mám. Ten IR co mám na bodové měření je kalibrovaný. Jediné co by snad mohlo něco změnit je seeing v samotném dalekohledu, nebo roztahování optiky v objímce. Ale to je normální jev.

Já právě snímám tripletem na Herschel hranol. A jediné co dělám, že nechávám srovnávat teplotu v objímce a tubusu. Ale občas to zakryju. Je to normální tmelený vzduchový triplet.

Ke všemu už mi nikdo nevymluví, že Herschel není lepší než folie v obraze refraktoru. Je to jak procházka, myslím, že leckdo kdo u mě na čumendu Slunce byl, musí jen potvrdit. Folie má určitě smysl u větších průměrů a to hlavně právě u zrcadel, ale i pro vizuál bych doporučil fotografickou, je napařovaná jen z jedné strany a tenčí. Přebytečné světlo lze redukovat polarizací a dodatečným continuem. To pak nemá konkurenci ani na focení.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: "Sluneční" filtry

#24

Příspěvek od MilAN »

A není lepší na granulací jít s průměrem nad 100 mm? Přeci jen, typická velikost granulace je kolem 1" a s průměre, 80 mm to už je opravdu na hraně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#25

Příspěvek od Cztwerec »

Tak pokud jde o vizuál i focení, je ta 100 mm aperatura taková univerzální a minimální.

Ale i tady bude platit, že průměr a kvalita optiky je lepší.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#26

Příspěvek od Beda »

no právě, grafika vývoje sluneč. činnosti pro příští léta napovídá, že kromě granulace a pórů ( které mimochodem putují s magnet. polem a mají tudíž vlastní pohyb nezávislý na rotaci) a občasné skvrnky nám toho v kontinuu Slunce moc nenabídne. V H-afa už jsou poměry pro amatéry lepší. Ale pokud se chce někdo pokusit a portrét granulace, tak potom větší aperturu s AstroSolar folií od Baadera. 4" apertury na to nemají potřebné rozlišení, jak zmiňuje Milan. Se SCT u nás fotí fotosféru několik kolegů, mám narychlo při ruce jen tento snímek, tak prosím za prominutí, třeba sem dá někdo odkaz, díky.
Přílohy
granulace od   A. Sciesielskigra, 26.7.2018, Celestron 9.25 inch EdgeHD, 5.4m, AstroSolar folie, ND3.8.png
granulace od A. Sciesielskigra, 26.7.2018, Celestron 9.25 inch EdgeHD, 5.4m, AstroSolar folie, ND3.8.png (711.02 KiB) Zobrazeno 2440 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#27

Příspěvek od Cztwerec »

Bedo, tvé zkušenosti jsou prostě neocenitelné, akorat bych řekl, že krom SCT jako takového se dělají nějaké newtony bez napařené odrazné vrstvy a přímo na Slunce stavěná SCT dělá zřejmě Airylabs?
Lectorem iustus...
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#28

Příspěvek od DNA »

Díky všem za příspěvky a doporučení k mému dotazu.
Standardně to TV 70/480 griluji přes hodinu na slunci. Používám ho jako nosný dalekohled, který má na sobě desku s fotošroubem kam dávám postupně obě PST. Než natočím všechna videa, tak to zabere přes hodinu.
Jinak baader folii pro vizuál jsem zkoušel na newtonu. Nebyla špatná, jenom že jsem ji neměl v objímce a občas jsem ji dal i na foto objektiv takže postupem času byla trochu zmuchlaná a už nic neukazovala.

PS.
Dneska jsem se koukal přes Lunta 152 HA a a ten pohled přes něho je trochu jinde než přes PST :D.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#29

Příspěvek od Beda »

DNA: pěkné záběry s PST :!: . Ano, s Baader folií se musí opatrně, jak se zmuchlá, třeba nahradit.
Cztwerec: se zrcadly bez odazné vrstvy jsme kdysi dělali pokusy v Kiepenheuer Institutu bez valného úspěchu. Sklo se u větších apertur dost zahřívalo a navíc tam vznikal jak na přední, tak na zadní straně primáru značný rozptyl, který snižoval kontrast. Dnes mají všechny profes. solární teleskopy odrazné vrstvy tipu HiLux. Další problém u zrcadlových systémů je, že sekundární zrcadla, byť pokovená, se zahřívají na hodně vysokou teplotu, takže je nutné na ně použít sklokeramický materiál ( Zerodur, Astrosital) s malou tepel. deformací. Jediná možnost jak takový speciál. sekundár u menšího Newtona obejít, je nechat ohnisko na ose primáru a umístit těsně před ním malou clonku, která ze slun. disku propustí do fokusu jen zlomek tepla. Nezobrazí se sice celý disk, ale obraz je možné bez problémů promítnout optikou a malým hranolem ven z tubusu. Praktikoval jsem to kdysi na 4" refraktoru a fotky tím systémem získané byly pěkně rozlišené. Tohle se bohužel nedá nikde koupit :( , takže jedině zbastlovat doma. Ale funguje to. Filtry od Airlabs na SCT jsou známé, ale dost drahé, neb používají iontovou napařovací technologii u které nedochází k deformaci nosiče. To jim umožňuje napařovat přímo na korekční desky SCT.
Odpovědět