ZWO ASIAIR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#16

Příspěvek od pedrosanchez »

MILAN Děkuji za vysvětlení, uložím si příspěvek a několikrát za sebou si ho ještě přečtu. Zatím nevím, jestli se budu pouštět do větších akcí. S problematikou pointace se teprve rozkoukávám.

PSION Děkuji za odkaz na Alzu, no vida, tak to bych snad zkombinovat mohl a pak přinejhorším vygooglit nějaký návod jak to nastavit. Pak tedy nemá smysl objednávat tuto věc za 180 babek.

BIKER Rovněž děkuji za reakci, promyslím, jestli se do toho mám vůbec pouštět s moji výbavou. Musel by ten sw na Raspberry přenášet obraz lépe než to vidím např. ve Firecapture, aby to mělo smysl. Tam se s tím sice taky trápím, ale to už je jiná kapitola. Tady na tom čínském videu ASIair se mi líbilo, jak jim to live ukazuje DSO, ovšem s mnohem lepší kamerkou než mám já.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#17

Příspěvek od MilAN »

Firecapture to zobrazuje naprosto regulérně- zpracovává obraz přesně podle toho , co si nastavíš. Bude potřeba si taknastavit parametry zobrazování ( jas, kontrast)+ správná expozice podle histogramu. To, co zobrazuje video záleží také na délce expozice, v druhé řadě na dalekohledu i jeho zaostření a teprv v podstatě nakonec je malý rozdíl mezi současnými kamerami.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4140
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#18

Příspěvek od biker.fm »

Tomáš Grygarčík píše:Vypadá to jako RPi s jejich krabičkou. :idea:
ASI120 usb2.0 camera is not supported
ZWO totiž do svých USB2.0 kamer špatně implementovalo USB2.0 protokol; místo synchronního paketu o velikosti 512 bajtů kamera pošle asynchronních 1024 bajtů! Všechny verze Windows to dodnes tolerují, Linux to od verze 4.něco nedovolí a z kamery nevyčte obraz. USB3.0 protokol už mají implementován správně, proto je uvedena podpora jen USB3.0 kamer.
A ja porad si rikal proc pisou o te podpore USB3 kamer. Puvodne jsem si myslel ze maji nejakou obdobu Rasberry co ma USB3 (HW) a ne jen USB2.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#19

Příspěvek od Psion »

pedrosanchez píše:
PSION Děkuji za odkaz na Alzu, no vida, tak to bych snad zkombinovat mohl a pak přinejhorším vygooglit nějaký návod jak to nastavit. Pak tedy nemá smysl objednávat tuto věc za 180 babek.


Googlit nic nemusíš, podrobný návod je TADY

Stahneš ISO obraze Linuxu MATE, nahraješ vhodných programem, který umí udělat na SD boot disk a nahraje image OS (volil bych kapacitu alespoň micro SD 16 GB). Pak se připojí k Raspberry displej, klávesnice a myš a vše se už odehrává na Raspberry. Určitě se v tvém okolí najde někdo trochu linuxový a pomůže, nic na tom není. Na kartu se ve spuštěném Linuxu nahraje script, spustí terminál a následně script a vše se pak odehrává pomocí něho a konverzace v přikazové řádce terminálu.

Skript se musí spustit temito příkazy

chmod +x installAstroPi3.sh
sudo ./installAstroPi3.sh

Krabičku si můžeš polepit vlastním logem :)
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#20

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:Firecapture to zobrazuje naprosto regulérně- zpracovává obraz přesně podle toho , co si nastavíš. Bude potřeba si taknastavit parametry zobrazování ( jas, kontrast)+ správná expozice podle histogramu. To, co zobrazuje video záleží také na délce expozice, v druhé řadě na dalekohledu i jeho zaostření a teprv v podstatě nakonec je malý rozdíl mezi současnými kamerami.

Děkuji, to zní nadějně. Pak bych furt nemusel mít brouka v hlavě, že má kamerka DBK 21AU618.AS není dobrá a musím si pořídit ZWO ASI 224MC.
Na DSO vhodné modely typu ZWO ASI 294 nemám peníze a jsem docela překvapen, že je o tolik dražší vyrobit citlivější čip.

Měl jsem tedy za to, že si ve Fire Capture docela hraji se všemi těmito věcmi. Ani teď nevím, jestli umí výstup v RAW, možná by to bylo lepší než v .AVI? Jsou na to ještě tutorialy na youtube, tak se podívám i tam.
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 28. 07. 2018, 16:30, celkem upraveno 1 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#21

Příspěvek od pedrosanchez »

PSION: Díky moc :) já si ještě v hlavě přeberu, zdali to vážně potřebuji, protože jestli to dobře chápu, tak si tím akorát trochu usnadním ovládání, jelikož budu vše řídit z noťasu, ale na druhou stranu pokud jde o vlastní přenos dat, tak budu stále limitován možnostmi svojí kamerky. A já mám, nebo budu mít, planetární kamerky v řádech pár tisíc Kč, čili DSO s nimi neuvidím tak jako Čínani prezentují na svém ASIair videu. A samotné planety mohu sledovat a zachycovat v nějakém stávajícím software, že? Třeba IC Capture nebo Fire Capture.
Když bych chtěl fotit DSO, tak je asi vhodnější jít cestou DLSR (modifikovat si nějaký vhodný Canon) a učit se pointovat...že? Ale to už sem nepatří, dohledám si příslušné vlákno, pardon.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4140
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#22

Příspěvek od biker.fm »

ASIAIR je postaveny na INDI projektu. Kdo chce zkouset a hrat si s tim, muze si stahnout instalacku pro PC i Raspberry a vyzkouset ten jejich program pro Android/iOS.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2103
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

ZWO ASIAIR

#23

Příspěvek od DaveOne »

Dobrý den,
má někdo zkušenosti s touto ,,hračkou,, ?
ZWO ASIAIR
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... phone.html

Přemýšlím, jestli se to dá použít na navádění montáže SW EQ-5 SynScan(předpokládám, že až po ustavení přes ručku na 1-3hvězdy) přes aplikaci SkySafari Pro, kterou mám na tabletu . Přijde mi, že by to bylo o dost intuitivnější než klasická ručka.
V budoucnu pokud dobře čtu by se to dalo použít(s kamerami od ZWO) i na pointaci (např. ASI120mm) a snímání astrofoto.

Vlastní někdo toto zařízení ? Respektive co si o tom myslíte?

Děkuji
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3403
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR

#24

Příspěvek od hades »

Nevidím, jak by se to dalo připojit přímo k ručce nebo montáži, aby to dělalo pointační korekce. Je tam zmínka o INDI, což by znamelo, že bys k tomu potřeboval něco, na čem poběží linux, minimálně tedy malinu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2103
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASIAIR

#25

Příspěvek od DaveOne »

No to právě nevím, ale předpokládám, že k tomu není potřeba žádné PC když to tak avizují.
,,Complete control of your camera, autoguider and automatic tracking of your mount via your smartphone or tablet,,
Osobně si myslím, že to má autoguider ST-4 port.. je tam něco podobného na obrázku..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR

#26

Příspěvek od MilAN »

hades píše:Nevidím, jak by se to dalo připojit přímo k ručce nebo montáži, aby to dělalo pointační korekce. Je tam zmínka o INDI, což by znamelo, že bys k tomu potřeboval něco, na čem poběží linux, minimálně tedy malinu
Pusť si jejich video, je tam dobře vidět všechna propojení .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR

#27

Příspěvek od Bill »

hades píše:Nevidím, jak by se to dalo připojit přímo k ručce nebo montáži, aby to dělalo pointační korekce. Je tam zmínka o INDI, což by znamelo, že bys k tomu potřeboval něco, na čem poběží linux, minimálně tedy malinu
Tak to INDI běží na té jejich krabičce, co jiného by mělo uvnitř být...
Nikde jsem nenašel ani rozsah provozních teplot. Taky to, že to nemá přímo 12V...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#28

Příspěvek od MilAN »

V balení je přeci měnič 12V -> 5V
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#29

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

ASIAIR je Raspberry Pi 3 model B, na kterém běží nějaká linuxová distribuce s INDI projektem. Vše se připojuje přímo do USB portů na ASIAIR, tak jako do jakéhokoliv jiného počítače. ST4 port to zaručeně nemá - je to RJ45 pro připojení k LAN! Pro pointaci je využíván ST4 port na kamerách. K připojení k montáži slouží přiložený USB-RS232 převodník, kdy se spojí s RS232 kabelem dodávaným s ručkou. Montáži lze takto posílat příkazy GoTo, nastavit rychlost, parkování atd.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2103
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#30

Příspěvek od DaveOne »

Dobry den,
dekuji ta vyčerpávající odpověď ohledně propojení .
Jelikož je tam napsáno , ze to má SkySafari bridge tak myslím ze by tedy propojení a ovládání GoTo přes Safari behalo...
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Odpovědět