Manuální ostření Canon EFS 18-55mm

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Manuální ostření Canon EFS 18-55mm

#16

Příspěvek od hades »

Ok, popíšu můj postup:
1) Poskládám kompletní sestavu včetně připojené zrcadlovky
2) Provedu vyvážení sestavy
3) Ustavím montáž (používám pro výpočet Simple Astro tools)
4) Když je čas tak v PHD2 použiji funkci pro driftové ustavení
5) Provedu alignment, používám tabulku pro vyhodnocení nevhodnějších hvězd (https://drive.google.com/drive/folders/ ... DRKUTktQjg)
6) Najedu si na nějakou jasnější hvězdu poblíž objektu, který budu fotit. Může to být jedna z hvězd, které jsem použil v předchozím kroce
7) Nasadím masku, zapnu lifeview a ostřím.
8) I zde můžu použít funkci v APT - Bahtinov Aid
9) Nezapomenu (někdy) sundat masku a najedu na cílový objekt
10) Na vysoké ISO udělám několikavteřinový snímek a zkontroluji kompozici
11) Doladím kompozici, je-li třeba, a začínám s focením na ostro (se zapnutou pointací)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Manuální ostření Canon EFS 18-55mm

#17

Příspěvek od pedrosanchez »

HADES: Děkuji Ti mnohokrát, raději si tvůj postup vytisknu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální ostření Canon EFS 18-55mm

#18

Příspěvek od Cztwerec »

V tom vyvážení sestavy je asi dobré zmínit to, že se mírně nedovyváží v RA směrem na východ. Nevím jak je to moc nutné, minule jsem vše vyvážil tak, že se mi při otevřené aretaci dalekohled nehnul, ale pointace běžela v pohodě. Nevím tedy jestli by to někdo mohl osvětlit lépe.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Manuální ostření Canon EFS 18-55mm

#19

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:V tom vyvážení sestavy je asi dobré zmínit to, že se mírně nedovyváží v RA směrem na východ.
Tohle by se mohlo chápat také úplně opačně, než je smysl toho rozvážení. Po uvolnění ustanovky v RA by měla mít osa snahu lehce převažovat směrem na východ. Jen tak bude šnek státe v trvalém záběru, i když bude mít i značnou vůli.Prostě- je-li dalekohled na východě, přesunu závaží blíže k němu = na východ, a je-li dalekohled na západě, opět přesunu závaží k východu , což je v tomhle případě od dalekohledu.
V DEC ose je dobré ,aby dalekohled padal na předek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální ostření Canon EFS 18-55mm

#20

Příspěvek od Cztwerec »

Zkoušel jsem Milane fotit Plejády, všechna data šla do koše. Pointace jela nepřesné. Měl jsem problém s tím, že když jsem ten dalekohled vyvážil s mírnou vůli na východ v rektascenzi a v deklinaci tak, aby dalekohled prevažoval mírně na objektiv, z hvězd jsem měl knedlíky. Když jsem to vyvážil tak, že při otevřených aretacích se nic nehlo, problém s hvězdami byl pryč...

Jak je to možné nevim.

Konec OT.
Lectorem iustus...
zrosecky
Příspěvky: 78
Registrován: 11. 09. 2016, 18:50

Re: Manuální ostření Canon EFS 18-55mm

#21

Příspěvek od zrosecky »

John2y92 píše:PeterD: Díky za objasnění :)

vla: Celkem váhám, zrcadlovku jsem modifikoval sám a bez problému, ale z objektivů mám respekt :D , takže to asi hodím do servisu.
Ahoj ten obektiv funguje ale technologie STM ostreni je vzdy elektronicka, takze kdyz tocis krouzkem a zrcadlovka je v pohotovostnim stavu nebo vypnuta tak se nic nedeje, fotoaparat musi byt aktivni, zkus si to ve dne, takze pri manualnim ostreni pridrzuj spoust.
Odpovědět