ZWO ASIAIR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#76

Příspěvek od Aletel »

Co si tak pročítám zatím sporá vyjádření beta testerů, včetně diskuse na facebooku (https://www.facebook.com/groups/ASIAIR/), tak to nevypadá s podporou jiných zařízení (montáže, focusery, kamery, aj.) zatím příznivě. Časem budou rozšiřovat možnosti k univerzálnosti, jak budou kladeny požadavky. Zatím to neumí polární zarovnání, automatické ostření, jsou problémy s připojením k některým tabletům, aj.
ASIAIR je postaven na Rasbianu (od toho INDI projekt utekl (pro potíže, nestability, aj.) k Linux Mint Mate pro rpi) a přihlašováním se spouští přímo aplikace ASIAIR a nelze se běžně dostat do rozhraní Rasbianu pro možnost konfigurace. ???
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#77

Příspěvek od Dansemacabre »

juh píše:Takže ak tam chcú zabezpečiť prenositeľnosť dát medzi rôznymi OS, môžu použiť len tú veľkosť 32 GB, ktorú majú na oddiele s FAT32.
V tom případě to může řešit náhradní Samsung MicroSDHC 32GB EVO Plus karta s obrazem softwaru - vyndám jednu, dám tam druhou a vše by mělo fungovat. Stojí jen tři stovky.
Aletel píše:Zatím to neumí polární zarovnání, automatické ostření, jsou problémy s připojením k některým tabletům, aj.
ZWI možná občas vyrábí sračkové příslušenství, ale na softwaru pracujou a docela často updatujou, takže bych se toho zas tolik nebál. Kdyby to časem umělo i polar alignment, tak by to byla naprostá už pecka all-in-one.

Když už mi jako odškodné za filtry poslali "úžasnou" slevu 15% na nové (v přepočtu na dolary cca 80 USD), zkusím to použít na tuhle krabičku, třeba to uznají.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#78

Příspěvek od juh »

Dansemacabre píše:
juh píše:Takže ak tam chcú zabezpečiť prenositeľnosť dát medzi rôznymi OS, môžu použiť len tú veľkosť 32 GB, ktorú majú na oddiele s FAT32.
V tom případě to může řešit náhradní 32GB SD karta s obrazem softwaru - vyndám jednu, dám tam druhou a vše by mělo fungovat. ...
Je potrebné si uvedomiť, že to nie je len SD karta, ale je to disk, na ktorom beží operačný systém. Je to ako vybrať z bežiaceho PC systémový disk a za jazdy tam vložiť iný disk ... Nepredpokladám, že by to bolo možné bez dôsledkov. Jedine, ak sa vypne AsiAir a po vložení karty znova nahodí. Lenže to načas vypadne všetko, čo tam beží a je potrebné to nanovo naštartovať. To už je lepšie ísť cestou prenosu súborov, alebo ukladania súborov na USB disk, ak to konfugurácia AsiAir umožňuje.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#79

Příspěvek od DaveOne »

K tomu polárnímu ustavení..na jejich stránce v diskusi o výrobku píšou, že to je jeden z nejčastějších požadavků a určitě to brzy zapracují do nové verze softwaru.. :)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#80

Příspěvek od Dansemacabre »

juh píše: Jedine, ak sa vypne AsiAir a po vložení karty znova nahodí. Lenže to načas vypadne všetko, čo tam beží a je potrebné to nanovo naštartovať. .
To je samozřejmost. Počítám spíš s vycestováním za tmou na delší dobu, na jednu noc těch 25GB volného místa stačí akorát. (když počítám 30sec expozice na Adventureru - funkčnost autonomního guideru pro SA naštěstí potvrdili už víckrát)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#81

Příspěvek od DaveOne »

A veškeré domněnky ohledně přenosu souborů a případného upgradu na jinou (větší) SD kartu budeme muset nechat až na osobní zkušenost uživatelů.. Ono je to třeba brát tak, že to je prostě kus elektroniky(něco jakou router) a ty jak víme, ne vždy fungují a už vůbec ne se všemi konfiguracemi ;)
Je to poměrně nový výrobek a je třeba tomu vychytat ,,mouchy,, 8-)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#82

Příspěvek od juh »

Dansemacabre píše:To je samozřejmost. Počítám spíš s vycestováním za tmou na delší dobu, na jednu noc těch 25GB volného místa stačí akorát. (když počítám 30sec expozice na Adventureru - funkčnost autonomního guideru pro SA naštěstí potvrdili už víckrát)
To potom nie je čo riešiť, stačí čítačka kariet a NB. V takom prípade môže druhá karta slúžiť len ako záloha, ak by sa jedna z nich poškodila.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#83

Příspěvek od Dansemacabre »

DaveOne píše:A veškeré domněnky ohledně přenosu souborů a případného upgradu na jinou (větší) SD kartu budeme muset nechat až na osobní zkušenost uživatelů..
Našel jsem už v diskuzích oficiální vyjádření, že víc jak těch 32GB není možných přesně z důvodů, jak tady psal Juh. A přenos přes wifi do noťasu funguje, jen není možné přes wifi zkopírované soubory i mazat.

Byl jsem zpočátku dost skeptický, ale jestli slubují do budoucích updatů i dithering a polar alignment, tak je to pro uživatele ASI kamer skutečně "all-in-one user friendly" řešení a na cestovní sestavě nahradí notebook a sníží nároky na napájení.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#84

Příspěvek od hades »

Zde recenze od Trevora: https://astrobackyard.com/zwo-asiair-review/ (zatím jsem nečetl)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#85

Příspěvek od Dansemacabre »

Po dalším extempore a problémech po objednání něčeho přímo ze stránek ZWO (nikdy víc!) dorazil AsiAir domů. Doporučuju zájemcům objednat to z Evropy, úspora pár korun oproti EU obchodu za ty potíže a komunikaci s číňanama a nebo Českou poštou opravdu nestojí.

Hned po rozbalení mě překvapilo, jak je samotná krabička malá a lehká a jak snadno se to zapojuje a zprovozňuje. Do konkrétních recenzí se zatím bez ostrého testu pouštět nebudu, ale první dojem je rozhodně dobrý a oproti APT+PHD je nastavování Air fakt otázka pár tapnutí a jakmile to už jede, dá se telefon vypnout a krabička se o sebe už postará sama.

Co se mi zatím bohužel nepovedlo, je propojení se SkySafari. Něco mi nejspíš uniká. Když zapojím mezi montáží a AsiAir svůj EQ direct kabel, tak sice můžu montáž přes mobil ovládat, ale nelze se připojit přes Sky Safari (tohle mi to píše: https://i.postimg.cc/3NKn6s7Y/image2.png). Nastaveno to mám podle návodu dobře - Sky Watcher Synscan mount a type: german equatorial goto. V krabici s příslušenstvím byl ještě USB-RS232 kabel, ale ten naprosto netuším k čemu by se měl použít, protože do montáže zapojit nejde. Potřebuju ještě nějaký adaptér mezi RS232 a EQ dir (tohle? https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... unts.html), nebo jak? Z PC ovládám montáž jen přes ten EQ dir a nic jiného nepotřebuju.
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 03. 01. 2019, 11:41, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#86

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:V krabici s příslušenstvím byl ještě USB-RS232 kabel, ale ten naprosto netuším k čemu by se měl použít,
Já předpokládám, že musíš použít ručku a a spojit USB-RS232 s originálním RS232 kabelem do ručky...
Moc se mi nezdá, že by ta krabička uměla řídit přímo motory. Ale třeba se mýlím.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#87

Příspěvek od Dansemacabre »

Bill píše:Moc se mi nezdá, že by ta krabička uměla řídit přímo motory. Ale třeba se mýlím.
Vždyť jsem psal, že když zapojím EQ direct mezi montáží a krabičkou, tak motory ovládat můžu a dokonce i přes asi aplikaci najíždět na objekty. Problém je ale ten, že přes mobil a krabičku nemůžu ustavit ani připojit SkySafari.
Kabel s ručkou bohužel bez další redukce nepropojím. Jen je ta otázka, jestli je to třeba a jakou redukci teda použít.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#88

Příspěvek od hades »

Kabel USB-RS232 bude pravděpodobně s koncovkou Canon DB89. Je to jak píše Bill. pokud máš EQDir kabel, tak je ti k ničemu. Já třeba takto budu připojovat svoji malinu k montáži, pokud to teda bude fungovat, ručky se zatím zbavovat nebudu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#89

Příspěvek od Dansemacabre »

Takže pokud chci "spojit USB-RS232 s originálním RS232 kabelem do ručky", budu skutečně potřebovat tohle. 54 EUR za blbou spojku, to je teda síla...
Obrázek
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#90

Příspěvek od hades »

To si nemyslím, ty jenom potřebuješ kabel, který má na jedné straně RS232 nejspíš v podobě Canon DB9 konektoru (zatím jsi nepotvrdil že ten kabel, co jsi k tomu dostal, takový konektor má) a na straně druhé konektor, který strčíš do ručky tvé EQ-6.
A pokud takový kabel nemáš, je docela snadné si ho vyrobit, je to jenom propojení dvou konektorů, žádné pasivní/aktivní součástky to nevyžaduje
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět